Anda di halaman 1dari 22

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN FIZIK T4

MINGGU MINGGU 1 HARI SELASA WAKTU 1 2 TARIKH 10/22/2018


TINGKATAN 4 SAINS MASA 7:30 AM - 8:45 AM 2 MASA SUBJEK FIZIK

TEMA / TAJUK : 5. CAHAYA


OBJEKTIF
5.4 Memahami kanta
PEMBELAJARAN :

5.4.8 menghuraikan dengan bantuan gambarajah , penggunaan kanta dalam


HASIL alat-alat optik.
PEMBELAJARAN 5.4.9 membina alat-alat optik menggunakan kanta.
5.4.10 menyelesaikan masalah yang melibatkan kanta.
BAHAN BANTU LCD PROJEKTOR/ PEMBELAJARAN EDARAN / LEMBARAN
MENGAJAR KOMPUTER MAYA/VLE FROG KERJA/ BUKU LATIHAN

ASPIRASI MURID KEMAHIRAN BERFIKIR


NILAI-NILAI MURNI KERJASAMA
I-think PETA BULATAN
PdPc PAK 21 PEMIKIRAN KRITIKAL
STRATEGIK PAK21 TIADA

INDUKSI Menonton video mengenai tajuk diatas


4.2
Memerhati perubahan suhu apabila:
a) jumlah haba yang sama digunakan untuk memanaskan jisim air yang
berlainan.
b) jumlah haba yang sama digunakan untuk memanaskan cecair yang
berlainan yang sama jisimnya.

Membincangkan muatan haba tentu.

Merancang dan menjalankan aktiviti untuk menentukan muatan haba tentu:


a) cecair
b) pepejal

Mengkaji dan melaporkan tentang aplikasi muatan haba tentu.

AKTIVITI Menyelesaikan masalah yang berkaitan dengan muatan haba tentu.

REFLEKSI
JUMLAH MURID 17 TIDAK HADIR 3 JUMLAH HADIR 14

Aktiviti PdPc tidak dapat berjalan dengan sempurna pada tempoh yang ditetapkan atas sebab yang tidak
dapat dielakkan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN FIZIK T5
MINGGU MINGGU 1 HARI SELASA WAKTU 1 2 TARIKH 10/30/2018
TINGKATAN 5 SAINS MASA 7:30 AM - 8:45 AM 2 MASA SUBJEK FIZIK
TEMA / TAJUK : 3. KEELEKTROMAGNETAN
OBJEKTIF
3.5 Memahami penjanaan dan penghantaran tenaga elektrik
PEMBELAJARAN :

3.1.1 Menyatakan apa itu elektromagnet

3.1.2 Melukis corak dan menandakan arah medan magnet yang disebabkan
HASIL oleh arus dalam suatu: i) Dawai lurus ii) Gegelung bulat iii) Solenoid
PEMBELAJARAN
3.1.3 Merancang dan menjalankan eksperimen untuk mengkaji faktor-faktor
yang mempengaruhi kekuatan medan magnet bagi suatu elektromagnet.

BAHAN BANTU LCD PROJEKTOR/ PEMBELAJARAN EDARAN / LEMBARAN


MENGAJAR KOMPUTER MAYA/VLE FROG KERJA/ BUKU LATIHAN
ASPIRASI MURID KEMAHIRAN BERFIKIR
NILAI-NILAI MURNI KERJASAMA
I-think PETA BULATAN
PdPc PAK 21 PEMIKIRAN KRITIKAL
STRATEGIK PAK21 TIADA
INDUKSI Menonton video mengenai tajuk diatas
3.1
• Memerhati dan menghuraikan kesan daya yang bertindak, ke atas
permukaan yang luas berbanding dengan permukaan yang kecil. Contoh:
kasut sekolah dan kasut bertumit tinggi.
• Menghuraikan tekanan sebagai daya per unit luas.
• Mengkaji dan melaporkan tentang aplikasi tekanan.
• Menyelesaikan masalah melibatkan tekanan.

AKTIVITI

REFLEKSI
JUMLAH MURID 17 TIDAK HADIR 3 JUMLAH HADIR 14

Aktiviti PdPc tidak dapat berjalan dengan sempurna pada tempoh yang ditetapkan atas sebab yang tidak
dapat dielakkan
TEMA/TAJUK MINGGU TAJUK HASIL PEMBELAJARAN

