Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN JASMANI
MATA PELAJARAN KELAS 5 BD

TARIKH/ HARI 26/02/ 2019 Selasa MASA 7.10-8.10

TEMA Pergerakan Berirama TAJUK Pepohon kasih


1.5 Berkebolehan melakukan pelbagai corak pergerakan mengikut irama
STANDARD KANDUNGAN

1.5.1 Mereka cipta pergerakan kreatif bertema menggunakan props berdasarkan konsep pergerakan mengikut muzik yang
STANDARD
didengar
PEMBELAJARAN

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

OBJEKTIF
 Melakukan 4 daripada pergerakan kreatif dengan betul.
PEMBELAJARAN
 menyatakan pergerakan lokomotor dengan tepat.
 mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan keselamatan dengan tepat.

 Murid-murid memanaskan badan dengan bimbingan guru.


AKTIVITI PEMBELAJARAN  Guru mendemonstrasikan pergerakan yang akan dipelajari.
& PEMUDAHCARA  Murid-murid melakukan pergerakan kreatif dengan pemantauan guru.
(PdPc)  Aktiviti permainan kecil diadakan.
 Murid-murid melakukan regangan dengan bimbingan guru.

BAHAN BANTU BELAJAR  Buku teks  Skitel  Bangku gimnastik  Penanda


(BBB)  Pundi kacang  Gelung rotan  Tilam  Gambar / Cerita
 tali  Bola keranjang  Bola sepak  Lain-lain : ______________________

 Interpersonal  Muzikal  Kinestetik  Naturalis


KECERDASAN PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)  Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR  Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PEMBELAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMUDAHCARA

REFLEKSI  Mesyuarat / Kursus


 Program Sekolah  Cuti Rehat / Cuti Sakit
Aktiviti pembelajaran & pemudahcara ditangguhkan
 Mengiringi Murid Keluar  Cuti Bencana / Cuti Khas
kerana ….
 Aktiviti Luar  Cuti Peristiwa / Cuti Umum

Aktiviti PdPc dibawa ke _____________________________________________________


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN Pendidikan Muzik KELAS 6BL

TARIKH/ HARI 26/02/ 2019 Selasa MASA 9.10-9.40

TEMA Menyanyi TAJUK Lagu

STANDARD KANDUNGAN 1.1 Menyanyikan lagu daripada pelbagai repertoir.

STANDARD
1.1.1 Bernyanyi dengan pic yang betul.
PEMBELAJARAN

OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :


PEMBELAJARAN
 Menyanyi lagu dengan pic yang betul.

AKTIVITI PEMBELAJARAN
 Murid ditunjukkan video penyanyi menyanyikan lagu.
& PEMUDAHCARA
(PdPc)  Murid diminta menyanyi lagu yang diminati (bebas)

 Nyanyian murid diperbaiki oleh guru.

 Spesimen
 Buku teks  Internet  Radio / TV
BAHAN BANTU BELAJAR  Gambar / Cerita
(BBB)  Modul  Projektor  Radas
 Lain-lain :
 Powerpoint  Model  Buku Cerita
______________________
 Interpersonal  Muzikal  Kinestetik  Naturalis
KECERDASAN PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)  Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR  Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PEMBELAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMUDAHCARA

REFLEKSI

 Mesyuarat / Kursus
 Program Sekolah  Cuti Rehat / Cuti Sakit
Aktiviti pembelajaran & pemudahcara ditangguhkan
 Mengiringi Murid Keluar  Cuti Bencana / Cuti Khas
kerana ….
 Aktiviti Luar  Cuti Peristiwa / Cuti Umum

Aktiviti PdPc dibawa ke _____________________________________________________


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN Pendidikan kesenian KELAS 2 BL


TARIKH/ HARI 26/02/2019 Selasa MASA 11.00-12.30

Membuat corak dan rekaan


TEMA/ TAJUK BIDANG TEKNIK Catan
Alam Semulajadi (Terancang)

STANDARD KANDUNGAN 1.1Persepsi Estetik, 1.2 Aplikasi Seni, 1.3 Ekspresi Kreatif, 1.4 Apresiasi Seni

STANDARD
1.1.1 Unsur Seni, 1.1.2 Prinsip Rekaan
PEMBELAJARAN
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
1. Menghasilkan karya dengan mengaplikasi bahasa seni visual, media, proses dan teknik dengan betul.
 Murid diterangkan gambaran contoh karya catan sisik ikan.
AKTIVITI PEMBELAJARAN  Murid diperperkenalkan media yang digunakan.
& PEMUDAHCARA  Murid ditunjukkan teknik menghasilkan karya catan .
(PdPc)  Murid membuat proses awal penghasilan karya catan.

 Kertas lukisan
 Buku teks  Internet
 Pensel warna  Gunting dan gam
BAHAN BANTU BELAJAR  Modul  Projektor
 Krayon  Kertas warna
(BBB)  Buku aktiviti  Model
 Berus dan cat air  Lain-lain : ______________________
 Kertas lukisan  Gambar / Cerita

 Interpersonal  Muzikal  Kinestetik  Naturalis


KECERDASAN PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)  Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR  Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PEMBELAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMUDAHCARA

 Mesyuarat / Kursus
REFLEKSI  Program Sekolah  Cuti Rehat / Cuti Sakit
Aktiviti pembelajaran & pemudahcara ditangguhkan
 Mengiringi Murid Keluar  Cuti Bencana / Cuti Khas
kerana ….
 Aktiviti Luar  Cuti Peristiwa / Cuti Umum

Aktiviti PdPc dibawa ke _____________________________________________________


KEMAHIRAN BERFIKIR  Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PEMBELAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMUDAHCARA

REFLEKSI  Mesyuarat / Kursus


 Program Sekolah  Cuti Rehat / Cuti Sakit
Aktiviti pembelajaran & pemudahcara ditangguhkan
 Mengiringi Murid Keluar  Cuti Bencana / Cuti Khas
kerana ….
 Aktiviti Luar  Cuti Peristiwa / Cuti Umum

Aktiviti PdPc dibawa ke _____________________________________________________


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN Pendidikan Seni Visual KELAS 5 BD


TARIKH/ HARI 21/01/2019 Khamis MASA 8.10-9.10

TEMA/ TAJUK Objek Buatan Manusia BIDANG Membuat kraf tradisional TEKNIK Tekat

STANDARD KANDUNGAN 1.1Persepsi Estetik, 1.2 Aplikasi Seni, 1.3 Ekspresi Kreatif, 1.4 Apresiasi Seni

STANDARD
1.1.1 Unsur Seni, 1.1.2 Prinsip Rekaan
PEMBELAJARAN
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
1. Menghasilkan karya dengan mengaplikasi bahasa seni visual, media, proses dan teknik dengan betul.
 Murid diterangkan gambaran contoh kipas hiasan.
AKTIVITI PEMBELAJARAN  Murid diperperkenalkan media yang digunakan.
& PEMUDAHCARA  Murid ditunjukkan teknik menghasilkan karya kipas hiasan .
(PdPc)  Murid membuat proses awal penghasilan kipas hiasan.

 Kertas lukisan
 Buku teks  Internet
 Pensel warna  Gunting dan gam
BAHAN BANTU BELAJAR  Modul  Projektor
 Krayon  Kertas warna
(BBB)  Buku aktiviti  Model
 Berus dan cat air  Lain-lain : ______________________
 Kertas lukisan  Gambar / Cerita

 Interpersonal  Muzikal  Kinestetik  Naturalis


KECERDASAN PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)  Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR  Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PEMBELAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMUDAHCARA

REFLEKSI  Mesyuarat / Kursus


 Program Sekolah  Cuti Rehat / Cuti Sakit
Aktiviti pembelajaran & pemudahcara ditangguhkan
 Mengiringi Murid Keluar  Cuti Bencana / Cuti Khas
kerana ….
 Aktiviti Luar  Cuti Peristiwa / Cuti Umum

Aktiviti PdPc dibawa ke _____________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN Pendidikan Muzik KELAS 5BL

TARIKH/ HARI 4/03/ 2019 Isnin MASA 8.40-9.10

TEMA Pengalaman Muzikal TAJUK Rekoder

STANDARD KANDUNGAN 1.4 Memainkan rekoder secara ensembel

STANDARD
1.4.2 Memainkan rekoder berdasarkan skor.
PEMBELAJARAN

OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :


PEMBELAJARAN
Memainkan rekoder not E,F,B, A dengan betul.

AKTIVITI PEMBELAJARAN
 Murid ditunjukkan video bermain rekoder.
& PEMUDAHCARA
(PdPc)  Murid diterangkan penjarian rekoder

 Murid memainkan rekoder dengan bimbingan guru.

 Spesimen
 Buku teks  Internet  Radio / TV
BAHAN BANTU BELAJAR  Gambar / Cerita
(BBB)  Modul  Projektor  Radas
 Lain-lain :
 Powerpoint  Model  Buku Cerita
______________________
 Interpersonal  Muzikal  Kinestetik  Naturalis
KECERDASAN PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)  Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR  Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PEMBELAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMUDAHCARA

REFLEKSI  Mesyuarat / Kursus


 Program Sekolah  Cuti Rehat / Cuti Sakit
Aktiviti pembelajaran & pemudahcara ditangguhkan
 Mengiringi Murid Keluar  Cuti Bencana / Cuti Khas
kerana ….
 Aktiviti Luar  Cuti Peristiwa / Cuti Umum

Aktiviti PdPc dibawa ke _____________________________________________________


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN Pendidikan Seni Kreatif KELAS 1 BL

TARIKH/ HARI 04/03/ 2019 Isnin MASA 07.40-0840

TEMA Lagu kesukaan saya TAJUK Nyanyian

STANDARD KANDUNGAN 1.2 Elemen Seni Muzik

STANDARD
1.2.1 Mengenal, memahami, dan membezakan pic tinggi dan pic rendah.
PEMBELAJARAN

OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :


PEMBELAJARAN
 Menyanyi lagu pic rendah dengan betul.

AKTIVITI PEMBELAJARAN
 Murid ditunjukkan video penyanyi menyanyikan lagu.
& PEMUDAHCARA
(PdPc)  Murid diminta menyanyi lagu yang diminati (bebas)

 Nyanyian murid diperbaiki oleh guru.

 Spesimen
 Buku teks  Internet  Radio / TV
BAHAN BANTU BELAJAR  Gambar / Cerita
(BBB)  Modul  Projektor  Radas
 Lain-lain :
 Powerpoint  Model  Buku Cerita
______________________
 Interpersonal  Muzikal  Kinestetik  Naturalis
KECERDASAN PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)  Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR  Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PEMBELAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMUDAHCARA

REFLEKSI  Mesyuarat / Kursus


 Program Sekolah  Cuti Rehat / Cuti Sakit
Aktiviti pembelajaran & pemudahcara ditangguhkan
 Mengiringi Murid Keluar  Cuti Bencana / Cuti Khas
kerana ….
 Aktiviti Luar  Cuti Peristiwa / Cuti Umum

Aktiviti PdPc dibawa ke _____________________________________________________


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN Pendidikan Seni Visual KELAS 5 BL


TARIKH/ HARI 04/03/2019 Isnin MASA 10.30-11.30

TEMA/ TAJUK Alam Semulajadi BIDANG Membuat corak Dan Binaan TEKNIK Kolaj

STANDARD KANDUNGAN 1.1Persepsi Estetik, 1.2 Aplikasi Seni, 1.3 Ekspresi Kreatif, 1.4 Apresiasi Seniz

STANDARD
1.1.1 Unsur Seni, 1.1.2 Prinsip Rekaan
PEMBELAJARAN
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
1. Menghasilkan karya dengan mengaplikasi bahasa seni visual, media, proses dan teknik dengan betul.
 Murid diterangkan gambaran contoh karya kolaj .
AKTIVITI PEMBELAJARAN  Murid diperperkenalkan media yang digunakan.
& PEMUDAHCARA  Murid ditunjukkan teknik menghasilkan karya kolaj.
(PdPc)  Murid membuat proses awal penghasilan karya kolaj.

