Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Minggu: 17 Tarikh: 24 APRIL 2019 Hari: KHAMIS

Subjek: BAHASA MELAYU Kelas: 4 IBNU SINA Masa: 3.30 -4.30 PTG Bil. Murid:

Tema / Topik : PENDIDIKAN ALAM SEKITAR

Objektif Pembelajaran (LO) STANDARD PENILAIAN


Aras 1 : Pengetahuan
Sebaik tamat kelas ini, pelajar akan dapat: Kefahaman
Aras 2 : Aplikasi
1. MENGANALISIS PERENGGAN ISI DALAM KARANGAN
Analisis
Aras 3 : Penilaian
Kreatif

Kriteria Kejayaan (SC) KEMAHIRAN INSANIAH

Kepimpinan
Pelajar berjaya sekiranya:
Komunikasi
1. MENENTUKAN CIRI-CIRI YANG ADA PADA AYAT TOPIK, AYAT HURAIAN, AYAT Kerjasama
CONTOH DAN AYAT PENYIMPUL-memahami Pengurusan Masa
2. MENYUSUN DAN MEMBINA SEMULA 4 PERENGGAN ISI MENGGUNAKAN AYAT Kreatif & Kritis
TOPIK, AYAT HURAIAN, AYAT CONTOH DAN AYAT PENYIMPUL-menganalisis Bertanggungjawab
Integriti
Lain :

Hubungkait Merentas Kurikulum:


BAHASA INGGERIS

AKTIVITI PDPC DI DALAM


KELAS
Masa Induksi Refleksi Aktiviti
1. Guru menayangkan video tentang isu pencemaran Alam sekitar
5 minit 2. Pelajar berkongsi dapatan menarik daripada video
3. Guru mengaitkan video dengan maklumat yang boleh digunakan
untuk membina karangan yang baik.
Masa Isi Kandungan Refleksi Aktiviti

Guru berkongsi LO dan SC yang akan dicapai dalam PdPc pada hari ini.
Guru bertanyakan aplikasi konsep ini dalam mata pelajaran lain.
Guru menerangkan rasional SC pada hari ini berdasarkan kualiti karangan
50 minit yang dihasilkan dalam peperiksaan lepas.

ONE TWO GROUP (15 MINIT)


1. Guru menjelaskan tentang ciri karangan yang baik - keperluan
mempunyai perenggan pendahuluan, perenggan isi dan perenggan
penutupan.Guru membuat perincian tentang ayat yang perlu ada
dalam perenggan isi.
2. Secara individu pelajar diminta untuk membuat andaian dalam diri
tentang perincian jenis-jenis ayat dalam perenggan isi.
3. Secara berpasangan, pelajar perlu berkongsi jawapan dengan rakan.
4. Pelajar dalam kumpulan kemudiannya dibekalkan dengan sampul surat
yang mengandungi nota mengenai ciri-ciri pemerengganan yang baik.
5. Secara dalam kumpulan pelajar diminta untuk membuat padanan
mengenai ciri-ciri bagi jenis ayat yang ada dalam perenggan isi.
6. Seorang pelajar dilantik untuk membuat banding beza hasil
perbincangan dengan nota yang ada pada "Current Concept Wall".
Pelajar kemudiannya diminta untuk berkongsi dapatan dengan rakan
dalam kumpulan (AFL: SA)
7. Guru mengimbas SC 1 dengan pelajar

AKTIVITI KUMPULAN (35 Minit)

1. Dalam kumpulan yang sama pelajar diminta untuk menyelesaikan


tugasan yang seterusnya.
2. Pelajar dibekalkan dengan sampul surat yang mempunyai 4 perenggan
isi. Secara dalam kumpulan pelajar diminta untuk mengkategorikan ayat
tersebut kepada jenis-jenis ayat yang telah dikaji sebentar tadi.
3. Pelajar kemudiannya diminta untuk membina semula perenggan tersebut
mengikut susunan jenis ayat yang mereka rasakan sesuai.
4. Pelajar diminta untuk menilai dan memberi komentar tentang hasil
susunan ayat perenggan satu kumpulan lain (AFL: PA)
5. Pelajar diminta memberikan maklum balas hasil penilaian mereka.
(contoh soalan, adakah susunan ayat sama dengan kumpulan sendiri,
kalau tidak sama, nyatakan perbezaannya, adakah perbezaan tersebut
menarik, jelaskan .
6. Guru mengaitkan konsep susunan isi dengan rutin harian pelajar (contoh-
rutin bangun pagi)
7. Guru mengimbas SC 2 dengan pelajar

