Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

A. BUTIRAN PdP
Bahasa Melayu
Mata Pelajaran
14/6/2019
Tarikh
9.45 pagi hingga 10.45 pagi
Masa
4 Delta
Kelas
(33/33) orang
Bilangan Murid
Potret Malaysia
Tema M/P
Pekerti Mulia Amalan Kita
Tajuk
Kemahiran Mendengar dan Bertutur
Kemahiran/Fokus
Murid pernah berbual dengan rakan-rakan lain
Pengetahuan Sedia Ada
1.4 Bertutur, berbual dan menyatakan permintaan tentang
Standard Kandungan
sesuatu perkara daripada pelbagai sumber dalam situasi
formal dan tidak formal secara bertatasusila.
1.4.1 Berbual tentang sesuatu perkara menggunakan kata
Standard Pembelajaran
gelaran yang sesuai dalam situasi formal secara
bertatasusila.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran
a) Berbual tentang majlis Kempen Budi Bahasa
Peringkat Daerah Segamat menggunakan kata gelaran yang
sesuai dalam situasi formal secara bertatasusila
3 orang murid dinilai dari segi sebutan yang jelas, intonasi
Pentaksiran
yang betul
Ilmu(pendidikan moral), kemahiran membaca dan bertutur,
Elemen Merentas Kurikulum (EMK)
nilai murni, kreativiti dan inovasi
Keberanian, Kerjasama, Hormat-menghormati
Penerapan Nilai
Buku teks, Buku latihan
Bahan Bantu Mengajar
B. BUTIRAN GURU
Kemahiran Komunikasi, Kemahiran Sosial - berpasukan
Kemahiran Insaniah (KI):
Pembelajaran Koperatif
Pedagogi Masa Kini(PMK):

Langkah / Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


Isi Pelajaran Catatan
Masa (Minit)
1. Apakah kata gelaran yang sesuai apabila Teknik : Soal Jawab
bercakap dengan orang lain? 1. secara berkumpulan, murid diminta memberikan KI: kemahiran
Set Induksi Jangkaan jawapan : datin, datuk, encik, puan, kata gelaran yang digunakan pada situasi formal. komunikasi
7 minit tuan haji EMK: ilmu
(9.45 – 2. murid dengan bimbingan guru mengaitkan tajuk pendidikan moral
9.52) 2. apakah perkara yang kita akan belajar pada pelajaran pada hari ini. Nilai: keberanian
hari ini?
1. Buku teks. (muka surat 122) Kaedah : Komunikatif BBM: buku teks,
buku latihan
Langkah 1 1. Murid diminta membaca teks dialog secara KI: Kemahiran
15 minit mentalis komunikasi,
(9.52 – EMK: Kemahiran
10.07) 2. 5 orang murid dipilih daripada setiap kumpulan membaca,
untuk berdialog di hadapan kelas. kemahiran
bertutur, peraturan
3. murid-murid lain diminta mengenal pasti kata sosiobudaya, ilmu
gelaran dalam teks dan mencatatkan di dalam pendidikan moral
buku latihan Nilai: keberanian
1. Buku teks (muka surat 122) Teknik : Perbincangan kumpulan BBM: buku teks,
kertas kosong
Langkah 2 1. secara berkumpulan, murid diberikan gambar KI: Kemahiran
15 minit berkaitan kempen budi bahasa. komunikasi
(10.07 – PMK:
10.22) 2. murid bersama ahli kumpulan berbincang dan pembelajaran
membina dialog berdasarkan gambar yang koperatif,
diberikan. kemahiran sosial
EMK: nilai murni,
kreativiti dan
inovasi
Nilai: hormat-menghormati,
bekerjasama
Soalan bina ayat Teknik : Simulasi BBM : Buku latihan
a. Bina ayat menggunakan kata gelaran KI: kemahiran
Langkah 3 berikut: 1. Murid berlakon berdasarkan dialog yang dibina komunikasi,
18 minit (i) datuk dengan sebutan dan intonasi yang betul serta PMK:
(10.22 – (ii) datin bahasa badan yang sesuai. pembelajaran
10.40) (iii) ustaz koperatif
(iv) tuan haji 2. Murid diberikan beberapa kata gelaran di papan EMK: kemahiran
(v) encik putih. bertutur, peraturan
(vi) puan sosiobudaya
3. Murid diminta membina ayat menggunakan kata Nilai: keberanian,
gelaran. bekerjasama
Kognitif Teknik : Soal Jawab KI: kemahiran
1. apakah perkara yang kita belajar pada hari 1. Murid dengan bimbingan guru membuat komunikasi
Penutup ini? rumusan tentang pelajaran hari ini.
5 minit
(10.40 – Tindakan Susulan 2. Murid diminta menyiapkan ayat di dalam buku
10.45) latihan
