Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 4 Endavorian
3. Bilangan Murid : _ / 30 orang
4. Tarikh : 10 Februari 2020
5. Hari : Khamis
6. Masa : 7:30 pagi hingga 8:30 tengah hari
7. Tema : Alam Sekitar
8. Tajuk : Oh Alamku!

9. Kemahiran Fokus: Aspek tatabahasa – Kata Kerja

10. Standard Kandungan


5.2 Memahami dan menggunakan golongan kata menggunakan konteks.

11. Standard Pembelajaran


5.2.1 Memahami dan menggunakan kata kerja mengikut konteks;
(i) kata kerja aktif – transitif dan tidak transitif

12. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Menyusun sekuang-kurangnya lima daripada lapan ayat mengikut kategori kata
kerja transitif dengan betul.
ii. Membina sekurang-kurangnya tiga daripada lima ayat menggunakan kata kerja
aktif – transitif dan tidak transitif.

13. Sistem Bahasa


 Sebutan dan intonasi
 Tatabahasa : Kata kerja aktif – transitif dan tidak transitif

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


 Ilmu: Pendidikan Sivik dan Pendidikan Moral
 Kemahiran Insaniah
1. Kemahiran Komunikasi
2. Kemahiran Kerja Berpasukan
3. Kemahiran Menyelesaikan Masalah
 Nilai Murni:
1. Bertanggungjawab
2. Tolong-menolong
3. Kerjasama
 Elemen keusahawanan:
EK 2.4.1.9 Berkeupayaan memimpin

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


 Pendekatan berpusatkan murid:
Murid diberi peluang untuk berkomunikasi dan menyelesaikan masalah melalui
pengalaman sedia ada.
 Kemahiran Berfikir:
Menjana idea, menganalisis, merumus, Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT)
 Teknologi Maklumat dan Komunikasi:
Belajar melalui TMK
 Kecerdasan Pelbagai:
Verbal linguistik, interpersonal dan intrapersonal
 Belajar cara belajar:
Mengumpul maklumat dan mencatat maklumat
 Pembelajaran Kontekstual:
Menghubung kait isi pelajaran dengan pengalaman harian murid-murid
 Pembelajaran Koperatif:
Murid belajar bersama-sama, saling belajar dan membantu antara satu sama lain
untuk menyelesaikan sesuatu tugasan.
 Pembelajaran abad ke-21:
Pembentangan kumpulan, table talkers, puzzle it out.

16. Bahan Bantu Mengajar


Bil. Perkara Jumlah
1. Projektor 1
2. Komputer riba 1
3. Sampul surat 6
4. Kertas sebak 6
5. Marker 6
6. Potongan ayat ‘Oh Alamku!' 40
7. Lembaran kerja:
Pengayaan 25
Pemulihan 5
8. Pembesar Suara 1

17. Pengetahuan Sedia Ada


i. Murid pernah melihat keindahan alam.

Aktiviti Pengajaran dan


Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
Pengurusan  Kebersihan kelas  Murid memastikan Peralatan yang sesuai
bilik darjah kelas bersih dan
(2 minit)  Persediaan murid mereka bersedia untuk
untuk belajar belajar
Set Induksi Menonton Video:  Murid ditayangkan BBM
(5 minit) video ‘Memilihara dan  Komputer Riba
Memulihara Alam  Projektor
Sekitar’  Pembesar Suara
 Murid diminta untuk
mengenal pasti kata Nilai Murni
kerja aktif yang  Kasih Sayang
terdapat dalam video  Bertanggungjawab
yang ditayangkan.
 Murid bersoal jawab KB
bersama guru  Menjana idea
berkaitan video yang
ditayangkan. KP
 Guru  Verbal linguistik
menghubungkaitkan  Intrapersonal
video dengan tajuk  Interpersonal
dan isi pembelajaran
pada hari ini. TMK
https://www.youtube.co
m/watch?v=w5JCJzvtZ5Y
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
Pembelajaran
kontekstual
 Menghubungkait isi
pelajaran dengan
pengalaman harian
murid-murid.
Langkah 1 Puzzle it out: Aktiviti 1 BBM:
(15 Minit) Menyusun Ayat  Wakil kumpulan perlu  Potongan ayat ‘Oh,
mencari 8 sampul Alamku!’
surat yang  Kertas Sebak
mempunyai warna  Marker
yang berlainan di
(Rujuk Lampiran 2)
dalam bilik darjah. Nilai murni:
 Murid diminta  Tolong-menolong
melakukan table  Kerjasama
Perbincangan
talkers untuk  Bertanggungjawab
kumpulan
menyusun ayat yang
terdapat dalam Kemahiran Insaniah:
sampul.  Kemahiran
 Murid diminta menulis Komunikasi
kelapan-lapan ayat  Kemahiran Kerja
tersebut atas kertas Sepasukan
sebak yang  Kemahiran
disediakan. Menyelesaikan
 Murid dan guru akan Masalah
sama-sama
menyemak sama ada KP:
ayat yang disusun  Intrapersonal
betul atau salah.  Interpersonal
 Verbal linguistik

