Anda di halaman 1dari 7

FIZIK 4 SAINS PEPERIKSAAN PAT

1.1 Memahami Fizik


1.2 Memahami kuantiti asas dan kuantiti terbitan

1.3 Memahami kuantiti skalar dan kuantiti vektor

5 SAINS BAB 6: GELOMBANG


1.1 Memahami Gelombang
1.2 Menganalisis pantulan gelombang
Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN FIZIK T4
MINGGU MINGGU 1 HARI ISNIN WAKTU 1 2 TARIKH 22-10-18
TINGKATAN 4 SAINS MASA 7:30 AM - 8:45 AM 2 MASA SUBJEK FIZIK

TEMA / TAJUK : 1. PENGENALAN KEPADA FIZIK


OBJEKTIF
1.1 Memahami Fizik
PEMBELAJARAN :

1.1.1 menerangkan tentang fizik.

HASIL PEMBELAJARAN 1.1.2 mengenal pasti konsep fizik dalam objek harian dan fenomena
alam semulajadi.
1.2.1 menerangkan kuantiti asas dan kuantiti terbitan
BAHAN BANTU LCD PROJEKTOR/ PEMBELAJARAN EDARAN / LEMBARAN
MENGAJAR KOMPUTER MAYA/VLE FROG KERJA/ BUKU LATIHAN

ASPIRASI MURID KEMAHIRAN BERFIKIR


NILAI-NILAI MURNI KERJASAMA
I-think PETA BULATAN
PdPc PAK 21 PEMIKIRAN KRITIKAL
STRATEGIK PAK21 TIADA

INDUKSI Menonton video mengenai tajuk diatas


1.1
• Membuat pemerhatian objek harian seperti meja, pensil, cermin dll
dan membincangkan kaitannya dengan konsep fizik.
• Menonton video tentang fenomena alam semulajadi dan
membincangkan kaitannya dengan konsep fizik.
• Membincangkan bidang kajian fizik seperti daya, gerakan, haba,
cahaya dll.

AKTIVITI

REFLEKSI
JUMLAH MURID 17 TIDAK HADIR 3 JUMLAH HADIR 14
Aktiviti PdPc tidak dapat berjalan dengan sempurna pada tempoh yang ditetapkan atas sebab
yang tidak dapat dielakkan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN FIZIK T5
MINGGU MINGGU 1 HARI SELASA WAKTU 1 2 TARIKH 30-10-18
TINGKATAN 5 SAINS MASA 7:30 AM - 8:45 AM 2 MASA SUBJEK FIZIK
TEMA / TAJUK : 1. GELOMBANG
OBJEKTIF
1.1 Memahami Gelombang
PEMBELAJARAN :
1.1.1 Menghuraikan maksud gerakan gelombang

1.1.2 Mengenalpasti bahawa gelombang memindahkan tenaga tanpa


HASIL PEMBELAJARAN memindahkan jirim

1.1.3 Membanding gelombang melintang dan gelombang membujur


dan memberi contoh setiap satunya

BAHAN BANTU LCD PROJEKTOR/ PEMBELAJARAN EDARAN / LEMBARAN


MENGAJAR KOMPUTER MAYA/VLE FROG KERJA/ BUKU LATIHAN
ASPIRASI MURID KEMAHIRAN BERFIKIR
NILAI-NILAI MURNI KERJASAMA
I-think PETA BULATAN
PdPc PAK 21 PEMIKIRAN KRITIKAL
STRATEGIK PAK21 Round Table
INDUKSI Melihat simulasi komputer untuk mendapat idea
1.1
• Membuat pemerhatian objek harian seperti meja, pensil, cermin dll
dan membincangkan kaitannya dengan konsep fizik.
• Menonton video tentang fenomena alam semulajadi dan
membincangkan kaitannya dengan konsep fizik.
• Membincangkan bidang kajian fizik seperti daya, gerakan, haba,
cahaya dll.

