Set-1
Direction (1 to 5): Study the given chart carefully and answer the following questions.
Train X
Station Arrival Departure Distance from Number of passengers Fare (in
time time origin boarding at each station Rs.)
P START 5:00pm - 400 -
Q 6:30pm 6:35pm 100 100 50
R 8:50pm 9:00 pm 250 90 120
S 4:00pm 4:10 am 800 300 400
T 7:30pm 7:45 am 1050 150 500
U 10:20am Terminates 1280 - 620
Train Y
Station Arrival Departure Distance from Number of passengers Fare (in
time time origin boarding at each station Rs.)
U Starting 6:00 pm - 300 -
T 7:40 pm 7:45 pm 230 150 120
S 9:30 pm 9:35 pm 480 270 220
R 5:40 am 5:55 am 1030 50 500
Q 9:00 am 9:10 am 1180 100 570
P 12:00 noon Terminates 1280 - 620
1) The number of passengers boarding Train X at Q is what percent of the number of passengers
boarding Train Y at S?
A) 37.03% B) 67.09% C) 47.10% D) 56.36%
2) What is the difference between the speed of Train X and that of Train Y?
A) 2.73kmph B) 3.47kmph C) 8.6kmph D) 4.82kmph
3) What is the ratio of the total passengers of Train X to that of Train Y?
A) 111:80 B) 104: 87 C) 112: 57 D) 98:102
4) The total income of Train X is what percent of the total income of Train Y?
A) 150.32% B) 162.04% C) 114.21% D) 135.23%
5) If the average speed of Train X increases by 10% then when will it reach to its destination?
A) 9:45 am B) 6:45 am C) 8:45 am D) 5:45 am
Solutions
1). A
Set-2
Direction (6 to 10) Given below in the table showing data of a metro travelling from Mumbai to Goa
6). What will be the speed of the train from Mumbai- Pune If it halts 20 min for every 2 hours of
journey and its distance is 450 km more than Mumbai-Delhi?
A) 155.5 km/hr B) 160 km/hr C) 170 km/hr D) 180 km/hr
7). Average distance travelled by the train from all the station is 1114 then what will be total
distance covered from Delhi-Pune ,Pune-Goa and Mumbai to Pune?
Solutions
6) A
Total time taken to travel form Mumbai to Pune = 8 hrs
Due to halt 20mins for every 2hrs = 9 hrs to complete the journey
Distance between Mumbai to Pune= 950 + 450 = 1400
Speed = 1400 / 9
= 155.5 km/hr
7) B
Total distance travelled by train from all the station = 1114 * 5 =5570
Remaining Distance = 5570- 2100=3470
8) C
Speed of the train is not mentioned from Mumbai to Delhi.
So we cannot find average speed.
9) D
Average time taken=12+8 =20/2=10
Time taken to travel Jaipur to Goa=10 – 5 =5
Speed = 1150/5 = 230 km/hr
10) A
Distance between Jaipur to Goa = 1150
Distance between Pune to Goa = 1150-150 =1000
Time taken = 1000/133.3 =7.5 hr
Set-3
Direction (11 to 15) : Study the following pie-chart and table carefully and answer the questions
that follow.
A, 450
E, 930 B, X0
C, 570
D, Y0
11). If the time taken by B is 3 hours more than that of A to cover the given distance and the ratio of
the distance between B and D is 7:4, find the A’s Speed.
A) 87.5 B)25.3 C) 20.3 D) 51
12). With the help of question 1 Find the average speed of B and A?
A) 80 B)76.92 C) 35 D) 45
13). E is going to Delhi with a speed of x km/h. Delhi is 384 km far from his house. If the time is
taken by him as same as to travel 324 km with the speed of 15m/s. Find the value of x.
A) 18 B) 25 C) 64 D) 80
14). If the difference between the speed of C and D is 55 km/h. What will be time taken by D to
cover the distance of 250 km.
A) 8hr B) 3hr C) 2hr D) 6.25hr
15). Find the ratio of the speed between C and E?
A) 19:10 B) 17:15 C) 20:22 D) 15:18
Solutions
11) A
Distance travelled by A=2400*45/360 = 300Km
Set-4
Directions (16-20): Study the following table &answer the following questions.
16). In MAR, if the number of valid votes of Q was 100, what was the respective ratio of number of
valid votes of P and number of valid votes of Q same month?
A) 14:5 B) 12:8 C) 19:6 D) 21:4
17). The total number of votes increased by 50% from FEB to JUN. If 16% of the votes valid in JUN,
what was the number of valid votes in JUN?
A) 115 B) 120 C) 220 D) 310
18). If the average number of valid votes in FEB and MAY was 635, approximately, what percent of
total votes valid in FEB?
A) 25 B) 60 C) 54 D) 80
19). In APR, if the difference between number of valid votes of P and number of valid votes of Q
was 150, what was the total number of votes in APR?
A) 1150 B) 1200 C) 2200 D) 1500
20). In JAN, the respective ratio of total number of votes to valid votes was 5:4. Number of valid
votes of Q in JAN constitutes what percent of the total number of votes in the same month?
A) 30 B) 20 C) 50 D) 80
Solutions
16). A
38% of 1000 = 380
Valid votes of Q = 100
valid votes of P = 380 – 100 = 280
= 280:100
= 14:5
17). B
50% of 500 = 250
= 500 + 250 = 750
16% of 750 = 120
18). C
Number of valid votes in FEB and MAY = 1270
MAY =40% of 2500 = 1000
1270 – 1000 = 270
(270/500)*100 = 54%
19). D
A = Valid Votes; B= Total Votes
(1/6)*A = 15
A = 900
60% of B = 900
B = 1500
20). A
[4x * (3/8) / 5] * 100 = 30%
Set-5
Directions (21-25 ): Study the following table carefully and answer the questions that follow
The percent discount of different articles by different stores are given below
Article Store A Store B Store C
I 16 7 24
II 28 18 40
III 16 - 30
IV - 18 -
V 12 11 6
21). If the average SP of article II by in all the stores is Rs 2568. Find the MP of article II.
A) Rs 3200 B) Rs 4500 C) Rs 3600 D) Rs 4300
22). Difference between SP of article I by stores A and B is Rs 486; Find the SP of same article by
store C.
A) Rs 3506 B) Rs 4005 C) Rs 4808 D) Rs 4104
23). Average SP of article III by stores A and B is Rs 3608, by stores B and C is Rs
3300. Find the SP of article III by store C.
A) Rs 2984 B) Rs 3122 C) Rs 3080 D) Rs 2764
24). Store A earned 10% profit by selling product V. If CP of articles at all articles is same, find the
ratio of profits by B and C in selling V.
A) 6: 15 B) 9: 14 C) 8: 15 D) 6: 13
25). Ratio of discounts on article IV by stores A and B is 2/3. Difference in SP of article IV by stores
A and C is Rs 432. If SP of article IV by store A is Rs 216 more than that by store B, find the SP of
article IV by store C?
A) Rs 2138 B) Rs 2687 C) Rs 2736 D) Rs 2522
Solutions
21) C
Steel - 70 45 60
Bricks - 15 12 16
Other Building Material - 25 18 21
Labour 2.1 25 20 18
Administration 7.5 15 15 14
Contingencies 1 15 4.2 5
Total 52.1 267.5 196.4 209.5
26). The total expenditure is required to be kept within Rs. 700lakh by cutting the expenditure on
administration equally in all the years. What will be the Percentage cut for 1989?
A) 22.6 B) 32.6 C) 42.5 D) 52.6
27) If the length of line to be laid each year is in proportion to the estimated cost for material and
labour, what fraction of the total length is proposed to be completed by the third year?
