SOFTWARE ENGINEERING
Done by Group members
Name IDNO
1. Sentayehu Dassew 5543/05
2. Yohannes Tesfaye 6262/05
3. Addisu Kassaw 6254/05
Table of Contents
CHAPTER ONE .............................................................................................................................................. 2
..................................................................................................................................................................... 2
1.1 Slab Design ....................................................................................................................................... 3
1.1.1 Computation of Depth for deflection .......................................................................................... 3
1.1.2 PANELS OF 1st floor plan .............................................................................................................. 4
1.1.3 Design Dead Load and Live Loads for each Panel ........................................................................... 7
1.2 Moment Analysis ........................................................................................................................... 11
1.3 Moment Calculation for one way slab and cantilever slabs. ......................................................... 13
1.4 Moment adjustment between panels ........................................................................................... 14
1.5 Reinforcement Design.................................................................................................................... 15
CHAPTER 2 ..................................................................................................................................................... 17
2 Load Transfer from Panel to Beams....................................................................................................... 17
2.1 Load Transfer from one-way cantilever slab to beam ................................................................... 17
2.2 Load Transfer from Two-way slab.................................................................................................. 18
2.2.1 DEAD LOAD TRANSFER ............................................................................................................... 19
2.2.2 LIVE LOAD TRANSFER ............................................................................................................. 19
2.3 Load calculations for roof slab ....................................................................................................... 20
2.3.1 Live load transfer ................................................................................................................... 20
2.3.2 DEAD LOAD TRANSFER ........................................................................................................... 21
2.3.3 Load Transfer from one-way slab to beam ............................................................................ 21
CHAPTER 3 ..................................................................................................................................................... 22
3.1 SAP OUT PUT ...................................................................................................................................... 22
3.1.1 AXIAL LOAD ON THE FRAME .................................................................................................. 22
3.1.2 SHEAR 2-2 ON THE FRAME ..................................................................................................... 23
3.1.3 MOMENT 3-3 ON THE FRAME................................................................................................ 24
CHAPTER ONE
Our selected building floor is shown below
material used
C-25 S-300
Depth for deflection, d is
d≥ 0.4+0.6*fyk*400*Le/βa, EBCS-2, 1995
But, fyk=300
𝑑𝑑≥ 0.4+0.6∗300*400 ×𝐿𝐿𝐿𝐿/𝛽𝛽𝛽𝛽
Assuming Ǿ=10mm
Cover=15mm
D=d+15mm+10mm/2 D=d+20mm
D=d+20mm
440 435
Panel 4 panel 5
Panel 1 Panel 4
190
113
C1
Panel 5
310
Ssnstaaaa panel 3
565 Panel 2
C2
255
Type of
Boundary Ly Lx Span supporting DCalc
Panel Condition (mm) (mm) Ratio Condition Ba d=0.85(Lx/Ba) D=d+20 <150mm…Ok
p1 type 4 4400 1900 2.316 One way 30 63.33 83.33 ok
p2 type 3 5650 4400 1.284 end span 37.16 100.65 120.65 ok
P3 type 7 4400 2570 1.712 end span 32.88 66.43 86.43 ok
P4 type 4 4350 1900 2.29 One way 30 63.33 83.33 ok
Interior
P5 Type 1 4350 3100 1.4 span 36.4 88.73 108.73 ok
One way
C1 type 7 5650 1130 5 cantilever 12 80.04 100.04 ok
C2 Type 4 2550 1400 1.82 “ 12 99.17 119.17 ok
Sample calculation
For panel 1
Lx=1.9
Ly=4.4
Lx=1900=Le
Ba=30)
d =0.85 ×𝐿𝐿𝐿𝐿/𝛽𝛽𝛽𝛽 +20
=0.85*(1900/30) +20
=63.33 +20=83.33 <150 ……….okay
For panel 2
Lx=4.4
Ly=5.2
Ly=5.65
Le=Lx=4.4
Ba=37.16 (interpolation)
d > 0.85 ×(𝐿𝐿𝐿𝐿/𝛽𝛽𝛽𝛽) +20
>0.85*(4400/37.16)+20
=120.65…………….<150 okay
1.2 Load Calculation
Sectional (detail) elevation of floor slabs
Note: Unit weight for RC slabs ranges from 20-28 KN/m3, we use the average; 𝛾𝛾=25 KN/m3
for C-25 Concrete.
