Anda di halaman 1dari 9

Rancangan Pengajaran Harian (RPH)

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 4 Cerdas
3. Masa : 8:00 pagi – 9:00 pagi
4. Tarikh : 2 Ogos 2019
5. Hari : Jumaat
6. Bilangan Murid : 36 orang
7. Tema : Pekerti Mulia Amalan Kita
8. Tajuk : Tanggunjawab Seorang Murid

9. Kemahiran Fokus : Tatabahasa


10. Standard Kandungan
2.4 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.
11. Standard Pembelajaran
2.4.2 Memahami dan menggunakan kata adjektif dan kata penguat dengan betul
mengikut konteks.
12. Objektif
Pada akhir pengajaran, murid dapat:
i. Mengklasifikasikan kata adjektif dan kata penguat berdasarkan petikan.
ii. Menyusun ayat menggunakan kata adjektif dan kata penguat yang diberikan.

13. Sistem Bahasa


 Sebutan dan Intonasi.
 Kosa kata: rajin, baik, bersih

14. Pengisian Kurikulum / Elemen Merentasi Kurikulum


 Ilmu : Pendidikan Sivik
 Nilai : kasih sayang, menghargai, kerjasama
 Kreativiti : Imaginasi dan visualisasi
 Elemen Keusahawanan:
EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: memerhati dengan bertujuan
menghasilkan idea

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


 KB: menghubung kait pengalaman
 KP: verbal linguistik dan interpersonal
 BCB: memproses maklumat yang diberikan
 Pembelajaran Konstruktivisme : menghubung kait pengetahuan sedia
tentang pertanian.
 Pembelajaran Konstekstual
16. Bahan Bantu Mengajar
Bil Jenis Bilangan
1 Slide Pembentangan 1
2 Kad perkataan 140
3 Lembaran kerja 36

17. Pengetahuan Sedia Ada


Murid mempunyai pengetahuan sedia ada tentang tanggungjawab sebagai murid.

2
Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Catatan
dan Pembelajaran
Set Induksi Slide Gambar Murid 1. Guru menayangkan BBM
5 minit Contoh soalan : gambar dua orang  Slide Gambar
- Apakah yang murid yang berbeza Murid
kamu boleh ciri-cirinya.
lihat pada . KB
gambar 2. Kemudian guru Menghubung kait
tersebut? meminta murid
- Sebagai untuk menyatakan BCB
seorang murid, ciri-ciri yang Kemahiran berfikir
apakah sifat terdapat pada murid
yang perlu ada tersebut. Pembelajaran
pada murid? 3. Setelah itu, guru Kontekstual
mengaitkan isi Menghubungkaitkan
Jangkaan pengajaran dengan dengan pengalaman
Jawapan Murid : aktiviti sebentar dalam kehidupan.
- Murid tersebut tadi.
kelihatan Teknik
bersih.  Soal jawab
- Murid tersebut
kelihatan
comot.
-

Langkah 1 Slide Petikan 1. Guru memberi BBM


20 minit penerangan tentang  Slide Petikan
kata adjektif dan
kata penguat Ciri PA21
2. Kemudian, guru  Berkomunikasi
meminta murid secara lisan
untuk membaca secara berkesan
petikan pada buku
teks secara
mekanis.

3
3. Setelah itu, secara Nilai Murni
berpasangan, murid  Bekerjasama
dikehendaki untuk  Berkeyakinan
mengklasifikasikan  Rajin
kata penguat dan  Keberanian
kata adjektif yang
ada dalam petikan
tersebut pada KP
jadual yang  Verbal linguistik
diberikan.  Interpersonal
4. Kemudian,
beberapa pasangan EK
dipilih untuk 1: 1.4
menyatakan jawpan
yang betul,
5. Guru memberi Penilaian Objektif (i)
bimbingan
seandainya
jawapan yang diberi
adalah salah.

Langkah 2 Kad Perkataan 1. Guru memberi kad- BBB


20 minit Ampaian kad perkataan pada  Kad Perkataan
Penyepit Baju setiap kumpulan. Pendekatan
2. Setelah itu, murid  Tematik
dikehendaki BCB
membina ayat  Kemahiran berfikir
berdasarkan kad- Teknik
kad kata yang  Perbincangan
diberikan dengan KP
menggunakan kata  Interpersonal
adjektif dan kata
penguat secara Nilai Murni
berkumpulan.  Kerjasama

4
3. Kemudian, secara  Tanggungjawab
berkumpulan, murid  Hormat-
dikehendaki menghormati
membentangkan
hasil kumpulan. Penilaian Objektif (ii)
4. Guru memberi
bimbingan
seandainya
jawapan yang
diberikan adalah
salah.
Langkah 3 Penilaiaan BBM
10 minit Pengayaan 1. Murid dikehendaki  Lembaran kerja
 Lembaran kerja membina ayat  Muzik
berdasarkan kata  Kotak beracun
adjektif dan kata Ciri PA21
penguat pada  Berkomunikasi
lembaran kerja secara lisan
yang diberikan. dengan berkesan

1. Murid-murid KP
Pemulihan mengklasifikasikan  Verbal linguistik
 Lembaran kerja kata adjektif dan  Interpersonal
kata penguat
berdasarkan Nilai
lembaran kerja  Berkeyakinan
yang diberikan.
 Bertolak-ansur

Penutup Kognitif 1. Guru memilih dua BCB


5 minit  Rumusan isi orang daripada  Kemahiran
pelajaran murid dalam kelas membuat rumusan
Sosial tersebut untuk Nilai
 Guru memberi membuat  Keyakinan
pujian kerana kesimpulan tentang
memberi kerjasama aktiviti yang telah

5
semasa dijalankan pada hari
pembelajaran dan tersebut.
pengajaran. 2. Guru membuat
rumusan dan
kesimpulan
terhadap akitviti
yang dijalankan
pada hari tersebut.
3. Guru memberi
pujian kepada
murid-murid kerana
memberikan
kerjasama semasa
pengajaran
berlangsung

18. Refleksi

19. Ulasan Guru Pembimbing

6
Bina ayat

1. Dia sangat rajin membantu guru di sekolah.


2. Amin gemar sekali membaca buku.
3. Izzat sungguh cemerlang dalam akedamik dan kokurikulum.
4. Sara amat tekad sekali untuk mendapat 6A dalam UPSR.

7
Bina ayat berdasarkan perkataan yang diberikan.

1. Sungguh besar
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

2. Terlalu pantas
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

3. Laris sekali
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

4. Sangat gembira sekali


___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

8
9
