Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Pendidikan Islam (Adab dan Akhlak Islamiyyah)


Tingkatan : 4 Kemboja
Tarikh : 22 Mei 2010
Hari : Selasa
Masa : 8.30 pagi -9.40 pago
Tajuk : Adab menjaga orang sakit
Tujuan am : Murid dapat memahami cara-cara untuk menjaga orang yang sakit
Objektif pengajaran : Di akhir pengajaran murid dapat:
Aras 1
1. Menyatakan panduan adab menjaga orang sakit
2. Menjelaskan apakah adab menjaga orang yang sakit
3. Menerangkan keperluan untuk menjaga orang yang sakit
Aras 2
4. Menerangkan sebab-sebab perlunya Islam menekankan adab
menjaga orang sakit
5. Menjelaskan sikap yang perlu ada semasa menjaga orang yang sakit
Aras 3
6. Menghuraikan akibat jika tidak mengamalkan adab menjaga orang
yang sakit
Penghayatan nilai : Murid-murid sedar tentang tanggung jawab menjaga orang yang sakit
Kemahiran berfikir : Mencirikan sifat-sifat yang perlu ada kepada anak yang
bertanggungjawab semasa menjaga ibu atau bapa yang sakit
Kaedah P&P : Penerangan, perbincangan, sumbang saran, soal jawab bersama-sama
guru dan murid
BBM/ABM : Carta gambar orang yang sedang sakit, kertas edaran, peta minda,
dan lembaran kerja
Pengetahuan sedia ada : Murid mempunyai pengalaman menziarahi atau menjaga ahli-ahli
keluarga mereka yang sakit.

Isi-isi utama pengajaran dan pembelajaran:


1. Garis panduan menjaga orang sakit

1
2. Adab-adab menjaga orang sakit
3. Keperluan-keperluan untuk menjaga orang yang sakit
4. Sebab-sebab atau kepentingan menjaga orang yang sakit
5. Sikap yang perlu ada semasa menjaga orang yang sakit
6. Akibat daripada tidak menjaga adab ketika menjaga orang yang sakit
7. Faktor-faktor yang membawa penyakit dan cara mengawal daripada penyakit.
Langkah-langkah pengajaran:

AKTIVITI PENGAJARAN GURU AKTIVITI PEMBELAJARAN BBM/CATATAN


MURID
PERMULAAN

-Guru menunjukkan gambar -Murid-murid melihat gambar- -Komputer


hospital dan juga kemalangan gambar -gambar hospital, orang sakit
jalan raya/ kebakaran/ bencana atau kemalangan jalan raya/
alam yang berlaku kebakaran/ bencana alam yang
berlaku
-Guru meminta murid-murid -murid bersumbang saran
memberikan pandangan gambar yang ditunjukkan
daripada gambar-gambar yang
ditunjukkan

-Guru menjelaskan tajuk


pelajaran hari ini.
PERKEMBANGAN

Langkah 1 – Langkah-langkah
untuk semua murid bagi
memenuhi hasil pembelajaran
Aras 1

-Guru menerangkan garis -Murid memberi pandangan Gambar, peta minda adab-adab
panduan menjaga orang yang berdasarkan pemahaman menjaga orang yang sakit.
sakit mereka.

-Guru membaca dan -Murid mendengar penjelasan -Kaedah sumbang-saran


menunjukkan keratan akhbar guru dan bersoal-jawab dengan
tentang kemalangan atau guru
musibah

-Guru menjelaskan adab-adab -murid memberi jawapan kepada


menjaga orang sakit kepada pertanyaan guru dan mencatit
murid isi-isi penting.

2
-Guru menyoal murid tentang -Murid memberi pandangan
perasaan dan rekasi murid berdasarkan pemahaman
terhadap menjaga orang yang mereka.
sakit

-Guru memberikan beberapa -Murid mencatat isi penting -Peta minda kepentingan
keperluan menjaga orang yang -Murid memberikan pandangan menjaga orang yang sakit
sakit dan bersoal jawab dengan dan jawapan mereka
murid-murid

Langkah 2 – Langkah-langkah
untuk semua murid bagi
memenuhi hasil pembelajaran
Aras 2

-Guru membahagikan murid- - Murid-murid berbincang dan Kertas manila, komputer,


murid kepada empat kumpulan membentangkan dapatan gambar-gambar kemalangan dan
dan membincangkan tajuk perbincangan keluarga yang menziarahi orang
berikut: sebab-sebab perlu yang sakit
menjaga orang sakit dan sikap
yang perlu diamalkan ketika
menjaga orang sakit berdasarkan
gambar-gambar.

-Guru merumuskan -Murid mencatitkan isi-isi


perbincangan penting

Langkah 3 – Langkah-langkah
untuk semua murid bagi
memenuhi hasil pembelajaran
Aras 3

-Guru meminta murid melakukan -Guru dan murid-murid bersoal Perbincangan, sumbang saran
sumbang saran akibat tidak jawab dan soal jawab
menjaga orang sakit

-Guru mencatitkan isi penting Murid-murid mencatatkan isi-isi


yang dikemukakan murid-murid penting
di papan hitam

PENUTUP

-Guru-guru merumuskan isi


pengajaran dan menggalakkan
murid-murid mengambil berat

3
tentang ahli keluarga atau rakan-
rakan yang sakit.

-Guru meminta beberapa orang -Pelajar-pelajar memberikan


murid memberikan rumusan rumusan mereka
mereka
TUGASAN

1. Tugasan Aras 1, 2 dan 3 : Pelajar diminta membuat tugasan dalam lembaran kerja yang diberikan
2. Tugasan Aras 2 dan 3 : Membuat laporan ringkas daripada keratan buku, akhbar atau majalah
tentang kepentingan menjaga orang yang sakit
3. Tugasan Aras 3 : Menulis rencana ringkas menjaga adab menjaga orang yang sakit

Rujukan: Kementerian Pelajatan Malaysia. Buku Panduan Pengajaran dan Pembelajaran Pendidikan islam
Tingkatan 4.