MINGGU 1
MINGGU 2
MINGGU 3
MINGGU 4
MINGGU 5
MINGGU 6
MINGGU 7
MINGGU 8
MINGGU 9
MINGGU 10
MINGGU 11
MINGGU 12
MINGGU 13
MINGGU 14
MINGGU 15
MINGGU 16
MINGGU 17
MINGGU 18
MINGGU 19
MINGGU 20
MINGGU 21
MINGGU 22
MINGGU 23
MINGGU 24
MINGGU 25
MINGGU 26
MINGGU 27
MINGGU 28
MINGGU 29
MINGGU 30
MINGGU 31
MINGGU 32
MINGGU 33
MINGGU 34
MINGGU 35
MINGGU 36
MINGGU 37
MINGGU 38
MINGGU 39
MINGGU 40
MINGGU 41
MINGGU 42
MINGGU 43
MINGGU 44
Cadangan Aktiviti Pembelajaran
TEMA/TAJUK MINGGU TAJUK HASIL PEMBELAJARAN

MINGGU 1
MINGGU 2
MINGGU 3
MINGGU 4
MINGGU 5
MINGGU 6
MINGGU 7
MINGGU 8
MINGGU 9
MINGGU 10
MINGGU 11
MINGGU 12
MINGGU 13
MINGGU 14
MINGGU 15
MINGGU 16
MINGGU 17
MINGGU 18
MINGGU 19
MINGGU 20
MINGGU 21
MINGGU 22
MINGGU 23
MINGGU 24
MINGGU 25
MINGGU 26
MINGGU 27
MINGGU 28
MINGGU 29
MINGGU 30
MINGGU 31
MINGGU 32
MINGGU 33
MINGGU 34
MINGGU 35
MINGGU 36
MINGGU 37
MINGGU 38
MINGGU 39
MINGGU 40
MINGGU 41
MINGGU 42
MINGGU 43
MINGGU 44
Cadangan Aktiviti Pembelajaran
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ONLINE SEPERMAI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ONLINE SEPERMAI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ONLINE SEPERMAI

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN FIZIK T4


MINGGU MINGGU 1 HARI SELASA WAKTU 1 2 TARIKH 10/22/2018
TINGKATAN 4 SAINS MASA 7:30 AM - 8:45 AM 2 MASA SUBJEK FIZIK
TEMA / TAJUK : 1. PENGENALAN KEPADA FIZIK
OBJEKTIF
4.4 Memahami hukum-hukum gas
PEMBELAJARAN :

5.4.8 menghuraikan dengan bantuan gambarajah , penggunaan kanta dalam


alat-alat optik.
HASIL
PEMBELAJARAN 5.4.9 membina alat-alat optik menggunakan kanta.
5.4.10 menyelesaikan masalah yang melibatkan kanta.
BAHAN BANTU LCD PROJEKTOR/ PEMBELAJARAN EDARAN / LEMBARAN
MENGAJAR KOMPUTER MAYA/VLE FROG KERJA/ BUKU LATIHAN

ASPIRASI MURID KEMAHIRAN BERFIKIR


NILAI-NILAI MURNI KERJASAMA
I-think PETA BULATAN
PdPc PAK 21 PEMIKIRAN KRITIKAL
STRATEGIK PAK21 TIADA

INDUKSI Menonton video mengenai tajuk diatas

4.2
Memerhati perubahan suhu apabila:
a) jumlah haba yang sama digunakan untuk memanaskan jisim air yang
berlainan.
b) jumlah haba yang sama digunakan untuk memanaskan cecair yang
berlainan yang sama jisimnya.

Membincangkan muatan haba tentu.


AKTIVITI
Merancang dan menjalankan aktiviti untuk menentukan muatan haba tentu:
a) cecair
b) pepejal

Mengkaji dan melaporkan tentang aplikasi muatan haba tentu.

Menyelesaikan masalah yang berkaitan dengan muatan haba tentu.

REFLEKSI
JUMLAH MURID 17 TIDAK HADIR 3 JUMLAH HADIR 14
Aktiviti PdPc tidak dapat berjalan dengan sempurna pada tempoh yang ditetapkan atas sebab yang tidak
dapat dielakkan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ONLINE SEPERMAI

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN FIZIK T5


MINGGU MINGGU 1 HARI SELASA WAKTU 1 2 TARIKH 10/30/2018
TINGKATAN 5 SAINS MASA 7:30 AM - 8:45 AM 2 MASA SUBJEK FIZIK
TEMA / TAJUK : 3. KEELEKTROMAGNETAN
OBJEKTIF
3.5 Memahami penjanaan dan penghantaran tenaga elektrik
PEMBELAJARAN :
3.1.1 Menyatakan apa itu elektromagnet

3.1.2 Melukis corak dan menandakan arah medan magnet yang disebabkan
HASIL oleh arus dalam suatu: i) Dawai lurus ii) Gegelung bulat iii) Solenoid
PEMBELAJARAN
3.1.3 Merancang dan menjalankan eksperimen untuk mengkaji faktor-faktor
yang mempengaruhi kekuatan medan magnet bagi suatu elektromagnet.

BAHAN BANTU LCD PROJEKTOR/ PEMBELAJARAN EDARAN / LEMBARAN


MENGAJAR KOMPUTER MAYA/VLE FROG KERJA/ BUKU LATIHAN

ASPIRASI MURID KEMAHIRAN BERFIKIR


NILAI-NILAI MURNI KERJASAMA
I-think PETA BULATAN
PdPc PAK 21 PEMIKIRAN KRITIKAL
STRATEGIK PAK21 TIADA
INDUKSI Menonton video mengenai tajuk diatas
3.1
• Memerhati dan menghuraikan kesan daya yang bertindak, ke atas
permukaan yang luas berbanding dengan permukaan yang kecil. Contoh:
kasut sekolah dan kasut bertumit tinggi.
• Menghuraikan tekanan sebagai daya per unit luas.
• Mengkaji dan melaporkan tentang aplikasi tekanan.
• Menyelesaikan masalah melibatkan tekanan.

AKTIVITI

REFLEKSI
JUMLAH MURID 17 TIDAK HADIR 3 JUMLAH HADIR 14
Aktiviti PdPc tidak dapat berjalan dengan sempurna pada tempoh yang ditetapkan atas sebab yang tidak
dapat dielakkan
JUMLAH
TING KELAS HARI MASA WAKTU
MINGGU BULAN MASA SUBJEK

MINGGU 1 JANUARY
1 PER 1 ISNIN 7:30 AM 1 MASA 1 AMALAN BAHASA
MINGGU 2 FEBRUARY MELAYU
MINGGU 3 MARCH 2 PER 2 SELASA 8:10 AM 2 MASA 2 BAHASA CINA
3 BAIDURI RABU 8:45 AM 3 MASA 3
MINGGU 4 APRIL BAHASA MELAYU
MINGGU 5 MAY 4 BERLIAN KHAMIS 9:20 AM 4 MASA 4 BAHASA INGGERIS
MINGGU 6 JUNE 5 DELIMA JUMAAT 9:55 AM 5 MASA 5 SEJARAH
MINGGU 7 JULY 6 INTAN SABTU 10:15 AM 6 MATEMATIK
MINGGU 8 AUGUST KRISTAL 10:30 AM 7 PENDIDIKAN ISLAM
MINGGU 9 SEPTEMBER MUTIARA 10:50 AM 8 PENDIDIKAN MORAL
MINGGU 10 OCTOBER NILAM 11:25 AM 9 SAINS
MINGGU 11 NOVEMBER RUBY 12:00 PM 10 PENDIDIKAN SIVIK
MINGGU 12 TOPEZ 12:35 PM 11 GEOGRAFI
ZAMRUD 1:10 PM 12
MINGGU 13 PENDIDIKAN SENI VISUAL
P1 1:45 PM 13 PENDIDIKAN JASMANI
MINGGU 14 KESIHATAN
P2 2:20 PM 14
MINGGU 15 MATEMATIK TAMBAHAN
MINGGU 16 P3 2:55 PM 15 FIZIK
MINGGU 17 P4 3:30 PM 16 KIMIA
MINGGU 18 P5 4:05 PM 17 BIOLOGI
MINGGU 19 PVMA 4:40 PM 18 PRINSIP PERAKAUNAN
MINGGU 20 SAINS 5:15 PM 19 EKONOMI ASAS
MINGGU 21 SS1 5:50 PM 20 PERDAGANGAN
PENGETAHUAN SAINS
MINGGU 22 SS2 6:25 PM SUKAN
EKONOMI RUMAH
MINGGU 23 7:00 PM TANGGA (ERT)
KATERING DAN
MINGGU 24 7:35 PM PENYAJIAN
MINGGU 25 TASAWWUR
MINGGU 26
MINGGU 27
MINGGU 28
MINGGU 29
MINGGU 30
MINGGU 31
MINGGU 32
MINGGU 33
MINGGU 34
MINGGU 35
MINGGU 36
MINGGU 37
MINGGU 38
MINGGU 39
MINGGU 40
MINGGU 41
MINGGU 42
REFLEKSI

…… semua murid menguasai objektif

Sesi PdPc telah mencapai objektif/target yang diingini

Murid - murid dapat menguasai kesemua aras PdPc

Murid-murId dapat menguasai kesemua kemahiran yang dipelajari


Murid-murid dapat menguasai kemahiran pembelajaran secara intensif
Murid-murid dapat menguasai objektif pembelajaran dengan 10 daripadanya mencapai target
Murid-murid dapat menguasai aras satu dan dua daripada hasil pembelajaran
5 daripada 30 murid-murid tidak menguasai hasil pembelajaran
10 daripada 30 murid-murid tidak mencapai objektif pengajaran
5 daripada 30 murid-murid tidak menguasai aras 3 daripada hasil pembelajaran
10 daripada 30 murid-murid tidak menguasai aras 2 daripada hasil pembelajaran

Murid-murid telah menyertai aktiviti PdPc dengan jayanya

Sebahagian murid-murid tidak terlibat dalam aktiviti PdPc kerana kesuntukan masa

Murid-murid kelihatan tidak seronok kerana ketiadaan BBM yang menarik dan bersesuaian

Sebahagian murid-murid kelihatan tidak seronok kerana ketiadaan BBM yang menarik dan bersesuaian
Hanya sebahagian murid-murid yang mengikuti PdPc, manakala bakinya tidak bersungguh-sungguh dalam PdP
Sebahagian pelajar tiada di dalam kelas kerana menghadiri aktiviti luar kelas
PdPc ditangguhkan kerana menghadiri mesyuarat / mesyuarat guru
PdPc ditangguhkan kerana menghadiri program luar kelas
PdPc ditangguhkan kerana menghadiri program luar sekolah
Aktiviti PdPc tidak dapat berjalan dengan sempurna pada tempoh yang ditetapkan atas sebab yang tidak dapat dielakkan
Sebahagian aktiviti PdPc perlu diulang semula kerana murid2 tidak menguasai objektif pembelajaran
BBM INDUKSI NILAI-NILAI MURNI

TIADA Memerhati situasi untuk mendapat idea mengenai tajuk


diatas TIADA
BUKU RUJUKKAN/ BUKU TEKS Menonton video mengenai tajuk diatas
KERJASAMA
EDARAN / LEMBARAN KERJA/ BUKU LATIHAN Membuat satu permainan berkaitan tajuk diatas TOLONG-MENOLONG
MODUL Melakonkan semula sesuatau watak berkaitan dengan
tajuk diatas HORMAT-MENGHORMATI
MODEL/GAMBAR/CARTA Melihat simulasi komputer untuk mendapat idea BERTOLAK ANSUR
Ms OFFICE /POWER POINT/WORD/ dll Guru memberi contoh-contoh soalan BERSYUKUR
LCD PROJEKTOR/ KOMPUTER KEADILAN
PEMBELAJARAN MAYA/VLE FROG BERTANGGUNGJAWAB
KAHOO/KUIZ ONLINE/ KASIH SAYANG
BAIK HATI
KETEKUNAN
KEJUJURAN

HEMAH TINGGI

KEBERANIAN

KESABARAN

SEMANGAT PATRIOTIK
ASPIRASI MURID PAK21 STARTEGI PAK21 AKTIVITI KBAT ITHINK

TIADA TIADA
PENGETAHUAN TIADA TIADA
PETA BULATAN
KOMUNIKASI Think-Pair-Share Melukis
KEMAHIRAN BERFIKIR
PETA BUIH
KEMAHIRAN MEMIMPIN KOLABORASI Round Table Melakar
PETA BUIH BERGANDA
KREATIVITI Hot Seat Tugasan
KEMAHIRAN DWIBAHASA
PEMIKIRAN KRITIKAL Stesen Projek PETA POKOK
ETIKA DAN KEROHANIAN
IDENTITI NASIONAL Kajian Lapangan Kajian lapangan PETA DAKAP
Role Play Demonstrasi PETA ALIR
Gallery Walk Persembahan PETA PELBAGAI ALIR
Eksperimen Tugasan bertulis/ Lembaran PETA TITI
Pembelajaran Penyelesaian Masalah
Peta iThink
Three Stray One Stay

Inkuiri Penemuan

Deklamasi sajak/nyanyian

Simulasi

Pembentangan
KAEDAH
PBD KPS
PENILAIAN

TIADA
TIADA TIADA
Tahap 1 / Band 1 Memerhatikan
Lembaran Kerja
Hasil Kerja Tahap 4 / Band 4 Mengelaskan

Pemerhatian Tahap 2 / Band 2 Mengukur menggunakan nombor


Kuiz Tahap 5 / Band 5 Membuat inferens
Lisan Tahap 3 / Band 3 Meramalkan
Drama Tahap 6 / Band 6 Berkomunikasi
Tugasan Menggunakan perhubungan ruang dan masa
Projek Mentafsirkan data
Mendefinisikan secara operasi
Mengawal pemboleh ubah
Membuat hipotesis

Mengeksperimen
KMS

TIADA

Menggunakan dan mengendalikan peralatan dan bahan sains dengan betul


Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan selamat

Membersihkan peralatan sains dengan cara yang betul


Mengendalikan spesimen dengan betul dan cermat
Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains dengan tepat
Menyimpan peralatan Sains di tempat yg betul
