Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PELAJARAN DAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN SAINS KELAS 6 ARIF


TARIKH/ HARI 3 JANUARI 2020 /JUMAAT/ MINGGU 1 MASA 8.00-9.00 AM
TEMA Sains Hayat
TOPIK 3.1 Mikroorganisma
KPS Memerhati ,Mengelas
STARNDARD 3.1 Mikroorganisma adalah benda hidup
KANDUNGAN
3.1.1Mengenal pasti jenis mikroorganisma melalui pemerhatian menerusi pelbagai
media.
STANDARD 3.1.2 Menyatakan mikroorganisma menjalani proses hidup dengan menjalankan
PEMBELAJARAN penyiasatan menggunakan peralatan yang sesuai
3.1.3 Mengitlak mikroorganisma ialah benda hidup dan kebanyakannya tidak dapat dilihat
dengan mata kasar.
 Menyatakan jenis dan contoh mikroorganisma.
STANDARD  Memerihalkan mikrooganisma menjalani proses hidup berdasarkan aktiviti yang dijalankan.
PRESTASI  Mengitlak mikroorganisma ialah benda hidup dan kebanyakannya tidak dapat dilihat dengan
mata kasar.
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1. Menyatakan jenis-jenis mikroorganisma dan kumpulannya.
KRITERIA
2. Menyenaraikan proses hidup mikroorganisma dan melihat mikroorganisma menggunakan
KEJAYAAN
mikroskop. Mengelas semua haiwan mengikut ciri yang dikenal pasti

PEMULA
ACT IT OUT
1. Murid main peranan memberus gigi.
2. Murid menyatakan mengapa perlu memberus gigi selepas bangun tidur dan berbincang
dengan guru.

AKTIVITI UTAMA
PENGAJARAN DAN GROUP WORK
PEMUDAH CARA 1. Murid d bahagi 6 kumpulan dan mencari jenis-jenis mikroorganisma.
2. Murid mengambil air kolam dan melihat mikroorganisma.
3. Wakil kumpulan membentangkan hasil perbincangan mereka.

PENUTUP
TELL ME
1. Murid diminta menyatakan proses hidup mikroorganisma
BAHAN BANTU Buku teks , Radas , Spesimen, Gambar/Carta
BELAJAR
ELEMEN Pendidikan alam sekitar
MERENTASI
KURIKULUM
REFLEKSI PdPc tidak dapat dijalankan kerana murid berada di dewan terbuka untuk aktiviti.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN SAINS KELAS 5 PINTAR
TARIKH/HARI/MINGGU 03 JANUARI 2020/ JUMAAT /MINGGU 1 MASA 9.30-10.30 AM
TEMA SAINS HAYAT
TOPIK PROSES HIDUP HAIWAN
STANDARD 3.1 Ciri dan tingkah laku khas haiwan untuk melindungi diri.
KANDUNGAN
STANDARD 3.1.1 Menjelaskan dengan contoh melalui pemerhatian menerusi pelbagai media, ciri dan tingkah laku
PEMBELAJARAN khas haiwan untuk melindungi diri
OBJEKTIF Pada akhir pembelajaran murid dapat:
PEMBELAJARAN 1. Memahami dan mengenalpasti sekurangnya 5/8 ciri dan tingkah laku khas haiwan untuk
melindungi diri
KRITERIA KEJAYAAN Murid dianggap berjaya apabila dapat:
1. Memahami dan menyatakan pendapat mengenai video yang ditunjukkan
2. Meneka beberapa contoh ciri dan tingkahlaku khas untuk melindungi diri drpd musuh.
AKTIVITI PENGAJARAN PEMULA
& PEMUDAH CARA VIDEO SHOW
(PdPC) 1. Murid menonton video yang ditunjukkan.
2. Murid dan guru bersoal jawab mengenai apa yang ditonton dan kaitannya
dengan tajuk.

UTAMA
WHAT AM I? GAME (GROUP)
1. Murid meneka lukisan ahli yang dipilih. Jika betul mereka akan mendapat
satu bintang. Pemenang akan mendapat hadiah.
3. Menggunakkan bahan dalam permainan, murid dikehendaki memilih dan
menyusun jenis-jenis pencaran, dan melekatkan dalam peta buih di papan
tulis.