A) 0.9 B) 0.7 C) 0.6 D) 0.3
28) What is the approximate ratio of the total cost of materials for all the years bear to the total
labour cost?
A) 4: 1 B) 8: 1 C) 12:1 D) 16: 1
29) If the cost of materials rises by 5% each year from 1990 onwards, by how much will the
estimated cost rise?
A) RS. 11.4LAKH B) RS. 16.4LAKH C) RS.21.4LAKH D) RS.26.4LAKH
30) It is found at the end of 1991, that the entire amount estimated for the project has been spent.
If for 1991, the actual amount spent was equal to that which was estimated, by what percent
(approximately) has the actual expenditure exceeded the estimated expenditure?
A) 39 B) 29 C) 19 D) 9
Solutions
26) C
Total expenditure = 52.1+267.5+196.4+209.5 = 725.5lakhs.
The expenditure reduced each year will be (25.5/4) = 6.375lakhs.
Percentage reduce for 1989 would be = (6.375/15) × 100 = 42.5%.
27) B
Costs of material and labour
1988 = 2.1
1989 = 95+70+15+25+25 = 230
1990 = 80+45+12+18+20 = 175
1991 = 75+60+16+21+18 = 190
= (2.1 + 230 + 175) / (2.1 + 230 +175 + 190) = 0.6817.
28) B
2. Income Expenditure
Set-7
Directions(31-35): Following line graph shows ratio of income to expenditure of three cars over the
month JAN – JUN.
1.4
1.2 1.2
1 1
0.9
0.8 0.8 0.8 Maruti
0.75 0.75
0.7
Suzuki
0.6 0.6 0.6 0.6
0.5 0.5 0.5 Hyundai
0.4 0.4 0.4
0.3
0.25
0.2
0
JAN FEB MAR APR MAY JUN
31). If income of Maruti in the month JAN. Was 23.58 what was expenditure in that month?
A) 60.63 Lakh B) 41.25 Lakh C) 78.6 Lakh D) 75.90 Lakh
32). The ratio of income to expenditure of Maruti in the month JUN is approximatly what percent of
the ratio of income to expeniture of Hyundai in the month MAY?
A) 56.3 B) 65 C) 62.5 D) 70
33). If the expenditure of Maruti in the month JUN and the income of Hyundai in the month MAR
equal to 64 lakh each then the income of Maruti in the month JUN was approximatly what percent
of the expenditure of Hyndai in the month MAR?
A) 80 B)90 C) 56 D) 60
34). If the income of Maruti and Suzuki in the month MAR were 36 akh and 27 lakh respectively
what was the ratio of expenditure in that month?
A) 1:5 B) 6:9 C) 2:3 D) 5:4
35). If the income of Hyundai in the month FEB and JUN Were equal then the then the expenditure
of Hyundai in the month FEB was approximately what percent of its expenditure in the month JUN?
A ) 120 B) 10 C) 50 D) 160
Solutions
Some Notation
I - Income
E - Expenditure
31). C
Imaruti/Emaruti =0.3
Emaruti= 23.58/0.3= 78.6 lakh
32). C
Imaruti(JUN)/Emaruti(JUN) = 0.75
Ihyundaii(MAY)/Ehyundai(MAY) = 1.2
Required Percent = 0.75/1.2*100 =62.5
33). D
Imaruti(JUN)/Emaruti(JUN)=0.75
Imaruti(JUN) = 0.75*64 = 48 lakh
Ihyundai(MAR)/Ehyundai(MAR) = 0.8
Ehyundai = 64/0.8 = 80 lakh
Requared paercent = 48/80*100 = 60
34). C
Imaruti(MAR)/Emaruti(Mar) = 0.5
Emaruti(JUN) = 36/0.5 = 72lakh
Isuzuki(MAR)/Esuzuki(MAR) = 0.25
Esuzuki(MAR) = 27/0.25 = 108 lakh
Ratio = 72/108 = 2/3
= 2:3
35). A
Let the income of hyundai in FEB = X
E(FEB) = X/0.5 = 2X
E(JUN) = X/0.6 = 5X/3
25% Royalty
25% Promotion cost
36) If for a certain quantity of books, the publisher has to pay Rs. 30,600 as pri nting cost, then
what will be amount of royalty to be paid for these books?
A) Rs. 18,450 B) Rs. 25,200 C) Rs. 22,950 D) Rs. 36,650
37) What is the central angle of the sector corresponding to the expenditure incurred on Royalty?
A) 30 B) 20 C) 50 D) 54
38) The price of the book is marked 20% above the C.P. If the marked price of the book is Rs. 180,
then what is the cost of the paper used in a single copy of the book?
A) 16.50 B) 37.50 C) 39.99 D) 15.55
39) If 5500 copies are published and the transportation cost on them amounts to Rs. 82500, then
what should be the selling price of one book so that the publisher can earn a profit of 25%?
A) 160 B) 187.50 C) 220 D) 335
40) Royalty on the book is less than the printing cost by what percentage?
A) 25 B) 50 C) 20 D) 33.33
Solutions
36). C
37). D
Central angle corresponding to Royalty = 15% of 360
=54
38). B
Marked price of the book = 120% of C.P.
Also, cost of paper = 25% of C.P
Let the cost of paper for a single book be Rs. x
120/ 25 = 180/ n
n=180*25/120
n=37.50
39). B
For the publisher to earn a profit of 25%, S.P. = 125% of C.P.
Also Transportation Cost = 10% of C.P.
Let the S.P. of 5500 books be Rs. x.
Then,
10 / 125 = 82500/ x
x= 82500*125/10
x = 1031250
S.P. of one book = 1031250/5500
= 187.50
40). A
Printing Cost of book = 20% of C.P.
Royalty on book = 15% of C.P.
Difference = (20% of C.P.) - (15% of C.P) = 5% of C.P.
Percentage difference = 5% of CP/Printing Cost* 100
= 25%
Set-9
Direction (41 to 45): Study the following charts and answer the following questions.
250
220
200
200 185
165
145 150
150 135 140
130 125 Profit
120 115
110 Revenue
102
100 Expenditure
70
60
50
50 40
25 30
20
0
1989 1990 1991 1992 1993 1994 1995
42) The expenditure for the 7 years together forms what per cent of the revenues during the same
period(approx)?
A) 75%B) 67%C) 62%D) 83%
43) Which year showed the greatest percentage increase in profit as compared to the previous
year?
A) 1993 B) 1994 C) 1990 D) 1992
44) In which year was the growth in expenditure maximum as compared to the previous year?
A) 1993 B) 1995 C) 1991 D) 1992
45) If the profit in 1996 shows the annual rate of growth as it had shown in 1995
Over the previous year, then what approximately will be the profit in 1996?
A) Rs. 72lakh B) Rs. 82lakh C) Rs. 93lakh D) Rs. 78lakh
Solutions
41) B
Average = (120 +130 +145+ 165 +185 +200 +220)/7
= 166.42
= Rs. 167lakh.
42) A
Required answer = 877/1165
=75.5%
43) D
To find the answer we have to find the profit in each year.
In 1990=5/20*100=25%
In 1991=5/25*100=20%
In 1992=10/30*100=33.33%
In 1993=10/40*100=25%
In 1994=10/50*100=20%
In 1995=10/60*100=16.66%
From the above table,
In 1992 the profit is maximum.
44) D
To find the answer we have to find the profit in each year.
In 1990=8/102*100=7.8%
In 1991=5/110*100=4.5%
In 1992=10/115*100=8.7%
In 1993=10/125*100=8%
In 1994=5/135*100=3.7%
In 1995=10/140*100=7.14%
From the above table,
In 1992 the expenditure is maximum.
