Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)

PENDIDIKAN KESENIAN
KOMPONEN SENI VISUAL TAHUN 3
Tarikh 2-1-2019 (Rabu)
Kemahiran Abad ke-21
3 Angsana
Kelas Berdaya tahan
1.05 pm – 2.35 pm Mahir berkomunikasi
Masa
Unit/Bidang 1/Menggambar (Lukisan) Pemikir
Tajuk TUT TUT KERETA API
Standard Kandungan 1.1, 2.1 Kerja sepasukan
Standard 1.1.1
Bersifat ingin tahu
Pembelajaran 2.1.1 (i)
Pada akhir pengajaran, murid dapat: Berperinsip
Objektif Pembelajaran Bermaklumat
Membezakan konsep jarak dan garisan dengan betul.
Penyayang / Prihatin
1. Guru membincangkan tentang bahasa seni visual.
2. Guru membimbing murid menerokai penggunaan bahan yang pelbagai Patriotik
Ringkasan Aktiviti dalam lukisan.
3. Guru membimbing muri dalam penghasilan lukisan.
4. Guru menggalakkan murid menggunakan media kering dalam lukisan. Strategi Pengajaran dan
5. Guru membuat kesimpulan dan topik akan datang. Pembelajaran
BBM Buku teks, buku tulis, speaker mudah alih.
5P
Lembaran kerja
Penyelesaian masalah
Pentaksiran dan Hasil kerja
Penilaian: Pemerhatian Pembelajaran berasaskan
Kuiz projek
Lisan
Tugasan Pembelajaran kooperatif
Projek
Pembelajaran kecergasan
pelbagai
Pada akhir pengajaran;
Pembelajaran Kontekstual
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
Refleksi
murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam Pembelajaran
sesi akan datang. Konstruktivisme

Kemahiran Belajar Cara


Catatan Belajar
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Mesyuarat / Kursus Kajian Masa Depan
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar Pembelajaran Akses
Aktiviti luar Kendiri
Cuti Bencana / Cuti Khas
Pembelajaran Luar Bilik
Cuti Peristiwa / Cuti Umum Darjah
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Pembelajaran Masteri

Pendekatan Modular

Pendekatan Berpusatkan
Murid
Ulasan Pentadbir
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table

Think, Pair, Share

Hot seat

Permainan

3 stray and 1 stay

Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

Mengaplikasi

Menganalisis

Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

Nilai Murni

Sains danTeknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
PENDIDIKAN KESENIAN
KOMPONEN MUZIK TAHUN 3

2-1-2019 (Rabu)
Tarikh Kemahiran Abad ke-21
3 Angsana
Kelas Berdaya tahan
1.05 pm – 2.35 pm Mahir berkomunikasi
Masa
Unit/Bidang 1/Kemahiran Seni Muzik (Nyanyian) Pemikir
Tajuk TUT TUT KERETA API
Standard Kandungan 2.2 Kerja sepasukan
Standard 2.2.1
Bersifat ingin tahu
Pembelajaran 2.2.2
Pada akhir pengajaran, murid dapat: Berperinsip

Objektif Pembelajaran Menyanyi dengan pernafasan yang betul. Bermaklumat


Menyanyi dengan pic yang betul
Penyayang / Prihatin
1. Guru memperdengarkan lagu dengan Audio 5. Patriotik
2. Guru membimbing murid dalam nyanyian lagu secara baris dengan
Ringkasan Aktiviti baris.
3. Guru memastikan murid menyanyi lagu dengan pic yang betul. Strategi Pengajaran dan
4. Guru membimbing murid menyanyikan lagu keseluruhan. Pembelajaran
5. Guru membuat kesimpulan dan topik akan datang.
BBM Buku teks, buku tulis, audio 5P

Lembaran kerja Penyelesaian masalah


Pentaksiran dan Hasil kerja Pembelajaran berasaskan
Penilaian: Pemerhatian projek
Kuiz
Lisan Pembelajaran kooperatif
Tugasan
Projek Pembelajaran kecergasan
pelbagai
Pada akhir pengajaran; Pembelajaran Kontekstual

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Pembelajaran
Refleksi
murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam Konstruktivisme
sesi akan datang.
Kemahiran Belajar Cara
Belajar
Catatan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Kajian Masa Depan
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah Pembelajaran Akses
Mengiringi murid keluar Kendiri
Aktiviti luar
Pembelajaran Luar Bilik
Cuti Bencana / Cuti Khas
Darjah
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit Pembelajaran Masteri

Pendekatan Modular

Pendekatan Berpusatkan
Murid
Ulasan Pentadbir
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table

Think, Pair, Share

Hot seat

Permainan

3 stray and 1 stay

Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

Mengaplikasi

Menganalisis

Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

Nilai Murni

Sains danTeknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
PENDIDIKAN KESENIAN
KOMPONEN SENI VISUAL TAHUN 3
3-1-2019 (Khamis)
Tarikh Kemahiran Abad ke-21
3 Akasia
Kelas Berdaya tahan
2.55 pm – 4.25 pm Mahir berkomunikasi
Masa
Unit/Bidang 1/Menggambar (Lukisan) Pemikir
Tajuk TUT TUT KERETA API
Standard Kandungan 1.1, 2.1 Kerja sepasukan
Standard 1.1.1
Bersifat ingin tahu
Pembelajaran 2.1.1 (i)
Pada akhir pengajaran, murid dapat: Berperinsip
Objektif Pembelajaran Bermaklumat
Membezakan konsep jarak dan garisan dengan betul.
Penyayang / Prihatin
1. Guru membincangkan tentang bahasa seni visual.
2. Guru membimbing murid menerokai penggunaan bahan yang pelbagai Patriotik
Ringkasan Aktiviti dalam lukisan.
3. Guru membimbing muri dalam penghasilan lukisan.
4. Guru menggalakkan murid menggunakan media kering dalam lukisan. Strategi Pengajaran dan
5. Guru membuat kesimpulan dan topik akan datang. Pembelajaran
BBM Buku teks, buku tulis, speaker mudah alih.
5P
Lembaran kerja
Penyelesaian masalah
Pentaksiran dan Hasil kerja
Penilaian: Pemerhatian Pembelajaran berasaskan
Kuiz projek
Lisan
Tugasan Pembelajaran kooperatif
Projek
Pembelajaran kecergasan
pelbagai
Pada akhir pengajaran;
Pembelajaran Kontekstual
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
Refleksi
murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam Pembelajaran
sesi akan datang. Konstruktivisme

Kemahiran Belajar Cara


Catatan Belajar
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Mesyuarat / Kursus Kajian Masa Depan
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar Pembelajaran Akses
Aktiviti luar Kendiri
Cuti Bencana / Cuti Khas
Pembelajaran Luar Bilik
Cuti Peristiwa / Cuti Umum Darjah
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Pembelajaran Masteri

Pendekatan Modular

Pendekatan Berpusatkan
Ulasan Pentadbir Murid
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table

Think, Pair, Share

Hot seat

Permainan

3 stray and 1 stay

Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

Mengaplikasi

Menganalisis

Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

Nilai Murni

Sains danTeknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
PENDIDIKAN KESENIAN
KOMPONEN MUZIK TAHUN 3

3-1-2019 (Khamis)
Tarikh Kemahiran Abad ke-21
3 Akasia
Kelas Berdaya tahan
2.55 pm – 4.25 pm Mahir berkomunikasi
Masa
Unit/Bidang 1/Kemahiran Seni Muzik (Nyanyian) Pemikir
Tajuk TUT TUT KERETA API
Standard Kandungan 2.2 Kerja sepasukan
Standard 2.2.1
Bersifat ingin tahu
Pembelajaran 2.2.2
Pada akhir pengajaran, murid dapat: Berperinsip

Objektif Pembelajaran Menyanyi dengan pernafasan yang betul. Bermaklumat


Menyanyi dengan pic yang betul
Penyayang / Prihatin
1. Guru memperdengarkan lagu dengan Audio 5. Patriotik
2. Guru membimbing murid dalam nyanyian lagu secara baris dengan
Ringkasan Aktiviti baris.
3. Guru memastikan murid menyanyi lagu dengan pic yang betul. Strategi Pengajaran dan
4. Guru membimbing murid menyanyikan lagu keseluruhan. Pembelajaran
5. Guru membuat kesimpulan dan topik akan datang.
BBM Buku teks, buku tulis, audio 5P

Lembaran kerja Penyelesaian masalah


Pentaksiran dan Hasil kerja Pembelajaran berasaskan
Penilaian: Pemerhatian projek
Kuiz
Lisan Pembelajaran kooperatif
Tugasan
Projek Pembelajaran kecergasan
pelbagai
Pada akhir pengajaran; Pembelajaran Kontekstual

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Pembelajaran
Refleksi
murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam Konstruktivisme
sesi akan datang.
Kemahiran Belajar Cara
Belajar
Catatan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Kajian Masa Depan
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah Pembelajaran Akses
Mengiringi murid keluar Kendiri
Aktiviti luar
Pembelajaran Luar Bilik
Cuti Bencana / Cuti Khas
Darjah
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit Pembelajaran Masteri

Pendekatan Modular

Pendekatan Berpusatkan
Murid
Ulasan Pentadbir
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table

Think, Pair, Share

Hot seat

Permainan

3 stray and 1 stay

Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

Mengaplikasi

Menganalisis

Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

Nilai Murni

Sains danTeknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
