Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (Sains Tahun 1)

Kelas : 1 Ceria
Minggu : 13
Tarikh : 6 April 2017
Hari : Khamis
Masa : 8.00 pagi – 8.30 pagi
Mata pelajaran/Komponen : Sains
Bilangan murid : 5 orang (Masalah pendengaran)
: 1-
2-
3-
4-
5-

Tajuk : 6.1 Bahagian Tumbuhan

Kemahiran : 3.4.2 Membanding dan membezakan bahagian pada tumbuhan iaitu;


(i) Daun : jenis urat daun

Hasil Pembelajaran : Diakhir Pengajaran dan Pembelajaran, murid-murid boleh:

Kognitif : Menyatakan nama pokok mengikut jenis urat daun selari dan jejala.
Psikomotor : Melukis gambar jenis urat daun selari dan jejala.
Afektif : Menyatakan kelebihan dalam mempelajari bahagian tumbuhan.

Pengetahuan sedia ada : 1. Murid boleh menyatakan bahagian tumbuhan.


2. Murid boleh mengenalpasti nama bahagian tumbuhan.
Nilai-Nilai Murni : Tajuk
1. Murid dapat memahami kepentingan bahagian tumbuhan kepada tumbuh-tumbuhan.

: Aktiviti
Individu
1)Murid bersungguh-sungguh semasa pengajaran dan pembelajaran.
2) Murid fokus/tekun semasa guru mengajar

BBM : 1) Slaid
2) Video
3) Lembaran kerja
4) Kad bergambar

Penggabungjalinan : 1) Bahasa Melayu


2)Pendidikan Moral

KBAT : Mengaplikasi dan menganalisis

KBKK : 1) Murid dapat membanding beza jenis urat daun

Penaksiran : 1) Suai padan


2) Lembaran kerja
Langkah Isi Kandungan Aktiviti Guru Aktivit Murid Catatan
Set Induksi Memaparkan tayangan video i) Guru bertanya khabar i)Murid menjawab pertanyaan BBM: Video
(5 minit) murid. guru.
Video mengenai tumbuh- Nilai Murni:
tumbuhan ii) Guru meminta murid ii) Murid mengira jumlah Aktiviti (Individu) -
untuk mengira jumlah rakan yang hadir dan Tekun, memberi perhatian
murid yang hadir dan meberitahu nama rakan yang
bertanya sekiranya ada tidak hadir. Teknik: memberi maklumat.
yang tidak hadir.
Penggabung jalinan:
iii) Guru memaparkan iii) Murid menonton tayangan Bahasa Melayu, Pendidikan
tayangan video kepada video yang dipaparkan. Moral
murid.
vi) Murid mendengar
vi) Guru mengaitkan penerangan guru dengan
tayangan video tersebut tekun.
dengan apa yang akan
dipelajari pada hari ini
kepada murid.

Langkah 1 Memperkenalkan i) Guru menunjukkan i) Murid melihat tayangan BBM : slaid pembentangan
(5 minit) i) daun; jenis urat daun tayangan slaid slaid pembentangan yang
-selari pembentangan mengenai ditunjukkan oleh guru. KBAT : Menganalisis
-jejala jenis urat daun .
ii) Murid mendengar KBKK: Penyelesaian masalah
ii) Guru menerangkan penerangan daripada guru.
jenis urat daun. Nilai Murni:
iii) Murid mendengar Aktiviti (individu) –
penerangan guru sambil Bersungguh-sungguh
iii) Guru memberi menjawab soalan yang
penerangan sambil diajukan Penggabung jalinan: Bahasa
meminta murid untuk Melayu
bersama-sama menyatakan
nama pokok mengikut
jenis urat daun yang telah
dipelajari.

Langkah 2 Aktiviti pengkelasan jenis urat i) Guru menyediakan i) Murid memerhatikan kad BBM: kad bergambar, papan
(5 minit) daun. beberapa keping kad bergambar yang disediakan putih.
bergambar. oleh guru.
KBAT : Mengaplikasi
ii) Murid mendengar
ii) Guru menerangkan penerangan yang diberikan KBKK : Penyelesaian masalah
aktiviti yang akan dengan tekun.
dilakukan kepada murid. Nilai Murni:
Aktiviti (Individu) –
DAUN JEJALA iii) Guru meminta setiap iii) Murid memilih kad Teliti dan tekun
murid memilih satu kad bergambar untuk ditampal
bergambar dan dipapan putih. Teknik: Belajar sambil bermain
mengelaskan jenis pokok
mengikut jenis urat daun Penggabung jalinan: Bahasa
dengan menampal kad Melayu.
bergambar pada papan
putih.
DAUN SELARI

i) Guru menyediakan i) Wakil murid tampil ke


Langkah 3 Aktiviti pengukuhan lembaran kerja sambil hadapan kelas dan BBM: Lembaran kerja
(10 minit) meminta seorang wakil mengagihkan lembaran kerja
Lembaran kerja pelajar untuk kepada rakan-rakan. KBAT : Mengaplikasi
mengagihkan lembaran
kerja kepada rakan-rakan. KBKK: Penyelesaian masalah
ii) Guru menerangkan ii) Murid mendengar Nilai Murni:
aktiviti yang akan penerangan dengan tekun. Aktiviti (Individu) -
dilakukan adalah dengan Tekun, bersungguh-sungguh,
menjawab soalan pada rajin.
lembaran kerja yang
diberikan. Teknik: Menjawab soalan
iii) Murid berbincang soalan
iii) Guru berbincang dan jawapan bersama-sama Penggabung jalinan: Bahasa
bersama murid tentang guru. Melayu
soalan dan jawapan yang
terdapat pada lembaran
kerja tersebut.
Penutup Rumus topik yang dipelajari i)Guru merumuskan apa i) Murid membuat refleksi BBM: -
(5 minit) yang dipelajari pada hari tentang pembelajaran pada
ini. hari ini. KBKK: Mengingat maklumat

ii) Guru melakukan sesi ii) Murid menjawab soalan Nilai Murni:
soal jawab dengan murid guru. Aktiviti (Individu) –
berkaitan dengan Bersungguh-sungguh, jujur
pembelajaran pada hari
ini. Teknik: Bersoal jawab

Penggabung jalinan: Bahasa


Melayu
