Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 5 Harmoni
3. Bilangan Murid : 27 (18 lelaki, 9 perempuan)
4. Tarikh : 20 Jun 2019
5. Hari : Khamis
6. Masa : 9.50-10.20 pagi
7. Tema : Pertanian dan Penternakan di Malaysia
8. Tajuk : Hasil Ternakan Kita

9. Kemahiran Fokus: Kemahiran menulis

10. Standard Kandungan


3.2 Menulis huruf, suku kata, perkataan, frasa dan ayat secara mekanis dengan
betul dan kemas.

11. Standard Pembelajaran


3.2.7 Menulis ayat dalam perenggan secara mekanis dalam bentuk tulisan berangkai
dengan betul dan kemas.

12. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Membaca teks dan meneliti bentuk tulisan berangkai.
ii. Menulis ayat dengan betul dan kemas.

13. Sistem Bahasa


 Sebutan dan intonasi

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


 Ilmu: Sains Pertanian
 Nilai Murni: berdikari
 Pendidikan alam sekitar: Menghargai sumber alam
 Peraturan sosiobudaya: Menggunakan laras bahasa yang sesuai. Kepelbagaian
Kaedah dan Teknik (KKT): Kemahiran Berfikir (menganalisis), Kecerdasan
Pelbagai (Visual-Ruang)

15. Amalan Pedagogi Masa Kini


 Pembelajaran Terarah Kendiri

16. Kemahiran Insaniah


 Kemahiran Komunikasi
 Kemahiran Kerja Berpasukan

17. Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara Jumlah


1 Helaian teks Usahawan Ikan Keli 27
2 Buku teks 27

18. Pengetahuan Sedia Ada


i. Murid pernah melihat tulisan berangkai.
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
Set Induksi Video mengenai kisah  Murid ditayangkan KP
(3 minit) ayam kampung dan video cerita pendek Naturalis
ikan keli ditayangkan. mengenai seekor ayam
dengan ikan keli. Pembelajaran
Kontekstual
Menghubungkaitkan
dengan pengalaman
dalam kehidupan
Langkah 1 Bacaan teks Ayam  Murid diminta BBB
(8 minit) Kampung Organik membaca teks tersebut -buku teks
(buku teks m/s 120) secara mentalis.
 Beberapa orang murid Pendekatan
diminta membaca teks Berpusatkan murid.
secara mekanis
dengan gaya dan KP
intonasi yang betul.  Verbal linguistik
 Intrapersonal

Nilai Murni
 Menghargai alam
sekitar

Penilaian objektif (i)


Langkah 2 Menjalankan  Berdasarkan KP
(8 minit) permainan tulisan perenggan pertama -Kinstetik
berangkai berantai. dalam teks, setiap ahli -Verbal linguistik
dalam kumpulan
dikehendaki Teknik
menyambung Permainan bahasa
perkataan yang ditulis
oleh rakan KB
sekumpulannya dalam -menilai
tulisan berangkai.
 Kumpulan pertama BBM
yang berjaya menulis -buku teks
semula teks tersebut
dengan tulisan
berangkai yang kemas
mendapat 3 mata.
Langkah 3 Menulis tiga  Murid diedarkan Penggabungjalinan
(8 minit) perenggan dengan helaian teks kemahiran
berdasarkan teks Usahawan Ikan Keli.  Kemahiran membaca
Usahawan Ikan Keli  Setiap murid  Kemahiran menulis
dalam bentuk tulisan dikehendaki menulis
berangkai. semula teks tersebut BBM
dengan tulisan  Helaian teks
berangkai yang betul Usahawan Ikan Keli
dan kemas.
Penilaian objektif (ii)
Penutup Kognitif Kognitif KB
(3 minit) Rumusan:  Murid merumuskan  Merumus
-perlu menghargai pembelajaran.
hasil sumber alam KP
 Verbal linguistik
 Intrapersonal