KB:
 Menganalisis
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
PAK21:
 Puzzle it out
 Table talker

Pendekatan
berpusatkan murid

Penilaian Objektif (i)


Langkah 2 Bina ayat Aktiviti 1 BBM
(15 minit)  Wakil kumpulan  Komputer Riba
diminta tampil ke  Projektor
hadapan  Kertas sebak
mendapatkan kata  Marker
dasar melalui
pusingan ClassTool KB

Net.  Menjana idea


 Setiap ahli dalam
kumpulan hendaklah Pendekatan

membina ayat yang berpusatkan murid

berbeza
menggunakan kata Kemahiran Insaniah:

kerja yang diperoleh.  Kemahiran

 Setiap kumpulan berkomunikasi

dikehendaki menulis  Kemahiran kerja


Pembentangan
ayat yang dibina pada sepasukan
Kumpulan
kertas sebak.  Kemahiran
 Murid dibimbing oleh menyelesaikan
guru untuk menyemak masalah
jawapan yang betul.
Nilai Murni:
 Kerjasama
 Tolong-menolong

Penilaian objektif (ii)


Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
Langkah 3 Penilaian Penilaian BBM
(18 minit)  Kad Plikers
 Projektor
 Komputer riba

Pengayaan KB
 KBAT
 Menjana idea

KP
 Verbal linguistik
 Intrapersonal
 Interpersonal
Pengayaan
(Rujuk Lampiran 6) EK 2.4.1.9:
 Murid dikehendaki
 Berkeupayaan
menukarkan
memimpin
Pemulihan perkataan berhuruf
condong.
Nilai Murni
 Seterusnya, mereka
 Kasih sayang
dikehendaki untuk
 Kerajinan
membina ayat baharu
 Tolong-menolong
daripada perkataan
 Kerjasama
tersebut.

PAK21
(Rujuk Lampiran 7) Pemulihan
 Kuiz Plikers
 Murid dikehendaki
memadankan
Kemahiran Insaniah
perkataan yang
 Kemahiran
diberikan dengan
berkomunikasi
padanan kata dasar
 Kemahiran kerja
yang betul.
sepasukan
Penutup Penutup kognitif  Murid-murid dibimbing KB
(5 minit)  Rumusan isi oleh guru untuk  Merumus
pelajaran merumuskan isi  Menjana idea
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
pelajaran pada hari
ini. Nilai
 Guru menggalakkan  Kasih sayang
murid mengamalkan  Kerjasama
nilai-nilai murni yang  Saling menghormati
telah dipelajari dalam  Tolong-menolong
kehidupan.
 Guru juga KP
menggalakkan murid  Verbal linguistik
untuk menggunakan  Interpersonal
kata dasar yang betul.
Penutup Sosial  Guru memberi pujian
 Pujian atas kepada murid-murid
usaha dan atas komitmen yang
kejayaan diberikan oleh mereka
pada hari ini.

18. Refleksi
_ / 30 orang murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan baik.

_ / 30 orang murid memerlukan latihan dan bimbingan daripada guru.

19. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia
