Anda di halaman 1dari 7

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

Nama Sekolah : SMKN 6 BEKASI


Mata Pelajaran : Bahasa Sunda
Kelas / Semester : X/1
Materi Pokok/ Tema : Sajarah Sunda
Alokasi Waktu : 2 x 45

A. Tujuan Pembelajaran
Setelah proses kegiatan belajar mengajar carita babad, peserta didik mampu menganalisis
isi, struktur, unsur kebahasaan teks babad/sajarah Sunda serta menyajikan isi teks babad
atau sejarah Sunda dengan memperhatikan struktur dan unsur kebahasaan.

B. Kompetensi Dasar dan Indikator

Kompetensi Dasar Indikator Pencapaian Kompetensi


3.1 Menganalisis isi, struktur, dan 3.1.1 Peserta didik mampu Memilih teks
babad/sajarah Sunda
unsur kebahasaan teks babad/ 3.1.2 Memahami struktur kebahasaan
sejarah Sunda. teks babad/sejarah Sunda.
3.1.3 Memahami setiap kejadian sejarah
dalam teks babad/ sajarah Sunda
3.1.4 Menemukan keterkaitan antara
tokoh dan kejadian sejarah dengan
kenyataan daerah setempat
3.1. Menentukan galur teks babad/
sajarah Sunda
4.1 Menyajikan isi teks 4.1.1 Meringkas isi teks babad/sejarah
babad/sejarah Sunda dengan Sunda, sesuai dengan struktur dan
memperhatikan struktur dan unsur kebahasaan.
unsur kebahasaan. 4.1.2 Mengoreksi hasil ringkasan isi teks
babad/sejarah Sunda, dengan
teman sebangku atau kelompok
4.1.3 Menceritakan kembali isi teks
babad/sejarah Sunda.

C. Materi Pelajaran (Fakta, Konsep, Prinsip, Prosedur)


1. Fakta (sesuatu yang dapat diindera):
 Contoh teks carita babad.

Carita Babad

Babad Limbangan

Jaman baheula, kacaturkeun di Karajaan Pajajaran. Rajana Prabu Siliwangi. Ieu


raja teé h kongas kagagahanana. Anjeunna boga pangiring nu kacida satiana, katelahna
Aki Haruman. Unggal poeé , Aki Haruman ku Prabu Siliwangi sok dipareé ntah pikeun moro
makeé sumpit atawa jamparing.
Hiji poeé , Aki Haruman indit ka weé tankeun pikeun moro. Tapi nepi ka panonpoeé
manceran teé h maneé hna can beubeunangan baeé , sanajann geus turun unggah gunung.
Sato heé wan siga tilem, teu kapanggih sahulu-hulu acan.
Jog Aki Haruman nepi ka puncak hiji gunung. Ti dinya katempo ku maneé hna aya
cahaya nu moncorong ti sisi Walungan Cipancar. Puguh baeé anjeunna heé mengeun.
Barang disampeurkeun, singhoreé ng eé ta cahaya teé h kaluar ti awak hiji putri nu keur
mandi. Barang ditanya, eé ta putri ngaku anakna Sunan Rumenggong, nu ngawasa
wewengkon Limbangan.
Patepungna Aki Haruman jeung putri ti Limbangan teé h ditepikeun ka Prabu
Siliwangi. Dumasar kana eé ta kajadian, gunung tempat Aki Haruman ningali aya putri nu
moncorong cahayaan teé h dingaranan Gunung Haruman.
Barang ngadeé ngeé dongeé ng Aki Haruman, dina hateé Prabu Siliwangi bet jorojoy
aya niat pikeun mileuleuheungkeun eé ta putri keur pipamajikaneunana. Enya geé teu
kungsi tepung, tapi Sang Prabu geus bisa nyipta-nyipta kumaha kageulisan eé ta putri.
Keur ngalaksanakeun niatna, Prabu Siliwangi ngutus Gajah Manggala jeung Arya
Gajah, duanana geé pangagung ti Pajajaran, pikeun ngalamar putri ti Limbangan teé a.
Inditna dibarengan ku Aki Haruman jeung para pangiring anu samagreé ng ku pakarang.
Prabu Siliwangi ngawawadian yeé n eé ta utusan teé h teu meunang balik sameé meé h hasil
ngalamar Nyi Putri.
Teu kacatur di jalanna. Sanepina ka hareupeun Sunan Rumenggong Gajah
Manggala nepikeun maksudna, yeé n maneé hna diutus ku Prabu Siliwangi pikeun ngalamar
putri Limbangan. Ku Sunan Rumenggong eé ta kahayang Prabu Siliwangi teé h ditepikeun
deui ka Nyi Putri.
Barang nguping pamaksudan utusan Prabu Siliwangi, Nyi Putri teé h katingal
henteu beé rag. Pokna, “Ama, hapunten anu kasuhun, abdi teu tiasa nampi panglamar ti
Prabu Siliwangi.”
Sunan Rumenggong teu kurang-kurang kageé tna. Pokna, “Naha?”
“Ama nyalira uninga, apan Sang Prabu teé h tos kagungan istri langkung ti 100
jalmi...”
Sanajan dipapaksa ku ramana, careé kna embung dikawin teé h keukeuh embung.
Ari utusan tetep pageuh nyekel timbalan Prabu Siliwangi yeé n maraneé hna kudu hasil
ngalamar Nyi Putri. Tungtungna, ku habeé n dipapaksa, Nyi Putri teé h ngaleungit, ilang
tanpa karana. Bur-ber diteé teé angan ogeé weleé h teu kapanggih, ngan seungitna baeé nu
kaangseu ngahiliwir. Tempat Nyi Putri kaangseu seungitna teé h katelah lembur
Buniwangi.
Sunan Rumenggong henteu cicing, bur-ber neé angan putrina anu ngaleungit teé a.
Ber ka hilir ber ka girang, ngaleé r ngidul ngeé tan ngulon. Lantaran nempo kolotna sakitu
susahna, Nyi Putri ahirna neé mbongan deui di hiji imah anu nyempil. Maneé hna teu
teé gaeun ningali kolot dirungrum ku kabingung jeung kanalangsa anu pohara. Lembur
tempat Nyi Putri neé mbongan di imah anu nyempil teé h dingaranan Kampung Sempil.
Ku Sunan Rumenggong Nyi Putri dipapatahan sangkan daeé k dikawin ku Prabu
Siliwangi, sabab lamun henteu tanwandeé bakal terus dipapaksa. Bari ngagelendut
putrana, Sunan Rumenggong ogeé nepikeun naseé hat, “Aya lima jalma nu ku urang wajib
dihormat jeung dijungjung, nyaeé ta guru, raja, kolot, mitoha, jeung lanceuk nu cikal.” Lian
ti eé ta, Sunan Rumenggong ogeé nepikeun harepanana, sugan baeé jaga anak-anak Nyi Putri
teé h jadi turunan raja.
Ahirna, Nyi Putri daeé k dikawin ku Prabu Siliwangi.
Sapuluh taun ti harita, Nyi Putri dipaparinan dua putra pameget, nyaeé ta
Basudeé wa jeung Liman Sanjaya. EÉ ta dua putrana ti Prabu Siliwangi teé h dibawa ka
Limbangan ku Sunan Rumenggong sarta tuluy dijenengkeun prabu di dua tempat anu
beé da, luyu jeung amanat Prabu Siliwangi. Prabu Basudeé wa ngawasa wewengkon
Limbangan, sarta Prabu Liman Sanjaya ngawasa wewengkon Dayeuh Luhur di
kiduleunana.

(Diraeé h tina buku “Naskah Sunda Lama Kelompok Babad”, Pusat Pembinaan dan
Pengembangan Bahasa, Depdikbud, 1985)

2. Konsep

Carita Babad
a. Wangenan:
Dina kamus kaluaran LBSS (1979) diteé teé lakeun yeé n nu disebut babad teé h dongeé ng
anu ngandung unsur-unsur sajarah. Ari Iskandarwassid dina buku Kamus Istilah Sastra
(1996) nerangkeun kieu: carita babad teé h carita wanda heubeul anu medar riwayat
luluhur atawa kajadian-kajadian penting jaman baheula di salah sahiji daeé rah, biasana ti
mimiti ngabedah (muka) eé ta wewengkon.
Masih dina eé ta kamus diteé teé lakeun ogeé yeé n karep nu nyusun babad teé h bangun reé k
nulis sajarah. Malah sawareé h mah judulna ogeé aya nu tandes makeé kecap “sajarah”. Tapi
carita babad teé h tacan diaku jadi sajarah lantaran di jerona kaselapkeun hal-hal anu
pamohalan atawa reé kaan. Lian ti eé ta teu bisa dianggap sajarah lantaran tacan katarima
ku panguji disiplin (eé lmu) sajarah.

Sajarah Carita Babad


Tradisi nyusun babad teé h geus aya ti baheula. Malah tina nu geus kapaluruh ku para
ahli, carita babad geus kapanggih ti jaman tradisi nulis naskah keé neé h. EÉ ta tradisi
manjang nepi ka abad ka-20. Ditulisna aya nu dina wangun prosa aya ogeé nu ditulis dina
wangun puisi. Utamana mah dina wangun wawacan. Conto carita babad teé h di antarana
Babad Bogor, Babad Cikundul, Babad Galuh, Babad Panjalu, Babad Sumedang, Babad
Limbangan, Sajarah Lampah Para Wali Kabeé h, jeung sajabana.

