Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Pendididkan Kesihatan


Kelas : Tahun 5 Mutiara
Bilangan Murid : 27 Orang
Tarikh : 23 Julai 2019
Masa : 1:30 petang- 2:00 petang
Tema/Tajuk : Modul 2: Kesihatan Mental, Emosi dan Pengurusan
Kemahiran/Fokus : Pengurusan Mental dan Emosi
Standard Kandungan : 2.1 Mengetahui peranan diri sendiri dan ahli keluarga serta kepentingan
institusi kekeluargaan dalam aspek kesihatan keluarga.

Standard Pembelajaran : 2.2.2 Memahami harapan ahli keluarga.

Pengetahuan Sedia : Murid pernah diberikan harapan oleh kelaurga mereka.


Ada
Objektif Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-

1. Menyatakan sekurang kurangnya tiga harapan ahli keluarga


terhadap mereka.
EMK : Keusahawanan –Ciri-ciri tidak berputus asa dan berusaha dengan
bersungguh-sungguh,

Bahan Bantu : Kad huruf,


Mengajar
BIL ISI PELAJARAN AKTIVITI PDP CATATAN
1. SET INDUKSI 1. Membantu murid bersedia 1. Murid akan dipecahkan 1. Strategi pengajaran :
(5 MINIT) dengan memberikan bahan kepada beberapa berasaskan bahan
bantu mengajar. kumpulan. bantu belajar

2. Guru akan memberikan kad 2. Setiap kumpulan akan 2. Gaya pembelajaran :


bergambar kepada murid. diberikan sehelai kertas gaya A (arahan)
 Contoh set huruf : yang mengandungi set
huruf . 3. Nilai: bekerjasama
semasa melakukan
3. Murid dihendaki aktiviti
menyusun perkataan
yang terdapat pada kertas 4. BBM :
tersebut. Set Huruf

4. Guru dan murid


melakukan perbincangan
terhadap kad bergambar
tersebut.
2. LANGKAH 1 1. Memberikan murid idea 1. Murid akan diberikan 1. Strategi pengajaran :
(10 MINIT) tentang harapan ahli keluarga sehelai kertas. berasaskan bahan
mereka. bantu belajar
2. Setiap murid perlu
2. Contoh harapan ibu menulis isi/karangan yang 2. Strategi
terhadap anak: bertajuk harapan keluarga pembelajaran:
“Ingin melihat anak mendapat saya. berpusatkan murid.
6A dalam UPSR”.
3. Murid dihendaki untuk 3. Nilai: Kerjasama
3. Bersoal jawab mengenai menghias kad mereka
harapan dalam keluarga. dengan kreativiti
tersendiri.
3. LANGKAH 2 1. Aktiviti 1. Murid akan 1. Strategi pengajaran :
(10 MINIT)  Pembentangan membentangkan hasil berasaskan bahan
kerja mereka. bantu belajar
2. Murid membentangkan kad
harapan keluarga yang telah 2. Guru dan murid akan 2. Strategi
dibuat. melakukan perbincangan pembelajaran:
mengenai harapan ahli berpusatkan murid.
keluarga
3. Nilai: Kerjasama
4. PENUTUP 1. Guru mengulas secara 1. Murid akan membuat 1. Gaya pembelajaran:
(5 MINIT) ringkas tentang topik yang rumusan berkaitan tajuk gaya A – arahan
telah dipelajari. yang telah dipelajari.
2. Teori Pembelajaran :
2. Rumusan 2. Guru membimbing  Konstruktivisme
 Membuat rumusan murid untuk merumuskan
berkaitan topik yang sesi pembelajaran. 3. Strategi Pdp :
telah dipelajari.  Berpusatkan
 Guru bertanyakan murid dan guru
soalan kepada murid.
Refleksi:

Kekuatan:

Kelemahan

Penambahbaikan

Komen Pensyarah/Guru Pembimbing:
