Anda di halaman 1dari 5

Rancangan Pengajaran Harian

Sains tahun 4
Tarikh: 23 Julai 2019
Masa: 8.40 – 9.40 AM
Kelas: 4k
Bilangan pelajar: / 22 orang
Mata pelajaran: Sains
Tajuk: Tajuk 10:Teknologi
Standard kandungan: 10.1 Kepentingan teknologi dalam kehidupan
Standard pembelajaran: 10.1.1 Mengenal pasti aktiviti yang mampu dilakukan dan tidak mampu dilakukan oleh otak, deria dan anggota
badan dengan menjalankan aktiviti.
10.1.2 Mengitlak manusia mempunyai had keupayaan dalam melakukan aktiviti.
10.1.5 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan.
Pengetahuan sedia ada: Murid dapat menjelaskan maksud ‘had keupayaan’.
Hasil pembelajaran: Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
a. kognitif i. Menyatakan contoh aktiviti yang mampu dan tidak mampu dilakukan oleh manusia dengan betul.
ii. Menghubungkaitkan contoh aktiviti dengan keupayaan otak, deria, dan anggota badan manusia.
iii. Menyatakan cara yang berkesan untuk mengatasi had keupayaan manusia dengan betul.
Kemahiran proses sains Meramalkan, mentafsir data, berkomunikasi
(KPS):
Kemahiran berfikir: Menghubungkaitkan, mengitlakkan, penyelesaian masalah
Sikap saintifik dan nilai Bekerjasama, menghargai sumbangan sains dan teknologi.
murni
Bahan bantu mengajar: Slaid, gambar , jadual, kad perkataan
LANGKAH/ AKTIVITI PENGAJARAN DAN
ISI PELAJARAN CATATAN
MASA PEMBELAJARAN
Set induksi Gunakan gambar: 1. Guru menunjukkan gambar untuk ABM:
(5 minit) Masa yang digunakan untuk mencapai tingkat 5 membandingkan had keupayaan mengikut gambar
sesebuah bangunan umur manusia .
Keupayaan mengangkat barang(dumbel/ sampah) 2. Murid mengetahui tajuk dan objektif P&P.
Ketahanan berlari

Pencetusan Jadual: 1. Guru menunjukkan jadual dan kad-kad ABM: Jadual,


idea Saya dapat… Saya tidak dapat… aktiviti. kad perkataan
(10 minit) 2. Guru mengajak murid menampal kad-kad KPS:
aktiviti mengikut keupayaan sendiri. Meramalkan
KB:
Menghubungkait
Kad perkataan: kan
Membaca perkataan besar yang dipapar
Membaca perkataan kecil yang dipapar
Mengangkat sebuah beg ke atas meja
Mengangkat 8 buah beg ke atas meja dalam masa
yang sama
Mengingati 4 nombor yang dipapar
Mengingati 20 nombor yang dipapar
Penstrukturan Aktiviti 1: 1. Guru membimbing murid menjalankan ABM:
semula idea Membaca perkataan yang ditunjukkan daripada aktiviti 1, 2 dan 3. Slaid
(15 minit) besar kepada kecil) 2. Murid dapat mengitlak manusia KPS:
Aktiviti 2: mempunyai had keupayaan dalam mentafsirkan
mengangkat beg ke atas meja dalam masa yang menjalankan aktiviti-aktiviti tersebut. data
sama (daripada 1 kepada 5) . KB:
Aktiviti 3: mengitlakkan
Mengingatkan nombor yang dipapar(daripada 4
kepada 19)
Aplikasi idea Tugasan 1(perbincangan kumpulan): 1. Guru mengagihkan murid ke dalam KPS:
(25 minit) Bagaimana anda mengatasi masalah had kumpulan kecil. Mentafsirkan
keupayaan dalam aktiviti 1, 2 dan 3 ? 2. Guru memberi tugasan 1 supaya murid data,
Had keupayaan Cara mengatasi berbincang tentang topik dalam kumpulan berkomunikasi
Tidak dapat melihat - Menggunakan masing-masing. KB:
perkataan kecil yang kanta pembesar 3. Guru membincangkan tugasan 1 bersama Penyelesaian
dipapar - Menggunakan dengan murid-murid. masalah
teleskop 4. Guru memberi tugasan 2 kepada murid NILAI:
- Memakai cermin supaya menyiapkannya secara individu. bekerjasama
mata 5. Guru membincangkan tugasan 2 bersama
Tidak dapat - Menggunakan dengan murid-murid.
mengangkat banyak mesin
barang dalam masa kren/pesawat
yang sama angkat
- Menggunakan troli
Tidak dapat - Menggunakan
mengingati banyak kamera untuk
nombor yang dipapar mengambil foto
- Menggunakan
komputer untuk
merekod data
- Merekod
menggunakan pita
rakaman (jenis
audio)

Tugasan 2(individu):
Nyatakan sebuah perkara mengenai had keupayaan
sendiri.
Cadangkan cara yang dapat mengatasi masalah had
keupayaan sendiri.
Refleksi Rumusan: 1. Guru membimbing murid-murid untuk NILAI:
(5 minit)  Manusia mempunyai had keupayaan. membuat rumusan tentang pembelajaran menghargai
 Teknologi dapat membantu manusia hari ini. sumbangan
mengatasi had keupayaan. sains dan
teknologi.
