Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT (BERPUSAT)

Kelas : Prasekolah Tunas Melati


Tarikh : 02/07/2019
Masa : 10.45-11.45 (60 minit)
Bilangan Murid : 20 orang
Tajuk :-
Tema : Bunga-bungaan
Tunjang Utama/ Fokus : 1. Tunjang Komunikasi
2. Tunjang Perkembangan Fizikal dan Estetika
3. Tunjang Sains dan Teknologi
Standard Kandungan : 1. BM1.3 Mendengar dan mengecam bunyi bahasa
2. KE 3.3 Menzahirkan idea kreatif dalam penghasilan karya
seni (Ekspresi Kreatif)
3. SA 2.2 Mengelaskan objek

Standard Pembelajaran : 1. BM 1.3.4 Mendengar, mengecam dan menyebut perkataan


2. KE 3.3.3 Membuat corak dan rekaan mengikut kreativiti
sendiri
3. SA 2.2.3 Mengumpul objek mengikut ciri yang dikenal pasti

Kesepaduan Tunjang : Tunjang kerohanian, sikap dan nilai, tunjang kemanusiaan

EMK (Elemen Merentas Kurikulum):


Kreativiti dan Inovasi : menghasilkan bahan mengikut kreativiti sendiri
Nilai : bekerjasama, bertolak ansur
TMK :-

Objektif Pembelajaran: Pada akhir pembelajaran murid dapat:


1) Membentuk perkataan bunga dengan betul
2) Menghasilkan kolaj mengikut kreativiti sendiri
3) Mengelaskan bahan mengikut ciri

Pengetahuan sedia ada : Murid pernah melihat bunga


Kemahiran Berfikir : Menganalisis, membanding beza
Bahan bantu mengajar : gambar bunga, kertas warna, gam, piring kertas, benang,
bahan rempah (bunga cengkih, buah pegaga), beras, bekas
Fokus MI : logik matematik, linguistik
Kosa Kata : kolaj, pengelasan, menjahit

CATATAN/
MASA / FASA ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP BAHAN

1. Guru memulakan pengajaran BBM: lagu,


PERSEDIAAN Bola beracun dengan bertanya khabar murid. pembesar suara
(3 minit) 2. Murid memberi respon
terhadap pertanyaan guru. Nilai: Mendengar
3. Guru menerangkan cara arahan
bermain bola beracun.
4. Guru memainkan lagu dan
murid memegang bola.
5. Murid memberikan bola
kepada rakan di sebelah
mereka dan bola akan berhenti
apabila muzik dihentikan.
6. Murid yang memegang bola
tersebut akan ke hadapan dan
guru akan memberikan soalan
kepadanya.
7. Murid memberi respon
terhadap pertanyaan yang
diberikan oleh guru.
PERKEMBAN 1. Murid dibahagikan kepada 3 BBM : pinggan
GAN kumpulan. kertas, benang,
(55 minit) 2. Aktiviti ini mengandungi 3 kertas gambar,
stesen utama yang terdiri daripada gam, kertas
tunjang komunikasi, tunjang warna, rempah,
perkembangan fizikal dan estetika beras, bekas
dan tunjang sains dan teknologi.
3. Setiap kumpulan akan berada MI: logik
pada stesen yang telah ditetapkan. matematik, aural
4. Guru menerangkan pelaksana linguistik, visual
aktiviti dalam setiap stesen kepada
murid. Nilai:Bekerjasam
5. Murid mendengar arahan yang a
diberikan dengan baik.
6. Setiap stesen diperuntukkan Kosa Kata:
selama 15 minit . tambah,warna
7. Setiap kumpulan akan
berpindah ke stesen lain selepas
15 minit.
Tunjang 1. Guru sediakan 5 buah pinggan
Komunikasi kertas yang telah siap ditebuk.
2. Pinggan tersebut mengandungi
lubang-lubang kecil yang
membentuk huruf seperti b, u, n, g,
a.
3. Murid diberikan benang dan
mereka perlu memasukkan benang
tersebut ke dalam lubang pada
pinggan kertas untuk membentuk
huruf.
4. Kemudian, murid perlu
menyusun huruf tersebut supaya
membentuk perkataan iaitu bunga.
5. Guru memberikan bimbingan
kepada murid yang masih keliru
dengan tugasan yang diberikan.

Tunjang 1. Guru sediakan satu gambar


Perkembangan bunga, kertas warna dan gam.
Fizikal dan 2. Murid diminta menghasilkan
Estetika kolaj mengikut kreativiti masing-
(15 minit) masing bersama dengan ahli
kumpulan.
3. Guru meminta murid
menyiapkan aktiviti membuat kolaj
dalam masa yang ditetapkan.
Tunjang Sains 1. Guru menyediakan bahan untuk
Dan Teknologi aktiviti mengelas.
(15 minit) 2. Dalam kumpulan, murid akan
mengelaskan bahan yang
diberikan mengikut jenis yang
sama.
3. Guru memberikan bimbingan
kepada murid yang masih keliru.
PENUTUP Rumusan 1. Guru mempamerkan hasil
(5 minit) kerja setiap kumpulan.
2. Murid menilai hasil kerja
mereka.
3. Guru memberikan pujian atas
kerjasama yang diberikan.
PENTAKSIRAN MURID (PENILAIAN BERTERUSAN)
Tunjang: Komunikasi
Indikator: Dapat membentuk huruf menjadi perkataan bunga dengan betul.

Skor
Bil Nama Murid Catatan
Ya Tidak
1 Arqish
2 Damia
3 Zahra
4 Irfan
5 Ahmad
6 Yasmeen
7 Farisy
8 Alif
9 Aziq
10 Hanif
11 Aidil
12 Iqbal
13 Raja
14 Rayyan
15 Najwa
16 Ayra
17 Adriana
18 Insyirah
19 Inas
20 Balqis
PENTAKSIRAN MURID (PENILAIAN BERTERUSAN)
Tunjang: Perkembangan Fizikal dan Estetika
Indikator: Membuat corak dan rekaan mengikut kreativiti sendiri

Skor
Bil Nama Murid Catatan
Ya Tidak
1 Arqish
2 Damia
3 Zahra
4 Irfan
5 Ahmad
6 Yasmeen
7 Farisy
8 Alif
9 Aziq
10 Hanif
11 Aidil
12 Iqbal
13 Raja
14 Rayyan
15 Najwa
16 Ayra
17 Adriana
18 Insyirah
19 Inas
20 Balqis
PENTAKSIRAN MURID (PENILAIAN BERTERUSAN)
Tunjang: Sains dan Teknologi
Indikator: Mengelaskan bahan mengikut ciri

Skor
Bil Nama Murid Catatan
Ya Tidak
1 Arqish
2 Damia
3 Zahra
4 Irfan
5 Ahmad
6 Yasmeen
7 Farisy
8 Alif
9 Aziq
10 Hanif
11 Aidil
12 Iqbal
13 Raja
14 Rayyan
15 Najwa
16 Ayra
17 Adriana
18 Insyirah
19 Inas
20 Balqis

Ulasan pensyarah/guru pembimbing:

Refleksi guru pelatih:


Aktiviti PdPc tidak dapat dijalankan kerana murid terlibat dengan aktiviti penggambaran.
