Anda di halaman 1dari 15

AMALAN PROFESIONAL – PRAKTIKUM FASA 1 SK LAKSAMANA (SALASIAH BT ABD SAID, PISMP BMM

JUN 2016)

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI


MATA
Pendidikan Jasmani MINGGU 38
PELAJARAN

KELAS 4 Bestari MASA 0710-0740

TARIKH 06.09.2018 HARI Khamis

BIDANG : Olahraga Asas (Kemahiran asas lompatan) TAJUK : Berlari dan melompat

1.10.3 Berlari dan melompat


1.10 Berkebolehan menggunakan kaki kanan dan
melakukan kemahiran
mendarat menggunakan kaki kiri dan
asas lompatan dengan
lakuan yang betul. sebaliknya.

KOD 2.10.2 Mengenal pasti cara bahagian-


2.10 Berkebolehan mengaplikasikan
KOD STANDARD STANDARD bahagian badan yang boleh
KANDUNGAN konsep pergerakan dan prinsip PEMBELAJAR digunakan semasa mendarat dengan
mekanik dalam kemahiran asas AN selamat.
lompatan.
5.2.2 Berkeyakinan untuk melakukan
5.20 Menunjukkan keyakinan pelbagai pergerakan berkemahiran.
dan tanggungjawab kendiri
semasa melakukan aktiviti
fizikal.
1. Berlari dan melompat
menggunakan kaki kanan dan
Di akhir pdp, murid akan dapat : mendarat dengan kaki kiri di
 Melaksanakan aktiviti dalam gelung sebanyak 3 kali.
OBJEKTIF KRITERIA
berlari dan melompat serta 2. Menyusun dan menampal puzzle
PEMBELAJARAN KEJAYAAN
mendarat dengan lakuan gambar bahagian-bahagian
yang betul. badan yang digunakan semasa
mendarat.

STRATEGI PEMBELAJARAN & PENGAJARAN

 Murid melakukan pemanasan badan dengan melakukan permainan `pocong’. Cara


pelaksanaannya:
a. Murid bebas bergerak dalam kawasan yang ditetapkan.
AKTIVITI b. Murid yang menjadi `pocong’ perlu melompat dengan kedua-dua belah kaki
PERMULAAN
(5 minit) semasa mengejar murid yang lain.
c. Murid yang lain akan melompat dengan sebelah kaki sahaja.
d. Sekiranya murid berjaya ditangkap oleh `pocong’, dia pula akan menjadi `pocong’.
 Murid membaca kriteria kejayaan secara kelas.
AKTIVITI 1. Aktiviti 1 (Kemahiran Berlari dan Melompat)
UTAMA - Guru mendemonstrasikan cara berlari dan melompat dengan betul.
(20 Minit) - Murid berlari menuju ke arah gelung dan melompat guna kaki kanan pada gelung
pertama dan mendarat di gelung ke-2 dengan kaki kiri.
- Setiap murid membuat ulangan sebanyak 3 kali.
- Guru melihat dan membetulkan perlakuan murid iaitu;-
AMALAN PROFESIONAL – PRAKTIKUM FASA 1 SK LAKSAMANA (SALASIAH BT ABD SAID, PISMP BMM
JUN 2016)

a. Berlari menggunakan bebola kaki.


b. Sebelum melompat perlu fleksikan lutut dan rendahkan badan.
c. Melompat guna kaki kanan.
d. Mendarat dengan kaki kiri dan lutut difleksikan untuk serap daya dan elak
kecederaan.
- Guru membimbing murid yang tidak dapat menguasai kemahiran berlari dan
melompat.

2. Aktiviti 2 (Permainan Kecil – Hebat Melompat)


- Murid dibahagikan kepada empat kumpulan.
- Pelari pertama dari setiap kumpulan bersedia di tempat permulaan.
- Wisel dibunyikan, pelari perlu berlari dan melompat guna kaki kanan pada gelung
pertama dan mendarat guna kaki kiri pada gelung ke-2.
- Pelari perlu mengambil 1 puzzle sebelum kembali ke tempat permulaan.
- Pelari kedua hanya boleh memulakan larian setelah menyentuh tangan pelari
pertama.
- Setelah habis, setiap kumpulan perlu menyusun dan menampal semua puzzle
menjadi sebuah gambar.
- Kumpulan yang paling pantas berlari, melompat dan siapkan puzzle akan
dinobatkan sebagai juara.
- Berikut merupakan kedudukan kawasan permainan:-

- Kandungan puzzle mengandungi gambar bahagian-bahagian badan yang boleh


digunakan semasa mendarat iaitu:
a. Kaki menyentuh lantai
b. Lutut difleksikan
c. Tangan dihayun ke depan
d. Postur badan condong ke depan

1. Murid melakukan penyejukan badan yang menekankan kepada bahagian kaki dan
regangan statik dilakukan.

AKTIVITI 2. Guru melakukan penilaian pengajaran dan pembelajaran dengan mengedarkan lembaran
PENUTUP kerja.
(5 Minit) 3. Guru dan murid merumuskan pembelajaran pada hari ini;-
a. Murid menyebut kemahiran yang dilakukan hari ini.
b. Menyebut bahagian badan yang terlibat semasa mendarat.
AMALAN PROFESIONAL – PRAKTIKUM FASA 1 SK LAKSAMANA (SALASIAH BT ABD SAID, PISMP BMM
JUN 2016)

 Round Table  Lain – lain : Demonstrasi


PEMBELAJARAN  Peta I-Think  Three Stray,
 Think, Pair –
 Role Play/Main One Stay
ALAF 21 Share
Peranan  Pembentangan
 P. Koperatif  Hot Seat
 Gallery walk Hasil Sendiri
 PBL  Deklamasi
Sajak/Nyanyian
 P. Masteri
 Inkuiri Pen.
 PM. Masalah
Catatan: Semua murid main peranan untuk menyusun puzzle.

