Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

ISNIN 7 OGOS 2017 MINGGU 1

Masa / Kelas / MataPelajaran 12.30-1.50 Tengahari / 4 A / KIMIA

7. ASID DAN BES

7.1 Menganalisis sifat-sifat asid dan bes


Tajuk
7.2 Mensintesiskan konsep asid kuat, asid lemah, alkali
kuat dan alkali lemah

Di akhir pembelajaran, pelajar akan dapat dari (7.1)

1. Menyatakan maksud asid, bes dan alkali


2. Membezakan asid monoprotik / diprotic / triprotik
3. Menerangkan peranan air dalam pembentukan air dalam
pembentukan ion hidrogen / hidroksida yang akan
menzahirkan sifat asid / alkali
Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran, pelajar akan dapat dari (7.2)

1. Menyatakan kegunaan skala pH


2. Menghubungkan kepekatan ion hydrogen / hidroksida
dengan nilai Ph
3. Menghubungkaitkan asid kuat dan asid lemah / alkali kuat dan
alkali lemah dengan darjah penceraiannya
Kriteria Kejayaan Pelajar dapat membezakan asid dan bes

Aktiviti Latihan terbimbing

KBAT / Skil Pembelajaran Peta titi

ABM Gambarajah asid dan bes

Kehadiran:
Refleksi
.

Catatan

Perkara Aktiviti

1. Guru memaparkan 2 helai gambar. (Buah oren dan sabun


detergen)
2. Guru memilih salah seorang pelajar dan menanyakan sifat-
sifat dan isi kandungan buah oren
Set Induksi 3. Guru memilih salah seorang pelajar dan menanyakan sifat-
sifat dan isi kandungan sabun detergen
4. Guru membuat konklusi daripada aktiviti induksi.
5. Guru menulis hasil pembelajaran pada hari ini
7.1 Menganalisis sifat-sifat asid dan bes

Asid
1. Guru menulis definisi asid di papan putih
2. Guru menerangkan definisi asid
3. Guru menekankan keyword penting di dalam definisi asid
4. Guru memilih pelajar untuk memberikan contoh asid
4. Guru menulis equation HCl + H2O > H3O+ + Cl-
5. Guru menerangkan hasil asid bertindakbalas dengan air
dengan menunjukkan tindak balas H daripada HCl diambil
oleh H2O dan menghasilkan H3O+ dan Cl-
6. Guru menulis equation H2SO4 > 2H+ + SO42- sebagai contoh
lain
7. Guru menulis monoprotik / diprotic / triprotik
8. Guru menanyakan soalan kepada seorang pelajar tentang
perbezaan mono / di /tri.
9. Guru memberi contoh asid monoprotik / diprotic / triprotik
Bes
10. Guru menulis definisi bes di papan putih
11. Guru menerangkan definisi bes
12. Guru menekankan keyword penting di dalam definisi bes
13. Guru menanyakan kepada pelajar perbezaan bes dan alkali
Pergerakan 14. Guru menerangkan kepada pelajar perbezaan bes dan alkali
15. Guru memilih pelajar untuk memberikan contoh alkali
16. Guru menulis equation NH3 + H2O >< NH4+ + OH-
17. Guru menerangkan hasil bes bertindakbalas dengan air
dengan menunjukkan tindak balas NH3 mengambil H
daripada H2O menghasilkan NH4+ dan OH-
18. Guru menulis equation NaOH > Na+ + OH-sebagai contoh
lain
19. Guru memberi (handout) nota peta minda tentang tindak
balas asid / bes dengan (asid/bes), (logam/garam
ammonium), (karbonat logam/ion logam

7.2 Mensintesiskan konsep asid kuat, asid lemah, alkali


kuat dan alkali lemah

1. Guru menanyakan kepada pelajar tentang cara untuk


mengukur keasidan / kealkalian sesuatu cecair.
2. Guru menyatakan fungsi skala pH
3. Guru membuat 1 garisan panjang dan menomborkan dari 1
hingga 14
4. Guru menerangkan nilai pH untuk asid / bes / neutral melalui
skala pH
5. Guru menerangkan kepekatan ion H+ dan OH- melalui skala
pH
6. Guru menulis (Nilai pH <7 = asid / pH = 7 = neutral / bes >7
= beralkali
7. Guru menulis defiisi asid kuat dan asid lemah
8. Guru memberi contoh asid kuat dan asid lemah
9. Guru menulis definisi alkali kuat dan alkali lemah
10. Guru memberi contoh alkali kuat dan alkali lemah

Guru memilih pelajar untuk membuat ringkasan tentang

 definisi asid dan alkali,


Konklusi
 skala pH,
 asid dan alkali kuat dan lemah.

Guru meminta pelajar menyiapkan handout yang diberikan dan


Aktiviti Susulan menyiapkan module mukasurat 128,129, 133,139
Nota: Asid dan Bes

Asid Bes

Larut dalam air

Ion ___ terhasil Ion ___ terhasil

Bertindak balas dengan Bertindak balas dengan

Asid + Bes → Bes + Asid →


• •

Asid + Logam →
Bes + Garam →
Ammonium
• •

Asid +
Karbonat → Bes + Ion Logam →
• •
