Anda di halaman 1dari 6

Rancangan Pelajaran Harian Reka Bentuk dan Teknologi Tahun 5

Mata Pelajaran : Reka Bentuk dan Teknologi


Tahun : 5K
Tarikh : 03/02/2016 (Rabu)
Masa : 10.20am- 11.20am ( 1 jam )
Bilangan Murid : 30 orang
Tajuk : Penghasilan Projek
Standard Kandungan : 4.2 Menghasilkan projek menggunakan bahan logam dan bukan logam dengan litar
elektronik
Standard Pembelajaran : 4.2.3Menyatakan nama dan fungsi alatan tangan yang digunakan untuk membina
projek iaitu gergasi besi, gunting logam, gandin kayu, gantin getah, kikir rata, kikir parut, playar gabung,pisau boleh laras,
pengikis, penggarit, penebuk pusat, ragum kakak tua dan ragum meja
4.2.4 Menyediakan alatan dan bahan berdasarkan projek
Pengalaman sedia ada : Murid-murid pernah menggunakan alatan tangan dalam kehidupan seharian mereka .
Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
1) Menyatakan secara lisan 8 jenis nama dan fungsi alatan tangan (gergaji besi,
gandin kayu, gandin getah, kikir parut, penggarit, penebuk pusat, ragum kakak tua dan
ragum meja) dengan betul .
2) Menyatakan secara lisan perbezaan alatan tangan (gandin kayu dan gandin
getah) dengan betul.
Kemahiran berfikir : Membuat kaitan, Menyelesaikan masalah, Menyusun atur, merumus dan meringkas
Unsur EMK : Keusahawanan (EK 4- Pengetahuan Teknologi)
Penerapan nilai : berani mencuba, bekerjasama, berdisiplin, menjaga keselamatan
Bahan Bantu Mengajar : Slaid Power Point, video, smart board
PELAKSANAAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Langkah/ Isi Pembelajaran Aktiviti P&P Catatan


Masa
-Guru tayangkan satu video kepada

Set Induksi Video 00.38 saat murid.


-Guru bersoal jawab dengan murid. BBM :
( 5 minit )
Video, smartboard
G:Apakah yang anda nampak?
M:Minion sedang menggunakan Kemahiran
alatan Berfikir :
G:Apakah nama alatan tangan Membuat kaitan
tersebut ?
M: Penukul dan lain-lain
Nilai Murni :
-Guru memperkenalkan tajuk
Berdisiplin,
pengajaran hari ini.
Berani mencuba
“Memahami cara membuat
bagi projek berpandukan
manual” Strategi P & P :
Kontektual
Nama alatan tangan BBM :
1. -Guru memaparkan gambar
Langkah 1 Slaid power point,
setiap alatan tangan serta
(15 minit) smartboard,
menyatakan namanya.
Alatan tangan

2. -Gambar dipaparkan secara satu


Kemahiran
per satu dan murid memerhati
Berfikir :
dengan teliti.
Menyusun atur

3. -Murid digalakkan berkongsi


Nilai Murni :
pengalamannya tentang
berani mencuba
peralatan tangan.

Nama Alatan Tangan


Langkah 2 Fungsi-fungsi alatan tangan: 1. -Guru mampamerkan satu per
1. Gardin Kayu BBM :
satu alatan tangan tersebut dan
(15 minit) -digunakan untuk kerja mengetuk dan membentuk kayu. Slaid power point,
menyatakan fungsi-fungsinya.
2. Gardin Getah Smart board,
-digunakan untuk mengetuk dan membentuk keluli. 2. -Murid akan mendengar dengan
Alatan tangan
3. Penebuk Pusat
teliti dan mencatatkan jika perlu.
-digunakan untuk membuat lubang pandu di atas
permukaan logam sebelum kerja menggerudi. 3. -Guru menerangkan dengna teliti
Kemahiran
cara menggunakan alatan dengan
4. Kikir Parut Berfikir :
-digunakan untuk mengikir dan membentuk hujung pada tempat yang betul dan
kayu. Menyusun atur.
keselamatan yang perlu dijaga
5. Ragum Kakak Tua
-digunakan untuk mengeluarkan paku, memotong dawai semasa menggunakannya.
Nilai Murni :
dan sebagainya
Berani mencuba
6. Penggarit
-digunakan untuk melukis garisan pada permukaan Menjaga
benda kerja. keselamatan
7. Gergaji Besi
-digunakan semasa memotong benda yang keras seperti
batang besi.

8. Ragum Meja
-digunakan untuk mengetatkan tanggam

-digunakan untuk memegang bahan besi atau kayu.


Langkah 3 BBM :
Aktiviti kumpulan -Guru akan membahagikan semua
(20 minit) Gambar alatan
murid-murid kepada 5 kumpulan
tangan, kad
-Guru akan tunjukkan beberapa
manila, marker
alatan tangan yang telah dibelajari
pen
oleh murid.
Kemahiran
-Guru minta setiap kumpulan
Berfikir :
tersebut perlu berbincang dan
membentang nama dan fungsi alatan Menyusun atur,
(5 minit tangan. membuat kaitan,
perbincangan)
-Murid juga perlu menyenaraikan
alatan dan bahan yang perlu
disediakan. Nilai Murni :
Bekerjasama,
berdisiplin,

(5 minit pembentangan bagi setiap kumpulan)


Penutup Rumusan -Guru memilih secara rawak, pilih Kemahiran
beberapa murid untuk imbas kembali Berfikir :
(4 minit) -imbas kembali apa yang telah dibelajari. apa yang telah belajari.
Membuat kaitan,
-Guru membuat rumusan tentang tajuk merumus dan
yang diajar. meringkas
Aktviti rumah: pembelajaran yang berterusan
Nilai Murni :
-Guru meminta murid menyenaraikan
alatan tangan yang ada di rumah Berani mencuba
masing masing lalu berkongsi pada
minggu hadapan.

Refleksi :

____________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________