FIND THE FIB


1. Semua murid menganalisis dan mengenlpasti kesalahan pada jadual yang
mereka susun dengan merujuk buku teks.
2. Murid dan guru berbincang tentang aktiviti yang dijalankan. Kesalahan
dibetulkan (Jika ada)

CUT & PASTE ME


1. Murid diberi kertas lembaran yang perlu diselesaikan mengikut masa yang
ditetapkan.
2. Murid dikehendaki menanda kertas lembaran rakan-rakan lain dalam
kumpulan.
3. Murid dan guru berbincang tentang aktiviti (merujuk buku teks )
4. Lembaran dilekatkan di dalam buku dan akan menjadi rujukan untuk tajuk
yang akan datang.

PENUTUP
QUICK i-THINK MAP
1. Murid melukis peta buih tentang ciri dan tingkahlaku haiwan melindungi diri
dari musuh.
2. Murid pertama mengangkat dan membuat dengan betul akan mendapat
ganjaran.

TRAFFIC LIGHTS
1. Murid mengangkat traffic light yang sesuai dengan kefahaman pdpc hari ni.
BAHAN BANTU BELAJAR Video, Buku teks, , kertas A4, kertas lembaran, gambar.
(BBB)
ELEMEN MERENTAS Pendidikan dan alam sekitar
KURIKULUM (EMK)
REFLEKSI PdPc tidak dapat dijalankan kerana murid berada di dewan terbuka untuk aktiviti.

RANCANGAN PELAJARAN DAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN SAINS KELAS 6 DEDIKASI


TARIKH/ HARI 3 JANUARI 2020 /JUMAAT/ MINGGU 1 MASA 11.20-12.20 PM
BIL.MURID 44 ORANG
TEMA Sains Hayat
TOPIK 3.1 Mikroorganisma
KPS Memerhati ,Mengelas
STARNDARD 3.1 Mikroorganisma adalah benda hidup
KANDUNGAN
3.1.1Mengenal pasti jenis mikroorganisma melalui pemerhatian menerusi pelbagai
media.
STANDARD 3.1.2 Menyatakan mikroorganisma menjalani proses hidup dengan menjalankan
PEMBELAJARAN penyiasatan menggunakan peralatan yang sesuai
3.1.3 Mengitlak mikroorganisma ialah benda hidup dan kebanyakannya tidak dapat dilihat
dengan mata kasar.
 Menyatakan jenis dan contoh mikroorganisma.
STANDARD  Memerihalkan mikrooganisma menjalani proses hidup berdasarkan aktiviti yang dijalankan.
PRESTASI  Mengitlak mikroorganisma ialah benda hidup dan kebanyakannya tidak dapat dilihat dengan
mata kasar.
Pada akhir pelajaran murid dapat:
3. Menyatakan jenis-jenis mikroorganisma dan kumpulannya.
KRITERIA
4. Menyenaraikan proses hidup mikroorganisma dan melihat mikroorganisma menggunakan
KEJAYAAN
mikroskop. Mengelas semua haiwan mengikut ciri yang dikenal pasti

PEMULA
ACT IT OUT
Murid menyatakan mengapa perlu memberus gigi selepas bangun tidur dan berbincang
dengan guru.

UTAMA
AKTIVITI GROUP WORK
PENGAJARAN DAN 4. Murid d bahagi 6 kumpulan dan mencari jenis-jenis mikroorganisma.
PEMUDAH CARA 5. Murid mengambil air kolam dan melihat mikroorganisma.
6. Wakil kumpulan membentangkan hasil perbincangan mereka.

PENUTUP
TELL ME
1. Murid diminta menyatakan proses hidup mikroorganisma .

BAHAN BANTU Buku teks , Radas , Spesimen, Gambar/Carta


BELAJAR
ELEMEN Pendidikan alam sekitar
MERENTASI
KURIKULUM
REFLEKSI PdPc tidak dapat dijalankan kerana murid berada di dewan terbuka untuk aktiviti.