45) B
Profit in 1994 = 60.
Profit in 1995 = 70.
Growth percentage in profit in 1995 over 1994 = (10/60) x 100 = 16.66%
Profit in 1996 will be (16.66% of 70) + 70 = Rs. 82lakh.
Set-10
Directions (46-50): Study the graph below and answer the questions that follow.
140
128
120
106 114
100 92
100
80
80 88
76
60
40
20 22
22
8 8
0
1990 1991 1992 1993
46). In which year is the profit per rupee of equity the highest?
A.1991 B.1992 C. 1993 D. 1990
47). The simple annual growth rate in sales was the highest between the years?
A. 1990 – 91 B. 1991 – 92 C. 1992 – 93 D. 1990 – 92
48). In which year are the sales per rupee of expenditure the lowest?
A. 1990 B. 1991 C. 1992 D. 1993
49). In which year is a sale per rupee of equity the highest?
A. 1990 B. 1991 C. 1992 D. 1994
50) In which year is a sale per rupee of equity the lowest?
A. 1990 B. 1991 C. 1992 D. 1994
Solutions
Company Sales EXPEND Profit Equity Sales/Equity Profit/Equity Sales/Expend Growth
(A) (B) C=(A- (D) (A/D) (C/D) (A/B) Rate
B) Sales
1990 80 76 4 8 10 0.5 1.05 Nil
1991 92 88 4 8 11.5 0.5 1.04 15%
1992 106 100 6 22 4.81 0.27 1.06 15.21%
46) C
From the table It is clear that the profit per rupee of equity is highest for 1993 i.e. 0.51
47) C
The simple annual growth rate in sales is maximum for the year 1992-93
Set-11
Direction (51 to 55): Study the following graph carefully to answer the given questions
Time taken by the pipes to fill a tank/cistern (hours/minutes)
35
30
30
27
25 24
20
20 18
INLET X
15 15 15
15 INLET Y
12 12 12
10 10
10
5 4
0
A,B C,D E,F G,H I,J K,L M,N
51). A large cistern can be filled by two pipes A and B. How many minutes will it take to fill the
Cistern from an empty state if B is used for half the time and A and B fill it together for the other
half?
A) 7.5 minutes B) 2.5 minutes C) 3.5 minutes D) 8.5 minutes
52). Two pipes E and F can fill a tank. If both the pipes are opened simultaneously, after how much
time should F be closed so that the tank is full in 8 minutes?
A) 20 minutes B) 18 minutes C) 16 minutes D) 30 minutes
53). Three pipes I, J, and R can fill a tank. If Pipe R alone can fill a tank in 24 minutes then the pipe
R is closed 12 minutes before the tank is filled. In what time the tank is full?
A) 9 5/13 B) 10 4/13 C) 8 4/13 D) 7 6/13
54). Two pipes G and H can fill a cistern. If they are opened on alternate minutes and if pipe G is
opened first, in how many minutes will the tank be full?
A) 5 minutes B) 3 minutes C) 8 minutes D) 6 minutes
55). Two pipes, C and D are opened simultaneously and it is found that due to the leakage in the
bottom, 17/7 minutes are taken extra to fill the tank. If the tank is full, in what approximate time
would the leak empty it?
A) 28 minutes B) 23 minutes C) 39 minutes D) 69 minute
Solutions
51). A
Part filled by A and B = 1/15 + 1/10 = 1/6
Part filled by B = 1/10
x/2(1/6 + 1/10) = 2/15 = 15/2 = 7.5 minutes
52). B
Required time = y (1-(t/x)) = 27(1-(8/24)) = 18 minutes
53). C
Let T is the time taken by the pipes to fill the tank
(1/12 + 1/18 + 1/24)*(T – 12) + (1/12 + 1/18)*12 = 1
T = 108/13 = 8 4/13
54). D
Pipe G can fill = 1/12
Pipe H can fill = 1/4
for every two minutes, 1/12 + 1/4 = 1/3 Part filled
Total = 6 minute
55). C
Total time taken by both pipes before the leak was developed = 60/7 minutes
now, leaks is developed which will take T time to empty the tank so, (1/15 +1/20 – 1/T) = 60/7 + 17/7
(1/15 +1/20 – 1/T) = 1/11
solve for T,
660/17 minutes = 39 minutes
Set-12
Direction (56 to 60): Study the following graph carefully to answer the given questions
Time taken by the pipes to fill a tank/cistern (hours/minutes)
35
30
30
27
25 24
20
20 18
INLET X
15 15 15
15 INLET Y
12 12 12
10 10
10
5 4
0
A,B C,D E,F G,H I,J K,L M,N
56). A waste pipe, W can carry off 12 litre of water per minute. If all the pipes M, N and W are
opened when the tank is full and it takes one hour to empty the tank. Find the capacity of the tank.
A) 60 B) 25 C) 35 D) 85
57). Two pipes K, and L are opened and when the tank is 1/3 full a leak is developed due to which
1/3 water supplied by the pipe leaks out. What is the total time to fill the tank?
A) 25/2 minutes B) 40/3 minutes C) 18/9 minutes D) 10/4 minutes
58). Two pipes I and J are opened simultaneously and it is found that due to leakage in the bottom
of the tank it took 48 minutes excess time to fill the cistern. When is the cistern full, in what time
will the leak empty it?
A) 15hr B) 80hr C) 72hr D) 15hr
59). Three pipes N, C and D can fill a tank. If pipe N is opened all the time and pipe C and D are
opened for one hour alternatively. The tank will be full in
A) 5 hr B) 3 hr C) 8 hr D) 7 hr
60). Three pipes R, A and B can fill the tank. R can fill the tank 5 minutes less than that of B. If all
the pipes are opened together and pipe B is turned off 5 minutes before the tank is filled. Then find
the time in which the tank will full.
A) 45/11hr B) 23/15hr C) 39/12hr D) 15/18hr
Solution
56). A
Let the waste pipe take ‘X’ time to empty the tank.
(1/10 + 1/12 – 1/X)*60 = -1
we will get X = 5 min
so capacity = 5*12 = 60ltr
57). B
Set-13
Direction (61 to 70) : Study the following table carefully to answer the given questions.
NOTE: NA-NOT NEEDED
61). P started a work alone and then Q joined her 5 days before actual completion of the work. For
how many days P worked alone?
A) 6 B) 31` C) 11 D) 15
62). Working together Q and R take 50% more number of days than P, Q and R together take and P
and Q working together, take 8/3 more number of days than P, Q and R take together. If P, Q and R
all have worked together till the completion of the work and Q has received Rs.120 out of total
earnings of Rs. 480 then in how many days did P, Q and R together complete the whole work?
A) 7 days B) 5 days C) 6 days D) 11 days
63). All of them started to work together but P leaves after 4 days. Q leaves the job 3 days before
the completion of the work. How long would the work last?
A) 5 days B) 21 days C) 19 days D) 9 days
64). R started the work and left after some days, when 25% work was done. After it S joined and
completed it working for 25 days. In how many days R and S can do the complete work, working
together?
A) 20 B) 9 C) 30 D) 12
65). Q and R started the work. After 3 days S joined them. What is the total number of days in which
they had completed the work?
A) 21 B) 4 C) 8 D) 6
Solution
61). C
Efficiency (P:Q) = 5 : 4
Number of days(P:Q) = 4x : 5x = 4x : 25
Number of days required by A to finish the work alone = 4x
= 4 * 5 = 20.
P and Q work together for last 5 days = 5 * 9 = 45%
Efficiency of P = 5% and Q’s efficiency = 4%
No. of days taken by P to complete 55% work = 55/5 = 11days
62). B
The days ratio of (P+Q+R) : (Q+R) = X:3X/2 = 2X : 3X;
Efficiency ratio = 3X:2X
Efficiency of P = x.
