Anda di halaman 1dari 7

Rancangan Pengajaran Harian

Nama : Angelen Luan anak Engang

Tarikh : 3 September 2019

Tempoh : 60 minit (0720 - 0820)

Darjah : 4 Arif

Jumlah Murid : 18 orang

Tema : Sains Bahan

Tajuk : Pengaratan

Standard Kandungan : 8.1 Pengaratan

Standard : 8.1.1 Mengenal pasti objek berkarat dan tidak berkarat dengan
Pembelajaran membuat pemerhatian terhadap objek di persekitaran.
8.1.2 Mengitlak objek berkarat diperbuat daripada besi.

Pengetahuan Sedia : Murid telah mengenali bahan yang berkarat


Ada Pelajar

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat:


a) Dapat mengelaskan melalui peta pokok objek yang berkarat dan
tidak berkarat dengan menjalankan aktiviti.
b) Menyatakan melalui aktiviti objek yang berkarat adalah diperbuat
daripada besi.
Kemahiran Proses : a) memerhati
Sains / Kemahiran b) berkomunikasi
Manipulatif c) membuat inferens

Kemahiran Berfikir : a) Menghubungkait


Aras Tinggi (KBAT) b) Menyelesaikan masalah
Sikap Saintifik dan Nilai :  Bekerjasama
Murni (SSNM)  Menyedari sains merupakan satu cara untuk memahami alam.

Strategi :  Pembelajaran kontektual

Bahan Bantu Mengajar : Slaids, kertas warna, pembalut buku plastik, gambar, botol air, plastic
bewarna, kertas mahjung, marker, papan playwood, balang kaca, kertas
kosong, marker
Penilaian PdPC : Soal jawab, pemerhatian, dan lembaran kerja

Elemen 6K : Komunikasi
Kolaborasi
Kritis
Kemahiran Insaniah : Bekerjasama
Bekerja dalam kumpulan
LANGKAH ISI PEMBELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN CATATAN

Orientasi Memerhatikan paku yang 1. Murid ditunjukkan dua contoh paku di hadapan kelas. KPS
berkarat. 2. Murid disoal tentang warna paku tersebut dan mengapa warna  Komunikasi
(Set Induksi)
paku tersebut berbeza.  memerhati
(5 minit)
3. Guru mengaitkan aktiviti dengan topik pembelajaran. NILAI:

Menyedari bahawa
sains merupakan
satu cara untuk
memahami alam

Pencetusan Konsep pengaratan dan Aktiviti 1 BBM


Idea menyatakan contoh objek
berkarat dan tidak berkarat. 1. Murid diterangkan maksud pengaratan objek.  Paku
(15 minit)  Kertas Mahjung
2. Murid ditunjukkan contoh objek yang berkarat dan objekk yang
tidak berkarat. KPS
3. Murid disoal oleh guru:
a) Meramal
a) Apakah contoh lain disekeliling kamu contoh objek yang b) Memerhati
berkarat dan tidak berkarat. c) Berkomunkasi
b) Apakah contoh bahan objek yang berkarat dan tidak
d) Membuat
inferens
berkarat?

KBAT
 Menyelesaikan
masalah
 Menghubungkait
Penstrukturan Mengelaskan objek yang AKTIVITI 1 BBM
Semula Idea berkarat dan tidak berkarat.
1. Secara berkumpulan, murid mencari contoh objek yang  Jadual
(20 minit) pemerhatian
berkarat dan tidak berkarat di persekitaran sekolah sebanyak
yang mungkin.
2. Murid mencatat bahan yang berkarat dan tidak berkarat dalam ELEMEN 6K
jadual.
 Komunikasi
3. Murid mengelaskan contoh objek berkarat dan tidak berkarat  kalobaratif
pada peta pokok.
KBAT

AKTIVITI 2  Menyelesaikan
masalah
1. Murid membentangkan hasil pemerhatian di hadapan kelas.  Menghubungkait
2. Murid dan guru menyemak hasil pembentangan.
3. Murid dan guru bersoal jawab:
a) Pada pendapat anda, apakah bahan digunakan untuk
membuat objek yang boleh berkarat?
b) Bagaimana pula bahan yang digunakan untuk membuat
objek yang tidak berkarat?
4. Murid menyatakan objek yang berkarat adalah diperbuat
daripada besi.
Aplikasi Idea Menghasilkan risalah AKTIVITI 1 BBM
kebolehan penembusan 1. Setiap murid dikehendaki berpasangan.
(15 minit) Kertas Kosong
cahaya. 2. Setiap pasangan akan diberikan kertas kosong dan gambar.
Pensil warna
3. Setiap pasangan dikehendaki menghasilkan kad pengaratan.
Gambar
4. Setiap pasangan akan meletakan gambar yang diberikan dan menulis
sebanyak mungkin objek yang berkarat dan tidak berkarat pada kad Gam
pengaratan. gunting
Elemen 6K

 Komunikasi
 Kalobarasi
 Kreatif

Refleksi  Imbas kembali 1. Murid membuat rumusan tentang pembelajaran pada hari tersebut Kemahiran berfikir
pelajaran yang telah dengan bimbingan guru.
(5 minit)  Membuat
dipelajari pada hari ini. 2. Murid menjelaskan konsep pengaratan.
kesimpulan.
3. Murid menjelaskan contoh objek berkarat dan tidak berkarat.
4. Murid menyatakan bahan objek yang berkarat dan tidak berkarat.
5. Murid membuat latihan pada lembaran kerja yang diberikan dan pada
buku aktiviti.
REFLEKSI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Kekuatan Fokus/Isu

Kelemahan Fokus/Isu

Cadangan
untuk
memperbaiki
kelemahan
Disemak oleh Guru Pembimbing Disemak oleh Pensyarah Penyelia

Tandatangan : Tandatangan :
Nama : Nama :
Tarikh : Tarikh :
