Anda di halaman 1dari 12

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

(KONSTRUKTIVISME)
MATEMATIK TAMBAHAN TINGKATAN 4
BAB 5 (INDEKS DAN LOGARITMA)
KELAS

4 RANCANGAN KHAS

(SEKOLAH MENENGAH KEBANGSAAN SERI MAHKOTA)

NAMA GURU

NURUL ATIYAH BINTI RIPIN

NO MATRIK
D20111048011
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (BERPUSATKAN PELAJAR)

Hari : Khamis
Masa : 9.00 pagi – 10.20 pagi (80 minit)
Tarikh : 2 Mei 2013
Tingkatan : Tingkatan 4
Jumlah Pelajar : 30 orang
Matapelajaran : Matematik Tambahan
Topik Pembelajaran : Indeks Dan Logaritma
Subtopik Pembelajaran : 5.2 Logaritma dan Hukum Logaritma
5.2.1 Mengungkapkan persamaan dalam bentuk indeks kepada bentuk logaritma dan sebaliknya.
5.2.2 Mencari logaritma sesuatu nombor.
Objektif : Murid akan diajar untuk:
 Mengungkapkan persamaan dalam bentuk indeks kepada bentuk logaritma dan sebaliknya.
 Mentakrifkan ciri-ciri hukum logaritma.
 Mencari logaritma sesuatu nombor.
Hasil Pembelajaran : Di akhir tajuk ini, murid akan dapat:
 Mengetahui aplikasi logaritma dalam kehidupan seharian.
 Menggunakan kalkulator saintifik untuk mencari logaritma.
 Mengungkapkan persamaan dalam bentuk indeks kepada bentuk logaritma dan sebaliknya.
 Mentakrifkan ciri-ciri hukum logaritma.
 Mencari logaritma sesuatu nombor.
Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar telah menguasai topik indeks yang merupakan bidang pembelajaran matematik tingkatan 3 dan
subtopik 5.1 (Indeks dan Hukum Indeks)
Strategi Pengajaran : Menggunakan contoh harian bagi mengaitkan konsep logaritma.
Menyusun kad mengikut susunan warna dan mencari nilai pada kad kuning.
Melengkapkan jadual yang diberi dengan mencari nilai I.
Kaedah Pengajaran : Penerangan, soal jawab, perbincangan, kaedah Nemonik dan pendekatan inkuiri induktif dan demonstrasi.
Bahan Bantu Mengajar : Kalkulator saintifik, marker pen, papan putih, buku teks, powerpoint,video,gambar, komputer riba
dan projector , kad nombor, kad manila warna biru, kuning,ungu dan putih, kertas A4.
KBKK : Menjana idea, menganalisis soalan, membuat refleksi.
Penerapan Nilai : Kerjasama, keyakinan, ketelitian, kreativiti dan menumpukan perhatian.
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Penerapan Nilai/ KBKK/
Langkah/Masa Isi Pelajaran
Aktiviti Guru Aktiviti Murid Strategi/ Kaedah/ BBM

Langkah 1: Mengaitkan contoh  Guru menunjukkan video animasi  Murid melihat dan BBM:
Set Induksi fenomena dan fenomena Tsunami kepada murid. menganalisis video. Powerpoint,video,gambar,
(4 minit) aplikasi dalam (slaid 3) komputer riba dan
kehidupan seharian  Guru memberitahu murid mengenai  Murid memberi perhatian projector.
untuk kejadian Tsunami di Indonesia yang terhadap penerangan guru.
memperkenalkan berlaku akibat daripada gempa bumi Kaedah:
konsep logaritma. yang berukuran 9.0 skala Richter Soal jawab dan
telah terjadi di bawah lautan Hindi penerangan.
berhampiran dengan Sumatera.
 Guru bertanya kepada murid apakah  Murid memberi respons Strategi:
Menggunakan contoh
alat yang digunakan untuk terhadap persoalan guru.
harian bagi mengaitkan
mengukur kekuatan gempa bumi
konsep logaritma.
yang berukuran 9.0 skala Richter ini.
 Guru menunjukkan gambar alat  Murid memberi tumpuan
KBKK:
tersebut dan mengaitkan alat dengan dan respons terhadap
Menjana idea dan
aplikasi logaritma yang merupakan penerangan guru.
membuat analisis.
pembelajaran pada hari ini. (slaid 4)

Penerapan Nilai:
Menumpukan perhatian.

Langkah 2:  Mengungkapkan  Guru meminta pelajar membentuk  Murid duduk mengikut BBM:
Perkembangan persamaan dalam satu kumpulan 5 orang. kumpulan. Software kalkulator
Pengajaran 1 bentuk indeks  Guru menunjukkan demonstrasi  Murid memberi perhatian saintifik., kad manila
(25 minit) kepada bentuk mencari nilai logaritma terhadap demonstrasi warna biru, kuning,ungu
logaritma dan menggunakan software kalkulator yang ditunjukkan dan dan putih, marker pen,
sebaliknya. saintifik. bersama-sama powerpoint papan putih, ,
melakukannya. komputer riba,kertas A4
 Guru meminta wakil setiap  Wakil daripada setiap dan projector
kumpulan datang ke hadapan kumpulan mengambil kad
mengambil lapan kad biru dan lapan di hadapan kelas. Kaedah:
kad ungu yang berlabel nombor dan Soal jawab, perbincangan,
lapan kad kuning tanpa label. penerangan, praktikal,
(Lampiran 1) kaedah Nemonik dan

 Sebelum memulakan aktiviti guru  Murid memberi perhatian pendekatan inkuiri

menerangkan maksud warna kad terhadap penerangan guru. induktif.

berdasarkan konsep indeks yang


telah dipelajari. (slaid 5) Strategi:

 Guru menunjukkan soalan dan  Murid membaca soalan Menyusun kad mengikut
membimbing murid menyusun kad dan menyusun kad sambil susunan warna dan
berdasarkan warna kad tersebut. dibimbing oleh guru. mencari nilai pada kad
(slaid 6,7,8 dan 9) kuning.
 Guru meminta murid mencari nilai  Murid berbincang
pada kad kuning menggunakan bersama ahli kumpulan KBKK:
kalkulator saintifik dan menulis untuk menyelesaikan Menjana idea dan
jawapan pada kad tersebut. soalan. menganalisis soalan.
 Guru meminta wakil kumpulan  Wakil kumpulan
membandingkan jawapan mereka berkumpul dan
dengan kumpulan lain dan guru membandingkan jawapan Penerapan Nilai:
memberi bimbingan kepada murid. mereka. Menumpukan perhatian,
 Guru bertanya kepada murid soalan  Murid berbincang kreativiti dan kerjasama.
seperti berikut: bersama ahli kumpulan
 Adakah nilai pada kad kuning untuk memberi respons.
mempunyai persamaan antara
aktiviti 1(soalan 1-4) dan 2(soalan
5-8).
 Apakah hubungan yang terdapat
antara hukum indeks dan
logaritma berdasarkan susunan
warna kad?
 Guru menyemak dapatan murid dan  Murid menyemak
memberi bimbingan kepada murid. jawapan bersama-sama
guru dan murid bertanya
kepada guru terhadap
perkara yang tidak
difahami.
 Guru memberitahu murid hasil  Murid mendengar
dapatan mereka membentuk hukum penerangan daripada guru
logaritma dan menggunakan cara dan menghafal hukum
akronim untuk menghafal hukum logaritma.
logaritma.(slaid 10)
Langkah 3: Menunjukkan  Guru meminta pelajar menyalin dan  Murid berbincang BBM:
Perkembangan takrifan bagi hukum melengkapkan jadual 1 dan jadual 2 bersama ahli kumpulan Kalkulator sainstifik, kad
Pengajaran 2 logaritma. pada kertas A4 dengan mencari nilai untuk melengkapkan manila warna biru,
(30 minit) 𝐼 = log 𝐴 𝑁 I (slaid 11 dan 12). jadual. kuning,ungu dan putih,
 Guru meminta murid menyemak  Murid menyemak marker pen,papan putih, ,
jawapan seperti yang ditunjukkan. jawapan mereka bersama- komputer riba,kertas A4
(slaid 13) sama. pensil, pemadam dan
 Guru bertanya kepada murid  Murid berbincang projector
beberapa soalan berdasarkan jadual. bersama ahli kumpulan
Jadual 1: untuk menjawab soalan Kaedah:
 Apakah nilai I apabila nilai A tersebut dan memberi Soal jawab,
adalah bernombor negatif, 0 dan respons. pembentangan,
1? perbincangan, penerangan
 Apakah nilai I apabila nilai A dan dan pendekatan inkuiri
N adalah sama? deduktif.
Jadual 2:
 Apakah nilai I apabila nilai N Strategi:
adalah bernombor negatif dan 0? Melengkapkan jadual yang

 Apakah nilai I apabila nilai N diberi dengan mencari

adalah 1? nilai I.

 Guru meminta murid membuat  Murid bergerak ke

kesimpulan berdasarkan jawapan hadapan membentangkan KBKK:

mereka dan membentangkannya di dapatan mereka dan Menjana idea dan

hadapan dan murid kumpulan lain murid kumpulan lain menganalisis soalan.

diminta memberi pandangan. memberikan pandangan


mereka.

 Guru memberitahu murid hasil  Murid mendengar Penerapan Nilai:

dapatan mereka membentuk takrifan penerangan guru. Menumpukan perhatian,

bagi hukum logaritma.(slaid 14) dan kerjasama.


Langkah 4: Pengukuhan  Guru memberi kad nombor 1-10  Murid menerima dua kad BBM :
Penilaian konsep kepada setiap kumpulan yang nombor setiap orang Kad nombor, marker pen,
(18 minit) mewakili soalan 1-10 yang perlu mengikut kumpulan. powerpoint,projector,
dijawab oleh pemegang kad nombor. komputer riba.
 Guru menyebut nombor kad dan  Murid bergerak ke
meminta murid dengan nombor kad hadapan. Kaedah :
tersebut bergerak ke hadapan. Soal jawab dan pengajaran
 Guru menunjukkan soalan pada slaid  Murid membaca soalan koperatif.
dan murid diminta menyelesaikan dan menyelesaikan
soalan yang diberikan. (slaid 15 dan soalan di papan putih. Strategi :-
16)
 Guru menyemak jawapan dan  Murid menerima markah KBKK :
membuat pemarkahan berdasarkan daripada guru. Menjana idea dan

masa yang diambil untuk menganalisis soalan

menyelesaikan soalan. (Lampiran 2)


 Guru menamatkan pertandingan dan  Murid memberi tepukan Penerapan nilai:

mengumumkan pemenang. kepada pemenang. Kerjasama dan kreativiti.

Langkah 5: Rumusan  Guru bertanya kepada murid tentang  Pelajar membuat refleksi BBM :
Penutup pembelajaran hari ini. tentang pembelajaran Buku teks matematik
(3 minit) hari ini dan berbincang tambahan tingkatan 4.
tentang kefahaman
mereka. Kaedah :
 Guru mengarahkan pelajar untuk  Pelajar menandakan Perbincangan
membuat soalan dalam buku teks. soalan yang perlu dibuat. Soal jawab
(Latihan 5.2.1 dan 5.2.2 m/s 76 dan
77 buku teks matematik tambahan Strategi :-
tingkatan 4)
KBKK :
Membuat refleksi dan
rumusan

Penerapan nilai :
Menumpukan perhatian

Refleksi:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
LAMPIRAN 1

100 216 343 512


100 216 343 512
10 6 7 8
10 6 7 8

log log log log


LAMPIRAN 2
PEMARKAHAN KUMPULAN
KUMPU WAKIL 1 WAKIL 2 WAKIL 3 WAKIL 4 WAKIL 5 JUMLAH
LAN MATA
MASA MATA MASA MATA MASA MATA MASA MATA MASA MATA

*TEMPAT PERTAMA (8 MATA) *TEMPAT KEDUA (5 MATA) *TEMPAT KETIGA (3 MATA) *TEMPAT KEEMPAT (1 MATA)
