COM]
100+ Mensuration
Questions With
Solution
GovernmentAdda.com
1. What will be the area of trapezium whose 3. At the rate of Rs. 2 per sq m, cost of
parallel sides are 22 cm and 16 cm long, painting a rectangular floor is Rs 5760. If
and the distance between them is 11 cm? the length of the floor is 80% more than its
A) 209 cm2 breadth, then what is the length of the
B) 282 cm2 floor?
C) 265 cm2 A) 25 m
D) 179 cm2 B) 72 m
E) 302 cm2 C) 67 m
D) 56 m
E) 46 m
View Answer
Option A View Answer
Solution:
Area of a trapezium = 1/2 (sum of parallel Option B
sides) * (perpendicular distance between Solution:
them) = 1/2 (22 + 16) * (11) = 209 cm2 Let the length and the breadth of the floor
be l m and b m respectively.
l = b + 80% of b = l + 0.8 b = 1.8b
2. The perimeter of a rectangle is 42 m. If the Area of the floor = 5760/2 = 2880 sq m
area of the square formed on the diagonal l*b = 2880 i.e., l * l/1.8 = 2880
of the rectangle as its side is 1 1/12 % more l = 72
than the area of the rectangle, find the
longer side of the rectangle.
A) 19 m 4. A 7 m wide path is to be made around a
B) 16 m circular garden having a diameter of 7 m.
C) 9 m What will be the area of the path in square
D) 5 m metre?
E) 12 m A) 298
B) 256
C) 308
View Answer D) 365
E) 387
Option E
Solution:
Let the sides of the rectangle be l and b View Answer
respectively.
From the given data, Option C
√(l2 + b2) = (1 + 1 1/12) lb Solution:
=> l2 + b2 = (1 + 13/12) lb = 25/12 * lb Area of the path = Area of the outer circle –
12(l2 + b2 ) = 25 lb Area of the inner circle = π{7/2 + 7}2 – π
Adding 24 lb on both sides [7/2]2
12 l2 + 12b2 + 24lb = 25 lb = 308 sq m
12(l2 + b2 + 2lb) = 49 lb
12(l + b)2 = 49lb 5. The perimeter of a rectangle of length 62
but 2(l + b) = 42 => l + b = 21 cm and breadth 50 cm is four times
So 12(21)2 = 49lb perimeter of a square. What will be the
Solve, we get lb = 108 circumference of a semicircle whose
Since l + b = 21, longer side = 12 m diameter is equal to the side of the given
square?
A) 36 cm
B) 25 cm
C) 29 cm Option C
D) 17 cm Solution:
E) 16 cm Radius of cone = 30/2 = 15, radius of ball =
10/2 = 5
Volumes will be equal, so
View Answer (1/3) π r2h = (4/3) π R3
152h = 4* 53
Option B So h = 2.2
Solution:
Let the side of the square be a cm. 8. A cylinder whose base of circumference is
Parameter of the rectangle = 2(62 + 50) = 6 m can roll at a rate of 3 rounds per
224 cm Parameter of the square = 56 cm second. How much distance will the
i.e. 4a = 56 cylinder cover in 9 seconds?
So a = 14 A) 125 m
Diameter, d of the semicircle = 14 cm B) 162 m
Circumference of the semicircle = 1/2(π)(r) C) 149 m
+d D) 173 m
= 1/2(22/7)(7) + 14 = 25 cm E) 157 m
View Answer
View Answer
Option A
Solution:
Option B A) 3 cm
Solution: B) 9 cm
C) 18 cm
D) 15 cm
E) None of these
View Answer
Option C
Solution:
sin 60 = P/H=r/6=√3/2
=> r=3√3 cm
In the cone; 62 = h2 + r2
h=3 cm
Volume of Gunpowder= Volume of Cone+
Volume of Cylinder=1/3 πr2h + πr2h =
πr2 (1/3 h+h)
=22/7*27*21=1782 Volume of ball= volume of rising water in
the cylinder
3. If a square, circle and rectangle has same
4/3 * π*r3 = π*r2 *h
perimeter then which one of them has the
4/3*6*6*6=4*4*h
maximum area?
h=18 cm
A) Square
B) Circle
C) Rectangle 5. If the base of a pyramid is square and its
D) All have equal area side is 4√2 cm and slant height of pyramid
E) Cannot be determined is 5 cm, find the volume of pyramid.
A) 48 cm3
B) 16 cm3
View Answer C) 24 cm3
Option B D) 32 cm3
Solution: In such case the area in E) None of these
descending order is: Circle> Square>
Rectangle
View Answer
4. A cylinder has some water at height 20 cm.
Option D Solution:
If a sphere of radius 6 cm is poured into it
l=slant height=5 cm ; h=height; side=4√2
then find the rise in height of water if the
cm
radius of cylinder is 4 cm.
View Answer
Option B
Solution: Number of sphere=Volume of
large sphere/volume of small sphere
[4/3* π *r13 ]/ [4/3* π
*r23 ]=5*5*5/1*1*1=125
Total area= 10000
7. A person wants to make a cylindrical box road area= 2*100 + 2*100- 2*2=396
which is open from the top. If the height of remaining area=10000-396=9604
that box is 10 cm and radius is 7 cm find
the area of sheet which is required to make
it. 9. In a right circular cone the radius of its base
A) 880 cm2 is 6 cm and its height is 14 cm. A cross
B) 1188 cm2 section is made through the mid-point of
C) 594 cm2 the height parallel to the base. The volume
D) 440 cm2 of the lower portion is?
E) None of these A) 528 cm3
B) 366 cm3
C) 498 cm3
View Answer D) 462 cm3
E) None of these
Option C
Solution: Area required=Curved surface
area + Area of base= 2 π r h + π r2 = 594 View Answer
8. A square park has a 2 m wide cross road in
middle of it. If the side of park is 100 m
then find the remaining area of the park.
A) 9650 m2
B) 9596 m2
C) 9600 m2
D) 9604 m2
Option D Solution: C) 30 cm
D) 27 cm
E) 19 cm
View Answer
Option D
Solution:
Parameter of square = 2 * (14+20) = 68cm
So side of square = 68/4 = 17 cm
So diameter of semicircle = 17 cm
So circumference of a semicircle = πr = 22/7 *
17/2 = 27 cm
The barrel of a fountain pen is cylindrical in Capacity of vessel = volume of cylinder + vol of
shape which radius of base as 0.7 cm and is 5 hemisphere
cm long. One such barrel in the pen can be used So = πr2h + 2/3 *πr3
to write 300 words. A barrel full of ink which = 22/7 * 7 * 7 * 8 + 2/3 * 22/7 * 7 * 7 * 7
has a capacity of 14 cu cm can be used to write = 1232 + 718.67
how many words approximately? = 1950.67 cu cm
A) 598
B) 656 A car has wheels of diameter 70 m. How
C) 508 many revolutions can the wheel complete in 20
D) 545 minutes if the car is travelling at a speed of 110
E) 687 m/s?
View Answer A) 550
Option D B) 580
Solution: C) 630
Volume of the barrel of pen = πr2h = 22/7 * D) 640
0.7*0.7 * 5 = 7.7 cu cm E) 600
A barrel which has capacity 7.7 cu cm can write View Answer
300 words Option E
So which has capacity 14 cu cm can write = Solution:
300/7.7 * 14 = 545 words Radius of wheel = 70/2 = 35 cm
Distance travelled in one revolution = 2πr = 2 *
A vessel is in the form of a hemi-spherical 22/7 * 35 = 220 cm
bowl on which is mounted a hollow cylinder. Let the number of revolutions made by wheel is
The diameter of the sphere is 14 cm and the total x
height of vessel is 15 cm, find the capacity of the So total distance travelled = distance travelled in
vessel. one revolution * number of revolutions
A) 1977.23 cm3 So total distance travelled = 220x cm
B) 1999.45 cm3 20 mins = 20*60 seconds
C) 1840.67 cm3 Speed of car = 220x/(20*60)
D) 1950.67 cm3 So 110 = 220x/(20*60)
E) 1833.27 cm3 Solve, x = 600
View Answer
Option D A clock has its minute hand of length 7 cm.
Solution: What area will it swept in covering 10 minutes?
A) 32.17 cm2
B) 35.67 cm2
C) 45.45 cm2
D) 41.23 cm2
E) None of these
View Answer
Option B
Solution:
Length will be the radius, so r = 7cm
Minute hand covers 360o in 60 minutes
So in 10 minutes it covers = 60o
Area of arc = angle it makes/360 * πr2
Diameter is 14, so radius is 7 cm So area covered = 60/360 * 22/7 * 7 * 7 = 25.67
Total height = 15 cm, so height of cylinder = 15- Find the area of shaded region
7 = 8 cm (because height of hemisphere is same (approximately) in the given figure if AB = 12
as its radius) cm and BC = 9 cm with O being the centre of
View Answer
3. If a copper wire is bend to make a square
whose area is 324 cm2. If the same wire is Option D
bent to form a semicircle, then find the Solution:
radius of semicircle.
A) 7 cm
B) 14 cm
C) 11 cm
D) 21 cm
E) 12 cm
View Answer
Option B
Solution:
Area of square= 324, hence side =18
Perimeter = 4a =4*18=72
Circumference of semicircle= 2r+Pie *r
r(2+pie)=72
r=14 cm
4. A man wants to make small sphere of size Volume of sphere= volume of cylinder
1 cm of radius from a large sphere of size from height 20 cm to upwards.
of 6 cm of radius. Find out how many such 4/3 * π * 9*9*9 = π * 6*6*h
sphere can be made? h=9
A) 216 new height=20+9=29
B) 125 %change= 9/20*100=45%
C) 36
D) 200
E) 64 6. The length of the perpendicular drawn from
any point in the interior of an equilateral
triangle to the respective sides are P1, P2
View Answer and P3. Find the length of each side of the
triangle.
Option A A) 2/√3 *(P1 + P2 + P3)
Solution: B) 1/3 * (P1 + P2 + P3)
View Answer
Option B 1. A room 10mtr long 4mtr broad and 4mtr
Solution: high has two windows of 2*1mtr and
diameter of drop of water=1/10 => 3*2mtr. Find the cost of papering the walls
radius=1/20 with paper 50cm wide at 25paisa per
volume of 204800 drop of meter?
water=204800*4/3* π*1/20 *1/20*1/20 = A) Rs48
1024 π/3 B) Rs50
C) Rs52 0+9= 9
D) Rs54 Find difference = 9-9=0
E) Rs46 If difference is either 0 or divisible of 11
then number is divisible of 11.
Ans ¬– A
View Answer
4. A right circular cone is exactly fitted inside
Option C a cube in such a way that the edges of the
Solution: base of the cone are touching the edges of
Area of walls = 2(10+4)*4 =112 one of the faces of the cube and the vertex
Area of windows = 2+6 = 8 is on the opposite face of the cube. If the
Area to be covered = 112−8= 104mtr volume of cube is 2744 cubic cm, what is
Length of paper = 104/50*100 =208m the approximate volume of the cone?
Cost = 208*25/100 = 52 A) 715
B) 719
2. A cubical block of 8m*12m*16m is cut C) 729
into exact number of equal cubes. The least D) 725
possible number of cubes will be? E) 710
A) 9
B) 24
C) 18 View Answer
D) 30
E) 12 Option B
Solution:
side of cone 3√2744 = 14
View Answer Radius of cone = 7
Height = 14
Option B Volume = 1/3 ∏r²h
Solution: 1/3*22/7*7*7*14 = 718.66= 719
H.C.F of 8,12,16 =4
Least number of cubes = 8*12*16/4*4*4 = 5. A hollow cylindrical tube is open at both
24 ends is made of iron 4cm thick. If the
external diameter be 52cm and the length
of the tube be 120cm, find the number of
3. Find the volume, curved surface area and cubic cm of iron in it?approx
the total surface area of a hemisphere of A) 72419
radius 21cm? B) 72425
A) 19404cm³, 2772cm², 4158cm² C) 72405
B) 4158cm³, 5000cm², 4000cm² D) 72411
C) 20000cm³, 40000cm²,1000cm² E) 72534
D) 30000cm³, 2000cm²,5000cm²
E) 40302cm³, 3320cm²,5650cm²
View Answer
View Answer Option D
Solution:
Option A H = 120 external diameter – 52
Solution: External radius = 26
The option which gets divided by 11, will Internal radius = 26-4 =22
be the answer Volume of iron = external volume –
Method to check – 19404 = add alternate internal volume
number = 1+4+4 =9
View Answer
Option C
Solution:
perimeter of base =40
Side of base = 10
Area of base = 100
Volume = 1/3 * area of base * height
= 1/3 * 100 * 12 = 400cm³
=>R = r√(2/3) D) 95
E) None
A farmer wishes to grow a 100 m2 A room is 7.5 m long, 5.5 m broad and 5 m
rectangular vegetable garden. Since he has with high. What will be the expenditure in covering
him only 30 m barbed wire, he fences three sides the walls by paper 40 cm broad at the rate of 80
of the rectangular garden letting compound wall paise per metre ?
of his house act as the fourth side fence. Find the A) 255.5
dimension of his garden. B) 260
A) 20, 5 C) 282.25
B) 25, 4 D) 244
C) 15, 5 E) None
D) 10,10
E) None View Answer
Option B
View Answer Solution:
Option A Area of four walls = 2 × 5 (7.5 + 5.5) = 130 m^2
Solution: Area of required paper = 130 m^2
Area of the garden = 100 m2 Breadth of the paper = 40 cm = 0.4 m
⇒ l × b = 100 ∴ Length of the paper =130/0.4= 325 m
⇒ b= 100/l ∴ Cost of paper at 80 paise per meter = 325 ×
Garden is fenced on three sides. 0.80 = Rs.260
Length of fencing = 2l + b = 30
⇒ (200/b + b= 30 In measuring the sides of a rectangle, one
⇒ b2 – 30b + 200 = 0 side is increases by 30%, and the other side is
decreased by 15%. What is the change in its area 3rd angle =13×8=104
as a percentage ? the largest angle =112°
A) 7.5 smallest angle = 56°
B) 8 difference between largest and smallest angle
C) 10.5 =112-56=56°
D) 11
E) 12 A took 15 seconds to cross a rectangular field
diagonally walking at the rate of 52 m/min and
View Answer B took the same time to cross the same field
Option C along its sides walking at the rate of 68 m/min.
Solution: The area of the field is:
Let initial area of a rectangle is 100. A) 30 m^2
Then 100*130/100*85/100=110.5 B) 40 m^2
The change in Diff is 110.5-100=10.5 C) 50 m^2
D) 60 m^2
The ratio between three angles of a E) None
quadrilateral is 7:11:13 respectively. the value of
the fourth angle of the quadrilateral is 112°. View Answer
what is the difference between the largest and Option D
smallest angles of the quadrilateral ? Solution:
A) 72° length of the diagonal= PR=52*15/60=13m
B) 110° Length of its side =PQ+QR= 68*15/60=17m
C) 90°
D) 56°
E) None
View Answer
Option D
Solution: Then
Total angles of quadrilateral is 360 ° x+y=17 and From pythagoras theorem
7x+11x+13x+112=360 x^2+y^2=169(13^2)
=>31x=360-112 Solving both x=12 and y=5
=>x=248/31=8 Area =12*5=60m^2
Then 1st angle =7x=7×8=56°
2nd angle=11×8=88°