Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 6 2018

Minggu : 1 Hari : ISNIN Tarikh : 01/01/2018

TAHUN/MASA STANDARD PEMBELAJARAN


/MODUL REFLEKSI/CATATAN

1.1 1.2 Aplikasi


Pendidikan Seni Persepsi EMK seni
Visual Keusahawanan,
Estetik
(EK1 ,EK2,EK3,EK5),
Tahun 6A TMK
1.1.1Unsur 1.2.1 Media Kreativiti, inovasi,
Minggu : 1 Seni 1.2.1.1 Dan Nilai Murni
1.1.1.1 1.2.1.2
Hari : ISNIN 1.1.1.2Bantu Belajar
Bahan 1.1.1.3
1.2.2 1.1.1.4
1.Contoh Lukisan,
Masa: 8;50 - 9;50 ProsesTeknik Contoh gambar
1.1.2
Modul 1: PrinsipRekaan 1.2.2.1 2.Media:Kertas lukisan
Menggambar 1.1.2.1 (Teknik pensel, pensel warna,
1.1.2.2 campuran – oil pastel, kertas
Aktiviti : Lukisan gosokan dan warna, gam atau
kolaj) bahan yang sesuai.
Gabungan
Teknik : Refleksi
Gosokan seramai ../... orang
dan Kolaj murid dapat
mencapai objektif
Tema : Objektif Pembelajaran : yang telah
Alam Semula ditetapkan.
jadi Pada akhir pembelajaran murid dapat :
.....orang murid yang
Tajuk : Adik ku 1. Memahami dan menyatakan bahasa seni tidak mencapai
visual dalam penghasilan lukisan Adik ku. objektif akan diberi
2. Mengetahui dan mengenal jenis-jenis bimbingan khas
media, proses serta teknik dalam menghasilkan dalam sesi
lukisan Adik ku. pembelajaran yang
akan datang.

Aktiviti PdP

1. Guru meminta murid memaparkan contoh


karya menggunakan komputer guru dan bersoal
jawab mengenai bahasa seni yang ada pada
contoh karya.(EK1).
2. Murid memerihal bahasa seni menggunakan
peta pemikiran.
3. Guru memperkenalkan media dan
menunjukkan cara melakar serta menggunakan
teknik campuran .(EK 2)
4. Murid meneroka dan mengaplikasi media,
proses dan teknik dalam penghasilan karya. (EK 2)
5. Murid membuat proses awal menghasilkan
karya dengan menganalisis dan memanipulasi
idea dari pelbagai sumber kajian.

Penilaian PdP
Proses penghasilan karya sepanjang modul
menggambar aktiviti lukisan
menggunakan teknik campuran gosokan dan
kolaj berdasarkan dua standard kandungan.

PdP akan disambung pada sesi pembelajaran


akan datang

TAMAT
MINGGU HARI TARIKH KELAS MASA MATAPELAJARAN

1 AHAD 1/1/2017 TAHUN 6 0900 - 1000 SAINS

TEMA TAJUK

PENGENALAN KEPADA SAINS PERATURAN BILIK SAINS

STANDARD STANDARD 2.1.1 Mematuhi peraturan


2.1 Peraturan Bilik Sains
KANDUNGAN PEMBELAJARAN bilik sains

Murid dapat Mematuhi peraturan bilik sains


OBJEKTIF
PEMBELAJARAN

Murid berjaya jika dapat :


1. Menyatakan salah satu peraturan bilik sains.
2. Menyatakan lebih daripada satu peraturan bilik sains.
3. Mengaplikasi salah satu peraturan bilik sains.
KRITERIA KEJAYAAN 4. Mengaplikasi lebih daripada satu peraturan bilik sains
5. Memberi sebab peraturan bilik sains perlu dipatuhi.
6. Menjadi contoh kepada rakan dalam
mematuhi peraturan bilik sains.

PLENO
1. Guru minum segelas minuman di dalam bilik sains
2. Murid diminta memberikan pendapat tentang perbuatan tersebut.

AKTIVITI UTAMA
1. Murid diminta menyenaraikan seberapa banyak peraturan bilik sains yang diketahui
PDPC
secara berkumpulan menggunakan peta buih.
2. Wakil setiap kumpulan membentangkan hasil kerja

PENUTUP
1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti
2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid

menyimpan peralatan dan


KEMAHIRAN KEMAHIRAN
KPS Memerhati bahan sains dengan betul
SAINTIFIK MANIPULATIF
dan selamat;

LCD / laptop / buku teks /


EMK Kreativiti dan Inovatif BBM
buku aktiviti

1. Murid menjawab soalan Cabar Minda (Buku Teks pg. 20)


PENTAKSIRAN
TAHAP PENGUASAAN : 6

REFLEKSI KEHADIRAN : / KERJA RUMAH No
