Anda di halaman 1dari 3

RPH LINUS TAHUN 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSA


RPH 7
SEKOLAH KEBANGSAAN TAN SRI DR. SULAIMAN DAUD

MINGGU : 34 HARI : SELASA TARIKH : 28/8/2018

KELAS : 3 ROS BILANGAN MURID : 30 ORANG MASA :0710 – 0810


(15 LELAKI 15 PEREMPUAN) PAGI

Tema / Tajuk :
Negaraku Tercinta (Tema 8) / Tokoh Pejuang Negara
Standard Kandungan :
2.3 Membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
Standard Pembelajaran :
2.3.1 Membaca kuat pelbagai bahan bacaan yang mengandungi pelbagai pola ayat dengan lancar, sebutan dan
intonasi yang betul dan jelas.
Konstruk Linus : (10)
Keupayaan membaca dan menulis perkataan yang berimbuhan awalan dan akhiran
Pengetahuan Sedia Ada :
Murid mengetahui pahlawan yang terdahulu
PAK-21 :
Komunikasi, kolaboratif , kreatif, kritis, nilai
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) :
Ilmu – Sejarah
Nilai – Kerjasama
BBB / BBM :
Buku Teks Bahasa Malaysia Tahun 3, Kertas Sebak, Kertas perkataan
Objektif Pembelajaran :
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:

Perdana LINUS
menyebut perkataan yang terdapat dalam petikan yang menyebut dan menulis perkataan yang berimbuhan
mengandungi pelbagai pola ayat dengan lancar, sebutan awalan dan akhiran.
dan intonasi yang betul dan jelas.

Jangkaan Murid :
17/17 murid mencapai objektif Jangkaan Murid :
13/13 murid mencapai objektif

Aktiviti Pembelajaran Dan Pemudahcaraan (PdPc) :

KUMPULAN KANDUNGAN CATATAN


/ LANGKAH
Induksi Set Teknik : Soal Jawab KBT:
(5 minit) 1. Guru bertanya kepada murid berkaitan pahlawan yang 1. Kemahiran berfikir (KB)
diketahui. - Menghubungkait
2. Murid menjawab soalan yang ditanya oleh guru. - Mengenal pasti
2. Teori Kecerdasan Pelbagai
(TKP)
- Verbal linguistik
3. Belajar cara belajar (BCB)
- Pembelajaran kontekstual

Guru mengaitkan tokoh yang disayangi dengan tajuk pelajaran Tajuk Pelajaran :
hari ini. Tokoh Pejuang Negara
RPH LINUS TAHUN 3

Langkah 1 Perdana LINUS BBB:


(30 minit) Buku Teks Bahasa Malaysia Tahun
Teknik : Permainan Bahasa Teknik : Permainan Bahasa 3
(Tulisan Bersatu) (Tulisan Bersatu) Lembaran kerja satu dan dua
1. Guru membuat teka teki 1. Guru membuat teka teki
berkaitan perkataan “Dol Said” berkaitan perkataan “Dol Said”
2. Murid dikehendaki meneka 2. Murid dikehendaki meneka KBT:
huruf yang terdapat dalam huruf yang terdapat dalam 1. Kemahiran berfikir (KB)
perkataan yang diteka. perkataan yang diteka. - Mengenal pasti
-Menghubungkait
Teknik : Membaca Teknik : Membaca 2. Teori Kecerdasan Pelbagai
1. Guru menyebut perkataan 1. Guru menyebut perkataan (TKP)
dalam petikan tersebut dalam petikan tersebut dengan - Verbal linguistik
dengan menggunakan nada menggunakan nada dan
dan intonasi yang betul intonasi yang betul
(Rujuk Buku Teks Bahasa (Rujuk Buku Teks Bahasa
Malaysia Tahun 3 muka surat Malaysia Tahun 3 muka surat
120) 120)
2. Murid mengikut guru 2. Murid mengikut guru
menyebut perkataan- menyebut perkataan-
perkataan tersebut dengan perkataan tersebut dengan
beramai-ramai secara beramai-ramai secara
mekanis. mekanis.

Teknik : Soal Jawab Teknik : Soal Jawab


1. Guru bertanya beberapa 1. Guru bertanya beberapa
soalan kepada murid berkaitan soalan kepada murid berkaitan
petikan yang dibaca. petikan yang dibaca.
2. Murid menjawab soalan 2. Murid menjawab soalan
yang ditanya oleh guru yang ditanya oleh guru
berpandukan petikan yang berpandukan petikan yang
ditunjukkan. ditunjukkan.
(Rujuk Buku Teks Bahasa (Rujuk Buku Teks Bahasa
Malaysia Tahun 3 muka surat Malaysia Tahun 3 muka surat
117) 117)

Teknik : Menulis Teknik : Menulis


1. Guru mengedarkan 1. Guru mengedarkan
lembaran kerja kepada murid lembaran kerja kepada murid
untuk menjawab soalan yang untuk menjawab soalan yang
diberikan. diberikan.
(Rujuk Lampiran 1) (Rujuk Lampiran 2)
2. Murid dikehendaki 2. Murid dikehendaki Penilaian Objektif Murid Perdana
menjawab soalan tersebut di menjawab soalan tersebut di dan LINUS
atas lembaran yang atas lembaran yang diedarkan.
diedarkan. (Rujuk Lampiran 2)
(Rujuk Lampiran 1)
RPH LINUS TAHUN 3

Perdana LINUS BBB:


Kertas perkataan
Langkah 2 Teknik : Permainan Bahasa Teknik : Permainan Bahasa Kertas Sebak
(20 minit) (Cari sampai dapat) (Cari sampai dapat)
1. Guru memberikan edaran 1. Guru memberikan edaran
perkataan berkaitan nilai perkataan berkaitan nilai
seorang pemimpin. seorang pemimpin. Nilai :
2. Murid-murid dikehendaki 2. Murid-murid dikehendaki - Kerjasama
mencari nilai yang sesuai mencari nilai yang sesuai
berkaitan kepimpinan. berkaitan kepimpinan. KBT:
(Rujuk Bahan Bantu Belajar) (Rujuk Bahan Bantu Belajar) 1. Kemahiran berfikir (KB)
- Mengenal pasti
2. Teori Kecerdasan Pelbagai
Teknik : Perbincangan Teknik : Perbincangan (TKP)
1. Guru menyuruh murid 1. Guru menyuruh murid - Verbal linguistik
membaca nilai yang diperoleh. membaca nilai yang diperoleh. - Interpersonal
2. Murid dikehendaki 2. Murid dikehendaki
membaca nilai yang diperoleh membaca nilai yang diperoleh
secara serentak mengikut secara serentak mengikut
kumpulan. kumpulan.

Penutup Perdana LINUS KBT:


(5 minit) Teknik : Soal Jawab 1. Kemahiran berfikir (KB)
1. Guru mengemukakan soalan tentang tajuk pelajaran hari ini. - Menghubungkait
2. Murid menjawab soalan yang diberikan oleh guru. 2. Teori Kecerdasan Pelbagai
(TKP)
Soalan : - Verbal linguistik
1. Apakah yang anda pelajari hari ini?
Jangkaan Jawapan :
1. Tokoh Pejuang Negara
