Anda di halaman 1dari 17

RPH Pendidikan Jasmani M5

A. BUTIRAN PDP

Mata Pelajaran Pendidikan Jasmani

Tarikh/Hari 25 Julai 2019 /Khamis

Masa 7.45 a.m. – 8.45 a.m. (60 minit)

Kelas 3R

Bilangan Murid 29 orang (18 lelaki, 11 perempuan)

Tema MP Olahraga Asas

Tajuk Berlari dalam pelbagai kelajuan

Kemahiran/Fokus Asas Berlari

Murid pernahmenyaksikan acara lari pecut dalam


Kemahiran Sedia Ada rancangan televisen atau semasa hari sukan
sekolah.

1.8 Melakukan kemahiran asas berlari dengan lakuan


yang betul.

2.8 Mengaplikasi konsep pergerakan dan prinsip


mekanik dalam kemahiran asas berlari.
Standard Kandungan
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab
kendiri semasa melakukan aktiviti fizikal.

1.8.2 Berlari dalam pelbagai kelajuan.

2.8.1 Menyatakan perkaitan antara koordinasi tangan


dan kaki semasa berlari dengan kelajuan
Standard Pembelajaran
5.2.1 Melibatkan diri dan mengambil bahagian secara
aktif
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid
dapat:

Psikomotor :melari dalam pelbagai jarak dengan


postur badan yang betul
sekurang-kurangnya 3 daripada 5 kali
dalam percubaan.
Kognitif : Menyatakan perkaitan antara
Objektif Pembelajaran koordinasi tangan dan kaki semasa
berlari dengan kelajuan dengan betul.

Afektif : Dapat memupuk nilai


bertanggungjawab semasa aktiviti
yang dijalankan.

:Dapat melibatkan diri secara aktif

semasa menjalankan aktiviti

Pentaksiran Penilaian Formatif

Tabiat Berfikir (HOM/KBAT) Mengaplikasi , Menilai

Elemen Merentas Kurikulum


Berani mengambil risiko , kreatif dan inovasi
(EMK)

Penerapan Nilai Kerjasama, berdikari, berani, yakin diri.

Bahan Bantu Mengajar Wisel (1), Kon (6), Pundi kacang (20), Gelung hula
(5), Sketel ( 8), Bola Kecil (20)

Seni dalam Pendidikan Gambar atlet melari (visual), Melari dalam pelbagai
jarak (pergerakan)

B. BUTIRAN GURU

Tema Fokus Bimbingan(TFB): Fasa Perkembangan


Kemahiran Insaniah (KI):
Kemahiran komunikasi, Kemahiran Sosial,

Pedagogi Masa Ini(PMI):


Komunikasi & Kolaborasi
Langkah/ Masa Isi Pelajaran Aktiviti PdP Catatan
Fasa Permulaan
1. Permulaan: 1. Memanaskan Badan  Guru memeriksa kehadiran murid.
 Guru memeriksa kekemasan pakaian
( 10 minit )
- wisel
“Traffic light” murid.
 Guru menanyakan kesihatan murid dan
- Kaedah kinestatik,
Peraturan Permainan kecil menasihatkan murid menjalankan aktiviti
interpersonal
1. Murid berdiri dalam 4 barisan mengikut kemampuan.
mengikut jantina dengan ruangan yang
sesuai. 1.Guru akan membahagikan murid kepada
dua kumpulan iaitu kumpulan A dan B untuk

2. Murid diberi kebebasan untuk menjalankan permainan kecil “Traffic light”

membuat aksi-aksi semasa bangun


pagi mengikut kehidupan seharian
masing-masing apabila menerima
arahan dari guru.

3. Guru menjelaskan makna warna


hijau = lari dalam bulatan, warna kuning
= lari pelahan, warna merah = berhenti.

4. Murid akan membuat aksi atau


pergerakan dalam kawasan yang
disediakan mengikut isyarat yang
diterima
.
5. Arahan guru boleh ditambah
mengikut keadaan dan kreativiti.
Contohnya :
 Polis/Ambulance = duduk di lantai
jerit “ Ee Oo Ee Oo”
 Hujan = guna dua belah lengan
menjadi pengelap cermin

6. Aktiviti ini dijalankan selama 5 minit.

5. Regangan Otot: 1. Apabila wisel ditiup dengan panjang,


murid membentukkan satu semi-circle.
-Tangan
Murid melakukan senaman regangan dalam
- Kaki bulatan.

- Regang otot di bahagian


2. Guru meminta murid-murid membentuk
tangan dan kaki untuk elak daripada
satu bulatan separuh dan memilih 2 orang
kecederaan.
murid berada di tengah bulatan untuk
memimpin murid-murid melaksanakan sesi
pemanasan badan.
PETUNJUK

- - MURID-MURID

- - MURID-MURID
YANG MEMIMPIN
UNTUK
MELAKSANAKAN
SESI PEMANASAN
BADAN.

- - Guru

 Regangan tangan  Regangan tangan


1. Bengkokkan tangan kiri perlahan-
lahan dan menolak siku ke sebelah
kanan dan tahan selama 8 selama
saat.
2. Ulang perlakuan dengan menukar
arah ke kiri.
 Regangan kaki  Regangan kaki
1. Bengkokkan lutut dan tarik ke
bahagian dada.
2. Tahan selama 8 saat.
3. Ulang perlakuan dengan menukar
kaki kanan.
4. Menarikkan kaki kiri ke belakang
dengan menggunakan tangan kanan
sampai menyentuk bahagian
punggung.
5. Tahan selam 8 saat.
6. Ulang perlakuan yang sama dengan
menukar kaki kanan dan tangan kiri.

 Lompat Bintang
 Lompat Bintang 1. Mata pandang hadapan.
2. Buka kaki seluas bahu.
3. Lompat ke atas dan buka kaki ke
sisi.
4. Tangan dibuka ke atas kepala
sambal menepuk tangan.
5. Rapatkan semula kaki dan serentak
dengan itu, tangan dirapatkan ke sisi
badan.
6. Ulang lompatan danmenepuk tangan
atas kepala.
7. Ulang pergerakan sebanyak 10 kali
lompatan.
Alatan
Gambar-gambar

1. Seterusnya, guru akan menunjukkan


Set induksi gambar gaya atlet berlari kepada murid.
2. Murid akan memperhatikan gambar yang
ditunjukkan oleh guru.
3. Murid akan menjawab soalan yang
ditanyakan oleh guru.
Contoh:
A.) Siapakah tokoh ini?
(Jawapan : Usain Bolt)
B.) Apakah sukan yang ditunjukkan dalam
gambar ini?
(Jawapan: Lari pecut )
5. Guru akan mengkaitkan jawapan murid
dengan tajuk pembelajaran hari ini ialah
berlari dalam pelbagai kelajuan.
1. Guru memberikan penerangan 1. Guru akan menunjukkan cara berlari dengan
Perkembangan l
aktiviti dan menjalankan postur badan yang betul.
( 20 minit )
demonstrasi. 2. Guru akan meminta beberapa orang murid
Langkah 1 Alatan
2. Menjalankan latihan ansur maju untuk mendemonstrasi cara yang betul.
Kon besar, wisel, bola
dengan aktiviti ‘Lipat Kudung’ 3. Murid dibahagikan kepada 2 kumpulan iaitu
kecil , Pundi kacang
lelaki dan perempuan.

Cara Berlari dengan betul: 4. Murid berlari anak di dalam barisan.


5. Murid di belakang memecut ke hadapan
1. Biarkan tangan menghayun secara - Kaedah kinestatik,
dan berada di hadapan barisan.
semula jadi dan pastikan juga siku interpersonal.
6. Setiap kali murid berlari sampai ke
membengkok 90 darjah.
hadapan, murid yang terakhir dalam
- Kontekstual & ruang
barisan akan memecut ke hadapan.
2. Pastikan kepala dan badan tegak
7. Lakukan secara bergilir – gilir dalam
manakala dada pula ke hadapan sikit.
garisan yang disediakan.
8. Latihan ini dijalankan selama 7 minit.
3. Rehatkan rahang dah bahu ketika
berlari dan cuba bernafas melalui
hidung. Ambil nafas secara perlahan-
lahan.

4. Pastikan kaki diletak atau dihentak


perlahan supaya lutut boleh
dibengkokan sebaik kaki mencecah .
tanah.
‘ Arnab dan Musang”
Langkah 2 1. Guru akan meminta murid-murid
Peraturan-peraturan
membentuk satu bulatan besar.
 Murid berdiri secara berpasangan Petunjuk:
2. Guru akan menjelaskan peraturan sebelum
dan membentukkan bulatan besar.
memulakan aktiviti.
 Murid yang berdiri berpasangan - Gelung
3. Guru meminta beberapa murid untuk
merupakan rumah Arnab. - Murid
menjalankan demonstrasi untuk murid-murid
 Satu murid akan akan jadi Arnab
lain. - Guru
and satu akan jadi Musang.
4. Murid yang berjaya menyelesaiakan
 Musang akan mengejar Arnab.
permainan ini akan dikira sebagai pemenang.
 Sekiranya Arnab ditangkap, Arnab
5. Guru akan menuip wisel panjang untuk
akan tukar peranan jadi Musang.
mengumpul murid-murid untuk aktiviti
 Arnab yang dikejar boleh masuk ke
seterusnya.
rumah Arnab (murid berdiri
berpasangan).
 Murid yang berada di sebelah akan
dikejar oleh Musang pula.
Strategi:
Memusatkan murid.

Nilai:
Kerjasama, Yakin diri,
berani

EMK:
Kreatif dan Inovasi
Kemuncak Permainan Kecil 1. Murid-murid dibahagikan kepada dua
‘Kerja – Mengejar’
( 20 minit ) kumpulan.
Strategi:
2. Setiap kumpulan hendaklah melaksanakan
Peraturan-peraturan permainan kecil Memusatkan murid.
aktiviti dalam kawasan yang ditetapkan.
 Murid dibahagikan kepada dua
3. Guru akan menjelaskan peraturan sebelum
kumpulan (lelaki dan perempuan) Nilai:
memulakan aktiviti.
 Setiap kumpulan ada 2 helang yang Kerjasama, Yakin diri
4. Murid-murid akan mengaplikasikan
akan mengejar ayam – ayam. (mur
kemahiran yang mereka telah belajar ke dalam
 id yang lain)
permainan ini. EMK:
 Helang akan diberi “Tag Helang”
Kreatif dan Inovasi
supaya murid dapat mengecam
murid yang menjadi ‘helang’.
 ‘Helang’ akan mengejar ‘ayam –
ayam’ dalam kawasan yang
disediakan.
 Sekiranya ‘ayam’ ditangkap, “Tag
Helang” akan diberi kepada ‘ayam’
Petunjuk :
tersebut.
-Helang
 ‘Ayam’ yang ditangkap perlu
memusing 360 darjah secara statik
sebagai dendaan dan menukar -Ayam
peranan menjadi helang. -Ayam yang
di tangkap
1. Guru akan memimpin murid untuk
4. Penutup: 1. Menyejukkan Badan
melaksanakan aktiviti menyejuk badan.. Alatan: Wisel
( 5 minit ) - Bahagian Kaki

Nilai : menghormati antara


satu sama lain
1. Menjalankan aktiviti menyejukkan Menyejuk bahagian kaki
badan dengan mengikut ketua
1. Angkat kaki di sebelah kiri dan letak di
kumpulan.
bahagian paha kanan.
 Bahagian kaki
2. Selepas itu, pusingkan badan ke arah
kaki yang diangkat.
Guru menyoal:
2. Kerja Susulan
 “Apakah tajuk pembelajaran yang diajar
oleh guru hari ini”
- Guru bersoal jawab mengenai aktiviti
(Aktiviti Berlari dalam pelbagai jarak).
yang dilakukan pada hari tersebut.
 Bolehkah murid-murid menyatakan cara
-Guru memberi pujian kepada semua
yang betul membaling bola dengan
murid yang melakukan aktiviti.
tangan lurus mengikut arah jam?

Contoh jawanpan murid:

1. Biarkan tangan menghayun secara


semula jadi dan pastikan juga siku
membengkok 90 darjah.

2. Pastikan kepala dan badan tegak


manakala dada pula ke hadapan sikit.

3. Rehatkan rahang dah bahu ketika berlari


dan cuba bernafas melalui hidung. Ambil
nafas secara perlahan-lahan.

4. Pastikan kaki diletak atau dihentak


perlahan supaya lutut boleh dibengkokan
sebaik kaki mencecah tanah.
3. Guru membuat kesimpulan terhadap PdP
hari ini.

4. Guru memberitahu murid-murid


kepentingan bekerjasama.

5. Guru memuji murid-murid yang


berkelakuan baik dan memberi galakkan.
6. Guru memastikan murid menyimpan
peralatan mengikut peraturan yang
ditetapkan.

Catatan Guru Pembimbing:

Catatan Pensyarah Penyelia:

Catatan Refleksi Pelajar:
