Anda di halaman 1dari 7

RPH KAJIAN TEMPATAN TAHUN 5

Nama Guru: shah indrawan

Tahun: 5 Amanah Bidang/Tema: Mengenal negara kita

Tarikh: 24 November 2019 Unit : 1B

Unit : Lokasi Malaysia Jangkamasa: 60 minit

Tajuk Pelajaran: Mari Kita Mengenali Negeri-Negeri Di Malaysia

Hasil Pembelajaran:

 Mengenal negeri-negeri di Malaysia


 Menyatakan lokasi negeri di Malaysia
 Dapat mengenali bentuk fizikal negeri di Malaysia

Penyata Masalah:

 Pelajar kurang mahir untuk mengenal pasti lokasi-lokasi di peta Malaysia.


 Pelajar kurang mahir dalam menegtahui keluasan saiz negeri yang terdapat di Malaysia.
 Pelajar tidak berkeyakinan tinggi untuk menguji tahap ilmu pengetahuan mereka.

Objektif:

Pada akhir pembelajaran murid dapat:

 Sekurang-kurangnya 3 kumpulan dapat menamakan lokasi-lokasi yang sepatutnya pada peta kosong.
 Menerangkan keluasan saiz yang berbeza pada negeri yang terdapat di Malaysia pada borang banding beza di papan
tulis.
 Melekatkan kad di peta minda kosong secara berkumpulan sekurang-kurangnya 5 daripada kesemua isi penting yang
betul untuk setiap negeri
Pengetahuan Sedia Ada:

 Sebilangan murid-murid pernah belajar mengenai kedudukan Malaysia tersebut di Kajian Tempatan Tahun 4.
 Sebilangan daripada pelajar juga pernah belajar mengenai keistimewaan negara Malaysia di Tahun 4.

Unsur Patriotisme:
i Berbangga dengan kedudukan geografi negara kita.
ii Menghormati negari-negari lain untuk menjamin keamanan dunia.
iii Menyedari kepentingan mengekalkan hubungan baik dengan negari-negari lain

Bahan Bantu Mengajar:

 Buku teks Kajian Tempatan, speaker, laptop, LCD, peta dunia, peta dunia kosong, Borang Peta Dunia Kosong, video lirik
lagu,kertas mahjong,pen marker, kad imbasan dan blue tack.

Strategi pengajaran dan pembelajaran:

 Pedagogi

Kecerdasan pelbagai Kemahiran berfikir Kaedah koperatif Kemahiran mengingat

Inkuiri penemuan Kaedah konstruktivisme Simulasi Kaedah pemerhatian

Langkah Isi kandungan Prosedur pelaksanaan Catatan


Set Induksi Pengenalan kepada tajuk pelajaran 1 Guru akan memperkenalkan sebuah lagu baru iaitu ABM:
( 5 minit) “7 Benua” kepada pelajar. Lirik lagu “7 Benua”.
Tajuk: 2 Setelah itu, guru akan menyuruh pelajar PEDAGOGI
Kedudukan Malaysia di benua Asia menyanyikan lagu secara bersama sambil bertepuk Kemahiran
dan di dunia. tangan. menghubungkait,
3 Guru memberi kertas bagi pelajar untuk melukis apa
kecerdasan pelbagai-
yang terlintas di dalam otak mereka ketika menyanyi
Guru memperkenalkan tajuk pada muzik serta visual, dan
lagu tersebut secara berperingkat.
hari ini dengan lagu ‘7 Benua’. interpersonal.
4 Selesai menyanyikan lagu tersebut, guru akan
(Lampiran 1) NILAI MURNI
bertanya beberapa soalan soalan berkaitan dengan
Berdasarkan nyanyian murid, guru Menghargai aktiviti
pembelajaran murid hari ini.
akan mengemukakan perkaitan yang berfaedah dan
Guru: Apa yang dapat kamu kaitkan lagu tersebut
dengan lagu tersebut dengan patuh akan arahan
dengan pengajaran kita pada hari ini?
pengajaran pada hari ini. guru.
Murid: Kedudukan Malaysia di benua Asia dan di
dunia dan lain-lain.

5 Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk


pengajaran pada hari ini.
Langkah 1 Penyampaian dan Gerak kerja 1 Guru memberikan penerangan tentang jenis-jenis ABM:
(20 minit) Individu benua di Malaysia. Buku teks,kad isi
2 Guru meminta murid meneliti peta dunia
penting, Borang Peta
berdasarkan buku teks halaman 6 (kemahiran
Guru menerangkan tentang jenis- Kosong.
belajar).
jenis benua dan lokasi Malaysia .NILAI MURNI:
3 Murid diminta menyatakan kedudukan Malaysia
secara ringkas kepada murid. Berusaha bersungguh-
berdasarkan peta tersebut. (Kaedah
Selepas itu, guru akan mengagihkan sungguh, mencuba
konstruktivisme).
kad isi penting secara rawak kepada 4 Selepas itu, guru mengedarkan kad isi penting sehingga dapat dan
pelajar untuk dilekatkan di papan secara rawak kepada murid untuk melekatkannya di rajin.
tulis.Guru juga akan memberikan depan papan tulis. PEDAGOGI
5 Sambil itu, Borang Peta Kosong akan diedarkan Menjana idea,
Borang Peta Kosong untuk
kepada setiap murid untuk dinyatakan jawapannya. kemahiran kecerdasan
dinyatakan jawapannya sambil
6 Setelah itu guru akan menyemak jawapan mereka
mendengar penerangan guru. pelbagai (visual).
bersama-sama dengan pelajar.

Langkah 2 Gerak kerja Berkumpulan 1 Murid dibahagikan kepada enam kumpulan. ABM
(30 minit) (kemahiran belajar). Buku teks dan peta
Guru mengedarkan kertas peta  Kumpulan 1 dan 2: menamakan negeri-negeri kosong, kad
yang terdapat di dunia. (kaedah kontekstual)
Negara Malaysia yang kosong serta peta dan gam
dengan pilihan  Kumpulan 2 dan 3: menandakan lokasi Negeri
jawapan untuk dilekatkan. tertentu dipeta tersebut. (kaedah kontekstual) NILAI MURNI
Pelajar perlu melekatkan kad Menghargai usaha
 Kumpulan 5 dan 6: menerangkan keluasan saiz
tersebut secara berkumpulan pada negeri-negeri di Malaysia pada peta tersebut. sendiri, bekerjasama,
(kaedah kontekstual)
tempat yang sesuai di peta belajar bersungguh-
Malaysia.
2 Wakil kumpulan akan membentangkan hasil
. perbincangan. (kecerdasan pelbagai-linguistik) sungguh.
PEDAGOGI
3 Murid lain diminta pantau jawapan rakan mereka.
(kemahiran belajar) Kemahiran belajar,
mengenalpasti,
4 Guru memantau jawapan murid dan
kemahiran koperatif
memberikan penerangan lanjut. dan kecerdasan
pelbagai intrapersonal.
Penutup Rumusan pelajaran 1 Guru merumuskan pelajaran ini dengan bersoal PEDAGOGI
(5 minit) Guru akan menyuruh pelajar untuk jawab dengan murid. Kecerdasan pelbagai-
berdiri tegak dan menjawab soalan linguistik dan
kuiz yang diselitkan dengan pelajaran a) Namakan negeri-negeri yang terdapat di Malaysia. kemahiran belajar.
b) Nyatakan lokasi Malaysia di benua Asia.
pada hari ini.

2 Guru menerapkan nilai yang berbangga dengan


i.) Berbangga dengan kedudukan geografi
negara kita.
ii.) Menghormati negara-negara lain untuk
menjamin keamanan dunia.
iii.) Menyedari kepentingan mengekalkan
hubungan baik dengan negara-negara lain di
dunia.
REFLEKSI GURU PELATIH:

TANDATANGAN GURU PELATIH:

…………………………………………

ULASAN PENSYARAH PENYELIA/GURU PEMBMBING:

TANDATANGAN PENSYARAH:
