Anda di halaman 1dari 18

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Minggu : _____39___ Hari:_____Isnin_____ Tarikh :___4 Nov 2019_______

Subjek Matematik
Kemahiran Abad ke-21
Kelas 4 Maju
Masa 8.30 -9.30 pagi / Berdaya tahan
Bidang Sukatan Dan Geometri
Tajuk Jisim Mahir berkomunikasi
Standard Kandungan 13.1
Standard / Pemikir
13.1 (i)
Pembelajaran Kerja sepasukan
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
1. Menambah dan menolak jisim melibatkan kilogram dan Bersifat ingin tahu
Objektif Pembelajaran
gram, tanpa dan dengan penukaran unit. Berperinsip
1.
Tambah dan tolak (Buku teks – Muka surat 187) Bermaklumat

Penyayang / Prihatin
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi
pelajaran dan kaitannya dengan tajuk pelajaran. Patriotik

Ringkasan Aktiviti
2. Murid menambah dan menolak jisim melibatkan
kilogram dan gram, tanpa dan dengan penukaran unit. Strategi Pengajaran dan
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. Pembelajaran
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang
5P
isi pelajaran.
1. / Penyelesaian masalah
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis
Pembelajaran berasaskan
Lembaran kerja projek
/ Hasil kerja Pembelajaran kooperatif
Pemerhatian
Pentaksiran dan Kuiz Pembelajaran kecergasan
Penilaian
Lisan pelbagai
Tugasan
Projek Pembelajaran Kontekstual

Pembelajaran
Pada akhir pengajaran; Konstruktivisme

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Kemahiran Belajar Cara
Refleksi
murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas Belajar
dalam sesi akan datang.
Kajian Masa Depan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Pembelajaran Akses
Mesyuarat / Kursus
Kendiri
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar Pembelajaran Luar Bilik
Catatan
Aktiviti luar Darjah
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum Pembelajaran Masteri
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Pendekatan Modular

Ulasan Pentadbir / Pendekatan Berpusatkan


Murid
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Minggu : ____39____ Hari:_____Isnin_____ Tarikh :___4 Nov 2019_______

Kelas 3 JAYA
Mata Pelajaran Matematik
Masa 8.30 – 9.00 pagi
Bidang Sukatan dan Geometri
Tajuk Jisim
Standard Kandungan 12.2 Menambah jisim
(i) Menambah hingga tiga jisim yang melibatkan:
(a) kilogram,
Standard Pembelajaran
(b) gram,
(c) kilogram dan gram.
Objektif Pembelajaran
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
Menambah hingga tiga jisim
Tambah jisim (Buku teks – Muka surat 53-54)
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaraan.
2. Murid menambah hingga tiga jisim
Aktiviti 3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku
aktiviti – Muka surat 118)
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.

Nilai Murni: Mendengar arahan guru, keyakinan


EMK
EMK: Keusahawanan

BBB Buku teks, buku aktiviti


Penilaian P&P Soalan (Lisan dan bertulis)
Pada akhir pengajaran;

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang
tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
Refleksi
PdP ditunda

kerana………………………………………….............................................................
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Minggu : ____39____ Hari:_____Selasa_____ Tarikh :___5 Nov 2019_______

Kelas 3 JAYA
Mata Pelajaran Matematik
Masa 7.30 – 8.30 pagi
Bidang Sukatan dan Geometri
Tajuk Jisim
Standard Kandungan 12.2 Menambah jisim
(i) Menambah hingga tiga jisim yang melibatkan:
(a) kilogram,
Standard Pembelajaran
(b) gram,
(c) kilogram dan gram.
Objektif Pembelajaran
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
Menambah hingga tiga jisim
Tambah jisim (Buku teks – Muka surat 53-54)
5. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaraan.
6. Murid menambah hingga tiga jisim
Aktiviti 7. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku
aktiviti – Muka surat 118)
8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
1.

