Anda di halaman 1dari 53

RANCANGAN PENGAJARAN M/PELAJARAN SAINS KELAS 3 PINTAR MINGGU 4A

HARIAN TARIKH/HARI 22.01.2019 Tuesday MASA 11.30 am HINGGA 12.30 pm


TEMA INKUIRI DALAM SAINS TAJUK 1. KEMAHIRAN SAINTIFIK
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Kemahiran Proses Sains

STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.2 Mengelas

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1. Mengasing dan mengumpul objek atau fenomena berdasarkan ciri sepunya dan berbeza serta menyatakan
(KRITERIA KEJAYAAN) ciri sepunya yang digunakan. (TP 4) 2.
Mengasing dan mengumpul objek atau fenomena berdasarkan ciri sepunya dan berbeza serta menyatakan ciri
sepunya yang digunakan kemudian boleh menggunakan ciri lain untuk mengasing dan mengumpul. (TP 5)

Permula
1. Guru menunjukkan gambar beberapa haiwan dan meminta murid menyatakan ciri anggota haiwan setap
haiwan yang ditunjukkan
2. Guru meminta pelajar mengasingkan haiwan itu berdasarkan ciri- ciri yang sama.
3. Guru mengaitkan dengan pelajaran pada hari ini.
Aktvit 1
1. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan.
2. Murid diminta untuk menulis persamaan dan perbezaan ciri yang terdapat pada haiwan- haiwan tersebut.
3. Setap kumpulan dipanggil ke hadapan dan membentangkan hasil dapatan kumpulan mereka tentang ciri
sepunya yang mereka gunakan untuk mengelas haiwan tersebut.
AKTIVITI Aktvit 2
1. Murid diminta untuk mengasingkan pula haiwan tersebut berdasarkan ciri- ciri lain yang sesuai di dalam
kumpulan
2. Murid dan guru berbincang tentang jawapan yang diberikan
Sasaran Objektf
1. Murid menjawab soalan di dalam buku aktvit
2. Maklumbalas dan bersoal jawab.
Penutup
1. Murid menyatakan kriteria kejayaan.

TAHAP PENGUASAAN BBB KEMAHIRAN PROSES SAINS


Tahap 1 Buku Teks Mengawal Pemboleh ubah Memerhat
Tahap 2 Modul Mengukur danMenggunakan Nombor Mengelas
Tahap 3 Power Point Mendefinasi Secara Operasi Berkomunikasi
Tahap 4 Internet Menggunakan Perhubungan Ruang dan Masa Meramal
Tahap 5 Projektor Membuat Inferens Mengeksperimen
Tahap 6 Model Mentafsir Data Buat Kesimpulan
KEMAHIRAN MANIPULATIF SAINS
Mengguna dan mengendalikan peralatan Sains dengan betul Melakar spesimen dan peralatan sains dengan betul
Mengendalikan peralatan sains dengan cermat Menyimpan peralatan sains dengan betul dan cermat
KECERGASAN PELBAGAI
Interpersonal Muzikal Kinestatk Naturalis
Intrapersonal verbal Linguistk Logik Matematka Visual Ruang
ELEMEN MERENTAS KOKURIKULUM
Kreatvit & Inovasi Bahasa Sains dan Teknologi Keusahawanan
TMK Patriotsme Pendidikan Alam Sekitar Nilai Murni
KEMAHIRAN BERFIKIR/ABAD 21
Membanding Beza Menjana Idea Menginteprestasi Membuat Keputusan
Mengkategori Menghubung kait Mencipta Analogi Membuat Rumusan
Menginferens Berkomunikasi mentafsir Menilai
PENILAIAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Lembaran Kerja Pemerhatan Lisan Tugasan
Hasil Kerja Kuiz Drama Projek
PDPC ABAD 21 CATATAN/ PDPC ditangguhkan kerana :
Gallery Work Group Presentaton MESYUARAT PROGRAM SEKOLAH
Hot Seat Brainstorming CRK/MC CUTI UMUM/PERISTIWA
Traffic Light Tthink pair-Share MENGIRING MURID KELUAR KURSUS
REFLEKSI
Kehadiran: /
1 2 3

MINGGU TEMA TAJUK

1A INKUIRI DALAM SAINS 1. KEMAHIRAN SAINTIFIK

1B INKUIRI DALAM SAINS 1. KEMAHIRAN SAINTIFIK

2A INKUIRI DALAM SAINS 1. KEMAHIRAN SAINTIFIK


2B INKUIRI DALAM SAINS 1. KEMAHIRAN SAINTIFIK

3A INKUIRI DALAM SAINS 1. KEMAHIRAN SAINTIFIK

3B INKUIRI DALAM SAINS 1. KEMAHIRAN SAINTIFIK

4A INKUIRI DALAM SAINS 1. KEMAHIRAN SAINTIFIK

4B INKUIRI DALAM SAINS 1. KEMAHIRAN SAINTIFIK


5A INKUIRI DALAM SAINS 1. KEMAHIRAN SAINTIFIK

5B INKUIRI DALAM SAINS 1. KEMAHIRAN SAINTIFIK

6A INKUIRI DALAM SAINS 1. KEMAHIRAN SAINTIFIK


6B INKUIRI DALAM SAINS 1. KEMAHIRAN SAINTIFIK

7A INKUIRI DALAM SAINS 1. KEMAHIRAN SAINTIFIK

7B INKUIRI DALAM SAINS 1. KEMAHIRAN SAINTIFIK

8A INKUIRI DALAM SAINS 1. KEMAHIRAN SAINTIFIK


8B INKUIRI DALAM SAINS 1. KEMAHIRAN SAINTIFIK

9A INKUIRI DALAM SAINS 1. KEMAHIRAN SAINTIFIK


9B INKUIRI DALAM SAINS 1. KEMAHIRAN SAINTIFIK

10A INKUIRI DALAM SAINS 1. KEMAHIRAN SAINTIFIK

10B INKUIRI DALAM SAINS 1. KEMAHIRAN SAINTIFIK


11A INKUIRI DALAM SAINS 1. KEMAHIRAN SAINTIFIK

11B INKUIRI DALAM SAINS 1. KEMAHIRAN SAINTIFIK

12A INKUIRI DALAM SAINS 1. KEMAHIRAN SAINTIFIK


12B INKUIRI DALAM SAINS 1. KEMAHIRAN SAINTIFIK

13A INKUIRI DALAM SAINS 1. KEMAHIRAN SAINTIFIK

13B INKUIRI DALAM SAINS 1. KEMAHIRAN SAINTIFIK


14A INKUIRI DALAM SAINS 1. KEMAHIRAN SAINTIFIK

14B INKUIRI DALAM SAINS 1. KEMAHIRAN SAINTIFIK


15A INKUIRI DALAM SAINS 2. PERATURAN BILIK SAINS

15B INKUIRI DALAM SAINS 2. PERATURAN BILIK SAINS

16A INKUIRI DALAM SAINS 2. PERATURAN BILIK SAINS

16B INKUIRI DALAM SAINS 2. PERATURAN BILIK SAINS


17A SAINS HAYAT 3.0 MANUSIA

17B SAINS HAYAT 3.0 MANUSIA

18A SAINS HAYAT 3.0 MANUSIA

18B SAINS HAYAT 3.0 MANUSIA

19A SAINS HAYAT 3.0 MANUSIA


19B SAINS HAYAT 3.0 MANUSIA
20A SAINS HAYAT 3.0 MANUSIA
20B SAINS HAYAT 3.0 MANUSIA
21A SAINS HAYAT 3.0 MANUSIA
21B SAINS HAYAT 3.0 MANUSIA
22A SAINS HAYAT 3.0 MANUSIA
22B SAINS HAYAT 3.0 MANUSIA
23A SAINS HAYAT 4.0 HAIWAN
23B SAINS HAYAT 4.0 HAIWAN
24A SAINS HAYAT 4.0 HAIWAN
24B SAINS HAYAT 4.0 HAIWAN
25A SAINS HAYAT 5.0 TUMBUHAN
25B SAINS HAYAT 5.0 TUMBUHAN
26A SAINS HAYAT 5.0 TUMBUHAN
26B SAINS HAYAT 5.0 TUMBUHAN

27A SAINS FIZIKAL 6.0 PENGUKURAN

27B SAINS FIZIKAL 6.0 PENGUKURAN

28A SAINS FIZIKAL 6.0 PENGUKURAN

28B SAINS FIZIKAL 6.0 PENGUKURAN


29A SAINS FIZIKAL 7.0 KETUMPATAN
29B SAINS FIZIKAL 7.0 KETUMPATAN
30A SAINS FIZIKAL 7.0 KETUMPATAN
30B SAINS FIZIKAL 7.0 KETUMPATAN
31A SAINS BAHAN 8.0 ASID DAN ALKALI
31B SAINS BAHAN 8.0 ASID DAN ALKALI
32A SAINS BAHAN 8.0 ASID DAN ALKALI
32B SAINS BAHAN 8.0 ASID DAN ALKALI
33A BUMI DAN ANGKASA 9.0 SISTEM SURIA
33B BUMI DAN ANGKASA 9.0 SISTEM SURIA
34A BUMI DAN ANGKASA 9.0 SISTEM SURIA
34B BUMI DAN ANGKASA 9.0 SISTEM SURIA
TEKNOLOGI DAN KEHIDUPAN
35A
LESTARI 10.0 MESIN
TEKNOLOGI DAN KEHIDUPAN
35B LESTARI 10.0 MESIN
TEKNOLOGI DAN KEHIDUPAN
36A LESTARI 10.0 MESIN
TEKNOLOGI DAN KEHIDUPAN
36B
LESTARI 10.0 MESIN
4 5
SAINS TAHUN 3
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN

1.1 Kemahiran Proses Sains 1.1.1 Memerhat

1.1 Kemahiran Proses Sains 1.1.1 Memerhat

1.1 Kemahiran Proses Sains 1.1.1 Memerhat


1.1 Kemahiran Proses Sains 1.1.1 Memerhat

1.1 Kemahiran Proses Sains 1.1.2 Mengelas

1.1 Kemahiran Proses Sains 1.1.2 Mengelas

1.1 Kemahiran Proses Sains 1.1.2 Mengelas

1.1 Kemahiran Proses Sains 1.1.2 Mengelas


1.1 Kemahiran Proses Sains 1.1.3 Mengukur menggunakan nombor

1.1 Kemahiran Proses Sains 1.1.3 Mengukur menggunakan nombor

1.1 Kemahiran Proses Sains 1.1.3 Mengukur menggunakan nombor


1.1 Kemahiran Proses Sains 1.1.3 Mengukur menggunakan nombor

1.Kemahiran Proses Sains 1.1.4 Membuat inferens

1.Kemahiran Proses Sains 1.1.4 Membuat inferens

1.Kemahiran Proses Sains 1.1.4 Membuat inferens


1.Kemahiran Proses Sains 1.1.4 Membuat inferens

1.Kemahiran Proses Sains 1.1.5 Meramal


1.Kemahiran Proses Sains 1.1.5 Meramal

1.Kemahiran Proses Sains 1.1.5 Meramal

1.Kemahiran Proses Sains 1.1.5 Meramal


1.Kemahiran Proses Sains 1.1.6 Berkomunikasi

1.Kemahiran Proses Sains 1.1.6 Berkomunikasi

1.Kemahiran Proses Sains 1.1.6 Berkomunikasi


1.Kemahiran Proses Sains 1.1.6 Berkomunikasi

1.2.1 Menggunakan dan mengendalikan


peralatan dan bahan sains dengan betul.
1.2.2 Mengendalikan spesimen dengan
betul dan cermat.
1.2.3 Melakar spesimen, peralatan dan
1.2 Kemahiran Manipulatf bahan sains dengan betul.
1.2.4 Membersihkan peralatan sains
dengan cara yang betul.
1.2.5 Menyimpan peralatan dan bahan
sains dengan betul dan selamat

1.2.1 Menggunakan dan mengendalikan


peralatan dan bahan sains dengan betul.
1.2.2 Mengendalikan spesimen dengan
betul dan cermat.
1.2.3 Melakar spesimen, peralatan dan
1.2 Kemahiran Manipulatf bahan sains dengan betul.
1.2.4 Membersihkan peralatan sains
dengan cara yang betul.
1.2.5 Menyimpan peralatan dan bahan
sains dengan betul dan selamat
1.2.1 Menggunakan dan mengendalikan
peralatan dan bahan sains dengan betul.
1.2.2 Mengendalikan spesimen dengan
betul dan cermat.
1.2.3 Melakar spesimen, peralatan dan
1.2 Kemahiran Manipulatf bahan sains dengan betul.
1.2.4 Membersihkan peralatan sains
dengan cara yang betul.
1.2.5 Menyimpan peralatan dan bahan
sains dengan betul dan selamat
1.2.1 Menggunakan dan mengendalikan
peralatan dan bahan sains dengan betul.
1.2.2 Mengendalikan spesimen dengan
betul dan cermat.
1.2.3 Melakar spesimen, peralatan dan
1.2 Kemahiran Manipulatf bahan sains dengan betul.
2.1 Peraturan Bilik Sains 1.2.4
2.1.1 Membersihkan peralatan
Mematuhi peraturan bilik sains
sains.
dengan cara yang betul.
1.2.5 Menyimpan peralatan dan bahan
sains dengan betul dan selamat

2.1 Peraturan Bilik Sains 2.1.1 Mematuhi peraturan bilik sains.

2.1 Peraturan Bilik Sains 2.1.1 Mematuhi peraturan bilik sains.

2.1 Peraturan Bilik Sains 2.1.1 Mematuhi peraturan bilik sains.


3.1 .1 Memerihalkan jenis gigi dan
3.1 Gigi fungsinya.

3.1 Gigi 3.1.2 Melabelkan struktur gigi.

3.1.3 Membanding dan membezakan set


3.1 Gigi gigi susu dan set gigi kekal.

3.1.4 Menghubung kait penjagaan


kesihatan gigi dengan struktur gigi.
3.1.5 Menjelaskan pemerhatan tentang
3.1 Gigi gigi melalui lakaran, TMK, penulisan atau
lisan secara kreatf.

3.2.1 Memberi contoh makanan bagi


3.2 Kelas Makanan 3.2.3
setapMenjelas
3.2.2 Mengitlak dengan contohmakanan
kepentngan
kelas makanan. makanan
3.2 Kelas Makanan seimbang berdasarkan
mengikut kelasnya piramid
kepada tubuh
makanan.
manusia.
3.2 Kelas Makanan 3.2.5
3.2.4 Menjelaskan
Menaakul kesanpemerhatan tentang
pengambilan
3.2 Kelas Makanan kelas makanan
makanan menerusi
yang tdak lakaran, TMK,
seimbang
3.3 Pencernaan penulisan atau lisan secara
3.2.1 Memerihalkan proseskreatf.
pencernaan.
3.3.2 Membuat urutan aliran makanan
3.3 Pencernaan semasa pencernaan.
3.3.3 Merumus tentang makanan
tercerna yang tdak diperlukan oleh
3.3 Pencernaan 4.1.3
3.3.4
badan.Membuat inferens
Menjelaskan tentang
pemerhatian
4.1.2 Menjelaskan
kumpulan dengan contoh
haiwan berdasarkan tabiat
tabiat
3.3 Pencernaan tentang
pemakananpencernaan
haiwan menerusi
herbivor, karnivor
pemakanan.
lakaran, TMK, penulisan atau lisan
4.1 Tabiat Pemakanan dan omnivor.
4.1.1
4.1.4 Mengelas
Membanding haiwan mengikut
dan membezakan
secara
tabiat kreatif.
pemakanan.
4.1 Tabiat Pemakanan kegigian haiwan herbivor,
4.1.5 Menjelaskan karnivor,
pemerhatan dan
tentang
omnivor.
tabiat pemakanan haiwan melalui
4.1 Tabiat Pemakanan
lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara
4.1 Tabiat Pemakanan kreatf.
5.1.1 Memberi contoh tumbuhan bagi
5.1 Pembiakan Tumbuhan setap
5.1.2 cara pembiakan
5.1.3 Menaakul
Mengitlak kepentngan pembiakan
satu tumbuhan boleh
5.1 Pembiakan Tumbuhan tumbuhan kepada hidupan.
membiak melalui pelbagai cara dengan
5.1.4 Menjelaskan pemerhatan tentang
5.1 Pembiakan Tumbuhan menjalankan projek. melalui lakaran,
pembiakan tumbuhan
5.1 Pembiakan Tumbuhan TMK, penulisan atau lisan secara kreatf.

6.1.1 Menyatakan unit yang digunakan


untuk mengukur luas dan isi padu.
6.1 Pengukuran luas dan isipadu

6.1 Pengukuran luas dan isipadu 6.1.2 Mengukur luas permukaan sekata
menggunakan petak yang berukuran
1cm x 1cm
6.1.5 Mengukur isi padu cecair
menggunakan alat dan teknik yang betul.

Menyelesaikan masalah untuk


menganggar luas permukaan tdak
sekata.
6.1 Pengukuran luas dan isipadu Menyelesaikan masalah untuk
menentukan isi padu pepejal tdak
sekata.

6.1.7 Menjelaskan pemerhatan tentang


pengukuran
7.1.1 Membuat luasinferens
dan isi padu melalui
tentang objek
lakaran,
atau bahan yang tmbul dan objek secara
TMK, penulisan atau lisan atau
6.1 Pengukuran luas dan isipadu kreatf.
7.1 objek atau bahan yang lebih tumpat atau bahan yang tenggelam dengan
7.1.2 Menghubung kait objek atau bahan
kurang tumpat menjalankan
7.1.4 aktvit.
Menjelaskan pemerhatan tentang
7.1 objek atau daripada air lebih tumpat atau
bahan yang yang
7.1.3 tmbul dan
objekMenyelesaikan
atau bahan
objek
yang
atau bahan
masalah bagi yang
lebih tumpat dan
kurang tumpat daripada air lebih tumpat atau tenggelam
mengenal dengan ketumpatan.
pastdaripada
kaedah untuk
7.1 objek atau bahan yang kurang tumpat air melalui
kurang tumpat menjadikan airpenulisan
lebih tumpat.
7.1 objek atau daripada air lebih tumpat atau
bahan yang lakaran, TMK,
8.1.1 Mengitlak
8.1.2 Menguji bahan bahan yang
atau lisan secara
yangberasid,
berasid,
kurang tumpat daripada air kreatf.
segi perubahan
beralkali dan neutral dari aspek rasa dan
8.1 Asid dan Alkali warna kertas
sentuhan litmus
dengan denganbeberapa
menguji menjalankan
8.1 Asid dan Alkali penyiasatan
contoh bahan. bahan lain yang boleh
8.1.3 Meneroka
8.1 Asid dan Alkali 8.1.4 Menjelaskan
menguji bahan berasid, pemerhatan
beralkali tentang
dan
asid
9.1.3dan alkali melalui
Memerihalkan
neutral. lakaran,
planet TMK,
beredar
8.1 Asid dan Alkali penulisan atau
mengelilingi lisan secara
Matahari
9.1.1 Menyenaraikan kreatf.
mengikut
ahli dalam orbit.
Sistem
9.1 Sistem Suria 9.1.4
Suria Menghubung
melalui pemerhatankait kedudukan
menerusi
9.1 Sistem Suria 9.1.2
planetMengitlak
pelbagaidari suhudengan
Matahari
media. planet berdasarkan
masa
urutan beredar
planet dalam Sistem Suria. Matahari
mengelilingi
9.1 Sistem Suria 9.1.5 Menjelaskan pemerhatan tentang
9.1 Sistem Suria sistem suria melalui lakaran, TMK,
penulisan atau lisan secara kreatf.
10.1.2 Memerihalkan cara takal tetap
berfungsi dengan menggunakan model.
10.1.1 Memberi
10.1.3 Menyatakan maksud
contoh dantakal
aplikasi
10.1 Takal kegunaan
dalam takal.
kehidupan.
10.1 Takal
10.1 Takal 10.1.4 Mereka cipta model takal yang
10.1.5 Menjelaskan pemerhatan
berfungsi
10.1 Takal tentang takal melalui lakaran, TMK,
penulisan atau lisan secara kreatf.
6

AKTIVITI PDPC

Permula
1. Murid didengarkan dengan beberapa bunyi dan diminta untuk menyatakan bunyi yang
didengari.
2. Murid memberikan jawapan kepada bunyi yang didengari.
3.Guru mengaitkan dengan tajuk pelajaran hari ini.
Aktvit 1
1. Murid memilih satu objek yang terdapat di dalam kelas.
2. Murid diminta memerihalkan objek tersebut dengan menggunakan deria yang sesuai iaitu
deria lihat, bau, dengar, rasa (lidah) dan rasa (sentuh). Murid menggunakan sebanyak deria
yang boleh.
Aktvit 2
1. seorang murid diminta untuk datang ke hadapan.
2. Murid diminta untuk menjalankan eksperimen ringkas menggunakan bahan yang
disediakan.
3. Murid yang lain diminta memerhatkan perubahan yang berlaku apabila sirap dimasukkan
ke dalam air.
Sasaran Objektf
1. Murid ditunjukkan gambar beberapa objek dan diminta untuk menyatakan deria yang
terlibat untuk membuat pemerhatan.
2. Maklumbalas dan bersoal jawab.
Penutup
1. Murid menyatakan kriteria kejayaan

Permula
1. Guru bertanya soalan tentang pengajaran yang lalu
2. Guru mengaitkan dengan pengajaran dan pembelajaran pada hari ini.
Aktvit 1
1. Guru memanggil seorang pelajar ke hadapan.
2. Murid diberikan satu benda yang dibungkus dalam kertas dan diminta untuk kenalpast
benda di dalamnya dengan menggunakan deria yang terlibat dalam pemerhatan.
3. Murid cuba memberikan jawapan hasil dari pemerhatan yang telah dilakukan.
4. Guru membuka bungkusan dan menunjukkan objek di dalam bungkusan.
Permula
5. Murid yang Berjaya menjawab diberikan hadiah galakan.
1. MuridObjektf
Sasaran didengarkan dengan beberapa bunyi dan diminta untuk menyatakan bunyi yang
didengari.
1. Guru memberikan murid lembaran aktvit.
2.
2. Murid memberikan
Maklumbalas jawapan
dan bersoal kepada bunyi yang didengari.
jawab.
3.Guru
Penutup mengaitkan dengan tajuk pelajaran hari ini.
Aktvit 1
1. Murid menyatakan kriteria kejayaan.
1. Murid memilih satu objek yang terdapat di dalam kelas.
2. Murid diminta memerihalkan objek tersebut dengan menggunakan deria yang sesuai iaitu
deria lihat, bau,
dengar, rasa (lidah) dan rasa (sentuh). Murid menggunakan sebanyak deria yang boleh.
Aktvit 2
1. seorang murid diminta untuk datang ke hadapan.
2. Murid diminta untuk mejalankan eksperimen ringkas menggunakan bahan yang
disediakan.
3. Murid yang lain diminta memerhatkan perubahan yang berlaku apabila sirap dimasukkan
ke dalam air.
Sasaran Objektf
1. Murid ditunjukkan gambar beberapa objek dan diminta untuk menyatakan deria yang
terlibat untuk membuat pemerhatan.
2. Maklumbalas dan bersoal jawab.
Penutup
1. Murid menyatakan kriteria kejayaan.
Permula
1. Guru bertanya soalan tentang pengajaran yang lalu
2. Guru mengaitkan dengan pengajaran dan pembelajaran pada hari ini.
Aktvit 1
1. Setap kumpulan diberikan bekas yang bertutup yang dilabelkan A,B dan C yang berisi
bahan yang berlainan.
2. Tebuk 5 lubang pada setap penutup bekas dengan jarum penit.
3. Murid membuat pemerhatan pada bahan dalam bekas A,B dan C.
4.Murid membuat ramalan bahan yang disiasat.
5. Murid diminta buka penutup dan perhatkan bahan yang terdapat di dalamnya.
6. Murid membuat bandingan ramalan dengan bahan sebenar
Sasaran Objektf
1. Guru memberikan murid lembaran aktvit.
2. Maklumbalas dan bersoal jawab.
Penutup
1. Murid menyatakan kriteria kejayaan.

Permula
1. Murid diminta membuka kotak yang disediakan oleh guru di atas meja
2. Murid mengaitkan pelajaran hari ini berdasarkan bahan yang disediakan di dalam kotak
3.Murid menjawab soalan susulan dan mengaitkan dengan tajuk pelajaran hari ini.
Aktvit 1
1. 10 murid keluar ke hadapan kelas.
2. 10 murid ini diminta membentuk kumpulan berdasarkan jantna , berdasarkan tnggi
Aktvit 2
1. Murid diberikan Set butang yang mempunyai pelbagai warna dan tga saiz. Murid
membentuk kumpulan.
2. Setap kumpulan diberikan beberapa butang yang sama saiz tetapi berlainan warna.
3. Murid membuat pengelasan berdasarkan warna
Sasaran Objektf
Permula
1. Murid diberikan sampul yang mengandungi gambar beberapa bentuk dan diminta
1. Murid ditunjukkan
mengasingkan gambar
mengikut haiwan.
bentuk
2. Mereka diminta untuk memerhatkan
2. Maklumbalas dan bersoal jawab. ciri-ciri anggota badan pada haiwan-haiwan ini.
3. Murid
Penutup bersoal jawab dengan guru tentang ciri-ciri pada haiwan.
3. Guru mengaitkan dengan pelajaran
1. Murid menyatakan kriteria kejayaan. pada hari ini.

Aktvit 1
1. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan.
2. Murid diminta untuk menulis persamaan dan perbezaan yang terdapat pada haiwan-
Permula
haiwan
1. Guru tersebut
menunjukkan gambar beberapa haiwan dan meminta murid menyatakan ciri anggota
Sasaran Objektf
haiwan setap haiwan yang ditunjukkan
1. Guru
2. Muridmeminta
diberikanpelajar
sampul yang mengandungi
mengasingkan haiwangambar beberapaciri-
itu berdasarkan bentuk dan diminta
ciri yang sama.
mengasingkan
3. mengikut
Guru mengaitkan dengan bentuk
pelajaran pada hari ini.
2. Maklumbalas
Aktvit 1 dan bersoal jawab.
Penutup
1. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan.
1. Murid menyatakan
2. diminta untuk kriteria kejayaan.
menulis persamaan dan perbezaan ciri yang terdapat pada haiwan-
haiwan tersebut.
3. Setap kumpulan dipanggil ke hadapan dan membentangkan hasil dapatan kumpulan
mereka tentang ciri
sepunya yang mereka gunakan untuk mengelas haiwan tersebut.
Aktvit 2
1. Murid diminta untuk mengasingkan pula haiwan tersebut berdasarkan ciri- ciri lain yang
Permula
sesuai di dalam kumpulan
1.
2. Guru
Muridmenanyakan soalan berkaitan
dan guru berbincang tentang tajuk pelajaran
jawapan yang lalu
yang diberikan
2. Guru mengaitkan
Sasaran Objektf dengan pelajaran pada hari ini
Aktvit
1. Murid1 menjawab soalan di dalam buku aktvit
1.
2. Setap murid diberikan
Maklumbalas dan bersoal gambar tumbuhan.
jawab.
2. Murid diminta untuk mengelaskan tumbuhan berdasarkan ciri sepunya tumbuhan
Penutup
tersebut.
1. Murid menyatakan kriteria kejayaan.
3. Murid memotong dan menampal gambar ke dalam buku berdasarkan ciri yang dipilih.
Sasaran Objektf
1. Murid menjawab soalan di dalam buku aktvit
2. Maklumbalas dan bersoal jawab.
Penutup
1. Murid menyatakan kriteria kejayaan.
Permula
1. Guru memanggil 2 orang pelajar dan berdiri di hadapan kelas
2. Seorang pelajar diminta berdiri dan seorang lagi diminta mengukur rakan mereka
menggunakan apa sahaja alatan
3.Murid menjawab soalan susulan dan mengaitkan dengan pelajaraan tajuk pelajaran hari
ini.
Aktvit 1
1. Guru memberikan penerangan tentang tajuk pelajaran hari ini.
2. Guru mengagihkan beberapa alat pengukur dan diminta untuk mengukur apa sahaja objek
yang mereka suka dan mencatat bilangan pengukur yang digunakan .
Aktvit 2
1. Dengan menggunakan objek yang sama yang diukur digunakan tadi murid diminta
mengukur dengan semula dengan menggunakan straw yang sama panjang untuk setap
kumpulan
2.Murid mencatat dapatan mereka ke dalam buku.
Sasaran Objektf
1. Murid memberikan dapatan hasil dari tugasan yang diberikan tadi.
2. Murid membuat perbandingan jawapan yang mereka perolehi dan menyatakan sebab
perbezaan panjang apabila menggunakan alat pengukur tdak piawai.
2. Maklumbalas dan bersoal jawab.
Penutup
1. Murid menyatakan kriteria kejayaan.

Permula
1. Guru bertanyakan soalan berkaitan pelajaran yang lalu iaitu berkaitan pengukuran
melibatkan unit piawai
2. Guru mengaitkan dengan pelajaran pada hari ini.
Aktvit 1
1. Murid diberikan kumpulan 6 orang dalam satu kumpulan
2. Murid diberikan riben, pembaris, pen penanda dan guntng dan diminta mengukur ukur lilit
kepala rakan mereka.
1. Muid merekodkan dapatan mereka ke dalam jadual
2. Sasaran Objektf
1. Murid memberikan dapatan hasil dari tugasan yang diberikan tadi.
2. Maklumbalas dan bersoal jawab.
Penutup
1. Murid menyatakan kriteria kejayaan.

Permula
1. Guru bertanyakan soalan berkaitan pelajaran yang lalu iaitu berkaitan pengukuran
melibatkan unit piawai
2. Guru mengaitkan dengan pelajaran pada hari ini.
Aktvit 1
1. Murid diberikan kumpulan 6 orang dalam satu kumpulan
2. Murid diberikan riben, pembaris, pen penanda dan guntng dan diminta mengukur ukur lilit
kepala rakan mereka.
1. Muid merekodkan dapatan mereka ke dalam jadual
2. Sasaran Objektf
1. Murid memberikan dapatan hasil dari tugasan yang diberikan tadi.
2. Maklumbalas dan bersoal jawab.
Penutup
1. Murid menyatakan kriteria kejayaan
Permula
1. Guru memanggil 2 orang pelajar dan berdiri di hadapan kelas
2. Seorang pelajar diminta berdiri dan seorang lagi diminta mengukur rakan mereka
menggunakan apa sahaja alatan
3.Murid menjawab soalan susulan dan mengaitkan dengan pelajaraan tajuk pelajaran hari
ini.
Aktvit 1
1. Guru memberikan penerangan tentang tajuk pelajaran hari ini.
2. Guru mengagihkan beberapa alat pengukur dan diminta untuk mengukur apa sahaja objek
yang mereka suka dan mencatat bilangan pengukur yang digunakan .
Aktvit 2
1. Dengan menggunakan objek yang sama yang diukur digunakan tadi murid diminta
mengukur dengan semula dengan menggunakan straw yang sama panjang untuk setap
kumpulan
2.Murid mencatat dapatan mereka ke dalam buku.
Sasaran Objektf
1. Murid memberikan dapatan hasil dari tugasan yang diberikan tadi.
2. Murid membuat perbandingan jawapan yang mereka perolehi dan menyatakan sebab
perbezaan panjang apabila menggunakan alat pengukur tdak piawai.
2. Maklumbalas dan bersoal jawab.
Penutup
1. Murid menyatakan kriteria kejayaan.

