Anda di halaman 1dari 4

1.

0 RANCANGAN MENGAJAR HARIAN PENDIDIKAN MORAL

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Pendidikan Moral

Tahun : 5 edar 1
Tarikh : 8 Ogos 2016
Masa : 8.45-9.45 pagi
Bil. Murid : 20 orang
Bidang pembelajaran: 4. Nilai Berkaitan Dengan Diri dan Alam Sekitar
Nilai : 4.2 Menyayangi alam sekitar
Tema : Sumber alam sumber berharga
Tajuk : Sumber alam digunakan sebaik mungkin
I. Amalan bersederhana dalam penggunaan sumber-sumber alam yang bernilai :
- Projek mengurangkan sisa, mengguna dan mengitar semula sisa
Isu/ Situasi: Fikir Dahulu Sebelum Buang
Hasil Pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat;
1. Menyenaraikan sekurang-kurangnya dua cara penggunaan sumber alam dengan
betul.
2. Menghuraikan sekurang-kurangnya dua kesan kepupusan sumber alam dengan jelas.
3. Menyatakan reaksi dan perasaan mereka terhadap tindakan membazirkan
penggunaan sumber alam.
4. Menghasilkan satu bekas meletak alat tulis dengan menggunakan botol minuman.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid selalu makan atau minum daripada makanan yang
dibungkus atau ditinkan.

Pendekatan : Pemupukan Nilai


Bahan Bantu Mengajar:
Buku teks ms 92 -95, Buku Latihan, Komputer/ LCD, Gambar hasil kraftangan, jambangan
bunga, tin/botol minuman, gam dan gunting
Kemahiran Generik : KBKK (membanding-beza), KMD
Langkah P&P/ Catatan
masa Isi Pelajaran Aktiviti P&P (Kaedah/ teknik,
ABM, Nilai,
ICT, KBKK,
KMD)
Set Induksi Lagu `Hijau ‘ Zainal  Guru meminta - Sumbangsaran
(5 minit) Abidin. murid untuk - Nyanyian
memberi perhatian
terhadap lagu yang - Youtube ’
di perdengarkan Hijau ’ Zainal
menerusi youtube. Abidin.
 Guru memaparkan - Cintai dan
seni kata lagu di hargai alam
layar putih. sekitar.
 Murid diminta
menyanyi lagu
`Hijau’ bersama-
sama.
 Murid diminta
memberi maksud
beberapa perkataan
dalam seni kata
lagu.
 Guru mengaitkan
jawapan murid
dengan tajuk.

Langkah 1 Fikir Dahulu Sebelum  Guru meminta - Perbincangan


(15 minit) Buang murid untuk kelas.
memberikan
- Cara penggunaan perhatian kepada - Buku teks m.s
sumber alam. video klip 92-93
mengenai kitar
- Kesan kepupusan semula di layar - Menjana idea
sumber alam putih.
 Guru dan murid
berbincang
mengenai video
klip yang
dipaparkan.
 Murid diminta
merujuk buku teks
m.s 92-93
 Murid membaca
petikan.
 Guru dan murid
berbincang
berdasarkan soalan
dalam buku teks.
 Murid diminta
Menyenaraikan
cara penggunaan
sumber alam dan
kesan kepupusan
sumber alam.

Langkah 2 Fikir Dahulu Sebelum  Murid berbincang - Perbincangan


(10 minit) Buang secara berpasangan dan
tentang pembentangan.
Betul penggunaan - Rasional
- Kongsi kereta sumber alam yang
- Menggunakan betul atau salah. - Buku teks m.s
kenderaan  Mengisi borang 92-93
awam `GO’. - `GO’ Banding
- Menutup dapur gas Beza
selepas memasak - KMD
- Menutup pili selepas (perasaan)
mencuci kereta  Meluahkan
perasaan terhadap
Salah tindakan seseorang
- Membiarkan air yang membazirkan
melimpah sumber alam.
- Membuang sampah
merata.

Langkah 3 Menghasilkan bekas alat  Murid diminta - Demonstrasi


(20 minit) tulis dengan bersedia untuk Projek
menggunakan tin atau melakukan projek.
botol minuman terpakai/  Guru memaparkan - Komputer/
terbuang. contoh hasil LCD
kraftangan yang
telah siap. - Kreativiti
 Guru menunjukkan
cara membuat
bekas alat tulis.
 Murid melakukan
aktiviti.
 Guru meminta
murid
mempamerkan
hasil masing-
masing.
Langkah 4 Pengukuhan  Murid diminta - Latihan bertulis
(5 minit) menjawab soalan
latihan dengan -Buku teks m.s
menandakan ( ) 95)
pada ruang yang - Buku Latihan
betul.
- Yakin

Penutup Rumusan  Murid diminta - Nyanyian


(5 minit) menyanyikan -Komputer/LCD
semula `Hijau ’. - Cintai dan
 Dua orang murid hargai alam
diminta membuat sekitar.
kesimpulan
pembelajaran hari
ini.
 Guru meminta
murid membawa
tin botol minuman
ke sekolah untuk
projek seterusnya.