Nilai Murni: Mendengar arahan guru, keyakinan


EMK
EMK: Keusahawanan

BBB Buku teks, buku aktiviti


Penilaian P&P Soalan (Lisan dan bertulis)
Pada akhir pengajaran;

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang
tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
Refleksi
PdP ditunda

kerana………………………………………….............................................................
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Minggu : ____39____ Hari:_____Selasa_____ Tarikh :___5 Nov 2019_______

Kelas 2 JAYA
Mata Pelajaran Matematik
Masa 8.30 – 9.00
Bidang Nombor dan Operasi
Tajuk Pecahan
Standard Kandungan 6.3 Membandingkan nilai dua pecahan wajar
Membandingkan nilai dua pecahan wajar yang pengangkanya 1 dan
Standard Pembelajaran penyebutnya hingga 10, dengan berpandukan lipatan kertas, papan
pecahan dan gambar rajah.
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
1. Membandingkan nilai dua pecahan wajar yang pengangkanya 1
Objektif Pembelajaran
dan penyebutnya hingga 10, dengan berpandukan lipatan
kertas, papan pecahan dan gambar rajah.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid Membandingkan nilai dua pecahan wajar dengan cara
yang betul.
3. Murid mengenal pasti pengangka dan penyebut berpandukan
Aktiviti
gambar rajah.
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
5. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.

Nilai Murni: Mendengar arahan guru, keyakinan


EMK
EMK: Keusahawanan
BBB Buku teks, buku aktiviti
Penilaian P&P Soalan (Lisan dan bertulis)
Pada akhir pengajaran;

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______


murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
Refleksi dalam sesi akan datang.

PdP ditunda

kerana………………………………………….............................................................
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Minggu : ____39____ Hari:_____Selasa_____ Tarikh :___5 Nov 2019_______

Subjek Matematik
Kemahiran Abad ke-21
Kelas 4 Maju
Masa 10.50 - 11.50 pagi / Berdaya tahan
Bidang Sukatan Dan Geometri
Tajuk Jisim Mahir berkomunikasi
Standard Kandungan 13.1
Standard / Pemikir
13.1 (i)
Pembelajaran Kerja sepasukan
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
2. Menambah dan menolak jisim melibatkan kilogram dan Bersifat ingin tahu
Objektif Pembelajaran
gram, tanpa dan dengan penukaran unit. Berperinsip
2.
Tambah dan tolak (Buku teks – Muka surat 187) Bermaklumat

Penyayang / Prihatin
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi
pelajaran dan kaitannya dengan tajuk pelajaran. Patriotik

Ringkasan Aktiviti
3. Murid menambah dan menolak jisim melibatkan
kilogram dan gram, tanpa dan dengan penukaran unit. Strategi Pengajaran dan
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. Pembelajaran
5. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang
5P
isi pelajaran.
6. / Penyelesaian masalah
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis
Pembelajaran berasaskan
Lembaran kerja projek
/ Hasil kerja Pembelajaran kooperatif
Pemerhatian
Pentaksiran dan Kuiz Pembelajaran kecergasan
Penilaian
Lisan pelbagai
Tugasan
Projek Pembelajaran Kontekstual

Pembelajaran
Pada akhir pengajaran; Konstruktivisme

Refleksi ______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Kemahiran Belajar Cara
murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas Belajar
dalam sesi akan datang.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Kajian Masa Depan
Mesyuarat / Kursus
Pembelajaran Akses
Program Sekolah Kendiri
Mengiringi murid keluar
Catatan
Aktiviti luar Pembelajaran Luar Bilik
Cuti Bencana / Cuti Khas Darjah
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit Pembelajaran Masteri

Pendekatan Modular
Ulasan Pentadbir / Pendekatan Berpusatkan
Murid
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Minggu : ____39____ Hari:_____Selasa_____ Tarikh :___5 Nov 2019_______

Kelas 4 MAJU
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Masa 12.20 – 1.20 tengahari
Bidang Mengenal Kraf Tradisional
Tema Alam Semulajadi
Tajuk Bunga
Aktiviti Batik
Standard 4.1 Persepsi 4.2 Aplikasi Seni 4.3 Ekspresi 4.4 Apresiasi Seni
Pembelajaran Estetik 4.2.1 Media Kreatif 4.4.1
4.1.1 Unsur Seni 4.2.1.1, 4.2.1.2 4.3.1 4.4.2
4.1.1.1, 4.1.1.2, 4.3.2 4.4.3
4.1.1.3 4.2.2 Teknik dan 4.3.3
Proses
4.1.2 Prinsip 4.2.2.1 Teknik
Rekaan Resis
4.1.2.1, 4.1.2.2
Objektif Pada akhir pembelajaran, murid dapat;
Pembelajaran 1. mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada
corak batik.
2. mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, media, serta proses dan
teknik dalam penghasilan corak batik.
3. mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual, media serta
proses dan teknik dalam penghasilan corak batik secara kreatif.
1. membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan menumpukan
pada aspek bahasa seni visual.
Aktiviti PdP Persepsi Estetik
1. Guru menunjukkan contoh batik.
2. Guru menyatakan definisi batik.
3. Guru membincangkan bahasa seni visual yang
4. terdapat pada contoh batik.
Aplikasi Seni
1. Guru menyatakan media yang digunakan.
2. Guru menunjuk cara penghasilan batik.
3. Guru meminta murid meneroka media untuk menghasilkan batik.
Ekspresi Kreatif
1. Murid memanipulasikan bahan secara kreatif dengan bimbingan guru.
2. Murid menghasilkan batik mengikut kreativiti masing-masing.
Apresiasi Seni
1. Murid mempamerkan karya yang dihasilkan.
2. Murid menghargai dan menceritakan pengalaman karya sendiri dan
rakan secara lisan.
1. Murid menyatakan kegunaan lain batik dalam kehidupan.
EMK Keusahawan, Kreativiti dan Inovasi
Penilaian PdP 1. Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat batik berdasarkan
empat standard kandungan.

Refleksi Pada akhir pengajaran;


______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak mencapai
objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan akan datang.
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Minggu : ____39____ Hari:_____Rabu_____ Tarikh :___6 Nov 2019_______

Kelas 5 MAJU
Masa 7.30 – 8.00 PAGI
Modul KESIHATAN MENTAL, EMOSI DAN SOSIAL
Tajuk PERHUBUNGAN
Standard Kandungan 2.3
Standard Pembelajaran 2.3.2

Pada akhir pengajaran, murid dapat:


Objektif Pembelajaran
1. Memahami peranan remaja dalam masyarakat.

1. Guru memberikan beberapa situasi kepada murid


contoh:
- Sekolah
- Kawasan perumahan/kampung
Aktiviti
- Surau/masjid
2. Murid menceritakan pengalaman berdasarkan situasi
tersebut.

Kreatif dan Inovatif


EMK

BBM Buku teks, buku tulis


Soalan (Bertulis atau lisan)
Penilaian P&P

Pada akhir pengajaran;

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan


______ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi
bimbingan khas dalam sesi akan datang.
Refleksi

PdP ditunda
kerana………………………………………….................................
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Minggu : ____39____ Hari:_____Rabu_____ Tarikh :___6 Nov 2019_______

Subjek Matematik
Kemahiran Abad ke-21
Kelas 4 Maju
Masa 8.30 - 9.00 pagi / Berdaya tahan
Bidang Sukatan Dan Geometri
Tajuk Jisim Mahir berkomunikasi
Standard Kandungan 13.1
Standard / Pemikir
13.1 (i)
Pembelajaran Kerja sepasukan
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
3. Menambah dan menolak jisim melibatkan kilogram dan Bersifat ingin tahu
Objektif Pembelajaran
gram, tanpa dan dengan penukaran unit. Berperinsip
3.
Tambah dan tolak (Buku teks – Muka surat 187) Bermaklumat

Penyayang / Prihatin
7. Murid mendengar penerangan guru tentang isi
pelajaran dan kaitannya dengan tajuk pelajaran. Patriotik

Ringkasan Aktiviti
8. Murid menambah dan menolak jisim melibatkan
kilogram dan gram, tanpa dan dengan penukaran unit. Strategi Pengajaran dan
9. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. Pembelajaran
10. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang
5P
isi pelajaran.
1. / Penyelesaian masalah
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis
Pembelajaran berasaskan
Lembaran kerja projek
/ Hasil kerja Pembelajaran kooperatif
Pemerhatian
Pentaksiran dan Kuiz Pembelajaran kecergasan
Penilaian
Lisan pelbagai
Tugasan
Projek Pembelajaran Kontekstual

Pembelajaran
Pada akhir pengajaran; Konstruktivisme

Refleksi ______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Kemahiran Belajar Cara
murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas Belajar
dalam sesi akan datang
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Kajian Masa Depan
Mesyuarat / Kursus
Pembelajaran Akses
Program Sekolah Kendiri
Mengiringi murid keluar
Catatan
Aktiviti luar Pembelajaran Luar Bilik
Cuti Bencana / Cuti Khas Darjah
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit Pembelajaran Masteri

Pendekatan Modular
Ulasan Pentadbir / Pendekatan Berpusatkan
Murid
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Minggu : ____39____ Hari:_____Rabu_____ Tarikh :___6 Nov 2019_______

Kelas 2 JAYA
Mata Pelajaran Matematik
Masa 9.00 – 10.00
Bidang Nombor dan Operasi
Tajuk Perpuluhan
Standard Kandungan 7.1 Mengenal pasti konsep perpuluhan.
(i) Menukar pecahan persepuluh kepada perpuluhan.
Standard Pembelajaran (ii) Menyebut perpuluhan sifar perpuluhan satu hinggga sifar
perpuluhan sembilan dengan betul.
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
Menukar pecahan persepuluh kepada perpuluhan.
Objektif Pembelajaran
Menyebut perpuluhan sifar perpuluhan satu hinggga sifar
perpuluhan sembilan dengan betul.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid menukar pecahan persepuluh kepada perpuluhan.
3. Murid menyebut perpuluhan sifar perpuluhan satu hinggga
Aktiviti sifar perpuluhan sembilan dengan betul.
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
5. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.

Nilai Murni: Mendengar arahan guru, keyakinan


EMK
EMK: Keusahawanan
BBB Buku teks, buku aktiviti
Penilaian P&P Soalan (Lisan dan bertulis)
Pada akhir pengajaran;

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______


murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
Refleksi dalam sesi akan datang.

PdP ditunda

kerana………………………………………….............................................................
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Minggu : ____39____ Hari:_____Rabu_____ Tarikh :___6 Nov 2019_______

Kelas 3 JAYA
Mata Pelajaran Matematik
Masa 10.20 - 11.20 pagi
Bidang Sukatan dan Geometri
Tajuk Jisim
Standard Kandungan 12.3 Menolak jisim.
(i) Menolak jisim yang melibatkan:
(a) kilogram,
Standard Pembelajaran
(b) gram,
(c) kilogram dan gram.
Objektif Pembelajaran
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
Menolak jisim
Tolak jisim (Buku teks – Muka surat 55-56)
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid menolak jisim
Aktiviti 3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku
aktiviti – Muka surat 119)
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.

Nilai Murni: Mendengar arahan guru, keyakinan


EMK
EMK: Keusahawanan

BBB Buku teks, buku aktiviti


Penilaian P&P Soalan (Lisan dan bertulis)
Pada akhir pengajaran;

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang
tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
Refleksi
PdP ditunda

kerana………………………………………….............................................................
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Minggu : ____39____ Hari:_____Khamis_____ Tarikh :___7 Nov 2019_______

Mata Pelajaran Sejarah


Masa 8.00 – 9.00 pagi
Kelas 4 JAYA
Tajuk TOKOH-TOKOH TERBILANG KESULTANAN MELAYU MELAKA
Unit TOKOH TERBILANG
Standard 5.1 Tokoh-tokoh terbilang Kesultanan Melayu Melaka
Kandungan
Standard 5.1.3
Pembelajaran
Nilai Kenegaraan K5.1.4, K5.1.6
Objektif Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat;
Pembelajaran 1. Menyatakan peranan jawatan tokoh terbilang dalam
membangunkan Kesultanan Melayu Melaka.
1.
Aktiviti Pengukuhan (Buku Teks: 103)
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran
dan kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid menyatakan peranan jawatan tokoh terbilang dalam
membangunkan Kesultanan Melayu Melaka.
3. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.

EMK Kreativiti dan inovatif


BBM Buku teks, buku latihan
Penilaian Soalan (Lisan atau bertulis)
Refleksi Pada akhir pengajaran;

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______


murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
dalam sesi akan datang.

PdP ditunda
kerana………………………………………………………………………………………..
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Minggu : ____39____ Hari:_____Khamis_____ Tarikh :___7 Nov 2019_______

Kelas 2 JAYA
Mata Pelajaran Matematik
Masa 9.30 – 10.00 PAGI
Bidang Nombor dan Operasi
Tajuk Pecahan
Standard Kandungan 6.3 Membandingkan nilai dua pecahan wajar
Membandingkan nilai dua pecahan wajar yang pengangkanya 1 dan
Standard Pembelajaran penyebutnya hingga 10, dengan berpandukan lipatan kertas, papan
pecahan dan gambar rajah.
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
2. Membandingkan nilai dua pecahan wajar yang pengangkanya 1
Objektif Pembelajaran
dan penyebutnya hingga 10, dengan berpandukan lipatan
kertas, papan pecahan dan gambar rajah.
6. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
7. Murid Membandingkan nilai dua pecahan wajar dengan cara
yang betul.
8. Murid mengenal pasti pengangka dan penyebut berpandukan
Aktiviti
gambar rajah.
9. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
10. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.

Nilai Murni: Mendengar arahan guru, keyakinan


EMK
EMK: Keusahawanan
BBB Buku teks, buku aktiviti
Penilaian P&P Soalan (Lisan dan bertulis)
Pada akhir pengajaran;

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______


murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
Refleksi dalam sesi akan datang.

PdP ditunda

kerana………………………………………….............................................................
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Minggu : ____39____ Hari:_____Khamis_____ Tarikh :___7 Nov 2019_______

Subjek Matematik
Kemahiran Abad ke-21
Kelas 4 Maju
Masa 10.00 – 10.30 pagi / Berdaya tahan
Bidang Sukatan Dan Geometri
Tajuk Jisim Mahir berkomunikasi
Standard Kandungan 13.1
Standard / Pemikir
13.1 (i)
Pembelajaran Kerja sepasukan
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
4. Menambah dan menolak jisim melibatkan kilogram dan Bersifat ingin tahu
Objektif Pembelajaran
gram, tanpa dan dengan penukaran unit. Berperinsip
4.
Tambah dan tolak (Buku teks – Muka surat 187) Bermaklumat

Penyayang / Prihatin
11. Murid mendengar penerangan guru tentang isi
pelajaran dan kaitannya dengan tajuk pelajaran. Patriotik

Ringkasan Aktiviti
12. Murid menambah dan menolak jisim melibatkan
kilogram dan gram, tanpa dan dengan penukaran unit. Strategi Pengajaran dan
13. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. Pembelajaran
14. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang
5P
isi pelajaran.
1. / Penyelesaian masalah
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis
Pembelajaran berasaskan
Lembaran kerja projek
/ Hasil kerja Pembelajaran kooperatif
Pemerhatian
Pentaksiran dan Kuiz Pembelajaran kecergasan
Penilaian
Lisan pelbagai
Tugasan
Projek Pembelajaran Kontekstual

Pembelajaran
Pada akhir pengajaran; Konstruktivisme

Refleksi ______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Kemahiran Belajar Cara
murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas Belajar
dalam sesi akan datang
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Kajian Masa Depan
Mesyuarat / Kursus
Pembelajaran Akses
Program Sekolah Kendiri
Mengiringi murid keluar
Catatan
Aktiviti luar Pembelajaran Luar Bilik
Cuti Bencana / Cuti Khas Darjah
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit Pembelajaran Masteri

Pendekatan Modular
Ulasan Pentadbir / Pendekatan Berpusatkan
Murid
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Minggu : ____39____ Hari:_____Khamis_____ Tarikh :___7 Nov 2019_______

Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 10.50 – 11.50 pagi

Kelas : 2 JAYA Tema : Seni Menceritakan Sesuatu -


Tajuk : Sapi Berbulu Merah
Bidang Menggambar – Lukisan (Teknik garisan selari)

Standard Kandungan Penghasilan Karya 4.1 Penghayatan


Kreatif karya Seni
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Menghasilkan gambar yang kreatif menggunakan teknik lukisan berdasarkan
bahasa seni visual.
2. Membuat apresiasi terhadap hasil karya

Standard Pembelajaran 1. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya. (EK1, EK 2)


3.1.1 4.1.1 4.1.2 2. Menjana idea yang kreatif dan inovatif dalam menghasilkan karya. (EK3,EK 4)
(Aktiviti PdP) 3. Menghasilkan karya yang kreatif dengan mengaplikasikan pengetahuan,
kefahaman dan kemahiran bahasa seni visual, media, proses dan teknik.
4. Membuat kemasan pada hasil karya.
5. Membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni
visual, teknik dan proses. (EK 5)

EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK 3 dan
EK 5), TMK dan nilai murni.

BBB Peta i-think, Internet dan CD


Media : Kertas lukisan, cat air, lilin atau krayon, berus lukisan, palet

Penilaian PdP Sepanjang proses penghasilan karya dalam bidang menggambar menggunakan teknik
resis berdasarkan empat standard kandungan

Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada masa akan
datang

Catatan :
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Minggu : ____39____ Hari:_____Jumaat_____ Tarikh :___8 Nov 2019_______

Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 8.00 – 9.00 pagi

Kelas : 2 MAJU Tema : Seni Menceritakan Sesuatu -


Tajuk : Sapi Berbulu Merah
Bidang Menggambar – Lukisan (Teknik garisan selari)

Standard Kandungan Penghasilan 4.1 Penghayatan


Karya Kreatif karya Seni
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
3. Menghasilkan gambar yang kreatif menggunakan teknik lukisan berdasarkan
bahasa seni visual.
4. Membuat apresiasi terhadap hasil karya

Standard Pembelajaran 6. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya. (EK1, EK 2)


3.1.1 4.1.1 4.1.2 7. Menjana idea yang kreatif dan inovatif dalam menghasilkan karya. (EK3,EK 4)
(Aktiviti PdP) 8. Menghasilkan karya yang kreatif dengan mengaplikasikan pengetahuan,
kefahaman dan kemahiran bahasa seni visual, media, proses dan teknik.
9. Membuat kemasan pada hasil karya.
10. Membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni
visual, teknik dan proses. (EK 5)

EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK 3 dan
EK 5), TMK dan nilai murni.

BBB Peta i-think, Internet dan CD


Media : Kertas lukisan, cat air, lilin atau krayon, berus lukisan, palet

Penilaian PdP Sepanjang proses penghasilan karya dalam bidang menggambar menggunakan teknik
resis berdasarkan empat standard kandungan

Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak mencapai
objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada masa akan datang

Catatan :
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Minggu : ____39____ Hari:_____Jumaat_____ Tarikh :___8 Nov 2019_______

Kelas 3 JAYA
Masa 9.30 – 10.00 PAGI
Tema Bersih dan selamat
Tajuk Bersiap sedia
Standard Kandungan 3.2
Standard Pembelajaran 3.2.1, 3.2.2
Pada akhir pengajaran, murid dapat:
Objektif Pembelajaran 1. Mengenal pasti situasi yang boleh mengancam keselamatan
diri.
2. Menyatakan cara-cara menjaga keselamatan diri.

15. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran


dan kaitannya dengan tajuk pelajaran.
16. Sesi soal jawab: i) Mengenal pasti situasi yang boleh
mengancam keselamatan diri. ii) Menyatakan cara-cara
Aktiviti
menjaga keselamatan diri.
17. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
18. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.

EMK Kreatif dan Inovatif


BBM Buku teks, buku latihan/buku aktiviti
Penilaian P&P Soalan (Lisan dan bertulis)
Pada akhir pengajaran;

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______


murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
Refleksi dalam sesi akan datang.

PdP ditunda
kerana………………………………………….........................................
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Minggu : ____39____ Hari:_____Jumaat_____ Tarikh :___8 Nov 2019_______

Kelas 2 JAYA
Mata Pelajaran Matematik
Masa 10.20 – 11.20 PAGI
Bidang Nombor dan Operasi
Tajuk Perpuluhan
Standard Kandungan 7.1 Mengenal pasti konsep perpuluhan.
(i) Menukar pecahan persepuluh kepada perpuluhan.
Standard Pembelajaran (ii) Menyebut perpuluhan sifar perpuluhan satu hinggga sifar
perpuluhan sembilan dengan betul.
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
Menukar pecahan persepuluh kepada perpuluhan.
Objektif Pembelajaran
Menyebut perpuluhan sifar perpuluhan satu hinggga sifar
perpuluhan sembilan dengan betul.
6. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
7. Murid menukar pecahan persepuluh kepada perpuluhan.
8. Murid menyebut perpuluhan sifar perpuluhan satu hinggga sifar
Aktiviti perpuluhan sembilan dengan betul.
9. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
10. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.

Nilai Murni: Mendengar arahan guru, keyakinan


EMK
EMK: Keusahawanan

BBB Buku teks, buku aktiviti


Penilaian P&P Soalan (Lisan dan bertulis)
Pada akhir pengajaran;

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid
yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi
Refleksi akan datang.

PdP ditunda

kerana………………………………………….............................................................
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Minggu : ____39____ Hari:_____Jumaat_____ Tarikh :___8 Nov 2019_______

Kelas 3 JAYA
Mata Pelajaran Matematik
Masa 11.20 – 11.50 pagi
Bidang Sukatan dan Geometri
Tajuk Jisim
Standard Kandungan 12.3 Menolak jisim.
(i) Menolak jisim yang melibatkan:
(a) kilogram,
Standard Pembelajaran
(b) gram,
(c) kilogram dan gram.
Objektif Pembelajaran
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
Menolak jisim
Tolak jisim (Buku teks – Muka surat 55-56)
5. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
6. Murid menolak jisim
Aktiviti 7. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku
aktiviti – Muka surat 119)
8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.

Nilai Murni: Mendengar arahan guru, keyakinan


EMK
EMK: Keusahawanan

BBB Buku teks, buku aktiviti


Penilaian P&P Soalan (Lisan dan bertulis)
Pada akhir pengajaran;

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang
tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
Refleksi
PdP ditunda

kerana………………………………………….............................................................
