Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA KELAS 5 MAHAKAVI


KEHADIRA /
TARIKH/ HARI 5/4/2019 JUMAAT MASA 10.20-11.20 TH
N 35
TEMA Kehidupan yang berkualiti TAJUK Restoran pilihanku
STANDARD
5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.
KANDUNGAN
STANDARD 5.1.6 Memahami dan dan menggunakan kata hubung pancangan relatif, kata hubung pancangan
PEMBELAJARAN komplemen dengan betul mengikut konteks.
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 1. Menggunakan kata hubung pancangan relatif dalam ayat.

1. Guru menunjukkan beberapa gambar dan sesi soal jawab dijalankan menggunakan teknik Hot seatl.
(PA-21)
AKTIVITI 2. Guru kaitkan dengan tajuk pelajaran dan menerangkan kepada murid tentang objektif P&P.
PENGAJARAN & 3. Guru menerangkan peranan kata hubung pancangan relatif dan menunjukkan beberapa ayat.
4. Murid membina ayat dengan menggunakan kata hubung pancangan relatif.
PEMBELAJARAN
5. Murid menilai hasil kerja pembentangan kumpulan dari aspek sistem ejaan, kosa kata dan tanda
(PdP) baca secara Gallery Walk.(PA-21)
6. Murid melengkapkan teks dengan menggunakan kata hubung pancangan relatif.
7. Guru membuat kesimpulan pelajaran.

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


PELBAGAI  Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN
 Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
MERENTASI
 Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni
KURIKULUM (EMK)

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
BERFIKIR
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 ____/ 35 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.

 ____/ 35 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

 Mesyuarat / Kursus
REFLEKSI  Cuti Rehat / Cuti Sakit
 Program Sekolah
Aktiviti pengajaran & pembelajaran  Cuti Bencana / Cuti Khas
 Mengiringi Murid
ditangguhkan kerana ….  Cuti Peristiwa / Cuti
Keluar
Umum
 Aktiviti Luar
Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU


MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA KELAS 5 MAHAKAVI
KEHADIRA
TARIKH/ HARI 9/4/2019 SELASA MASA 10.50-11.50 / 35 TH
N
TEMA Kehidupan yang berkualiti TAJUK Merehatkan otak

STANDARD 1.4 Bertutur, berbual dan menyatakan permintaan tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber
KANDUNGAN dalam situasi formal dan tidak formal secara bertatasusila.

STANDARD 1.4.1 Bertutur tentang sesuatu perkara dengan menggunakan pelbagai jenis ayat yang gramatis dalam
PEMBELAJARAN sesuatu situasi secara bertatasusila.

OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :


PEMBELAJARAN 1. Bertutur tentang sesuatu perkara dengan menggunakan pelbagai jenis ayat.
1. Guru menunjukkan gambar otak dan sesi soal jawab dijalankan menggunakan teknik Beach Ball.
(PA-21)
2. Guru kaitkan dengan tajuk pelajaran dan menerangkan kepada murid tentang objektif P&P.
AKTIVITI 3. Murid bertutur dengan menggunakan pelbagai jenis ayat secara bertatasusila.
PENGAJARAN & 4. Murid menulis maklumat tersirat berdasarkan otak.
PEMBELAJARAN 5. Murid menilai hasil kerja pembentangan kumpulan dari aspek sistem ejaan, kosa kata dan tanda
(PdP) baca secara Gallery Walk.(PA-21)
6. Murid menulis ulasan berdasarkan maklumat.
7. Murid menulis ayat dalam bentuk tulisan berangkai.
8. Guru membuat kesimpulan pelajaran.

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


PELBAGAI  Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN
 Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
MERENTASI
 Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni
KURIKULUM (EMK)

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
BERFIKIR
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 ____/ 35 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.