(480/3X) = Rs.160
Amount received by Q = Rs.120 & R = 200
160:120:200 =4:3:5
1/4:1/3:1/5= 15:20:12;
(1/15+1/12+1/20)*Y = 1
Y = 5 days
63). D
Let the work lasted for x days,
P’s 4 day’s work +Q (x – 3) day’s work + R’s x day’s work = 1
(4/16) + (x – 3) / (64/5) + x/32 = 1
5(x – 3)/64 + x/32 = 1 – 1/4
Set-14
Direction (66 to 70): Refer to the following Graph and answer the given questions.
The chart below shows the number of days taken by six boys to complete a work
BOYS
16
14
12
10
8
BOYS
6
0
A B C D E F
The chart below shows the number of days taken by six girls to complete a work
GIRLS
30
25
20
15
GIRLS
10
0
P Q R S T U
66). If D and F started to work and after 2 days they were replaced by Q, T and S then they stopped,
how much work is still left? Q, T and S worked for 2 days together.
A) 1/6 B) 1/10 C) 1/12 D) 1/14
67). If all the boys work together then time taken by them will be how much less than the time
taken by P, R, Q and S together to do the work?
A) 2*1/15 B) 2*1/5 C) 3*1/15 D) 6*1/10
68). E and C started work. E worked at 120% of his efficiency and C at 5/6 of his normal routine
work. They started work on alternate days starting with E. How many days will be taken by them to
complete the work?
A) 15 B) 18 C) 10*5/6 D) 20*1/5
69). How many days will it take to complete the work if A does the 25% of the work alone and 10% is
done by C alone and the remaining is done by U?
A) 5 B) 10 C) 20 D) 17
70). B started working alone at his normal efficiency but after 5 days of starting he found that he
has done only 25% work so to complete the remaining work on time by how much percentage he
should increase his efficiency?
A) 12.5 B) 16.66 C) 33.33 D) 50
Solutions
66) A
Let work = 180 units
D’ 1 day’s work =20 (work/ no. of days taken)
F’s 1 day’s work =20
Q’s 1 day’s work=7.5
Set-15
Directions (71-75): Study the following charts and answer the questions that follow.
T P
15% 20%
Q
10%
S
30%
R
25%
71). P and Q started doing the work. After 2 days they both left, and R joined the work. He
completed his part of work. Now the remaining work was completed by F in 7 days. In how many
days can F complete whole work?
A) 18 days B) 16 days C) 12 days D) 20 days
72). G who can complete whole work in 30 days replaced P and did P’s part of work. He left and
then Q also worked for same number of days as G. If remaining work was completed by M who can
do complete work in one-fourth the numbers of days in which T can complete the work, then in how
many days was the whole work completed?
A) 22 days B) 14 days C) 21 days D) 18 days
73). All people decided to complete work in less number of days. So they divided the work equally
among themselves. In how many days will the work be completed this way? (They all worked
individually)
74). A is 20% more efficient than Q and B is 60% more efficient than R. They worked together for 5
days and left the work, after which the remaining work was completed by R and T together. If all
worked together, in how many less days they could have completed the work?
A) 6 3/13 days B) 5 days C) 4 3/5 days D) 7 days
75). J can complete the whole work in number of days equal to the average of number of days in
which P and Q can complete the work. J, R, S, and T all started the work and after 5 days they were
replaced by P and Q. P and Q completed the remaining work in how many days?
A) 3 1/5 days B) 2 2/3 days C) 1 2/3 days D) 2 3/5 days
Solutions
71) C
P does 20% works in 4 days.
100% work in 100*4/20 = 20 days
Q can complete 100% work in 100*3/10 = 30 days
They worked for 2 days,
[1/20 + 1/30]*2 = 1/6 work
Now R completed 25% = 1/4 work
So now remaining work = 1 – (1/6 + 1/4) = 7/12
F complete 7/12 work in 7 days, so complete work in 12 days
72) D
P’s part of work = 20% = 1/5
So G did 1/5 of work,
Whole work in 30 days, 1/5 work in 1/5 * 30 = 6 days
Q also worked for 6 days.
Q can complete whole work in 30 days, in 6 days, completed 6/30 = 1/5 of work
Now remaining work = 1 – (1/5 + 1/5) = 3/5
Now T can complete whole work in 40 days [100*6/15]
So M can complete work in 10 days. So completed 3/5 work in 3/5 * 10 = 6days
So total number of days = 6+6+6 = 18 days
73) B
5 people equally divided the work so each did 1/5 work now
P 1/5 work in 4 days as earlier
Q =1/10 work in 3 days, so 1/5 work in 6 days
74) A
A and Q
A = 120:100 = 6:5. Days = 5:6
6 =30, 1 =5, 5 =25.
A can complete work in 25 days
B and R
B = 160: 100 = 8: 5.Days = 5: 8
8 = 24, 1 = 3, 5 = 15.
B can complete work in 15 days
They worked for 5 days. So
[1/25 + 1/15]*5 = 8/15 work
Reaming 7/15 by R and T
So [1/24 + 1/40]*x = 7/15
x = 7 days
Total = 5+7 = 12 days
They work together
[1/25 + 1/15 + 1/24 + 1/40] = 13/75
So 75/13 days
So less days = 12 – 75/13 = 81/13 = 6 3/13 days
75) A
P in 20 days, Q in 30days.
J in (20+30)/2 = 25 days
J, R, S, and T started work
[1/25 + 1/24 + 1/25 + 1/40]= 11/75.
Worked for 5 days
11/75 * 5 =11/15 of work
Remaining work = 4/15
[1/20 + 1/30]*x = 4/15
x = 48/15 days = 3 1/5 days
5. TRAIN
Set-16
Direction (76 to 80) : Refer to the following Graph and answer the given questions.
400
350
350 320 310
300 270
240 230
250
200 210 200
200 TRAIN X
170
140 TRAIN Y
150 120
100
50
0
JAN FEB MAR APR MAY JUN
76). The number of people who travelled by Train Y in JUL is 30% more than the people who
travelled by the same train in JUN. What is the respective ratio between the number of people who
travelled in JUL and those who travelled in JAN by the same train?
A) 13:16 B) 15:18 C) 20:22 D) 22:24
77). What is the difference between the total number of people who travelled by Train Y in JAN and
FEB together and the total number of people who travelled by Train X in JAN and FEB together?
A) 14 B)10 C) 12 D) 15
78). What is the average number of people travelling by Train Y in MAR, APR, MAY and JUN?
A) 155 B) 122 C) 172.5 D) 130
79). The number of people who travelled by Train X decreased by what percent from JAN to MAY?
A) 20 B) 50 C) 80 D) 60
80). The total number of people who travelled by both the given trains together in MAR is
approximately what percent more than the total number of people who travelled by both the given
trains together in MAY?
A) 69 B) 80 C) 85 D) 70
Solutions
76) A
30% of 200 = 60
People travelled by Train Y in JUL = 260
People travelled by Train Y in JAN = 320
260: 320 = 13: 16
77) B
Set-17
Direction (81 to 85): Study the following graph carefully to answer the given questions
DOWNSTREAM DISTANCE
UPSTREAM DISTANCE
12%
JAN
30%
14% FEB
MAR
APR
24% MAY
20%
81). Find the ratio between the downstream distance travelled by boat in JAN, MAR, APR and MAY
together and the upstream distance travelled by the boat in the same month together?
A) 17:24 B) 25:30 C) 32:35 D) 38:40
82). Find the difference between the upstream distance travelled by boat in FEB and MAY together
and the downstream distance travelled by boat in the same month together?
