Elektronik

Anda mungkin juga menyukai

Anda di halaman 1dari 7

Rancangan Pelajaran Harian Reka Bentuk dan Teknologi Tahun 5

Mata Pelajaran : Reka Bentuk dan Teknologi


Tahun : 5K
Tarikh : 23/02/2016 (Selasa )
Masa : 8.30am- 9.30am ( 1 jam )
Bilangan Murid : 30 orang
Tajuk : Penghasilan Projek
Standard Kandungan : 4.2 Menghasilkan projek menggunakan bahan logam dan bukan logam dengan litar
elektronik
Standard Pembelajaran : 4.2.7 Membuat kemasan projek menggunakan cat licau atau syelek dengan cara yang
betul
Pengalaman sedia ada : Murid-murid pernah melihat aktiviti mengecat dijalankan.
Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
1) Membuat kemasan projek menggunakan cat licau atau syelek dengan cat yang
betul.
Kemahiran berfikir : Membuat kaitan, Menyelesaikan masalah, Menyusun atur, merumus dan meringkas
Unsur EMK : Keusahawanan: (EK 5 Prinsip keadilan mengikut giliran
Kreativiti – Membuat perbandingan kualiti bahan
Penerapan nilai : berani mencuba, bekerjasama,
Bahan Bantu Mengajar : Slaid Power Point, smart board,sarung tangan, kertas las , cat licau, syelek, berus cat,
berus syelek, pelarut , surat khabar.
PELAKSANAAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Langkah/ Isi Pembelajaran Aktiviti P&P Catatan


Masa
-Guru menunjukkan 2 contoh projek BBM :

Set Induksi Contoh Projek Penggera yang siap dan belum siap yang telah siap. 2 contoh projek
1) Projek yang siap dibuat kemasan
( 5 minit )
2) Projek yang belum di buat kemasan Kemahiran
-Guru meminta murid menerangkan Berfikir :
perbezaan projek tersebut. Membuat kaitan

-Guru mengaitkan jawapan murid


Nilai Murni :
dengan tajuk pengajaran hari ini.
Berani mencuba
“Membuat kemasan projek”
BBM :
Langkah 1 Kertas las, projek
1. Guru menutup suis kipas terlebih
(15 minit) penggera, sarung
dahulu supaya habuk tidak
tangan, apron,
berkeliaran di udara.
bongkah kayu.
2. Kemudian, guru menerangkan
kepada murid mengenai kertas
las dan cara penggunaannya.
Nilai Murni :
3. Guru membimbing murid
Menjaga
menggunakan kertas las untuk
keselamatan
melicinkan permukaan kayu.
4. Murid membersihkan permukaan
kayu dari habuk dan kotoran.
5. Murid menggunakan kain basah
membersihkan meja sebelum
aktiviti syelek diteruskan.
Peringatan : Sebelum memulakan projek, murid
perlu memakai sarung tangan dan apron bagi
menjaga keselamatan diri.
Langkah 2
BBM :
(20minit) Projek Penggera,
1. Guru menunjukkan syelek serta
cara menggunakan dengan syelek, berus cat ,
betul. surat khabar,
2. Semasa syelek dimulakan bekas plastik
perlulah melakukan sapuan nipis
di permukaan kayu. Berus
Kemahiran :
syelek digerakkan mengikut ira
Mengecat cat licau
kayu.
dengan
3. Murid melakukan kemasan
menggunakan
menggunakan syelek pada
berus cat.
permukaan projek sebanyak 2-3
kali.
Nilai Murni :
Menjaga
4. Murid membiarkan syelek yang
kebersihan
digunakan di permukaan projek
kering sepenuhnya.

5. Setelah permukaan syelek


kering maka kertas las
digunakan untuk melicinkan
permukaan projek sebanyak 2-3
kali.
Langkah 3 BBM:
Penyelenggaran bengkel:
6minit Bekas plastik,
1.Guru mengarahkan murid-murid
turpentine, berus
membersihkan
syelek
bengkel,membersihkan alatan,
menyimpan bahan projek.

2.Guru menerangkan cara bersih


berus syelek dengan menggunakan
pelarut.

3.Kemudian berus dikeringkan


dengan menggunakan kain.
Langkah 4 Latihan Pengukuhan BBM :
1.Guru memberi masa murid
10 minit Buku latihan
melakukan latihan kerja selama 6
kerja
minit.
m/s 12
2. Murid membuat latihan kerja
manakala guru meronda kelas sambil
bersedia membantu murid yang
memerlu tunjuk ajar.

3.Guru bincang latihan kerja bersama


murid.

Penutup Rumusan -Guru memilih secara rawak, pilih


beberapa murid untuk imbas kembali
(4 minit) -imbas kembali apa yang telah dibelajari. apa yang telah belajari. Nilai Murni :
Berani mencuba
-Guru membuat rumusan tentang tajuk
Aktviti rumah: pembelajaran yang berterusan yang diajar.

-Guru meminta murid membawa


sarung tangan dan bateri AA, bekas
plastik bagi kegunaan projek penggera

Refleksi :
____________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________