Masa Penutup Refleksi Aktiviti

5 minit SHOW-YOUR-VIEW (AFL: SA)

1. Guru bertanyakan tahap kefahaman pelajar


2. Pelajar perlu menunjukkan respon:
a. mengangkat kedua-dua tangan melebihi kepala sekiranya
memahami perbincangan
b. mengangkat tangan dibahagian bahu sekiranya memahami
sebahagian tajuk
c. memeluk badan sekiranya tidak memahami tajuk
3. Pelajar dipilih untuk menerangkan semula apa yang dipelajari pada hari
ini.
4. Guru menjelaskan langkah pengukuhan seterusnya kepada pelajar.
5. Pelajar diminta untuk mendapatkan maklumat tentang faktor-faktor
pencemaran untuk membina peranggan isi pada kelas yang akan
datang.

 Hasil pembelajaan tercapai sepenuhnya


 Perlu kelas pemulihan
Refleksi  Sebahagian sahaja hasil pembelajaran tercapai
Keseluruhan :  Perlu kelas pengukuhan
 Hasil pembelajaran gagal dicapai
 Perlu kelas pengayaan
 Proses P&P ditangguhkan/peperiksaan/ujian
 Lain-lain :

Catatan :
Pelajar tidak hadir:

1.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Minggu: 17 Tarikh: 24 APRIL 2019 Hari: KHAMIS

Subjek: BAHASA MELAYU Kelas: 4 IBNU SINA Masa: 3.30 -4.30 PTG Bil. Murid:

Tema / Topik : PENDIDIKAN ALAM SEKITAR

Objektif Pembelajaran (LO) STANDARD PENILAIAN


Aras 1 : Pengetahuan
Sebaik tamat kelas ini, pelajar akan dapat: Kefahaman
Aras 2 : Aplikasi
2. MENGANALISIS PERENGGAN ISI DALAM KARANGAN
Analisis
Aras 3 : Penilaian
Kreatif

Kriteria Kejayaan (SC) KEMAHIRAN INSANIAH

Kepimpinan
Pelajar berjaya sekiranya:
Komunikasi
3. MENENTUKAN CIRI-CIRI YANG ADA PADA AYAT TOPIK, AYAT HURAIAN, AYAT Kerjasama
CONTOH DAN AYAT PENYIMPUL-memahami Pengurusan Masa
4. MENYUSUN DAN MEMBINA SEMULA 1 PERENGGAN ISI MENGGUNAKAN AYAT Kreatif & Kritis
TOPIK, AYAT HURAIAN, AYAT CONTOH DAN AYAT PENYIMPUL-menganalisis Bertanggungjawab
5. MENGARANG 1 PERENGGAN ISI DENGAN MENGGUNAKAN AYAT TOPIK, Integriti
AYAT HURAIAN , AYAT CONTOH DAN AYAT PENYIMPUL- menghasilkan Lain :

Hubungkait Merentas Kurikulum:


BAHASA INGGERIS

AKTIVITI PDPC DI DALAM


KELAS
Masa Induksi Refleksi Aktiviti
4. Guru menayangkan video tentang isu pencemaran Alam sekitar
5 minit 5. Pelajar berkongsi dapatan menarik daripada video
6. Guru mengaitkan video dengan maklumat yang boleh digunakan
untuk membina karangan yang baik.
Masa Isi Kandungan Refleksi Aktiviti

Guru berkongsi LO dan SC yang akan dicapai dalam PdPc pada hari ini.
Guru bertanyakan aplikasi konsep ini dalam mata pelajaran lain.
Guru menerangkan rasional SC pada hari ini berdasarkan kualiti karangan
50 minit yang dihasilkan dalam peperiksaan lepas.

ONE TWO GROUP (15 MINIT)


8. Guru menjelaskan tentang ciri karangan yang baik - keperluan
mempunyai perenggan pendahuluan, perenggan isi dan perenggan
penutupan.Guru membuat perincian tentang ayat yang perlu ada
dalam perenggan isi.
9. Secara individu pelajar diminta untuk membuat andaian dalam diri
tentang perincian jenis-jenis ayat dalam perenggan isi.
10. Secara berpasangan, pelajar perlu berkongsi jawapan dengan rakan.
11. Pelajar dalam kumpulan kemudiannya dibekalkan dengan sampul surat
yang mengandungi nota mengenai ciri-ciri pemerengganan yang baik.
12. Secara dalam kumpulan pelajar diminta untuk membuat padanan
mengenai ciri-ciri bagi jenis ayat yang ada dalam perenggan isi.
13. Seorang pelajar dilantik untuk membuat banding beza hasil
perbincangan dengan nota yang ada pada "Current Concept Wall".
Pelajar kemudiannya diminta untuk berkongsi dapatan dengan rakan
dalam kumpulan (AFL: SA)
14. Guru mengimbas SC 1 dengan pelajar

AKTIVITI KUMPULAN (15 Minit)

8. Dalam kumpulan yang sama pelajar diminta untuk menyelesaikan


tugasan yang seterusnya.
9. Pelajar dibekalkan dengan sampul surat yang mempunyai 2 perenggan
isi. Secara dalam kumpulan pelajar diminta untuk mengkategorikan ayat
tersebut kepada jenis-jenis ayat yang telah dikaji sebentar tadi.
10. Pelajar kemudiannya diminta untuk membina semula perenggan tersebut
mengikut susunan jenis ayat yang mereka rasakan sesuai.
11. Pelajar diminta untuk menilai dan memberi komentar tentang hasil
susunan ayat perenggan satu kumpulan lain (AFL: PA)
12. Pelajar diminta memberikan maklum balas hasil penilaian mereka.
13. Guru mengimbas SC 2 dengan pelajar

TOKEN TALK TIME (15 MNIT)

14. Setiap kumpulan akan dibekalkan dengan satu isi berkenaan dengan
tajuk yang dibincangkan iaitu FAKTOR-FAKTOR BERLAKUNYA
PENCEMARAN.
15. Setiap pelajar dibekalkan dengan talk token dengan jumlah masa yang
dibenarkan untuk bercakap.
16. Pelajar diberi masa untuk membuat olahan sendiri mengenai isi yang
diberikan secara individu
17. Pelajar perlu meletakkan token di dalam bekas yang disediakan untuk
membolehkan pelajar tersebut mengeluarkan idea dan dikongsikan
dalam kumpulan berdasarkan kepada jenis ayat yang perlu dibina untuk
membina perenggan yang lengkap. Hanya satu token sahaja untuk satu
masa.
18. Aktiviti ini diteruskan sehingga token habis digunakan.
19. Semasa pelajar membuat ayat pelajar lain perlu membuat catatan untuk
membolehkan semakan akhir dibuat pada akhir permainan
20. Semakan dibuat bersama ahli kumpulan lain untuk memastikan setiap
jenis ayat yang perlu dalam satu-satu perenggan dipenuhi (AFL: PA)
21. Guru mengimbas SC 3 dengan pelajar

Masa Penutup Refleksi Aktiviti

5 minit SHOW-YOUR-VIEW (AFL: SA)

6. Guru bertanyakan tahap kefahaman pelajar


7. Pelajar perlu menunjukkan respon:
d. mengangkat kedua-dua tangan melebihi kepala sekiranya
memahami perbincangan
e. mengangkat tangan dibahagian bahu sekiranya memahami
sebahagian tajuk
f. memeluk badan sekiranya tidak memahami tajuk
8. Pelajar dipilih untuk menerangkan semula apa yang dipelajari pada hari
ini.
 Hasil pembelajaan tercapai sepenuhnya
 Perlu kelas pemulihan
Refleksi  Sebahagian sahaja hasil pembelajaran tercapai
Keseluruhan :  Perlu kelas pengukuhan
 Hasil pembelajaran gagal dicapai
 Perlu kelas pengayaan
 Proses P&P ditangguhkan/peperiksaan/ujian
 Lain-lain :

Catatan :

Pelajar tidak hadir:

2.