A) 12 B) 14 C) 18 D) 10
83). Total downstream distance travelled by boat in JAN, FEB and MAR together is what percentage
of total upstream distance travelled by boat in the same month together?
A) 80 B) 75.5 C) 48.6 D) 50
84). A boatman rows downstream at 6kmph in MAR. Find the time taken by the boat to cover
upstream distance in the same month?
A) 30 hr B) 28 hr C) 25 hr D) 36 hr
85). A boatman rows up stream at 16kmph in FEB. Find the approximate time taken by the boat to
cover downstream distance in the same month?
A) 1hr B) 5hr C) 3hr D) 6hr
Solutions
81). A
Downstream distance travelled by boat in JAN, MAR, APR and MAY = 48 + 30 + 40 + 52 = 170
Up stream distance travelled by boat in JAN, MAR, APR and MAY together = 90 + 72 + 42 + 36 = 240
17: 24
82). B
Difference = 96 – 82 = 14
83). C
Total downstream distance travelled by boat in JAN, FEB and MAR = 108
Total up stream distance travelled by boat in JAN, FEB and MAR = 222
% = 108/222 * 100 = 48.6%
84). D
Downstream Speed = 6kmph
Upstream Speed = (4 * 2) kmph – 6kmph = 2kmph
Time taken by the boat to cover upstream distance = 72/2 = 36 hours
85). A
Downstream speed = 28kmph
Time taken by the boat to cover downstream distance = 30/28 = 1 hr
Set-18
Direction (86 to 90) Study the following pie-chart and table carefully and answer the questions that
follow
UPSTREAM DISTANCE=150Km
14%
18%
JAN
FEB
12% MAR
30% APR
MAY
26%
DOWNSTREAM DISTANCE=180Km
15%
30% JAN
FEB
MAR
25%
APR
MAY
20%
10%
86). Time taken to cover the upstream distance in MAY is same as time taken to cover the
downstream distance in APR. Total speed of still water in APR and MAY is 10 km/hr. find the ratio
of speed of still water in APR and MAY?
A) 7:13 B) 15:8 C) 23:11 D) 14:22
87). In JAN, the boat takes a total of 4 hrs 30 minutes to cover both upstream and downstream
distance. Ratio of speed of boat in still water in going upstream to downstream is 4: 5. Find the
speed of boat in still water while going downstream?
A) 7Km/HR B) 15Km/hr C) 11Km/hr D) 14Km/hr
88). In FEB, Ratio of speed of boat in still water in going upstream to downstream is 3: 8. Also
difference in speed of boat in still water in going upstream and downstream is 5 km/hr. If the total
time taken by boat to cover upstream and downstream distance is 14 hours in FEB, find the speed
of stream?
A) 3Km/hr B) 8Km/hr C) 1Km/hr D) 2Km/hr
89). In MAR, Ratio of speed of boat in still water in going upstream to downstream is 4 : 5. The
difference between time to cover upstream distance and downstream distance is 5 hours; find the
total time taken to cover upstream distance and downstream distance?
A) 7hr B) 5hr C) 2hr D) 8hr
90). Time taken to cover the upstream distance in APR is 12 hours more than time taken to cover
the downstream distance in MAY. Total speed of still water in APR and MAY is 11 km/hr. Find the
ratio of speed of still water in APR and MAY?
A) 5:6 B) 11:18 C) 5:15 D) 18:11
Solutions
Distances upstream:
JAN = 18/100 * 150 = 27 km, FEB= 12/100 * 150 = 18 km. MAR = 39 km, APR = 45 km, MAY = 21 km
Similarly Distances downstream:
JAN = 27 km, FEB = 45 km. MAR = 18 km, APR = 36 km, MAY = 54 km
86) A
Let speed of still water upstream in MAY = x, then downstream in APR = (10-x)
21/(x-3) = 36/[(10-x)+2.5]
x = 6.5
Ratio is 3.5 : 6.5 = 7 : 13
87) B
Speeds – 4x and 5x
in JAN
27/ (4x-3) + 27/(5x+3) = 9/2
Solve, x = 3
downstream speed = 5x = 15 km/hr
88) C
8x and 3x, Also 8x – 3x = 5
So x = 1, speeds are 8 and 3 km/hr
So for FEB
18/ (3-b) + 45/ (8+b) = 14
b = 1 km/hr
89) D
In MAR
39/ (4x-2) – 18/ (5x+2) = 5
x = 2 km/hr
39/(8-2) + 18/(10+2) = 8 hours
90) A
Let speed of still water upstream in APR = x, then downstream in MAY = (11-x)
Now
45/(x-2.5) – 54/[(11-x)+3)] = 12
15/(x-2.5) – 18/(14-x) = 4
x=5
So required ratio is 5 : 6
Set-19
Directions (91-95 ): Study the following bar graph and answer the questions that follow.
SPEED OF BOATS
25
20 20
16
15 15
12 SPEED OF BOATS
10
9
0
A B C D E
91). On a particular day, the time taken by boat A to cover 255 km downstream is 2 hours more
than the time taken by boat D to cover 195 km upstream. Find the ratio of upstream speed to
downstream speed in case of boat A on that particular day.
A) 7:17 B) 8 : 19 C) 19 : 32 D) 6 : 4
92). Boat B covered 756 km downstream on Monday for which it took 6 hours less than that in
which it covered half distance upstream on Tuesday. On Tuesday, speed of stream was 2 km/hr
more than that on Monday. Find the downstream speed of boat B on Tuesday.
A) 28 km/hr B) 23 km/hr C) 32 km/hr D) 22 km/hr
93). For boat C, its upstream speed is 6 km/hr on a particular day. Find the difference in time in
covering 360 km by boats A and C on that particular day.
A) 4 hours B) 5 hours C) 6 hour D) 2 hours
94). On a particular day, ratio of upstream speed to downstream speed of boat D is 3: 7. It took 20
hours more to cover a distance upstream than same distance downstream by boat D. On that
particular day, boat B covered same distance in how much time?
A) 22 hours B) 38hours C) 53hours D) 17.5 hours
95). Upstream speed of boat E is 9 km/hr. How many more hours will it take to cover a distance of
315 km upstream than same distance downstream?
A) 20 hours B) 24 hours C) 32 hours D) 8 hours
Solutions
91). A
Set-20
Directions (96-100): The line graph gives profit percent of A and B over different years. Study the
following graph carefully and answer the questions given below it.
100
90 90
80
75 75
70
60 60
55 55
50 50 A
45 B
40 40 40 40
30
25 25
20
10
0
1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997
96). Investment of company ‘B’ in 1997 is more by 40% than that in the previous year. Income in
1997 was what percent of the investment in 1996?
A) 280% B) 252% C) 245% D) 52%
97). Average investment of company ‘A’ over the years was Rs.26 LAKH. What was its average
income over the years?
A) RS.40.56 LAKHS B) RS.41.60 LAKHS C) RS.50.26 LAKHS D) DATA INADEQUATE
98). Income of company ‘A’ in 1995 was Rs.21.7 LAKHS. What was the investment?
A) RS.14 LAKHS B) RS.15.4 LAKHS C) RS.15.8 LAKHS D) RS.14.8 LAKHS
99). Income of company ‘A’ in 1995 is equal to the investment of company B in 1996. What is the
ratio of the investment of company ‘A’ in 1995 to the investment of company ‘B’ in 1996?
A) 37:36 B) 31:28 C) 20:31 D) DATA INADEQUATE
100). Investment of company ’B’ in 1993 was Rs.15,40,000, what was its income in that year?
A) RS.23.33 LAKHS B) RS.22.33 LAKHS C) RS.22.23 LAKHS D) RS.23.23 LAKHS
Solutions
96) C
Company B investment income 1996=100%
Income = 175/100*Investment
1997 140% of 1996
Income =175/100 of Investment
= 175/100*140/100
Income of 1997/investment income of 1996 = 175/100*140/100 = 245%
97) D Data inadequate
98) A In 1995
12%
30% JAN
14%
FEB
MAR
APR
MAY
24%
20%
26% 24%
JAN
FEB
MAR
APR
15%
MAY
20%
15%
101) A boatman rows downstream at 6kmph on MAR. Find the speed of upstream and Speed of
current?
A) 7 KMPH, 4KMPH B) 2 KMPH, 2 KMPH C) 3 KMPH, 1 KMPH D) 5 KMPH, 6
KMPH
102) A boatman rows up stream at 4kmph, 2 KMPH and 8 KMPH in JAN, MAR and APR respectively.
Then find the ratio between the downstream speed of boat in JAN, MAR, and APR together and the
rate of current on the same days together?
A) 4:7 B) 3:1 C) 4:1 D) 4:3
103) A boatman rows up stream at 16 KMPH and 2 KMPH in FEB and MAY. Then find the difference
between the downstream speed of boat in FEB and MAY together and the speed of boat in still
water on the same months together?
A) 7 KMPH B) 11 KMPH C) 5 KMPH D) 3 KMPH
104) What time will be taken by a boat to cover a distance in FEB along the stream, if the upstream
of boat is 3 KMPH?
A) 4 hours B) 5 hours C) 2 hours D) 3 hours
105) What is the sum of total distance travelled by the boat in JAN, MAR and MAY together?
A) 316 B) 328 C) 356 D) 296
SOLUTIONS
101) B
Downstream Speed = 6kmph
Upstream Speed = 8kmph – 6kmph = 2kmph
Speed of Current = (6-2)/2 = 2kmph
102) C
Downstream Speed of boat in JAN = 10 – 4 = 6kmph
Downstream Speed of boat in MAR and APR = 6 kmph, 16kmph
Rate of current = 1kmph, 2kmph and 4kmph
Ratio = 28:7 = 4: 1
103) A
Downstream speed of boat in FEB and MAY = 38kmph
Still water speed = 20kmph
Difference = 38 – 20 = 18 kmph
104) C
Upstream of boat = 3kmph
Downstream of boat =15kmph
Downstream Distance = 15% of 200 = 30; Time = 30/15 = 2 hr
105) B
Total distance travelled by the boat in JAN = 48 + 90 = 138
Similarly Total distance travelled by the boat in MAR and MAY=102, 88
Total distance travelled by the boat in JAN, MAR and MAY =138 + 102 + 88 = 328 km
9. Caselet
Set-22
Directions(106-110): Ghosh Babu has recently acquired four companies namely Arc – Net Technologies
(ANT), Babu Anta Transport (BAT), Charles Anter Tailor (CAT) and Daud Akbar Transistors (DAT). When
the results of the companies for the year 1992 – 93 were placed before him. He found a few interesting
things about them. While the profits of CAT and DAT were the same, the sales of CAT were the same as
those of BAT. Profits of ANT were 10% of its sales, where as the profits of BAT were 20% of its sales.
While the total expenses of CAT were 5 times its profits, sales of DAT were 3 times its profits. The total
expenses of CAT were Rs. 1000000 the total expenses of ANT were 10% less than those of CAT. Profits
are defined as the difference between sales and total expenses.
106). Which company had the lowest sales?
(A) ANT (B) BAT (C) CAT (D) DAT
107). Which company had the highest total expenses?
(A) ANT (B) BAT (C) CAT (D) DAT
Solutions
Let the profits gained by the companies CAT & DAT = x,
Let the sale of the company CAT & BAT = y
Let the sale of the company sales of ANT = z.
106) D
From the above table it can be seen that the company with the lowest sales is DAT Rs.6 LAKHS.
107) C
CAT had highest total expenses i.e. Rs. 10 LAKHS.
108) A
ANT had lowest profits i.e. Rs. 1 LAKH.
109) B
Set-23
Directions(111-105): Following graph shows that percentage rise in profit of two fruits over the
month.
Answer the following question.
40
35 35
30 30 30
25 25 25 25 25
20 20 20 APPLE
15 15 15 GRAPES
10 10
0
JAN FEB MAR APR MAY JUN
111). If the profit earned by apple in the month Feb. was Rs.1.50lakh, what was the profit earned by
the apple in the month May. ?
A) 258750 B) 256900 C) 369800 D) 589600
112). If the profit earned by grapes in the month FEB. was Rs.2lakh, what was the profit earned by
the grapes in the month JUN?
A) 150000 B) 350000 C) 528125 D) None of these
113). If the profit earned by Apple in the month Mar. was Rs.1.84lakh, what was the amount of profit
earned by the grapes in the month Mar.?
A) RS 1.24lakh B) Rs 2.36lakh C) RS 6.36lakh D) Cannot be determined
114). What is the percentage increase in profit of grapes in the month Apr. from the JAN.?
A) 18 B) 5 C) 10 D) 50
115). What is the percentage increase in profit of apple in the month JUN. from the previous month?
A) 80 B) 60 C) 75 D) 20
SOLUTIONS
111). A
11. Percentage DI
Set-24
Directions(116-120): Study the following graph and the table and answer the questions given
below.
Data of different states regarding population of states in the year 1998
Sales
G
9% A
F 25%
15%
E
11%
B
D 20%
12% C
8%
D 3 5 3 2
E 3 4 4 1
F 3 2 7 2
G 3 4 9 4
116). What will be the percentage of total number of males in F, B and D together to the total
population of all the given states?
A) 28.5 B) 20 C) 30 D) 45
117). What was the total number of illiterate people in A and B in 1998?
A) 3261160 B) 1161160 C) 4561160 D) 3561160
118). What is the ratio of the number of females in G to the number of females in C?
A) 20:25 B) 20:25 C) 15:14 D) 5:10
119). What was the number of males in F in the year 1998?
A) 523600 B) 985200 C) 456300 D) 294840
120). If in the year 1998, there was an increase of 10% in the population of F and 12% in the
population of B compared to the previous year, then what was the ratio of populations of F and B in
1997?
A) 165:224 B) 122:114 C) 233:144 D) 245:130
SOLUTIONS
116) A
3 3 15 3276000.
Number of males in F= of (15% of N) = x x 3276000. = 9 x .
5 5 100 100
3 3 20 3276000.
Number of males in B = of (20% of N) = x x 3276000. = 15 x .
4 4 100 100
3 3 12 3276000.
Number of males in D= of (12% of N) = x x 3276000.= 4.5 x .
8 8 100 100
3276000.
Total number of males in these three states = (9 + 15 + 4.5) x
100
3276000.
= 28.5 x .
100
3276000.
28.5 x
Required Percentage = 100 x 100 % = 28.5%
3276000
117) B
7
No. of illiterate people in A = of (25% of 3276000) = 637000.
9
4
No. of illiterate people in B = of (20% of 3276000) = 524160.
5
Total number = (637000 + 524160) = 1161160
118) C
4
of (9% of 3276000)
7
Required ratio =
3
of (8% of 3276000)
5
15
= .
14
119) D
3
Number of males in F = of (15% of 3276000)
5
3 15
= x x 3726000
5 100
= 294840.
120) A
100
xx
110 112x
Ratio of populations of F and B in 1997 = = .
100 110y
xy
112
Required ratio
112x 15
=
110y 20
x: y = 165:224
Set-25
Directions(121-125): Study the given table carefully to answer the given questions.
Nature of
Name Principle Amount Year Rate
Interest
Anil Compound Rs.10000 4
Nikhil Simple - Rs.29500 3 -
Vijay Compound Rs.20000 2 3
Ajay Simple - 4 -
Arun Compound - 5 2
121) What is the principal of Nikhil if the ratio of interest rate of Anil to that of Nikhil is 2: 3?
A) Rs.10449 B) Rs.20230 C) Rs.25000 D) Rs.17121
122) What is the amount of Vijay, if the interest is compounded yearly for 2 years?
A) Rs.19165.7 B) Rs.20320.9 C) Rs.21218 D) Rs.22418
123) If the ratio of principal of Vijay to that of Ajay is 4: 5 and the rate of interest of Ajay is 10%
more than that of Vijay, then what is the interest of Ajay?
A) Rs.3300 B) Rs.3142 C) Rs.3201 D) Rs.2890
124) At what rate of interest the amount of Nikhil becomes five times that of his principal?
A) Rs.63.58% B) Rs.69.96% C) Rs.60% D) Rs.133.33%
125) What is the amount of Arun when the principal of Arun is 20% more than that of Anil?
A) Rs.32321.5 B) Rs.13248.97 C) Rs.54974.19 D) Rs.32863.24
SOLUTIONS
121) C
R% = 4*3/2 = 6
Let Principle X
X+X*3*6/100 = 29500
X = 25000
122)C
A=P(1+R/100)2
= 20000*1.03*1.03
A = 21218Rs
123) A
Principle = 5/4*20000 = 25000
R = 3.3%
Interest = 25000*3.3*4/100 =3300
124) D
Amount N = 29500
Principle = 29500/5 = 5900
Time = 3year
R% = 133.33
125) B
Principle of Arun = 10000Rs
Arun = 12000(1+2/100)^5
= 13248.97
13. Missing DI
Set-26
Directions(126-130): Study the table carefully to answer the following questions.
The percentage profit is given on total cost price.
Cost price=cost of production + transportation + packaging cost
126) If the percentage of profit on sold Coconut Oil is 10%, then what is its cost of packaging?
A) Rs.24.90 B) Rs.23.50 C) Rs.22 D) Rs.21.09
127) What is the difference between the selling price of Palm Kernel Oil and that of Palm Oil, if the
cost of transportation is zero for both?
A) Rs.56 B) Rs.52 C) Rs.58 D) Rs.36
128)What is the cost of packaging of Vegetable Oil?
A) Rs.24.90 B) Rs.23.50 C) Rs.22 D) Rs.15.74
129) What is the percentage profit of Olive Oil if its selling price is 80% of the cost price of Palm Oil?
A) 33.33% B) 30% C) 32% D) 30.49%
130) 4 kg Coconut Oil, 3 kg Palm Oil and 5 kg Olive Oil are sold. What is profit or loss percentage?
(The packing cost is zero for all goods and selling price of Olive Oil is 32 per kg?
A) 36% B) 32% C) 30.49% D) 34.2%
SOLUTIONS
126) D
Selling price of Coconut Oil=120 per kg.
Profit=-10%
Total cost price=120X100/110=109.09
Cost of packaging=109.09-80-8=21.09 RS
127)C
Selling price of Palm Oil=40X105/100=42
Selling price ofPalm Kernel Oil=45+5+50=100
Required difference=100-42=58
128) D
Selling price of Vegetable Oil=90 RS.
Loss=6%
Total CP=90X100/94=95.74
Cost of packaging of Vegetable Oil=95.74-70-10=15.74
129) A
CP of Palm Oil=40
SP of Olive Oil=40X80/100=32
CP of Olive Oil=20+3+1=24
% profit= (32-24)/24X100=33.33%
130) C
CP of (4 kg Ghee+3kg Palm Oil +5 kg Olive Oil) = 4X (80+8) +3X40+5X (20+3)
=352+120+115=587
SP of (4 kg Coconut Oil+3kg Palm Oil+5kg Olive Oil)=4X120+3X42+5X32
=480+126+160=766
% Profit= (766-587)/587X100=30.49%
Set-27
Directions (131-135): Study the given table carefully to answer the following questions.
Cost Of
Cost Of
Flooring
Field Side Base Height Radius Fencing
Shape (in Rs per
Name (in mm) (in m) (in m) (in m) (in Rs per
Square
meter)
meter)
A Triangle - 16 12 - 50 20
B Rectangle 10*20 - - - 30 15
C Square 15 - - - 40 18
D Parallelogram - 20 12 - 60 25
E Circle - - - 10 45 22
SOLUTIONS
131) C
A is triangle
Area of A=1/2(16X12)=96m^2
Cost of flooring of A=96X50=4800
132) A
Perimeter of B=2(10+20)=60 m
Cost of fencing of B=60X15=900 Rs.
Perimeter of C=4X15=60 m
So, cost of fencing of C=60X18=1080 Rs.
Required difference=1080-900=180
133) D
Area of D=BaseXHeight=20X12=240 m^2
Cost of flooring of D=240X60=14400
Perimeter of D=2(20+12) =64
Cost of Fencing of D=64X25=1600
Required ratio=14400:1600=9:1
134) D
Perimeter of E=2PiR=2X22/7X10=440/7 m
Cost of Fencing of E=440/7X22=1382.85
Area of C=15^2=225m^2
Cost of flooring of C=225X40=9000
Required %=1382.85X100/9000=15.36%
135) B
Fencing cost of C=1080
Fencing cost of D=1600
Required %=( 1080X100)/1600=67.5%
Set-28
Directions(136-140): The profit percentage of 2 companies was given below. Refer the following
graph & answer the following questions.
70
65
60 60
55 55
50 50 50 50 50
45 45
40 40
35 A
30 B
20
10
0
JAN FEB MAR APR MAY JUN
136). The incomes of two Companies A and B in MAY were in the ratio of 3:4 respectively. What was
the respective ratio of their expenditures in MAY?
A) 15:22 B) 14:24 C) 23:32 D) 28:42
137). If the expenditure of Company B in FEB was Rs.220crores, what was its income in FEB?
A) Rs.257corores B) Rs.297corores C) Rs.347corores D) Rs.367corores
138). If the expenditures of Company A and B in JAN were equal and the total income of the two
Companies in JAN was Rs.342crores, what was the total profit of the two Companies together in
JAN?
A) Rs.111corores B) Rs.232corores C) Rs.102corores D) Rs.222 corores
139). The expenditure of Company A in the month MAR was Rs.200crores and the income of
company A in MAR was the same as its expenditure in JUN. The income of Company Ain JUN was?
A) Rs.327corores B) Rs.275corores C) Rs.865corores D) Rs.465corores
140). If the incomes of two companies were equal in APR, then what was the ratio of expenditure of
Company A to that of Company B in APR?
A) 16:15 B) 34:56 C) 11:55 D) 44:55
SOLUTIONS
Profit = (Income-Expenditure)/Expenditure*100
136) A
For company A
Frome above Formula
65 = (3x-E1)/E1*100
E1 = 3x (100/165)
Forcompany B
From above formula
50 = (4x-E2)/E2*100
E2 = 4x (100/150)
E1/E2 = 15/22
137) B
35 = (x-220)/220*100
x = Rs.297crores.
138) C
Let the expenditures of each companies A and B in JAN be Rs. x crores.
And let the income of Company A in JAN be Rs.zcrores.
So that the income of Company B in JAN = Rs.(342 - z) crores.
For A
40 = (z-x)/x*100
x = 100z/140…… (J)
For B
45 = (342-z-x)/x*100
x= (342-z)/145*100…….. (K)
Substituting z = 168 in (J), we get
x = 120.
Total expenditure of Companies A and B in JAN = 2x = Rs.240crores.
Total income of Companies A and B in JAN = Rs.342crores
Total profit = Rs.(342 - 240) crores = Rs.102crores.
139) D
For Company A
Let the income of Company A in MAR be Rs.x crores.
55 = (x-200)/200*100 = 310
Let the income of Company A in JUN be Rs. z crores.
50 = (z -310)/310 *100
z = Rs.465crores
Income of Company A in JUN = Rs.465crores.
140) A For Company A
50 = (x-E1)/E1*100
x=1.5E1
For Company B
60 = (x-E2)/E2*100
x=1.6E2
E1/E2 = 16/15
Set-29
Directions(141-145): The profit percentage of a company over different months have been given
below. Refer the following graph & answer the following questions
80
70 70
65
60 60
55
50
45
40 40
Column1
30
20
10
0
JAN FEB MAR APR MAY JUN
141). If the expenditures in FEB and MAY are equal, then the approximate ratio of the income in
FEB and MAY respectively is?
A) 31:34 B) 22:24 C) 12:14 D) 25:28
142). If the income in APR was Rs.264crores, what was the expenditure in APR?
A) Rs.190crores. B) Rs.160crores. C) Rs.250crores. D) Rs.360crores.
143). In which month is the expenditure minimum?
A) FEB B) MAY C) cannot be determined D) APR
144). If the profit in MAY was Rs.4crores, what was the profit in JUN?
A) Rs.6.4corores B) Rs.5.4corores C) Rs.2.4corores D) Cannot be determined
145). What is the average profit earned for the given months?
A) 55(5/6) B) 22(1/2) C) 12(3/8) D) 25(4/5)
SOLUTIONS
141) A
For FEB
55 =( I1-x)/x*100 =
I1 = 155x/100
For May
70 =( I2-x)/x*100
I2 = 170x/100
I1/I2 = 31:34
142) B
For APR
65 = (264-x)/x*100
x = 160corores
143) C
The line-graph gives the comparison of percent profit for different months the comparison of the
expenditures is not possible without more data.
Therefore, the year with minimum expenditure cannot be determined.
144) D
From the line-graph we obtain information about the percentage profit only. To find the profit in JUN we
must have the data for the income or expenditure in JUN.
Therefore, the profit for JUN cannot be determined.
145) A
Average percent profit earned for the given month
1/6*(40+55+45+65+70+60)
= 55(5/6)
16. Missing DI
Set-30
Directions(146-150): Study the given table carefully to answer the given questions.
Speed Distance Between Two Time Taken
Station
(m/min) Station(km) (min)
Rajiv Chowk to Mandi House 1100 2.75 -
Mandi House to Yamuna Bank 1500 - -
Yamuna Bank to Mayur Vihar - 4.5 3
Mayur Vihar to Ashok Nagar 1200 2.25 -
Ashok Nagar to Noida City 1000 - -
146) From Mandi house to Yamuna bank station, if the Metro train takes twice the time it takes to
travel from Rajiv Chowk to Mandi house, then what is the distance between Mandi house to
Yamuna bank station? (in km)
A) 5 KM B) 6 KM C) 7.5 KM D) 7 KM
147) What is the average speed of the train from Rajiv Chowk to Noida city?
A) 75 KM/HR B) 79.3 KM/HR C) 75.6 KM/HR D) 73.2 KM/HR
148) If total distance from Rajiv Chowk to Noida city is 20 km, then find time taken to travel from
Ashok nagar to Noida city.
A) 2 MINS B) 3 MINS C) 4 MINS D) 5 MINS
149) By what percent time taken from station Yamuna Bank to Mayur Vihar is more/less than the
time taken from Mayur Vihar to Ashok Nagar by the metro?
A) 66 2/3 % B) 65 1/3 % C) 62 1/3 % D) 60 %
150) If due to some problem, the train takes 2 more minutes to reach Noida city from Ashok Nagar,
then by what percent the average speed of entire journey has changed?
A) 6.35 % B) 7.28% C) 8.54% D) NONE OF THESE
SOLUTIONS
146) C
Time taken from Rajiv Chowk to Mandi house
= 2.75*1000/1100
= 2.5 minutes
Time taken from Mandi house to Rajiv Chowk = 5min
Distance = 5*1500 = 7.5km
147) C
Average = (1100+1500+1500+1200+1000)/5
= 75.6 km/hr
148) B
Total Distance = 2.75+7.50+4.5+2.25+d = 20; D=3km
Time = 3000/1000 = 3min
149) D
Required Percentage =( 3-1.875)/1.875 = 60% more
150) A
Speed from Ashok Nagar to Noida City = 3000/5 = 600
New Average Speed = (1100+1500+1500+1200+600)/5 = 1180
Required Percentage = (1260-1180)/1260*100; = 6.35%
17. Pipes and Cistern
Set=31
Directions (151-155): Study the following table carefully to answer the given questions
No. Of days for which individuals worked on different files Part of File
Files Number Uncompleted
M N O P
after all work
1 6 6 2 3 1/3
2 - 3 4 - -
3 - - - - -
4 5 3 2 - 1/6
5 2 2 3 5 1/12
151). M and N started working on Files 1. They completed 1/3rd of work after which they left and O
joined the Files. O can complete the whole Files in 12 days. After O worked for his assigned
number of days, P joined the files and worked for his assigned number of days. Find the number of
days in which P can complete the whole Files 1?
A) 18 days B) 10 days C) 13 days D) 35 days
152). M who can complete Files 2 in 20 days, worked for 6 days. The ratio of number of days in
which N and O can complete Files 2 alone is 5: 8. P could not come to work for Files 2. Find the
number of days in which N and O can complete 13/30 of Files 2 together, given that if P who can
complete work in 12 days had also joined the Files for 4 days, the Files would have been
completed.
A) 1 days B) 4 days C) 8 days D) 7 days
153). A file 3 was to be completed in 6 days. To complete Files in time, all M, N, O and P decided to
work in pairs in alternate days. M and O on 1st day, N and P on 2nd day, M and O on 3rd, and so on.
But they could not complete Files in time. What percent of Files 3 remain uncompleted if M, N, O
and Pcan complete whole Files 3 in 12, 18, 20 and 15 days respectively?
A) 33/4% B) 12/5% C) 70/3% D) 23/3%
154). N and O can complete the whole Files 4 in 6 days working together. M is 20% more efficient
than O and 40% less efficient that N. How many days did P work on Files 4 if P can complete whole
Files 4 in 18 days?
A) 2 days B) 9 days C) 6 days D) 1 day
155). M, Q and P worked on Files numbered 5.N and O alone can complete whole Files numbered 5
in 20 and 30 days respectively. Q who is 3/2 times efficient than N and Otogether replaces both of
them and worked for same number of days for which N and Ohad to work. M completed 1/12th of
the work. Find in how many days all M, N, O, and P can complete the Files 5 together.
A) 6 days B) 4 days C) 1 days D) 13 days
SOLUTIONS
151) A
M and N complete 1/3rd, O completed 1/12 * 2 = 1/6
Completed work before P joined is 1/3 + 1/6 = 1/2
P = 1 – 1/2 = 1/2 of work
Now Files uncompleted after P left = 1/3
So P did = 1/2 – 1/3 = 1/6 of work
He worked for 3 days, means he complete 1/6th of work in 3 days.
He can do complete Files 1 in 6/1 * 3 = 18 days
152) B
Number of days in which N and O can complete Files 2 alone is 5x and 8x respectively.
Now if P also joined for 4 days, Files would have been completed, means