Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN

NAMA KELAS : 5 Harvard

JUMLAH MASA : 60 minit

TARIKH : 8 Ogos 2018

BILANGAN MURID : 14/15 Orang

MODUL : Pengajaran Kemahiran Teknikal

TAJUK : Penghasilan projek

STANDARD KANDUNGAN : 4.2 Menghasilkan projek menggunakan bahan logam dan bukan logam dengan litar elektronik.

STANDARD : 4.2.10 Membuat penyambungan litar elektronik pada projek.


PEMBELAJARAN 4.2.11 Menguji kefungsian projek.
4.2.12 Membuat penyelenggaraan dan penyimpanan peralatan.
HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pembelajaran murid dapat :

1. Membuat penyambungan litar elektronik pada projek dengan betul.


2. Menguji kefungsian projek dengan beradab.
3. Membuat penyenggaraan dan penyimpanan peralatan dengan cara yang betul.

PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid telah mempelajari nama, fungsi dan simbol komponen elektronik.

ELEMEN MERENTAS :
Keusahawanan EK4 - menilai perlaksanaaan projek.
KURIKULUM
Kreativiti dan Boleh membuat keputusan dan
inovatif mengambil tindakan susulan.

BAHAN BANTU MENGAJAR : Laptop, pembesar suara, video , LCD, marker pen, lembaran kerja, kertas, powerpoint.

PENERAPAN NILAI : Bekerjasama, berdisiplin dan bertanggungjawab

KEMAHIRAN BERFIKIR : Pemikiran kritis dan penyelesaian masalah


LANGKAH

ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN CATATAN

MASA

1. Murid-murid diarahkan untuk duduk dalam keadaan bersedia


PEGENALAN Murid-murid bersedia BBM:
mengikut kumpulan masing-masing..
untuk mengenali tajuk
2. Guru menanyakan khabar murid-murid. laptop, LCD, speaker
pembelajaran
3. Guru bersoal jawab dengan murid sambil mengemukakan
SET INDUKSI KB:
persoalan berkaitan hasil projek yang telah dijalankan.
(5 MINIT) 4. Guru bertanyakan kepada murid bagaimanakah projek menjana idea,
tersebut dapat ditambah nilai bagi menambahkan kefungsian menghubungkait
projek agar lebih menarik.
NM:
5. Guru menayangkan satu video mengenai sistem penggera
tersebut berani , bekerjasama
1. Guru menyuruh murid mengambil projek tabung yang telah BBM:
mereka hasilkan dan guru memberikan alatan tangan serta
LANGKAH 1 LCD, powerpoint,
komponen elektronik dan bahan.
Mengajar cara komponen elektronik,
(20 MINIT) 2. Guru menyuruh murid membuka buka teks pada muka surat
membaca manual dan alatan tangan, buku teks
40 sehingga 42 bagi membaca manual pemasangan sistem
FASA IMAGINASI memasang komponen
penggera. KB:
elektronik mengikut
3. Guru menayangkan gambaran mengenai manual
manual Menjana idea
pemasangan sistem penggera dengan menggunakan LCD.
4. Murid-murid bekerjasama membuat pemasangan sistem NM:
penggera mengikut kumpulan masing-masing..
Bekerjasama

BBM:

LANGKAH 2 Murid-murid 1. Murid dikehendaki memasang komponen elektronik pada LCD, powerpoint,
memasang komponen bahan projek dengan betul. komponen elektronik,
(15 MINIT)
elektronik pada bahan 2. Guru menerangkan mengenai cara memasang komponen alatan tangan, bahan
FASA projek. elektronik pada bahan projek. pengikat, buku teks
PERKEMBANGAN 3. Guru menyuruh murid membuka buka teks pada muka surat
KB:
42 sehingga 47 bagi memasang sistem penggera pada
bahan projek. Menjana idea

NM:

Bekerjasama
1. Setiap kumpulan menguji pemasangan komponen elektronik BBM:
sama ada berjaya ataupun tidak.
LANGKAH 3 Murid-murid bersedia komponen elektronik,
2. Jika tidak berjaya, murid dikrhrndaki memeriksa semula
untuk menguji alatan tangan, bahan
(15 MINIT) pemasangan komponen elektronik tersebut.
kefungsian projek pengikat
3. Guru menunjukkan cara untuk menyelengara alatan tangan
FASA TINDAKAN dan melakukan dengan betul. KB:
penyelenggaraan 4. Murid dikehendaki melakukan penyelenggaran pada alatan
Menjana idea
alatan tangan tangan yang telah digunakan.
NM:

Bekerjasama

1. Guru bertanya kepada beberapa orang murid apa yang telah BBM:
dipelajari pada hari ini.
PENUTUP Guru membuat Lembaran kerja
2. Guru membuat rumusan tentang pembelajaran yang telah
rumusan
(5 MINIT) dipelajari. KB:
3. Guru memberikan lembaran kerja untuk mengukuhkan lagi
Mengenal pasti
kefahaman murid mengenai apa yang diajarkan.
NM:

Berdikari