Permula
1. Guru menunjukkan gambar saiz badan manusia.2.
2. Murid diminta menyatakan sebab mengapa berlakunya perbezaan saiz badan
kedua-dua murid.
3. Guru mengaitkan dengan pelajaran hari ini
Aktiviti 1
1. Guru meminta murid duduk menghadap pasangan masing-masing.
2. Guru meminta murid memerhatikan gigi pasangan masing-masing.
3. Guru meminta murid yang pernah mengalami sakit gigi menceritakan
pengalaman mereka.
4. Guru menunjukkan gambar gigi rosak .Guru meminta murid menyenaraikan
makanan yang boleh menyebabkan gigi rosak.
Sasaran objektif
1.Murid membuat latihan dalam buku aktiviti mukasurat 6
Penutup
Murid menyatakan kriteria kejayaan
Permula
1. Murid menyanyikan lagu “Bangun Pagi”
2.Soal jawab tentang lagu dan kaitan dengan tajuk pelajaran
Aktvit 1
1. Guru meminta murid mencarari pasangan dan dibahagi kepada A dan B
2. Guru meminta murid melihat gigi rakan mereka dan diminta menjelaskan bentuk
gigi yang dapat dilihat
3. Guru menayangkan gambar gigi manusia
4. Guru menjelaskan tentang jenis – jenis gigi dan fungsinya
Aktvit 2.
1. Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan dan ketua kumpulan diminta mengambil
sampul
2. Dalam masa yang dibahagikan,murid menyusun jigsaw puzzle jenis gigi
Permula
3. Apabila
1. secara selesai, murid
berpasangan diminta
murid melihatmenyatakan
gigi rakan jenis gigi yang mereka dapat.
4. Murid menyiapkan peta bulatan
2.Soal jawab tentang aktvit dan kaitan tentang
denganjenis
tajukgigi
pelajaran
Sasaran
Aktvit 1 objektf
1.Murid
1. menjawab lathan
Murid dibahagikan kepada dalam lampiran
4 kumpulan yang diberi
dan ketua kumpulan diminta mengambil sampul
Penutup
2. Dalam masa yang dibahagikan,murid menyusun jigsaw puzzle jenis gigi
Murid
3. menyatakan
Apabila kriteria
selesai, murid kejayaan
diminta menyatakan jenis gigi yang mereka dapat.
4. Murid menyiapkan peta bulatan tentang jenis gigi

Aktvit
Permula2.
1.
1. Guru
Guru menampalkan
menunjukkan 2gambar keratn
jenis set rentasmurid
gigi kepada gigi.
2.Murid
2.Soal diminta
jawab untukaktvit
tentang menyatakan bahagian
dan kaitan denganstruktur gigi yang dilabel
tajuk pelajaran
3. Guru 1dan murid berbincang jawapan yang diberi oleh murid
Aktvit
sasaran
1. Muridobjektf
diminta membuat perbandingan tentang 2 set gigi yang diberikan
1.Murid
2. Muridmenjawab
senaraikanlathan dalam
perbezaan lampiran
antara keduayang
jenisdiberi
gigi
Penutup
3. Apabila selesai, murid diminta menyatakan perbezaan jenis gigi yang mereka dapat.
Murid menyatakan
4. Murid menyiapkan kriteria kejayaantentang set gigi manusia
peta bulatan
sasaran objektf
1.Murid menjawab lathan dalam lampiran yang diberi
Penutup
Murid menyatakan kriteria kejayaan

Permula
1. Guru menunjukkan gambar gigi manusia yang puth dan gigi yang rosak
2. Soal jawab tentang aktvit dan kaitan dengan tajuk pelajaran
Aktvit 1
1. Murid ditunjukkan tanyangan video https://www.youtube.com/watch?v=o82BfpqUMAU
2. murid dan guru bersoal jawab mengenai video.
Permula
3. Murid senaraikan
1. Guru bertanya langkah
tentang penjagaan
makanan yanggigi berdasarkan
mereka video yang
makan sebelum ditonton
ke sekolah
Aktvit 2
2Guru menunjukkan pelbagai jenis makanan
1. Guru
3.Guru menunjukkan
bersoal
Permula jawab dan carapelajar
memberus gigi dengan
memberi respon betul
2. murid
4.Guru mengikut
1. Gurumengaitkan
menayangkan cara
video yang ditunjukkan
dengan
video oleh guru pada
isu pembelajaran
mengenai kepelbagaian hari ini.
makanan
3. Guru menunjukkan cara menggunakan flos
2. Pelajar diminta menelit video kepelbagaian makanan dengan betul
tersebut.
sasaran
Aktvit objektfjawab dan pelajar memberi respon
3.Guru bersoal
1.Murid
1.
4.Guru menjawabmurid
Gurumengaitkan
meminta lathan dalam isu
videomengasingkan
dengan lampiran yang diberi
makanan
pembelajaran mengikut ketegori
pada hari ini. iaitu berkhasiat dan tdak
Penutup
berkhasiat
Aktvit
Murid
2.
1. guru
Guru
Aktvit menyatakan
menjelaskan
memaparkan kriteria
bahawa kejayaan
ada makanan
gambar-gambar yangmenggunakan
dengan boleh menyebabkan penyakit
slide Powerpoint.
Aktvit
3.
1. Murid
2.Murid
1.Guru memberikan
diminta
meminta contoh
membanding
pelajar makanan
beza
menelit tajukyang
keadaan tdak
fizikal
pembelajaranberkhasiat
dan dan
dibahagikan
mengenai
1. Guru memaparkan gambar-gambar dengan menggunakan slide Powerpoint. boleh menyebabkan
kepada
Kelas kategori, iaitu
Makanan
penyakit
sihat
2.Gurudan lemah.
memberi penerangan berkaitan tajuk Kelas Makanan
2.Murid diminta membanding beza keadaan fizikal dan dibahagikan kepada kategori, iaitu
4. Gurumenjelaskan
3.Semua
sihat dan pelajar makanan
lemah. memberi yang boleh
perhatan dimakan
terhadap oleh mereka
penerangan guru yang mempunyai penyakit
darah
Aktvit tnggi
2 dan kencing manis
3.Semua pelajar memberi perhatan terhadap penerangan guru
sasaran
1.
1.Guru
Aktvit 2objektf
Gurumembahagikan
menerangkan pelajar
kepentngan
kepadapengambilan
3 kumpulanmakanan seimbang.
1.Murid
2. Guru
2.Guru menjawab
menjelaskan
mengarahkan lathan dalam
faktor-faktor
pelajar untuklampiran
1. Guru menerangkan kepentngan pengambilanyang
mengambilyangkaddiberi
menyebabkan berlakunya
bewarna
makanan merah,pengabaian
seimbang. makanan
biru dan hijau yang
Penutup
seimbang.
mengandungi tugasan kumpulan
2. Guru menjelaskan faktor-faktor yang menyebabkan berlakunya pengabaian makanan
Murid
3.
3.Guru menyatakan
Gurumengarahkan
seimbang. kriteria
menitkberatkan pelajarkejayaan
prinsip pemakanan
untuk membuka sihat.
kad yang di terima
sasaran
4.Guru objektf
meminta pelajar untuk berbincang
3. Guru menitkberatkan prinsip pemakanan sihat. dan bekerjasama dalam kumpulan.
1.Murid
sasaran menjawab
objektf
sasaran objektf lathan dalam lampiran yang diberi
Penutup
1.Murid
1.Murid menjawab lathan dalam lampiran yang diberi
menjawab lathan dalam lampiran yang diberi
Murid
Penutup
Penutupmenyatakan kriteria kejayaan
Murid
Murid menyatakan
menyatakan kriteria
kriteria kejayaan
kejayaan
Permula
1. Guru menayangkan video https://www.youtube.com/watch?v=9h5mwoTwDBk
2. Murid memerhatkan video yang ditayangkan.
Permula
3. Murid disoal berdasarkan video yang ditunjukkan.
1.
4. Guru
Guru memaparkan
Permula menerangkan klip video tentang
mengenai objektfSistem Suria.
pelajaran danThe Solar System Song -
isi pelajaran
YouTube2.mp42.
Aktvit
1. Guru menayangkan video mengenai planet https://www.youtube.com/watch?
2. Guru menerangkan
Penyiasatan
Permula
v=BgrWH3XaMcc bahan Asid, mengenai
Alkali dan objektf
Neutral pelajaran dan isi pelajaran
Aktvit
1. Guru
1.Guru
2. 1
Muridmengimbas
diterangkan
menerangkan peraturan
kembali penyiasatan
pelajaran
mengenai lalupelajaran
objektf tentang turutan planet
dan isi pelajaran
1.Guru
2. Muridmengagihkan
Guru
Aktvit 1mengaitkan set kad
diberikan bahan
aktvit imbas ahli-ahli
penyiasatan.
dengan dalam Sistem Suria iaitu Matahari, planet-planet,
tajuk pelajaran
satelit
3. Guru
1. Muridsemula jadi,nama-nama
menjalankan
menyebut asteroid, meteoroid,
penyiasatan.planet dikomet
dalam kepada murid-murid
Sistem Suria mengikutdi urutan
dalam kumpulan
bermula kecil
masing-masing.
4. Murid1planet
Aktvit
dengan melengkapkan
yang lebihhasil
dekat penyiasatan dalam lembaran kerja
dengan Matahari.
2.
1.
2. Guru
Sasaran
Murid meminta
Objektf
dipecahkan
Murid-murid murid-murid
yang menamakan
kad imbasan setap
kepada 5 kumpulan
memakai ahli di dalam
yang dipanggil akanSistem
berbarisSuria berdasarkan
mengikut susunanklip
video
1.
2. yang
Murid
setap dipersembahkan
menerangkan
kumpulan sifat
membina oleh
bahan
modelguru.
berasid
panet
yang betul di dalam kumpulan kecil masing-masing. berdasarkan
menggunakan perubahan
kertas warna
surat kertas
khabar. litmus
3.
2. Guru
3. mempamerkan
maklumbalas
Pita perekat
Guru-guru menyebut carta
dan bersoal
untuk mengekalkan ahli-ahli
jawab.
nama-nama di dalam
bentuk
planet sferaSistem
model.
di dalam Suria.
Kemudian
Sistem menggunakan
Suria mengikut urutangam PVC
bermula
4. Guru
Penutup
yang
dengan meminta
dicampur murid-murid
dengan
planet yang air, jauh
paling memerihalkan
balutdari
kesemua model dengan dalam
Matahari. ahli-ahli di kertas Sistem Suria.
tsu iaitu dalam 3 atau 4
5.Murid-murid
lapisan.
4.Murid-murid bertukar
1. Murid menyatakan kad imbasan
kriteria
yang memakai kejayaan di dalam
kad imbasan yangkumpulan
dipanggilmasingmasing
akan berbaris sebagai
mengikut pengukuhan.
susunan
Sasaran
Biarkan Objektf
kering dibawah cahaya Matahari.
yang betul di dalam kumpulan kecil masing-masing.
1.
4. Murid
Setelah
5.Guru ditunjukkan
model kering,
mengedarkan gambar
murid
lembaran system
kerja suria
warnakan danaktvit
dengan
sebagai menyebutkan
warna nama-nama
Poster.
pengukuhan Murid ahli dalam
merujuk
kepada gambr
murid-murid. system
setap
suria
planet
Sasaranuntuk mewarnakan planet tersebut.
Objektf
2.
1. maklumbalas
5. Murid menyusun danmodel
ditunjukkan bersoal
gambar dijawab.
atas board
planet dan hitam mengikut
menyusun susunan
mengikut urutan
Penutup
2. maklumbalas dan bersoal jawab.
1. Muridobjektf
Sasaran
Penutup menyatakan kriteria kejayaan
1. murid
Murid menyiapkan
menyatakan model
kriteriapanet dengan susunan yang betul
kejayaan
Penutup
1.murid menyatakan kriteria kejayaan
2. Murid memberikan jawapan pada soalan guru
3.
4. murid membina bersama-sama
Guru mengaitkan aktvit dengandalam kumpulan dan kumpulan diminta ke hadapan untuk
tajuk pelajaran
menunjukkan
Aktvit 1 hasil ciptaan mereka
1. Guru meminta murid untuk membina peta minda berkaitan jenis takal
Sasaran
2. Muridobjektf
membina peta minda
1.
3. murid
murid menyiapkan
membentangkanlembaran kerja diyang
hasil kerja diberikelas
hadapan oleh guru
Sasaran objektf
Penutup
1. murid menyiapkan lembaran kerja yang diberi oleh guru
1.murid
Penutupmenyatakan kriteria kejayaan
1.murid menyatakan kriteria kejayaan
7

SP

1. Menyatakan semua deria yang terlibat untuk membuat pemerhatan tentang


fenomena atau perubahan yang berlaku. (TP 1)
2. Memerihalkan penggunaan semua deria yang terlibat untuk membuat
pemerhatan tentang fenomena atau perubahan yang berlaku. (TP 2)

1.Menggunakan semua deria yang terlibat untuk membuat pemerhatan tentang


fenomena atau perubahan yang berlaku. (TP 3)

1.Menggunakan semua deria yang terlibat dan alat jika perlu untuk membuat
pemerhatan secara kualitatf bagi menerangkan fenomena atau perubahan yang
berlaku. (TP 4)
2.Menggunakan semua deria yang terlibat dan alat jika perlu untuk membuat
pemerhatan secara kualitatf dan kuanttatf bagi menerangkan fenomena atau
perubahan yang berlaku. (TP 5)
1. Menggunakan semua deria yang terlibat dan alat jika perlu untuk membuat
pemerhatan secara kualitatf dan kuanttatf bagi menerangkan fenomena atau
perubahan yang berlaku secara sistematk. (TP 6)

1.Menyatakan ciri yang terdapat pada objek atau fenomena. (TP 1 )


2.Memerihalkan ciri objek atau
fenomena dengan menyatakan persamaan dan perbezaan. (TP 2 )

1.Mengasing dan mengumpul objek atau fenomena berdasarkan ciri sepunya dan
berbeza. (TP 3)

1. Mengasing dan mengumpul objek atau fenomena berdasarkan ciri sepunya dan
berbeza serta menyatakan ciri sepunya yang digunakan. (TP 4)
2. Mengasing dan mengumpul
objek atau fenomena berdasarkan ciri sepunya dan berbeza serta menyatakan ciri
sepunya yang digunakan kemudian boleh menggunakan ciri lain untuk mengasing
dan mengumpul. (TP 5)

1.Mengasing dan mengumpul objek atau fenomena berdasarkan ciri sepunya dan
berbeza sehingga peringkat terakhir dengan menyatakan ciri yang digunakan. (TP
6)
1. Memilih peralatan yang sesuai bagi mengukur suatu kuantt. (TP 1)
2. Memerihalkan penggunaan peralatan dan cara mengukur yang sesuai bagi suatu
kuantt. (TP 2)

1.Mengukur menggunakan alat dan unit piawai yang sesuai dengan teknik yang
betul. (TP 3)

1. Mengukur menggunakan alat dan unit piawai yang sesuai dengan teknik yang
betul serta merekod dalam jadual. (TP 4)
2. Membuat justfikasi kesesuaian alat dan unit piawai yang digunakan bagi aktvit
yang dijalankan. (TP 5)
1. Menunjuk cara untuk mengukur menggunakan alat, unit piawai dengan teknik
yang betul serta merekod dalam jadual secara kreatf, inovatf dan sistematk. (TP 6)

1. Menyatakan pemerhatan bagi satu situasi yang diberikan. (TP 1)


2. Menyatakan satu penerangan bagi pemerhatan. (TP 2)

1.Menyatakan lebih dari satu penerangan bagi pemerhatan yang sama. (TP 3)

1.Memilih penerangan yang paling munasabah bagi satu pemerhatan


menggunakan maklumat yang diperolehi. (TP 4)
2.Membuat kesimpulan awal yang munasabah berdasarkan penerangan yang dipilih
dengan menggunakan maklumat yang diperolehi. (TP 5)
1. Menyokong kesimpulan awal yang dibuat dengan menggunakan maklumat atau
pemerhatan lain. (TP 6)

1. Menyokong kesimpulan awal yang dibuat dengan menggunakan maklumat atau


pemerhatan lain.
2. Menyatakan satu jangkaan bagi pemerhatan terhadap peristwa/fenomena.
1. Membuat lebih daripada satu jangkaan tentang satu peristwa/fenomena
berdasarkan pemerhatan, pengalaman lalu, data atau pola.

1. Menjelaskan jangkaan tentang satu peristwa/fenomena berdasarkan


pemerhatan, pengalaman lalu, data atau pola.
2. Menyokong jangkaan yang telah dibuat dengan menggunakan maklumat
tambahan

1. Membuat jangkaan melalui intrapolasi atau ekstrapolasi berdasarkan


pemerhatan, pengalaman lalu, data atau pola.
1.Menyatakan maklumat yang diperoleh.
2. Merekod maklumat atau idea dalam sebarang bentuk.

1.Merekod maklumat atau idea dalam bentuk yang sesuai.

1. Merekod maklumat atau idea dalam bentuk yang sesuai dan mempersembahkan
maklumat atau idea tersebut secara sistematk.
2. Merekodkan maklumat atau idea dalam lebih dari satu bentuk yang sesuai dan
mempersembahkan maklumat atau idea tersebut secara sistematk.
1. Menghasilkan persembahan yang kreatf dan inovatf berdasarkan maklumat atau
idea yang direkodkan secara sistematk serta boleh memberi maklum balas.

1. Mengenal past peralatan, bahan sains dan spesimen yang diperlukan bagi suatu
aktvit.
2. Memerihalkan penggunaan peralatan, bahan sains dan spesimen yang diperlukan
bagi suatu aktvit.

1. Mengguna dan mengendalikan peralatan, bahan sains dan spesimen yang


diperlukan bagi suatu aktvit dengan kaedah yang betul.
1. Mengguna, mengendali, melakar, membersih dan menyimpan peralatan, bahan
sains dan spesimen yang digunakan dalam suatu aktvit dengan kaedah yang betul
dan cermat
2. Mengguna, mengendali, melakar, membersih dan menyimpan peralatan, bahan
sains dan spesimen yang digunakan dalam suatu aktvit dengan kaedah yang betul,
bersistematk dan berhemah

1. Mengguna, mengendali, melakar, membersih dan menyimpan peralatan, bahan


sains
1. dan spesimen
Menyatakan yang bilik
peraturan digunakan
sains. dalam suatu aktvit dengan kaedah yang betul,
bersistematk,
2. Menerangkanberhemah
peraturandan
bilikmenjadi
sains contoh kepada rakan lain.

1. Mematuhi peraturan bilik sains.

1.Menaakul kepentngan peraturan bilik sains perlu dipatuhi.


2.Menjana idea tndakan yang perlu diambil sekiranya terdapat situasi menyalahi
peraturan
bilik sains.

1. Mengamalkan konsep pematuhan peraturan bilik sains sebagai budaya dalam


kehidupan seharian.
1. Menyatakan jenis gigi.
2. Memerihalkan fungsi setap jenis gigi.

1. Melabelkan keratan rentas struktur gigi.

1. Membanding dan membezakan set gigi susu dan set gigi kekal.

1.Menaakul kepentngan amalan harian penjagaan kesihatan gigi.


2.Berkomunikasi secara kreatf dan inovatf tentang penggunaan teknologi dalam
rawatan gigi.

1. Menyatakan contoh makanan.


2. Menyenaraikan contoh makanan bagi setap kelas makanan.
1.Menaakul kesan pengambilan
1. Menjelas dengan makanansetap
contoh kepentngan yang kelas
tdak makanan.
berdasarkan piramid makanan.
2.Merancang satu hidangan makanan berdasarkan piramid makanan dan membuat
penaakulan
1.Menyatakantentang
1. Berkomunikasi cadangan
secara
makanan kreatftersebut
dan inovatf
dihancurkan jenis
oleh gigi, makanan
lidah dan airyang
liur. perlu dielakkan
oleh seseorangbahagian
2.Melabelkan yang mempunyai masalah
yang terlibat dalamkesihatan serta mempersembahkannya.
pencernaan.

1. Membuat urutan aliran makanan semasa pencernaan.


3.3.4 Mengitlak tentang apa yang berlaku kepada makanan tercerna.
3.3.5 Membuat kesimpulan maksud pencernaan berdasarkan urutan semasa
pencernaan.
1. Menyatakan tabiat pemakanan haiwan
1. Mengelas
2. Berkomunikasi
haiwansecara kreatf dan
berdasarkan inovatf
tabiat tentang perbuatan yang boleh
pemakanan.
4. Menaakul kegigian
mengganggu haiwan
pencernaan herbivor,
makanan dankarnivor dan omnivor berdasarkan tabiat
kesannya.
pemakanan.
5. Menjelaskan
3.Mengitlak melalui
tentang contoh
tabiat haiwan yang
pemakanan berubah
haiwan tabiat
herbivor, pemakanan
karnivor semula
dan omnivor.
jadinya.
6.Berkomunikasi
1. untuk
Menyatakan cara menunjukkan
tumbuhan haiwan yang berubah tabiat pemakanan
membiak.
semula
2. jadinya
Memberi dan tumbuhan
contoh memberi justfikasi.
dan cara pembiakan
4.Mengitlak terdapat tumbuhan yang boleh membiak lebih dari satu cara.
5.Berkomunikasi secara kreatf
3. Menjana idea tentang dan inovatf
kepentngan tentang
pembiakan projek pembiakan
tumbuhan tumbuhan
kepada hidupan.
yang dijalankan

6.Menjelaskan melalui contoh penggunaan teknologi dalam pembiakan tumbuhan.

1. Menyatakan unit yang digunakan untuk mengukur luas dan isi padu.
2.Memerihalkan kaedah mengukur luas dan isi padu.

3.Mengukur luas dan isi padu

4 Menyelesaikan masalah untuk menganggar luas permukaan tdak sekata.


5. Menyelesaikan masalah untuk menentukan isi padu pepejal tdak sekata.

1.Menyatakan objek atau bahan yang tmbul dan objek atau bahan yang tenggelam.
2.Membuat
6. Menaakulinferens tentang
kepentngan objek atau
pengukuran bahan
dalam yang tmbul
kehidupan dan objek atau bahan
harian.
yang tenggelam.
1.Membuat kesimpulan cara yang membolehkan air menjadi lebih tumpat.
1.Mengitlak
2. tentangpengetahuan
Mengaplikasikan objek atau bahan yang
tentang lebih tumpat
ketumpatan daripada
dengan air dan objek
menjalankan projek
atau bahan
aktvit.yang kurang tumpat daripada air.
1. Menyatakan kertas litmus digunakan untuk menguji bahan berasid, beralkali atau
neutral.
1. Berkomunikasi
2,Memberi contohsecara
bahankreatf danberalkali
berasid, inovatf dan
aplikasi ketumpatan
neutral dalam
berdasarkan kehidupan
perubahan
warna kertas litmus.
4. Mengitlak bahawa
3.Menerangkan rasa dan
sifat bahan sentuhan
berasid, bukandan
beralkali petunjuk
neutralsaintfik
dari segikepada sifat bahan
perubahan
berasid,
warna
5. beralkali
kertas dan
litmus, neutral.
rasa dan sentuhan.
6. Menjelaskan
Berkomunikasi melalui
secaracontoh
kreatf kegunaan bahan
dan inovatf berasid,
kaedah beralkali
lain untuk dan neutral
mengenal past
dalam kehidupan.
bahan yang berasid, beralkali dan neutral.
1. Menyatakan pusat Sistem Suria.
2. Menamakan ahli dalam Sistem Suria.
4. Mengitlak bahawa planet beredar mengelilingi Matahari mengikut orbit masing-
3. Membuat urutan planet dalam Sistem Suria
masing.
5. Merumuskan hubungan antara kedudukan planet dari Matahari dengan masa
6. Membina
planet model
beredar Sistem Suria
mengelilingi secara kreatf dan inovatf dan
Matahari
mempersembahkannya.
1. Menyatakan takal ialah satu contoh mesin. (TP 1)
2. Memberi contoh penggunaan takal dalam kehidupan (TP 2)

3.
4. Memerihalkan
Membina model bagaimana
takal dan takal tetap berfungsi.
menerangkan (TP takal
bagaimana 3) berfungsi.
5. Menaakul kepentngan takal dalam kehidupan harian
6. Berkomunikasi secara kreatf dan inovatf tentang jenis takal dan
mempersembahkannya.
TARIKH MINGGU KELAS MULA TAMAT
1/1/2019 1A 3 ARIF 7.40 am 7.40 am
1/2/2019 1B 3 BIJAK 8.10 am 8.10 am
1/3/2019 2A 3 CERDAS 8.40 am 8.40 am
1/4/2019 2B 3 DINAMIK 9.10 am 9.10 am
1/5/2019 3A 3 EFEKTIF 9.40 am 9.40 am
1/6/2019 3B 3 FALAH 10.10 am 10.10 am
1/7/2019 4A 3 GIGIH 10.30 am 10.30 am
1/8/2019 4B 11.00 am 11.00 am
1/9/2019 5A 11.30 am 11.30 am
1/10/2019 5B 12.00 pm 12.00 pm
1/11/2019 6A 12.30 pm 12.30 pm
1/12/2019 6B 1.00 pm 1.00 pm
1/13/2019 7A 1.40 pm 1.40 pm
1/14/2019 7B
1/15/2019 8A
1/16/2019 8B
1/17/2019 9A
1/18/2019 9B
1/19/2019 10A
1/20/2019 10B
1/21/2019 11A
1/22/2019 11B
1/23/2019 12A
1/24/2019 12B
1/25/2019 13A
1/26/2019 13B
1/27/2019 14A
1/28/2019 14B
1/29/2019 15A
1/30/2019 15B
1/31/2019 16A
2/1/2019 16B
2/2/2019 17A
2/3/2019 17B
2/4/2019 18A
2/5/2019 18B
2/6/2019 19A
2/7/2019 19B
2/8/2019 20A
2/9/2019 20B
2/10/2019 21A
2/11/2019 21B
2/12/2019 22A
2/13/2019 22B
2/14/2019 23A
2/15/2019 24B
2/16/2019 25A
2/17/2019 25B
2/18/2019 26A
2/19/2019 26B
2/20/2019 27A
2/21/2019 27B
2/22/2019 28A
2/23/2019 28B
2/24/2019 29A
2/25/2019 29B
2/26/2019 30A
2/27/2019 30B
2/28/2019 31A
3/1/2019 31B
3/2/2019 32A
3/3/2019 32B
3/4/2019 33A
3/5/2019 34B
3/6/2019 35A
3/7/2019 35B
3/8/2019 36A
3/9/2019 36B
3/10/2019
3/11/2019
3/12/2019
3/13/2019
3/14/2019
3/15/2019
3/16/2019
3/17/2019
3/18/2019
3/19/2019
3/20/2019
3/21/2019
3/22/2019
3/23/2019
3/24/2019
3/25/2019
3/26/2019
3/27/2019
3/28/2019
3/29/2019
3/30/2019
3/31/2019
4/1/2019
4/2/2019
4/3/2019
4/4/2019
4/5/2019
4/6/2019
4/7/2019
4/8/2019
4/9/2019
4/10/2019
4/11/2019
4/12/2019
4/13/2019
4/14/2019
4/15/2019
4/16/2019
4/17/2019
4/18/2019
4/19/2019
4/20/2019
4/21/2019
4/22/2019
4/23/2019
4/24/2019
4/25/2019
4/26/2019
4/27/2019
4/28/2019
4/29/2019
4/30/2019
5/1/2019
5/2/2019
5/3/2019
5/4/2019
5/5/2019
5/6/2019
5/7/2019
5/8/2019
5/9/2019
5/10/2019
5/11/2019
5/12/2019
5/13/2019
5/14/2019
5/15/2019
5/16/2019
5/17/2019
5/18/2019
5/19/2019
5/20/2019
5/21/2019
5/22/2019
5/23/2019
5/24/2019
5/25/2019
5/26/2019
5/27/2019
5/28/2019
5/29/2019
5/30/2019
5/31/2019
6/1/2019
6/2/2019
6/3/2019
6/4/2019
6/5/2019
6/6/2019
6/7/2019
6/8/2019
6/9/2019
6/10/2019
6/11/2019
6/12/2019
6/13/2019
6/14/2019
6/15/2019
6/16/2019
6/17/2019
6/18/2019
6/19/2019
6/20/2019
6/21/2019
6/22/2019
6/23/2019
6/24/2019
6/25/2019
6/26/2019
6/27/2019
6/28/2019
6/29/2019
6/30/2019
7/1/2019
7/2/2019
7/3/2019
7/4/2019
7/5/2019
7/6/2019
7/7/2019
7/8/2019
7/9/2019
7/10/2019
7/11/2019
7/12/2019
7/13/2019
7/14/2019
7/15/2019
7/16/2019
7/17/2019
7/18/2019
7/19/2019
7/20/2019
7/21/2019
7/22/2019
7/23/2019
7/24/2019
7/25/2019
7/26/2019
7/27/2019
7/28/2019
7/29/2019
7/30/2019
7/31/2019
8/1/2019
8/2/2019
8/3/2019
8/4/2019
8/5/2019
8/6/2019
8/7/2019
8/8/2019
8/9/2019
8/10/2019
8/11/2019
8/12/2019
8/13/2019
8/14/2019
8/15/2019
8/16/2019
8/17/2019
8/18/2019
8/19/2019
8/20/2019
8/21/2019
8/22/2019
8/23/2019
8/24/2019
8/25/2019
8/26/2019
8/27/2019
8/28/2019
8/29/2019
8/30/2019
8/31/2019
9/1/2019
9/2/2019
9/3/2019
9/4/2019
9/5/2019
9/6/2019
9/7/2019
9/8/2019
9/9/2019
9/10/2019
9/11/2019
9/12/2019
9/13/2019
9/14/2019
9/15/2019
9/16/2019
9/17/2019
9/18/2019
9/19/2019
9/20/2019
9/21/2019
9/22/2019
9/23/2019
9/24/2019
9/25/2019
9/26/2019
9/27/2019
9/28/2019
9/29/2019
9/30/2019
10/1/2019
10/2/2019
10/3/2019
10/4/2019
10/5/2019
10/6/2019
10/7/2019
10/8/2019
10/9/2019
10/10/2019
10/11/2019
10/12/2019
10/13/2019
10/14/2019
10/15/2019
10/16/2019
10/17/2019
10/18/2019
10/19/2019
10/20/2019
10/21/2019
10/22/2019
10/23/2019
10/24/2019
10/25/2019
10/26/2019
10/27/2019
10/28/2019
10/29/2019
10/30/2019
10/31/2019
11/1/2019
11/2/2019
11/3/2019
11/4/2019
11/5/2019
11/6/2019
11/7/2019
11/8/2019
11/9/2019
11/10/2019
11/11/2019
11/12/2019
11/13/2019
11/14/2019
11/15/2019
11/16/2019
11/17/2019
11/18/2019
11/19/2019
11/20/2019
11/21/2019
11/22/2019
11/23/2019
11/24/2019
11/25/2019
11/26/2019
11/27/2019
11/28/2019
11/29/2019
11/30/2019
12/1/2019
12/2/2019
12/3/2019
12/4/2019
12/5/2019
12/6/2019
12/7/2019
12/8/2019
12/9/2019
12/10/2019
12/11/2019
12/12/2019
12/13/2019
12/14/2019
12/15/2019
12/16/2019
12/17/2019
12/18/2019
12/19/2019
12/20/2019
12/21/2019
12/22/2019
12/23/2019
12/24/2019
12/25/2019
12/26/2019
12/27/2019
12/28/2019
12/29/2019
12/30/2019
12/31/2019
