Let’s say that this plant provides the following steam utility:
The design of Heat exchanger network with steam utility is shown below. Steam is considered as
hot stream.
UP PP
930.8 kW CP(kW/oC)
210OC
1575.2kW
25O
14.32
1 C
200OC
140.55kW
268.5kW 55OC
2 100°C 90OC
26.85
178.6kW
25OC
400OC 210OC 90OC
3 0.94
61.1kW
96.1OC
4 200OC 33.30
56°C
20.7kW 103.4kW
110OC 799.2kW
5 80OC 12.21
208.3OC
400OC 200OC 100OC 21.56
6
4133.4kW 80°C
IPS 210OC
Below PP:
Streams Type Heat load (kW)
1 Hot (90-25)14.32 = 930.8 HX 2-4: Remain at 2 = 939.75 – 799.2 = 140.55 kW
2 Hot (90-55)26.85 = 939.75 930.8 + 140.55 + 61.1 = 1132.45 > QCmin
3 Hot (90-25)0.94 = 61.1
4 Cold (80-56)33.30 = 799.2
Below UP:
Streams Type Heat load (kW) HX 2-4: Remain at 4 = 3996 – 268.5 = 3727.5 kW
1 Hot (200-90)14.32 = 1575.2 HX 3-4: Remain at 4 = 3727.5 – 103.4 = 3624.1 kW
2 Hot (100-90)26.85 = 268.5 HX 1-6: Remain at 6 = 2156 – 1575.2 = 580.8 kW
3 Hot (200-90)0.94 = 103.4
4 Cold (200-80)33.30 = 3996
5 Cold (110-80)12.21 = 366.3
6 Cold (200-100)21.56= 2156
Hence,
Composite Curve
420
400
380
360 Hot
340
320
300
280
Cold
260
240
T (°C)
220
200
LPS
180
160
140
120
100 Hot stream
80 with utility
60
40
20
0
0 1000 2000 3000 4000 5000 6000 7000 8000 9000 10000 11000
Delta H (kW)
400
350
300
250
200
150
100
50
0
0 2000 4000 6000 8000 10000