BAHAN BANTU  Buku teks  Internet  Radio / TV  Lain-lain :


1. Gelung (8)
BELAJAR (BBB)  Kad manila  Eksperimen  Bola kecil
2. Tali skip (2)
 Powerpoint  Gambar /cerita  Field Marker 3. Lembaran kerja (36)
(4)

 Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


KECERDASAN  Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang
PELBAGAI

Catatan: Murid melakukan pergerakan berlari dan melompat dalam kawasan yang ditetapkan.

ELEMEN  Kreativiti & Inovasi  TMK  Keusahawanan


MERENTASI
KURIKULUM
(EMK) Catatan: murid bersifat kreatif semasa menyusun puzzle gambar.

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
KEMAHIRAN  Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai
BERFIKIR

Catatan: Murid membuat ramalan untuk menyusun dan meneka gambar puzzle.

 Lembaran Kerja  Hasil Pembentangan  Lisan


 Pemerhatian  Tugasan individu /  folio  Lain – lain :
PENILAIAN  Kuiz kumpulan  Perbincangan
PENGAJARAN &  Projek  Ujian  Senarai semak
PEMBELAJARAN

Catatan:

 Komunikasi  Pemikiran Kritikal


 Kolaboratif  Kreativiti dan inovatif
 Karektor  Kebangsaan
ELEMEN 6K

Catatan: Karektor terbentuk sebagai seorang ahli sukan lompat jauh.


AMALAN PROFESIONAL – PRAKTIKUM FASA 1 SK LAKSAMANA (SALASIAH BT ABD SAID, PISMP BMM
JUN 2016)

 --/-- orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
 --/-- orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

 Mesyuarat /  Cuti Rehat / Cuti


Kursus Sakit
REFLEKSI
Aktiviti pengajaran & pembelajaran  Program Sekolah  Cuti Bencana / Cuti
ditangguhkan …  Mengiringi Murid Khas
Keluar  Cuti Peristiwa /
 Aktiviti Luar Cuti

Aktiviti PdP dibawa ke :

 Guru membimbing dan bermain bersama dengan murid yang kurang


KERJA SUSULAN menguasai kemahiran.
PEMULIHAN
UNTUK MURID

 Melayari internet dengan menonton acara sukan lompat jauh.


PENGAYAAN
AMALAN PROFESIONAL – PRAKTIKUM FASA 1 SK LAKSAMANA (SALASIAH BT ABD SAID, PISMP BMM JUN 2016)

REFLEKSI

Kekuatan

Kelemahan

Penambahbaikan
AMALAN PROFESIONAL – PRAKTIKUM FASA 1 SK LAKSAMANA (SALASIAH BT ABD SAID, PISMP BMM
JUN 2016)

MENDARAT
AMALAN PROFESIONAL – PRAKTIKUM FASA 1 SK LAKSAMANA (SALASIAH BT ABD SAID, PISMP BMM
JUN 2016)

KAKI KIRI
AMALAN PROFESIONAL – PRAKTIKUM FASA 1 SK LAKSAMANA (SALASIAH BT ABD SAID, PISMP BMM
JUN 2016)

MELOMPAT
KAKI KANAN

MULA Petunjuk:

Murid

Skitel

Pundi
kacang

Kotak

Tali skipping
AMALAN PROFESIONAL – PRAKTIKUM FASA 1 SK LAKSAMANA (SALASIAH BT ABD SAID, PISMP BMM
JUN 2016)

LUTUT DIBENGKOKKAN
AMALAN PROFESIONAL – PRAKTIKUM FASA 1 SK LAKSAMANA (SALASIAH BT ABD SAID, PISMP BMM
JUN 2016)

KAKI MENYENTUH TANAH


AMALAN PROFESIONAL – PRAKTIKUM FASA 1 SK LAKSAMANA (SALASIAH BT ABD SAID, PISMP BMM
JUN 2016)

TANGAN DIHAYUN KE
DEPAN
AMALAN PROFESIONAL – PRAKTIKUM FASA 1 SK LAKSAMANA (SALASIAH BT ABD SAID, PISMP BMM
JUN 2016)

BADAN CONDONG KE
DEPAN
AMALAN PROFESIONAL – PRAKTIKUM FASA 1 SK LAKSAMANA (SALASIAH BT ABD SAID, PISMP BMM JUN 2016)

LEMBARAN KERJA

Nama :…………………………………. Kelas : …………………………………….. Tarikh : …………………………………..

Saya boleh
Tandakan (/) pada pernyataan yang BETUL dan (X) pada pernyataan yang SALAH.
berjaya.

Berlari menggunakan bebola kaki atau hujung kaki.

Melompat menggunakan kaki kiri.

Mendarat menggunakan kaki kiri.

Lutut dibengkokkan sebelum melompat.

Badan berdiri tegak semasa melompat.


AMALAN PROFESIONAL – PRAKTIKUM FASA 1 SK LAKSAMANA (SALASIAH BT ABD SAID, PISMP BMM JUN 2016)

KRITERIA KEJAYAAN

1. Berlari dan melompat menggunakan


kaki kanan dan mendarat dengan kaki
kiri di dalam gelung sebanyak 3 kali.

2. Menyusun dan menampal puzzle


gambar bahagian-bahagian badan
yang digunakan semasa mendarat.
AMALAN PROFESIONAL – PRAKTIKUM FASA 1 SK LAKSAMANA (SALASIAH BT ABD SAID, PISMP BMM JUN 2016)

Puzzle Gambar