 Kertas lukisan
 Buku teks  Internet
 Pensel warna  Gunting dan gam
BAHAN BANTU BELAJAR  Modul  Projektor
 Krayon  Kertas warna
(BBB)  Buku aktiviti  Model
 Berus dan cat air  Lain-lain : ______________________
 Kertas lukisan  Gambar / Cerita

 Interpersonal  Muzikal  Kinestetik  Naturalis


KECERDASAN PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)  Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR  Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PEMBELAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMUDAHCARA

REFLEKSI
 Mesyuarat / Kursus
 Program Sekolah  Cuti Rehat / Cuti Sakit
Aktiviti pembelajaran & pemudahcara ditangguhkan
 Mengiringi Murid Keluar  Cuti Bencana / Cuti Khas
kerana ….
 Aktiviti Luar  Cuti Peristiwa / Cuti Umum

Aktiviti PdPc dibawa ke _____________________________________________________


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN KESIHATAN KELAS TAHUN 5 BD

TARIKH/ HARI 29/02/2019 Jumaat MASA 9.10-9.40

TEMA KESIHATAN FIZIKAL TAJUK KESIHATAN DIRI DAN REPRODUKTIF

STANDARD 1.1 Mendemonstrasi keupayaan dan kemahiran untuk menangani pengaruh dalaman serta luaran yang mempengaruh
KANDUNGAN kesihatan diri dan kesihatan.
1.1.1 Mengaplikasikan batas sentuhan pada anggota seksual dalam aspek menjaga kebersihan, keselamatan dan kesihatan.
STANDARD
PEMBELAJARAN
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN  Melukis perbandingan batas bersentuhan semasa perkhemahan antara lelaki denga
perempuan dengan betul.

AKTIVITI  Murid ditunjukkan gambar.


PENGAJARAN &  Murid bersoal jawab dengan guru.
PEMBELAJARAN  Murid diterangkan contoh batas bersentuhan lelaki dan perempuan
 Murid melukiskan situasi batas bersentuhan semasa perkhemahan dengan bimbingan
(PdP) guru.
 Spesimen
BAHAN BANTU  Buku teks  Internet  Radio / TV
 Gambar / Cerita
BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas
 Lain-lain :
 Powerpoint  Model  Buku Cerita
______________________
KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis
PELBAGAI  Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

 Kreativiti & Inovasi  Sains &


ELEMEN MERENTASI  Bahasa  Keusahawanan
 Pendidikan Alam Teknologi
KURIKULUM (EMK)  Patriotisme  Nilai Murni
Sekitar  TMK
 Menghubungkait  Membuat  Membuat
 Membanding
 Menginterpretas Inferens Keputusan
KEMAHIRAN beza
i  Membuat  Membuat
BERFIKIR  Mengkategori
 Mencipta Ramalan Rumusan
 Menjana Idea
Analogi  Mentafsir  Menilai
PENILAIAN
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN
REFLEKSI
 Mesyuarat / Kursus  Cuti Rehat / Cuti Sakit
 Program Sekolah  Cuti Bencana / Cuti
Aktiviti pengajaran & pembelajaran  Mengiringi Murid
Khas
ditangguhkan kerana …. Keluar  Cuti Peristiwa / Cuti
 Aktiviti Luar
Umum

Aktiviti PdP dibawa ke


_____________________________________________________