 ____/ 35 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

 Mesyuarat / Kursus
REFLEKSI  Cuti Rehat / Cuti Sakit
 Program Sekolah
Aktiviti pengajaran & pembelajaran  Cuti Bencana / Cuti Khas
 Mengiringi Murid
ditangguhkan kerana ….  Cuti Peristiwa / Cuti
Keluar
Umum
 Aktiviti Luar
Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU


MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA KELAS 5 MAHAKAVI
TARIKH/ HARI 10/4/2019 RABU MASA 10.20-11.20 KEHADIRA / 35 TH
N

TEMA Kehidupan yang berkualiti TAJUK Nyamannya udara di kampung


STANDARD
2.3 Membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
KANDUNGAN
STANDARD 2.3.1 Membaca kuat pelbagai jenis ayat daripada sesuatu bahan bacaan dengan lancar, sebutan yang
PEMBELAJARAN jelas dan intonasi yang betul serta berjeda.
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
OBJEKTIF
1. Membaca pelbagai jenis ayat sebutan dan intonasi yang betul.
PEMBELAJARAN
2. Membina ayat dengan menggunakan kata bilangan.
1. Guru menunjukkan gambar dan sesi soal jawab bermula dengan teknik Hot seat.(PA-21)
2. Guru kaitkan dengan tajuk pelajaran dan menerangkan kepada murid tentang objektif P&P.
AKTIVITI 3. Murid membaca pelbagai jenis ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul.
PENGAJARAN & 4. Murid menyenaraikan kata bilangan dalam peta bulatan.(i-Think)
5. Murid membina ayat dengan menggunakan kata bilangan yang disenaraikan dalam peta bulatan.
PEMBELAJARAN
6. Murid menilai hasil kerja pembentangan kumpulan dari aspek sistem ejaan, kosa kata dan tanda
(PdP) baca secara Gallery Walk.(PA-21)
7. Murid menulis teks dalam bentuk tulisan berangkai.
8. Guru membuat kesimpulan pelajaran.

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


PELBAGAI  Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN
 Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
MERENTASI
 Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni
KURIKULUM (EMK)

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
BERFIKIR
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 ____/ 35 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.

 ____/ 35 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

 Mesyuarat / Kursus
REFLEKSI  Cuti Rehat / Cuti Sakit
 Program Sekolah
Aktiviti pengajaran & pembelajaran  Cuti Bencana / Cuti Khas
 Mengiringi Murid
ditangguhkan kerana ….  Cuti Peristiwa / Cuti
Keluar
Umum
 Aktiviti Luar
Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU


MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA KELAS 5 MAHAKAVI
KEHADIRA
TARIKH/ HARI 11/4/2019 KHAMIS MASA 10.50-11.50 / 35 TH
N
TEMA Kehidupan yang berkualiti TAJUK Tidur yang berkualiti
3.6 Menulis untuk menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara dengan menggunakan bahasa
STANDARD yang
KANDUNGAN
santun.

STANDARD 3.6.1 Menulis untuk menyampaikan maklumat yang betul yang mempunyai kohesi dan koheren serta
PEMBELAJARAN menegaskan bahasa yang santun.
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 1. Menulis maklumat yang mempunyai kohesi(hubungan) dengan menggunakan kata kerja tak
transitif.
1. Guru menunjukkan contoh email dan sesi soal jawab bermula dengan teknik Beach Ball.(PA-21)
2. Guru kaitkan dengan tajuk pelajaran dan menerangkan kepada murid tentang objektif P&P.
3. Murid membaca maklumat yang terdapat email .
AKTIVITI 4. Murid menyenaraikan kata kerja tak transitif yang terdapat dalam email.
PENGAJARAN & 5. Murid menulis maklumat yang mempunyai kohesi dengan menggunakan kata kerja tak transitif
PEMBELAJARAN semasa menulis maklumat.
(PdP) 6. Murid menilai hasil kerja pembentangan kumpulan dari aspek sistem ejaan, kosa kata dan tanda
baca secara Gallery Walk.(PA-21)
7. Murid membina ayat mudah dengan menggunakan kata kerja tak transitif.
8. Guru membuat kesimpulan pelajaran.

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


PELBAGAI  Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN
 Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
MERENTASI
 Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni
KURIKULUM (EMK)

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
BERFIKIR
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 ____/ 35 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.

 ____/ 35 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

 Mesyuarat / Kursus
REFLEKSI  Cuti Rehat / Cuti Sakit
 Program Sekolah
Aktiviti pengajaran & pembelajaran  Cuti Bencana / Cuti Khas
 Mengiringi Murid
ditangguhkan kerana ….  Cuti Peristiwa / Cuti
Keluar
Umum
 Aktiviti Luar
Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________
