Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran Pendidikan Moral

Tarikh 14 Oktober 2018

Kelas 4 Gemilang/ Patuh/ Harapan

Jumlah Pelajar 12 orang murid ( _ murid hadir, _ murid tidak hadir)

Masa 12.15 tenggahhari – 1.15 petang

Tema Saya dan Jiran

Tajuk Rajin sesama jiran.

Nilai Kerjasama

Standard Kandungan 13.1 Mengamalkan sikap sederhana sesama jiran

13.1.1 Membincangkan cara bersikap sederhana sesama jiran


Standard pembelajaran
13.1.2 Menjelaskan kepentingan bersikap sederhana sesama jiran
Objektif pembelajaran

Kognitif ( Penaakulan Moral)


1. Murid dapat menyatakan cara dan kepentingan mengamalkan sikap
sederhana sesama jiran.

Afektif (Perasaan Moral)


1. Murid berasa gembira apabila mengamalkan sikap kesederhanaan
sesama jiran.

Psikomotor (Perlakuan Moral)


1. Murid dapat mengamalkan sikap kesederhanaan sesama jiran.

Pengetahuan Sedia Ada Murid menunjukkan sikap kesederhanaan terhadap guru dan rakan sekelas.
Elemen Merentas
Menghubungkait, kreativiti dan inovasi
Kurikulum
Kemahiran Berfikir Aras
Mengaplikasi, menganalisis, menilai
Tinggi
Penerapan Nilai Kerajinan, keberanian

Teknik Perbincangan, penyoalan, sumbangsaran, penilaian, i-Think


Kad situasi, video berkaitan pemandu teksi yang jujur dan baik hati, muzik,
Bahan bantu mengajar
kotak, lembaran kerja.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN
LANGKAH ISI PELAJARAN CATATAN
PEMBELAJARAN
Set Induksi Menunjukkan video dan 1. Guru menunjukkan satu video yang Bahan Bantu Belajar:
( ± 5 minit) bertanya soalan berkaitan dengan seorang pemandu https://www.youtube.co
teksi yang baik hati. m/watch?v=doHgjS1xx
Gc
2. Murid diminta untuk melihat video dan
guru akan bertanya soalan yang
EMK:
berkaitan dengan video tersebut.
Teknologi maklumat dan
Contohnya:
Komunikasi.
 “Apakah yang kamu faham dengan
video ini?”
Teknik:
 “Apakah beliau telah dilakukan?
Penyoalan
 “Apakah nilai yang ditunjukkan
dalam video tersebut?”
Pendekatan:

3. Guru mengaitkan jawapan murid Berpusatkan murid

dengan isi topik pengajaran pada hari


ini.
LANGKAH Mengamalkan sikap 1. Guru menerangkan nilai BBM :
1 sederhana sesama jiran
kesederhanaan dan maksud nilai Kad situasi
( ± 15 minit) tersebut kepada murid.
Maksud: 2. Murid diminta menulis nilai Kaedah :
Bersikap tidak keterlaluan kesederhaan dan maksud di dalam
dalam membuat Perbincangan
pertimbangan dan peta i-Think untuk kefahaman mereka.
tindakan sama ada dalam 3. Murid diminta memberikan beberapa
pemikiran,pertuturan, Teknik:
atau perlakuan tanpa contoh bersikap sederhana sesama
Sumbangsaran
mengabaikan jiran.
kepentingan diri dan
orang lain. 4. Guru meminta murid melekatkan kad
situasi di papan putih dan membaca Pendekatan:

setiap situasi. Penjelasan Nilai


Kata Kunci :
- Bersikap tidak
keterlaluan KBAT:

- Membuat pertimbangan Menghubungkait


dan tindakan
- Tanpa mengabaikan Penerapan Nilai:
kepentingan diri dan
orang lain Kerajinan, keberanian
Langkah 2 Memberitahu 1. Guru mengedarkan kotak yang berisi Bahan Bantu Belajar:
kepentingan
( ± 25 minit) beberapa kad perkataan tentang Kad perkataan, Muzik,
bekerjasama dengan
jiran. kepentingan bersikap sederhana Kotak misteri.

sesama jiran.
2. Guru memainkan lagu dan dan muri EMK:
dperlu memberi kotak tersebut Kreativiti dan Inovasi,
Teknologi maklumat dan
kepada rakan di sebelah.
komunikasi.
3. Apabila guru menghentikan lagu,
murid yang memegang bekas
KB:
tersebut perlu mengambil kad
Berfikiran Kolaboratif
perkataan dan membaca kad
tersebut secara kuat.
4. Murid dikehendaki meulis Pendekatan:

kepentingan tersebut dalam bentuk Berpusatkan pelajar


peta i-Think.
5. Guru bertanya kepentingan nilai KBAT :
kejujuran kepada murid secara Menghubungkait
rawak.
Langkah 3 Lembaran kerja 1. Guru mengedarkan lembaran kerja Bahan Bantu Belajar:
(± 10 minit) kepada murid. Lembaran Kerja
2. Murid diberi masa untuk menyiapkan
latihan yang diberikan. Teknik:
3. Guru dan murid akan berbincang
Penilaian, perbincangan
jawapan dalam lembaran kerja yang
telah dijawab.
Penerapan Nilai:
4. Guru membuat pembetulan dan
Kerajinan
membimbing murid yang lemah.
5. Murid yang dapat menjawab soalan
dalam lembaran kerja dengan betul
diberikan pujian.
Penutup Merumuskan tajuk 1. Rumusan pelajaran Pendekatan:
( ± 5 minit)
pelajaran.
2. Murid dan guru bersoal jawab. Berpusatkan pelajar,
3. Murid dan guru merumuskan
penerapan nilai.

pengajaran dan pembelajaran pada


hari ini. KBAT:
Aras Pemahaman

Refleksi:
