Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)

SAINS TAHUN 2

Tarikh Kemahiran Abad ke-21


Kelas / Berdaya tahan
Masa Mahir berkomunikasi
Tema TEKNOLOGI DAN KEHIDUPAN LESTARI Pemikir
Tajuk TEKNOLOGI
Standard Kandungan 10.1 Kerja sepasukan
Standard 10.1.1 Bersifat ingin tahu
Pembelajaran
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:- Berperinsip
Objektif
Pembelajaran 1. Memilih binaan yang hendak dibina daripada set binaan. Bermaklumat

Binaan Pilihan Saya (Buku Teks – Halaman 118) Penyayang / Prihatin

1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan Patriotik


kaitannya dengan tajuk pelajaran.
Ringkasan Aktiviti 2. Murid memilih binaan yang hendak dibina daripada set binaan.
Strategi Pengajaran dan
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku Aktiviti –
Pembelajaran
Halaman 77)
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. 5P

Penyelesaian masalah
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis
Pembelajaran berasaskan
projek
Lembaran kerja
Pembelajaran kooperatif
/ Hasil kerja
Pemerhatian Pembelajaran kecergasan
Pentaksiran dan
Kuiz pelbagai
Penilaian
/ Lisan
Tugasan Pembelajaran Kontekstual
Projek
/ Pembelajaran
Konstruktivisme
Pada akhir pengajaran;
Kemahiran Belajar Cara
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan Belajar
Refleksi ______ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan
khas dalam sesi akan datang. Kajian Masa Depan

Pembelajaran Akses
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Kendiri
Mesyuarat / Kursus Pembelajaran Luar Bilik
Program Sekolah Darjah
Mengiringi murid keluar
Catatan
Aktiviti luar Pembelajaran Masteri
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum Pendekatan Modular
Cuti Rehat / Cuti Sakit
/ Pendekatan Berpusatkan
Murid
Ulasan Pentadbir
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table
/ Think, Pair, Share
Hot seat
Permainan

3 stray and 1 stay


Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk
Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)


SAINS TAHUN 2

Tarikh
Kelas Kemahiran Abad ke-21

Masa / Berdaya tahan


Tema TEKNOLOGI DAN KEHIDUPAN LESTARI Mahir berkomunikasi
Tajuk TEKNOLOGI
Standard Kandungan 10.1 Pemikir
Standard 10.1.2 Kerja sepasukan
Pembelajaran
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:- Bersifat ingin tahu
Objektif
Pembelajaran 1. Mengenal pasti komponen binaan berpandukan manual bergambar. Berperinsip

Mengenali Komponen dalam Manual Bergambar (Buku Teks – Bermaklumat


Halaman 120) Penyayang / Prihatin
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan Patriotik
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
Ringkasan Aktiviti 2. Murid mengenal pasti komponen binaan berpandukan manual
bergambar. Strategi Pengajaran dan
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku Aktiviti – Pembelajaran
Halaman 78-79)
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. 5P

Penyelesaian masalah
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis
Pembelajaran berasaskan
projek
Lembaran kerja Pembelajaran kooperatif
/ Hasil kerja
Pemerhatian Pembelajaran kecergasan
Pentaksiran dan pelbagai
Kuiz
Penilaian
/ Lisan
Pembelajaran Kontekstual
Tugasan
Projek / Pembelajaran
Konstruktivisme
Pada akhir pengajaran;
Kemahiran Belajar Cara
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan Belajar
Refleksi ______ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan
khas dalam sesi akan datang. Kajian Masa Depan

Pembelajaran Akses
Kendiri
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Mesyuarat / Kursus Pembelajaran Luar Bilik
Program Sekolah Darjah
Mengiringi murid keluar
Catatan Pembelajaran Masteri
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas
Pendekatan Modular
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit / Pendekatan Berpusatkan
Ulasan Pentadbir Murid

Strategi Pengajaran dan


Pembelajaran Abad Ke-21
Round Table
/ Think, Pair, Share
Hot seat
Permainan

3 stray and 1 stay


Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk
Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi

Menganalisis

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)


SAINS TAHUN 2

Tarikh
Kelas Kemahiran Abad ke-21

Masa / Berdaya tahan


Tema TEKNOLOGI DAN KEHIDUPAN LESTARI Mahir berkomunikasi
Tajuk TEKNOLOGI
Standard Kandungan 10.1 Pemikir
Standard 10.1.3 Kerja sepasukan
Pembelajaran
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:- Bersifat ingin tahu
Objektif
Pembelajaran 1. Memasang komponen binaan berpandukan manual bergambar. Berperinsip

Jurutera Cilik (Buku Teks – Halaman 122) Bermaklumat

Penyayang / Prihatin
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran. Patriotik
Ringkasan Aktiviti 2. Murid memasang komponen binaan berpandukan manual
bergambar.
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku Aktiviti – Strategi Pengajaran dan
Halaman 81) Pembelajaran
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
5P

BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis Penyelesaian masalah

Pembelajaran berasaskan
projek
Lembaran kerja
/ Hasil kerja Pembelajaran kooperatif
Pemerhatian
Pentaksiran dan Pembelajaran kecergasan
Kuiz
Penilaian pelbagai
/ Lisan
Tugasan
Pembelajaran Kontekstual
Projek
/ Pembelajaran
Pada akhir pengajaran; Konstruktivisme

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan Kemahiran Belajar Cara
Refleksi ______ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan Belajar
khas dalam sesi akan datang.
Kajian Masa Depan

Pembelajaran Akses
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Kendiri
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah Pembelajaran Luar Bilik
Mengiringi murid keluar Darjah
Catatan
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas Pembelajaran Masteri
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Pendekatan Modular
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Ulasan Pentadbir / Pendekatan Berpusatkan
Murid

Strategi Pengajaran dan


Pembelajaran Abad Ke-21
Round Table
/ Think, Pair, Share
Hot seat
Permainan

3 stray and 1 stay


Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk
Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi

Menganalisis

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)


SAINS TAHUN 2

Tarikh
Kelas Kemahiran Abad ke-21

Masa / Berdaya tahan


Tema TEKNOLOGI DAN KEHIDUPAN LESTARI Mahir berkomunikasi
Tajuk TEKNOLOGI
Standard Kandungan 10.1 Pemikir
Standard 10.1.4, 10.1.6 Kerja sepasukan
Pembelajaran
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:- Bersifat ingin tahu

1. Mencipta satu binaan baru yang tidak terdapat dalam manual Berperinsip
Objektif bergambar.
Pembelajaran Bermaklumat
2. Menjelaskan pemerhatian tentang campuran melalui lakaran, TMK,
penulisan atau lisan.
Penyayang / Prihatin
Saya Kreatif (Buku Teks – Halaman 124) Patriotik
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran. Strategi Pengajaran dan
2. Murid mencipta satu binaan baru yang tidak terdapat dalam manual Pembelajaran
Ringkasan Aktiviti bergambar.
3. Murid menjelaskan pemerhatian tentang campuran melalui lakaran, 5P
TMK, penulisan atau lisan.
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku Aktiviti – Penyelesaian masalah
Halaman 81, 84)
Pembelajaran berasaskan
5. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
projek

Pembelajaran kooperatif
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis
Pembelajaran kecergasan
pelbagai
Lembaran kerja
/ Hasil kerja Pembelajaran Kontekstual
Pemerhatian
Pentaksiran dan / Pembelajaran
Kuiz Konstruktivisme
Penilaian
/ Lisan
Tugasan Kemahiran Belajar Cara
Projek Belajar

Pada akhir pengajaran; Kajian Masa Depan

Pembelajaran Akses
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan
Kendiri
Refleksi ______ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan
khas dalam sesi akan datang. Pembelajaran Luar Bilik
Darjah

Catatan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Pembelajaran Masteri


Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah Pendekatan Modular
Mengiringi murid keluar / Pendekatan Berpusatkan
Aktiviti luar Murid
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Ulasan Pentadbir
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table
/ Think, Pair, Share
Hot seat
Permainan

3 stray and 1 stay


Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk
Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
SAINS TAHUN 2

Tarikh Kemahiran Abad ke-21

Kelas / Berdaya tahan

Masa Mahir berkomunikasi


Tema TEKNOLOGI DAN KEHIDUPAN LESTARI Pemikir
Tajuk TEKNOLOGI
Standard Kandungan 10.1 Kerja sepasukan
Standard 10.1.5 Bersifat ingin tahu
Pembelajaran
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:- Berperinsip
Objektif Bermaklumat
1. Membuka hasil binaan mengikut urutan dan menyimpan komponen
Pembelajaran yang telah dibuka ke dalam bekas penyimpanan.
Penyayang / Prihatin
Buka dan Simpan (Buku Teks – Halaman 126) Patriotik
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran. Strategi Pengajaran dan
Ringkasan Aktiviti 2. Murid membuka hasil binaan mengikut urutan dan menyimpan Pembelajaran
komponen yang telah dibuka ke dalam bekas penyimpanan.
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku Aktiviti – 5P
Halaman 81, 84)
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. Penyelesaian masalah

Pembelajaran berasaskan
projek
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis
Pembelajaran kooperatif

Lembaran kerja Pembelajaran kecergasan


/ Hasil kerja pelbagai
Pemerhatian
Pentaksiran dan Pembelajaran Kontekstual
Kuiz
Penilaian
/ Lisan / Pembelajaran
Tugasan Konstruktivisme
Projek
Kemahiran Belajar Cara
Pada akhir pengajaran; Belajar

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan Kajian Masa Depan
Refleksi ______ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan
Pembelajaran Akses
khas dalam sesi akan datang.
Kendiri

Pembelajaran Luar Bilik


Catatan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Darjah
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah Pembelajaran Masteri
Mengiringi murid keluar
Aktiviti luar Pendekatan Modular
Cuti Bencana / Cuti Khas / Pendekatan Berpusatkan
Cuti Peristiwa / Cuti Umum Murid
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Ulasan Pentadbir

Strategi Pengajaran dan


Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table
/ Think, Pair, Share
Hot seat
Permainan

3 stray and 1 stay


Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk
Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)