N.B based on EBCS 1 the live load for residential buildings is 2 kN/m2
Dead Load Computation based on function rooms
1.1.3 Design Dead Load and Live Loads for each Panel
Since an individual panel might have different purpose (function) and finishing material, we might
encounter different live load and dead load in a single panel. In such cases we used the maximum value as a
governing dead load or live load for that panel.
Pd =1.3D.L+1. 6L.L
Panel P1 p2 p3 p4 p5 p* C1 C2
Corrid
or
BED maste And Bed corri
r bath dor
ROO Bath bed balcon balcon Bath roo corrido roo Roof bath
Function M room room y y room m r m slab room
Calculated
Dead
Load (KN/m2) 5.54 5.78 5.54 6.17 6.17 5.78 5.54 6.17 5.78 5.54 5.54 6.17
Governing 6.17
Dead
Load (KN/m2) 5.54 5.78 6.17 6.17 6.17 5.54 5.54
Live Load 2
(KN/m2) 2 2 2 2 2 2 2
Governing 2
Live Load
(KN/m2) 2 2 2 2 2 2 2
SAMPLE CALCULATION
FOR PANEL
Material data
Thickness of HCB=150mm
Thickness of plastering on two side=20mm
Unit weight of HCB=11 KN/m3
Unit weight of plastering =23 KN/m3
Height of wall=3m
Unit weight of HCB for light weight aggregate range from 10-14 KN/m3 & lower values
are used for smaller size thickness (100mm to 200mm) ,so we use γHCB=11 KN/m3
Dead load of partition wall=Dead load of plaster+ Dead load of HCB
D.L pw(kN)=1.38 KN/m2* Lpl+4.95 KN/m2* LHCB but Lpl= LHCB= Lpw
Hpl , Lpl , tpl & γpl =Height, Length, Thickness, Unit Weight of Plastering Respectively.
HHCB , LHCB , tHCB & γHCB= Height, Length, Thickness, Unit Weight of HCB Respectively
D.L pw
Length (kN/m2)=D.L
Panel (m) D.L pw (kN)=Length *6.33 KN Area (m2) pw (kN)/Area
P1 No partition wall
C2 No partition wall
1. Sample calculation
Panel 2
Area of panel=24.86m2
Sample calculation
Panel 2
Pd=10.714 KN/m2
Partition dead load (KN/m2)=1.635 previously calculated
(1.635/10.714)*100=15.26<20% therefore
Pd=10.714+(1.3*1.635)=12.84KN/m2
But for panel C1; (6.054/10.402)* 100=58.2> 20% therefore design load can be calculated as;
Wp1=w*h*PD” =0.15m*3m*10.402 KN/m2=4.681 KN/m
Wp2=4.681 KN/m
Wpxi= Wpi * Wx Wx=0.733 Wy=0.267
Wpx1 = Wp1 *Wx 4.681 *0.733=3.429 KN/m
Wpx2 = Wp2 * Wx 4.681 *0.733=3.429 KN/m
Wpy1 = Wp1*Wy 4.681*0.267=1.25 KN/m
Wpy2 = Wp2 *Wy 4.681 *0.267=1.25 KN/m
Cx(Wpx1) 3.429x0.565
Wex1 = = =1.715KN/m2
𝐿𝐿𝐿𝐿 1.13
Wpx2 3.429
Wex2 = = = 0.5KN/m where, ex = g+0.6Lx g =t+2D
