Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN Sains KELAS 5


TARIKH / HARI 12/07/2019 MASA 09.00 Pagi – 10.00 Pagi
TEMA Sains Fizikal TAJUK 8.0 HABA

STANDARD 8.1 Suhu dan Haba


KANDUNGAN
STANDARD Murid boleh:
PEMBELAJARAN 8.1.6 Menyatakan bahan mengembang apabila menerima haba dan mengecut
apabila kehilangan haba dengan menjalankan aktiviti seperti:
 memanaskan bebola besi dan gelang;
 memanas dan menyejukkan air berwarna dalam salur kaca;
 merendam botol yang dipasang belon pada mulutnya ke dalam air panas
dan ais.
8.1.7 Menaakul kepentingan aplikasi prinsip pengembangan dan pengecutan
bahan dalam kehidupan seharian seperti:
 ruang di antara sambungan landasan keretapi;
 kabel elektrik dipasang kendur;
 cecair dalam bebuli termometer.
OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:
1. Menjelaskan melalui contoh tentang pengembangan dan pengecutan
PEMBELAJARAN
bahan segi penerimaan dan kehilangan haba.
2. Berkomunikasi tentang kebaikan dan keburukan apabila mengaplikasi
prinsip pengembangan dan pengecutan bahan.
KRITERIA Murid-murid akan berjaya sekiranya murid dapat:
KEJAYAAN 1. Menakul bahawa bahan mengembang apabila menerima haba dan
mengecut apabila kehilangan haba setelah menjalankan aktiviti.
2. Merasionalkan aplikasi prinsip pengembangan dan pengecutan bahan
berdasarkan situasi yang diberi oleh guru.
PENGETAHUAN Murid pernah mengalami kesan haba dalam kehidupan seharian.
SEDIA ADA MURID
BAHAN BANTU lembaran kerja, bikar, air panas, termometer, penunu bunsen, pemetik api, bebola
besi dan gelang, kelalang kon, salur kaca, belon, besen, ais batu, air berwarna,
BELAJAR (BBB) botol kaca(jar), gabus
ELEMEN Sains & Teknologi, Bahasa, Reka bentuk & Teknologi, TMK
MERENTAS
KURIKULUM (EMK)
KBAT / i-THINK Penyoalan
PENILAIAN Hasil Kerja Murid, TP
PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN Memerhati, meramal, berkomunikasi, menggunakan no. , ruang dan masa,
SAINTIFIK membuat inferens, mentafsir data, mengeksperimen
KEMAHIRAN Menghubungkaitkan, menjanakan idea, membuat kesimpulan
BERFIKIR
SIKAP SAINTIFIK Minat, bertanggungjawab, berani mencuba, berkerjasama, ikut arahan,
1
DAN NILAI MURNI mengendalikan alatan sains dengan betul,

ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN & CATATAN


PEMBELAJARAN (PdP)
AKTIVITI Video masakan 1. Guru menunjukkan video  Memaklumkan
PERMULAAN kepada murid
Chapati menunjukkan masakan Chapati kepada
(Orientasi) tentang OP dan
( 5 minit ) prinsip murid.
KK
pengembangan dan 2. Murid diminta untuk
 Merangsang
juga pengecutan menerangkan apa yang ingatan
dimana chapati terhadap
mereka lihat melalui video
pembelajaran
tersebut yang ditunjukkan. terdahulu
mengembang apabila
3. Guru mengaitkan video  Nilai: minat dan
dipanaskan di atas api sifat ingin tahu
tersebut dengan topik
dan mengecut apabila
pengajaran pada hari ini.
dialihkan daripada api Pembelajaran
4. Guru menyemak Objektif
tersebut. Koperatif
Pembelajaran dan Kriteria
Sumbang saran
Kejayaan bersama murid-
murid.
Pembelajaran
Pembezaan

Menyemak kesediaan
pelajar untuk
memulakan aktiviti
utama
AKTIVITI UTAMA Pengembangan: 1. Murid ditunjukkan satu botol
(Pencetusan
Bahan akan kaca yang ditutup dengan Kemahiran Saintifik:
Idea)
ketat. Berkomunikasi,
( 10 minit) mengembang apabila
Kemahiran Berfikir:
menerima haba. 2. Guru bersoal jawab dengan
Menjana idea,
Pengecutan: murid tentang botol kaca
menghubungkait
tersebut.
Bahan akan
mengecut apabila 3. Beberapa orang wakil murid
kehilangan haba. diminta tampil ke depan untuk
cuba membuka penutup botol
tersebut menggunakan
Memahami kesan
tangan.
haba ke atas pepejal.
4. Murid seterusnya diminta
(meramal)
untuk meramal bagaimana
2
cara untuk membuka penutup
botol kaca tersebut.

(Penstrukturan Bahan akan 1. Guru mengagihkan setiap • Penerangan


Semula Idea) mengembang apabila kandungan
kumpulan mengikut
( 25 minit ) menerima haba. pembelajaran
stesen.
• Peluang
Bahan akan Stesen 1: Pengembangan membuat
mengecut apabila dan Pengecutan (Pepejal) latihan
kehilangan haba. • Bimbingan
Stesen 2: Pengembangan
dan Pengecutan (Pepejal)
Pengembangan dan
pengecutan bagi Stesen 3: Pengembangan
pepejal: dan Pengecutan (Pepejal)
 Sebelum bebola
Setesn 4: Pengembangan
besi dipanaskan,
bola besi boleh dan Pengecutan (Cecair)
melalui gelang. Stesen 5: Pengembangan
 Selepas bebola dan Pengecutan (Cecair)
besi dipanaskan,
bola besi Stesen 6: Pengembangan
mengembang dan dan Pengecutan (Gas)
tidak boleh melalui
gelang. Stesen 7: Pengembangan

 Selepas bebola dan Pengecutan (Gas)


besi disejukkan, 2. Guru meminta murid untuk
bola besi
menjalankan aktiviti bagi
mengecut dan
boleh melalui melihat kesan haba
gelang semula. terhadap bahan (Rujuk
Lampiran 1).
Pengembangan dan
3. Murid dingatkan agar
pengecutan bagi
cecair: berhati-hati semasa
 Anak panah memanaskan atau
menunjukkan aras mengendalikan bahan-
air berwarna di
bahan yang digunakan
dalam salur kaca
sebelum sepanjang aktiviti.
dipanaskan. 4. Guru meminta murid
 Apabila air
mencatatkan pemerhatian
berwarna
dipanaskan, air mereka mengikut masa
berwarna yang ditetapkan di dalam
mengembang
3
menyebabkan jadual yang telah
arasnya di dalam disediakan.
salur kaca
meningkat. 5. Murid balik ke tempat
 Apabila air duduk masing-masing dan
berwarna membuat perbincangan
disejukkan, air
mengenai aktiviti tadi
berwarna
mengecut dan dengan bimbingan guru.
menyebabkan
arasnya di dalam
salur kaca
menurun.

Pengembangan dan
pengecutan bagi gas:
 Saiz belon
sebelum
dipanaskan
direkodkan.
 Apabila udara di
dalam belon
dipanaskan, udara
mengembang dan
menyebabkan
belon
mengembang.
 Apabila udara di
dalam belon
disejukkan, udara
mengecut dan
menyebabkan
belon mengempis.
(Aplikasi Idea) Situasi: 1. Setiap kumpulan diberikan Pentaksiran
( 15 minit)
Apakah cara yang situasi. Pentaksiran untuk
boleh diambil untuk pembelajaran (AFL)
2. Setiap ahli dalam kumpulan
membuka penutup PA Ke-21 (Pemikiran
botol kaca yang masing-masing diminta untuk kritis)
ketat? menulis satu jawapan
berdasarkan situasi yang
Jangkaan Jawapan:
diberikan.
Rendamkan penutup
logam botol kaca 3. Setiap kumpulan diminta
dalam air panas. untuk berbincang dan memilih
satu jawapan yang paling

4
Situasi lain yang sesuai antara keseumua
boleh ditanya jawapan mereka.
kepada murid:
4. Guru seterusnya memberikan
Mengapakah belon
yang ditiup dan ulasan atau komen mengenai
dibiarkan lama aktiviti yang dijalankan.
kelamaan akan
meletup dengan
sendiri?

Jangkaan Jawapan:
Haba persekitaran
meningkat, isipadu
gas di dalam belon
semakin bertambah
menyebabkan belon
tersebut
melepup/pecah.
Aplikasi Prinsip
Haba
1. Landasan kereta
api dibina dengan
ruang-ruang di
antaranya untuk
membolehkan
pengembangan
semasa cuaca
panas.
2. Ruang-ruang
dibuat di antara
kepingan konkrit
pada laluan
pejalan kaki untuk
membolehkan
pengembangan
pada hari panas.
3. Kabel elektrik
dipasang secara
melendut untuk
mengelakkan
kabel daripada
putus apabila
mengecut semasa
cuaca sejuk.
4. Salah satu hujung
jambatan keluli

5
diletakkan di atas
penggolek untuk
membolehkan
pengembangan
semasa cuaca
panas.
5. Penggunaan sifat
merkuri pada
termometer yang
mudah
mengembang dan
mengecut untuk
mengukur suhu
badan.
AKTIVITI Kesimpulan 1. Murid diminta untuk membuat KB: Membuat
PENUTUP kesimpulan
 Bahan akan rumusan berkaitan topik yang
(Refleksi)
mengembang telah dipelajari.
( 5 minit)
apabila menerima
haba. 2. Guru membantu murid
 Bahan akan membuat kesimpulan
mengecut apabila bahawa:
kehilangan haba.
a. Bahan akan
mengembang apabila
menerima haba.
b. Bahan akan mengecut
apabila kehilangan
haba.

KERJA Pemulihan Pengukuhan Pengayaan


SUSULAN
MURID
REFLEKSI Komen
Penyarah/Guru
• Refleksi: Pembimbing
Kajian dan
penilaian
pembelajaran
• Akan
datang :Kenal
pasti langkah-
langkah
seterusnya

6
7
LAMPIRAN

8
9
