Anda di halaman 1dari 2

Rancangan Pengajaran Harian

1. Mata Pelajaran : Usuluddin


2. Tarikh : 23 Mac 2018
3. Masa : 9.00 – 9.30 pagi
4. Kelas : Tingkatan 2 Bestari
5. Bilangan Murid : 5 Orang

Bil Nama Murid Kategori Kehadiran


1 Muhammad Nazmi bin Ahmad Lelaki
2 Muhammad Syahmi bin Suhaimi Lelaki
3 Natrah binti Abdullah Perempuan
4 Lubna binti Saifullah Perempuan
5 Alya Syafinaz binti Kassim Perempuan

6. Tema / Tajuk : Akhlak dan Tasauf


7. Standard Kandungan : 5.4 Adab Berkata-kata
8. Standard Pembelajara : 5.4.1 Sebutkan pengertian adab berkata - kata.

: 5.4.2 Sebutkan dalil naqli adab berkata - kata.


: 5.4.3 Jelaskan adab berkata -kata.
: 5.4.4 Terangkan adab orang yang betanya dan orang yang menjawab

9. Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat :


a. Melahirkan murid yang baik dalam petuturannya.

b. Menggalakkan murid untuk mengaplikasi penuturan yang baik


dalam kehidupan seharian.

10. Pengetahuan Sedia Ada : Murid mempunyai asas pertuturan yang baik.
11. EMK : a. Kemahiran Berfikir (KBAT, HOM, iTHINK):
i. Menjana Idea
ii. Membanding Beza
b. Nilai-Nilai Murni :
i. Kasih Sayang
ii. Kerjasama
c. (Keusahawanan, TMK, Bahasa dan Sains Teknologi, Alam Sekitar,
Petrotisme, Nilai-Nilai Murni, KBAT & Didik Hibur)
12. Pengabungjalinan : (Gabung dengan semua mata pelajaran)
13. Pendekatan P&P :
14. BBM (ABM) / BBB : a. BBM (ABM) : Komputer, pembesar suara, layar, papan putih.
b. BBB : Kertas A4, maker pen
15. Instrumen Penilaian P&P : Senarai semak dan Latihan
16. Unsur Terapi : (Pengamatan, Pertuturan, Motor Halus, Motor Kasar, Pendengaran, Terapi
Fizikal Penglihatan, Terapi Muzik, Terapi Seni)

Masa / Langkah Isi Pelajaran Aktiviti PdP Catatan


Set Induksi 1. Guru memberi salam ketika NNM : Kasih Sayang
(5 minit) masuk dalam kelas. EMK :
2. Murid menjawab salam dan
membaca doa sebelum belajar.
3. Guru menunjukkan tayangan
vedio kepada murid.
4. Guru menerangkan tajuk
pembelajaran .
Langkah 1 1. Guru memberi kefahaman HP (a) :
(10 minit) tentang tajuk . BBM : Komputer, pembesar
2. Guru menerangkan pembahagian suara, projector.
tajuk. BBB : Kertas
3. Guru memberi contoh dan NNM : Kasih Sayang
mengaitkan dalam kehidupan iThink :
seharian. KB : Menjana Idea dan
4. Guru menerapkan nilai Membanding Beza
kesabaran dalam petuturan. Pengabungjalinan : Seni
Terapi :
Penilaian : Kefahaman

Langkah 2 1. Guru menyoal mengikut aras HP (b) :


(10 minit) penyoalan BBM :
2. Guru merangsang murid untuk BBB :
menjawab soalan. Nilai : Kerjasama
3. Guru membincangkan jawapan KB : Membanding Beza
dari setiap soalan. Terapi :
4. Guru menerapkan nilai hormat- Penggabungjalinan :
menghormati. mengaitkan dengan
5. Guru menggunakan KBAT dalm kehidupan seharian.
penyoalan. Penilaian : Megerakkan
6. Penilaian : Megerakkan minda minda pelajar
pelajar
Penutup 1. Kognitif (Lembaran kerja,
(5 minit) menyoal apa yg terlah di pelajari,
rumusan apa yang di perlajari)
2. Sosial (beri peneguhan atau
penghargaan kpd mm)

Refleksi PnP :

Ulasan Pensyarah Pembimbing / Guru Pembimbing :