AKTIVITI

REFLEKSI
JUMLAH MURID 17 TIDAK HADIR 3 JUMLAH HADIR 14

Aktiviti PdPc tidak dapat berjalan dengan sempurna pada tempoh yang ditetapkan atas sebab
yang tidak dapat dielakkan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN FIZIK T5
MINGGU MINGGU 1 HARI SELASA WAKTU 1 2 TARIKH 30-10-18
TINGKATAN 5 SAINS MASA 7:30 AM - 8:45 AM 2 MASA SUBJEK FIZIK
TEMA / TAJUK : 3. KEELEKTROMAGNETAN
OBJEKTIF
3.5 Memahami penjanaan dan penghantaran tenaga elektrik
PEMBELAJARAN :
3.1.1 Menyatakan apa itu elektromagnet
3.1.2 Melukis corak dan menandakan arah medan magnet yang
disebabkan oleh arus dalam suatu: i) Dawai lurus ii) Gegelung bulat iii)
HASIL PEMBELAJARAN Solenoid
3.1.3 Merancang dan menjalankan eksperimen untuk mengkaji faktor-
faktor yang mempengaruhi kekuatan medan magnet bagi suatu
elektromagnet.
BAHAN BANTU LCD PROJEKTOR/ PEMBELAJARAN EDARAN / LEMBARAN
MENGAJAR KOMPUTER MAYA/VLE FROG KERJA/ BUKU LATIHAN
ASPIRASI MURID KEMAHIRAN BERFIKIR
NILAI-NILAI MURNI KERJASAMA
I-think PETA BULATAN
PdPc PAK 21 PEMIKIRAN KRITIKAL
STRATEGIK PAK21 TIADA
INDUKSI Menonton video mengenai tajuk diatas
3.1
• Memerhati dan menghuraikan kesan daya yang bertindak, ke atas
permukaan yang luas berbanding dengan permukaan yang kecil.
Contoh: kasut sekolah dan kasut bertumit tinggi.
• Menghuraikan tekanan sebagai daya per unit luas.
• Mengkaji dan melaporkan tentang aplikasi tekanan.
• Menyelesaikan masalah melibatkan tekanan.

AKTIVITI

REFLEKSI
JUMLAH MURID 17 TIDAK HADIR 3 JUMLAH HADIR 14

Murid-murId dapat menguasai kesemua kemahiran yang dipelajari


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN FIZIK T4
MINGGU MINGGU 1 HARI ISNIN WAKTU 1 2 TARIKH 22-10-18
TINGKATAN 4 SAINS MASA 7:30 AM - 8:45 AM 2 MASA SUBJEK FIZIK

TEMA / TAJUK : 1. PENGENALAN KEPADA FIZIK


OBJEKTIF
1.2 Memahami kuantiti asas dan kuantiti terbitan
PEMBELAJARAN :

1.2.1 menerangkan kuantiti asas dan kuantiti terbitan

HASIL PEMBELAJARAN 1.2.2Menyenaraikan kuantiti asas dan unitnya.

1.2.3 Menyenaraikan beberapa kuantiti terbitan dan unitnya.


BAHAN BANTU LCD PROJEKTOR/ PEMBELAJARAN EDARAN / LEMBARAN
MENGAJAR KOMPUTER MAYA/VLE FROG KERJA/ BUKU LATIHAN

ASPIRASI MURID KEMAHIRAN BERFIKIR


NILAI-NILAI MURNI KERJASAMA
I-think PETA BULATAN
PdPc PAK 21 PEMIKIRAN KRITIKAL
STRATEGIK PAK21 Think-Pair-Share

INDUKSI Menonton video mengenai tajuk diatas


1.2
• Membincangkan kuantiti asas dan kuantiti terbitan.
• Mengenal pasti kuantiti fizik dari petikan yang diberi dan seterusnya,
mengelaskannya kepada kuantiti asas dan kuantiti terbitan.
• Menyenaraikan imbuhan dan singkatan daripada nano hingga giga.
Contoh: nano ( ), nm (nanometer).
• Membincangkan penggunaan bentuk piawai untuk menyatakan angka
yang sangat besar atau sangat kecil.
• Menentukan kuantiti asas (dan unit) dalam kuantiti terbitan (dan unit)
yang diberi menggunakan formula yang berkaitan.
AKTIVITI • Menyelesaikan masalah yang melibatkan pertukaran unit .

REFLEKSI
JUMLAH MURID 17 TIDAK HADIR 3 JUMLAH HADIR 14
Aktiviti PdPc tidak dapat berjalan dengan sempurna pada tempoh yang ditetapkan atas sebab
yang tidak dapat dielakkan