3. Prinsip (generalisasi antar konsep-konsep yang berkaitan):


a. Ciri-ciri carita babad
1. Ngadung unsur pamohalan
2. Eusina nyaritakeun asal-usul hiji tempat
3. Pangarangna teu kapaluhur
4. Sumebarna tatalépa

4. Prosedur (langkah-langkah sistematis menerapkan konsep):


1. Maham eusi carita babad
2. Nyaritakeun deui eusi carita babad

D. Metode Pembelajaran
a. Pendekatan : Saintific,
b. Model : Discovery Learning
c. Teknik : mengamati, tanya jawab, diskusi, penugasan

E. Media Pembelajaran
- Teks carita babad
- Proyektor, laptop

F. Sumber Belajar
- Buku pembelajaran
- Pusat dan Pengembangan Bahasa, 1985. Naskah Sunda Lama Kelompok Babad:
Depdikbud.

G. Kegiatan Pembelajaran

Kegiatan Langkah-langkah Pembelajaran Alokasi Waktu

Pendahuluan a. Guru menyapa dan 15’


mempersiapkan peserta didik
dalam pembelajaran dengan
berdoa, melihat kerapihan dan
kebersihan kelas serta
menanyakan presensi hari itu.
b. Guru memberikan apersepsi dan
memotivasi peserta didik, dengan
menjelaskan pengertian carita
babad.
c. Guru membagi kelompok dengan
anggota 4 orang masing-masing
kelompok.
d. Guru menjelaskan tujuan
pembelajaran yang dikembangkan
dalam pembelajaran teks carita
babad.

Inti Pertemuan 1 60’


Mengamati:

 Membaca dan
mengamati contoh carita
babad.
 Mengamati dan
memahami ciri-ciri carita
babad.

Mempertanyakan:

 Bertanya jawab isi dari


contoh carita babad.

Mengeksplorasi:

 Mencari referensi contoh


carita babad dari berbagai
sumber.

 Mencari kata-kata sulit dan


menemukan artinya dalam
kamus.

Mengasosiasikan:

 Membandingkan carita
babad dengan jenis dongeng
lainnya.
 Mengevaluasi dan
mendiskusikan kaidah teks
carita babad.

Pertemuan 2

Mengkomunikasikan:

 Menyampaikan perbedaan
carita babad dengan jenis
dongeng lainnya secara
lisan.
 Menceritakan kembali isi
dari carita babad yang
dibaca oleh kelompok
 Menyampaikan kata-kata
sulit yang ada dalam carita
babad setelah dibaca secara
berkelompok.
 Peserta didik menanggapi
hasil laporan dari masing-
masing kelompok.

Penutup a. Peserta didik dengan panduan 10’


guru menyimpulkan
pembahasan tentang ciri-ciri
carita babad dengan jenis
dongeng lainnya.
b. Guru menanggapi kata-kata
yang dianggap sulit oleh
peserta didik dari hasil
membaca carita babad.
c. Guru menyampaikan informasi
pembelajaran yang akan
datang.
d. Pembelajaran diakhiri dengan
do’a dan salam.

Latihan
Sangkan leuwih paham kana carita babad, peé k hidep ngawangun kelompok keur
ngaanalisis hiji carita babad. Pigaweé leé ngkah-leé ngkah ieu di handap!
1. Wangun jadi opat kelompok!
2. Kelompok neé angan hiji carita babad, anu sumberna bisa tina buku atawa tina
interneé t, sarta jieun ringkesanana. Carita nu dianalisis ku hiji kelompok
diusahakeun ulah sarua jeung kelompok seé jeé nna.
3. Analisis ku kelompok, eé ta carita babad teé h patali jeung sajarah naon? Naha
sajarah tempat, sajarah luluhur (karuhun) hiji masarakat, atawa sajarah seé jeé nna?
4. Naha dina eé ta carita teé h aya unsur-unsur pamohalanana? Mun aya tuduhkeun
sarta tuliskeun!
5. Catetkeun ngaran tokoh-tokohna, sarta kumaha peran eé ta tokoh dina carita!
6. Teé angan sarta tuliskeun kecap-kecap anu teu dipikaharti sarta paluhur dina
kamus!
7. Preé sentasikeun hasil analisis kelompok hidep di hareupeun babaturan, sacara
bagilir!

a. Penilaian Tugas
Aspek Penilaian Carita Babad
Nama Kelompok Diksi Ketepatan Bisa Ketepatan Keotentikan Skor Nilai
Isi membedakan Tulisan rata-rata
jenis-jenis
babad
1. 3 4 4 3 3 3,33 83
2.
3. .
4.
5.
6.
7.
………

b. Penilaian Keterampilan Biantara


Aspek Yang Dinilai
Nama Siswa Tata Lentong/ Sikep/ Pidangan Skor Nilai
Basa Wirahma Pesemon rata-rata
1. Ahmad Dhani 3 4 4 3 3, 33 81
2. Budiono
3. Caca Handika
4.
5.
……..

c. Penilaian Sikap
Nama Sikap Yang Diamati
Santun Disiplin Jujur Peduli Semangat Kerja Sama Tanggung Jawab
Siswa
1.
2.
3.
4.
5.
…….
Bekasi, Juli 2019

Mengetahui: Guru Mata Pelajaran,


Kepala Sekolah,

Dra. Dyah Sulistyaningsih, M.Pd Sinta Nurhasanah, S.Pd


NIP.19630817 199802 2 001
