Anda di halaman 1dari 7

UNIVERSITI UTARA MALAYSIA

SCHOOL OF EDUCATION & MODERN LANGUAGES

SGDK 4042

MICRO AND MACRO TEACHING

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TINGKATAN 2


SENI BAHASA
(PANTUN)

PROVIDED FOR :

DR. NOR HASIMAH BINTI ISMAIL

PROVIDED BY :

NORHAFIZAH BINTI AZIZAN (826147)

0
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2020

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TINGKATAN 2 LELAKI : 8 / 8 orang


MINGGU / HARI / TARIKH 03 / RABU / 15 APRIL 2020 PEREMPUAN : 8 / 8 orang
JUMLAH : 16 /16 orang
KELAS 2 PINTAR KEHADIRAN
TIDAK HADIR : TIADA
MASA 08.00 AM – 08.40 AM (40 minit)
BIDANG PEMBELAJARAN SENI BAHASA (PANTUN)

1.1 Memahami dan melafazkan pantun dengan betul secara keseluruhan


STANDARD
KANDUNGAN
1.2 Menghuraikan maksud, ciri dalaman dan ciri luaran serta intonasi puisi.

STANDARD
1.1 Memahami dan melafazkan pantun 4 kerat.
PEMBELAJARAN 1.2 Menghuraikan maksud, ciri dalaman dan ciri luaran serta intonasi puisi.

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :


i. Mengemukakan maksud puisi.
ii. Membaca pantun dengan intonasi yang betul
OBJEKTIF PEMBELAJARAN/ iii. Menerangkan maksud, tema, ciri dalaman, ciri luaran, bentuk serta contoh-
KRITERIA KEJAYAAN contoh sesuai yang terdapat dalam pantun.
iv. Membuat rumusan mengenai pantun.
v. Menjawab soalan dengan betul.

1. Set Induksi
2. Sesi penerangan/ Isi kandungan
3. Aktiviti kumpulan ( Digital Board) / Pengukuhan
4. Sesi penutup dan Penilaian
AKTIVITI PEMBELAJARAN &
PEMUDAHCARAAN (PdPc)

1
ALAT BANTU MENGAJAR (ABM) / BAHAN BANTU MENGAJAR (BBM)
Buku Teks Nota Carta / Graf Komputer / Tablet
Buku Rujukan Model TV / Projektor Internet / Wifi
Modul Subjek Gambar Pembesar Suara / Radio Kalkulator

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)


Kreativiti Dan Inovasi Bahasa Pendidikan Alam Sekitar Patriotisme
Sains Dan Teknologi Keusahawan Pendidikan Kewangan TMK

NILAI MURNI
Baik Hati Kerjasama Bertolak Ansur Keadilan
Keberanian Kejujuran Bersyukur Tolong-menolong
Bertanggungjawab Hemah Tinggi Hormat-menghormati Kasih Sayang
Kesabaran Ketekunan Berjimat Cermat

PETA PEMIKIRAN i-THINK


Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir
Peta Titi Peta Pokok Peta Dakap Peta Alir

PEMBELAJARAN ABAD KE-21 (PAK21)


Komunikasi Kolaborasi Kreativiti Pemikiran Kritikal

TAHAP PEMIKIRAN
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
Mengingat Mengaplikasi Menilai
Memahami Menganalisis Mencipta

PENILAIAN PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN


Buku Latihan Buku Teks Buku Kerja Lembaran Kerja
Pemerhatian Lisan Pembentangan Kerja Kumpulan
Kuiz Tugasan Projek Simulasi / Lakonan

REFLEKSI
10 /16 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan
6 / 16 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
Catatan :
Tangguh : Mesyuarat Kursus
Program Sekolah Cuti Rehat / Cuti Sakit
Aktiviti Luar Guru Pengiring

2
Langkah Pengajaran :

PEMERINGKATAN AKTIVITI BAHAN BANTU

P&P MENGAJAR

Set Induksi 10 minit 1. Guru mempersembahkan

alunan lagu dari media

‘Youtube’ yang bertajuk:

Pandang-pandang Jeling-

jeling. Lagu didendangkan

oleh Allahyarham Tan Sri

S.M. Salim dan Dato’ Siti

Nurhaliza.

2. Guru bersoal jawab dengan

pelajar berkaitan dengan apa

yang dilihat dan

mengaitkannya dengan

pelajaran pada hari ini.

3. Soalan KBAT : “Apakah

nilai-nilai murni, tema dan

persoalan yang anda

perolehi dari video

tersebut’?

3
Peringkat Awal 10 1. Guru memaparkan pantun Pantun 4 Kerat (Kasih-sayang)

minit empat kerat pada kertas Cincin intan bunga selasih,

mahjong. Mari dipakai di waktu petang,

2. Guru membimbing pelajar Kenapa tuan tak mahu berkasih,

membaca pantun empat karat Adakah orang akan melarang.

dengan sebutan dan intonasi

yang betul. Kain sarong kain terendak,

3. Guru membaca pantun Memanglah manis kalau dipakai,

dengan memberi penekanan Kalau takot dilambong ombak,

pada rima setiap baris pantun. Jangan berumah di tepi pantai.

4. Pelajar membaca pantun

secara individu dengan

sebutan dan intonasi yang

betul.

5. Pelajar menggaris rima pada

setiap baris.

6. Guru menerangkan maksud,

tema, ciri dalaman, ciri

luaran, bentuk serta contoh-

contoh sesuai yang terdapat

dalam pantun. .

4
Peringkat Pertengahan 1. Pelajar diarahkan untuk

15 minit menjawab soalan kuiz.

2. Pelajar menjawab soalan

kuiz tersebut melalui

kaedah permainan ‘Digital

Board’ (didik hibur).

3. Pelajar diminta untuk

mejawab soalan kuiz yang

berbentuk KBAT bagi

menguji pemahaman

masing-masing.

4. Pemenang dinilai daripada

ketepatan dan ketangkasan

dalam menjawab soalan

kuiz itu dan saya

menggunakan sistem

ganjaran.

5. Guru menilai hasil

jawapan pelajar.

5
Pengukuhan dan 1. Guru membuat rumusan
Rumusan 5 minit dengan kaitkan pada hasil
pembelajaran pelajar.
2. Setiap wakil kumpulan
memberi satu nilai dan
pengajaran daripada
pantun.
3. Guru memilih satu hasil
ulasan pembentangan yang
terbaik.