𝑒𝑒𝑒𝑒 6.828
Wpy2 1.25
Wey2 = = = 0.182KN/m
𝑒𝑒𝑒𝑒 6.868
MXF=𝛼𝛼XFPdLx2
MXS=𝛼𝛼XSPdLx2
MYS=𝛼𝛼YSPdLx2
MYF=𝛼𝛼YFPdLx2
In a tabular form
Panel p2 p3 P5
Support
Condition type 3 type 7 type 1
Ly/Lx 1.284 1.712 1.4
Pd (KN/m) 12.84 11.221 14.24
Lx2(m2) 19.36 6.605 9.61
Αxs 0.0609 0.091 0.05
Αxf 0.0455 0.068 0.037
Αys 0.039 --- 0.032
Αyf 0.03 0.044 0.024
Mxs (kN*m) 15.139 6.744 6.842
Mxf (kN*m) 11.31 5.04 5.063
Mys (kN*m) 9.695 ---- 4.379
Myf (kN*m) 7.457 3.261 3.284
Sample calculation
Panel 2
Support condition; type 3 Lx=4.4
Pd=12.84
Ly/Lx=1.284
αxs=0.0609
αxf=0.0455
αys=0.039 interpolation Ly=5.65
αyf=0.03
Mxs=0.0609*12.84*19.36=15.139KN.m
Mxf=0.0455*12.84*19.36=11.31KN.m
Mys=0.039*12.84*19.36=9.695KN.m
Myf=0.003*12.84*19.36=7.457KN.m
1.3 Moment Calculation for one way slab and cantilever slabs.
For C1 for C2
PD=13.424KN/m2 PD=11.221KN/m2
Lx=1.13m Lx=1.4m
Mxs=pdlx2/2 Mxs=1.833KN.m
Mxf =8.571KN.m Mxf=2.749KN.m
6 P1 P4
4.694 6.437
3.129 4.29
9.695 6.842
P5
4.379
15.139
4.379
7.457
4.379
8.571
3.284
P2
6.842
11.31
15.139
1.833
2.749
9.695
6.744
P3
5.04
3.261
Md=9.695-(0.177/(0.526+0.177))*6.566=8.042KNm
Between panel 2& 3
Mr=9.695 Ml=6.744
=(9.695-6.744)/9.695=30.44>20%
Md=9.695-(.177/.177+0.389)* 2.951=8.772 KNm ,
Between panel 2 &5
Mr=15.139 Ml=4.379
=(15.139-4.379)/15.139=71.1>20
Md=15.139-(0.227/(0.227+0.23)*10.76)=9.794KNm
Between panel 2 & C2
Mr=15.139 Ml=1.833
=(15.139-1.833)/15.139=87.9>20% ,
MD=15.139-(0.227/(0.227+0.714)*13.306=11.929KNm
Between panel 4& 5
Mr=6.842 Ml=4.29
=(6.842-4.29)/6.842=37.3>20%
Md=6.842-(0.323/(0.323+0.526))*2.552=5.871KNm
Between panel 5 & C1
Mr=8.571 Ml=4.379
N.B When adjusting moments between a two way panel and one way cantilever we take the
maximum moment. i.e
Md=8.571 KNm
1.4.2 Span Moment Adjustment
If the support moment is decreased the span moments Mxf and Myf are then increased allow
for the changes of support moment.
∆Mxf =Cx ∆Mxs+ CxΔMys
∆Myf =Cy ∆Mxs+ CyΔMys
Mxdf=∆Mxf +Mxf
Mydf=∆Myf +Myf
Where, Cx, Cy = Coefficients for adjusting span moments given in table.
If the support moment is increased, no adjustment shall be made to the span moment.
panel 2
∆Mxs=15.139-11.929=3.21 Cx=0.368
∆Mys= 9.695-8.042=1.653 Lx=4.4 Cy=0.352
∆Mxf=0.368*3.21+0.327*1.653=1.722
∆Myf=0.352*3.21+0.141*1.653=1.363 Ly=5.65
𝐴𝐴𝐴𝐴 = 𝐾𝐾𝐾𝐾𝐾𝐾𝐾𝐾/𝑑𝑑.
• For selected bar diameter the spacing is calculated using the following formula
S=bxas/As
- All calculated area of steel (As) is compared with Asmin & all calculated spacing it compared
with Smax as EBCS provision.
As=𝜌𝜌𝜌𝜌𝜌𝜌𝜌𝜌𝜌𝜌𝜌𝜌 where,𝜌𝜌𝑚𝑚𝑚𝑚𝑚𝑚 = 0.5/𝑓𝑓𝑓𝑓𝑓𝑓
2D=2*150=300mm
Smax=
350mm
As As ɸ(mm)
Location Md d Km Ks Acal min pro. bar as Scal Spro Remark
ɸ 12 c/c
8.042 129 21.98 3.96 246.87 215 Acal ɸ12 113.1 458 300 300
ɸ 12 c/c
8.772 129 22.96 3.97 269.96 215 Acal ɸ12 113.1 419 300 300
Support
ɸ 10 c/c
11.929 119 29.02 4.01 401.98 198.73 A cal ɸ10 78.54 195 190 190
moments
A ɸ 12 c/c
5.871 129 18.78 3.95 179.771 215 min ɸ12 113.1 526 300 300
ɸ 12c/c
8.571 119 24.6 3.99 287.38 198.73 Acal ɸ10 78.54 273 270 270
A ɸ 12 c/c
4.694 129 16.8 3.95 143.731 215 min ɸ12 113.1 526 300 300
As ɸ 12 c/c
13.032 129 27.98 4.00 404.09 215 cal ɸ12 113.1 279 270 270
ɸ 10 c/c
8.82 119 24.96 3.99 295.73 198.73 Acal ɸ10 78.54 265 260 260
A ɸ 10 c/c
5.04 119 18.86 3.95 167.294 198.73 min ɸ10 78.54 395 300 300
Span
As ɸ 10 c/c
3.261 119 15.18 3.95 108.243 198.73 min ɸ10 78.54 395 300 300
moments
As ɸ 12 c/c
6.435 129 19.66 3.955 197.29 215 min ɸ12 113.1 526 300 300
A ɸ 12 c/c
4.379 129 16.22 3.95 134.086 215 min ɸ12 113.1 526 300 300
As ɸ 10 c/c
3.284 119 15.23 3.95 109.01 198.73 min ɸ10 78.54 395 300 300
As ɸ 10 c/c
2.749 129 12.85 3.95 84.175 215 min ɸ10 78.54 526 300 300
CHAPTER 2
For analysis to use SAP the dead load and live load should transfer separately:
Total shear
V=Pdex+(D.L + L.L )Lx
V=Pdex+D.L *Lx+ L.L*Lx
=VD+VL Where, VD=Pdex+D.L*Lx , VL=L.L*Lx
Panel C1
Pdex=3.1*0.2*3*11KN/m3=20.46KN
D.L=5.54 KN/m2
L.L=2 KN/m2
Lx=1.13 m
VD=20.46KN+ 5.54*1.13=26.72KN
VL=2KN/m2*1.13m=2.26 KN
Panel 1
Pdex=0
D.L=5.54 KN/m2
L.L=2 KN/m2
Lx=1.9 m
VD=5.54*1.9=10.526KN
VL=2KN/m2*1.9m=3.8 KN
Panel 4
Pdex=0
D.L=5.78 KN/m2
L.L=2 KN/m2
Lx=1.1.9 m
VD=5.78*1.9=10.982KN
VL=2KN/m2*1.9m=3.8 KN
Vy
Vx
N.B For analysis we transfer unfactored dead load and live load because of we factor load in
SAP analysis.
i) Dead Load Transfer
VDX=𝛽𝛽Vx*D.L*Lx
VDY= 𝛽𝛽Vy*D.L*Lx
ii) Live Load Transfer
VLX=𝛽𝛽Vx*L.L*Lx
VLY= 𝛽𝛽Vy*L.L*Lx
VD=4.9*1.9=9.31KN
VL=KN/m2*1.9m=1.9 KN
CHAPTER 3