Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL

Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual 5 Cemerlang


dan Kelas
Bidang Menggambar
Tema Objek Buatan Manusia
Tajuk Blok Cetakan
Tarikh 20 Jun 2019
Masa 60 minit
  Standard Kandungan:   
Fokus 1. Membuat persepsi dan menggunakan bahasa seni visual yang
ada pada karya corak teknik cetakan.

2. Mengaplikasi bahasa seni visual dan media dalam penghasilan


karya corak teknik cetakan.

3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi


dalam penghasilan karya corak teknik cetakan.
Standard Pembelajaran:

1.1 Persepsi Estetik

Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual


yang ada pada corak teknik cetakan.
2.1.1 Unsur Seni
2.1.1.1 Rupa - geometri atau organik
2.1.1.2 Warna - sekunder atau tertier
2.1.2 Prinsip Rekaan
2.1.2.1 Kontra - warna
2.1.2.2 Ritma dan pergerakan - susunan cerminan

1.2 Aplikasi Seni


Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, media
serta proses dan teknik dalam penghasilan corak teknik cetakan.
2.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media seperti:
2.2.1.1 Alat - pembaris, kad bergelugur,berus lukisan,palet dan
alatan lain yang sesuai
2.2.1.2 Bahan - kertas lukisan, cat air atau cat poster atau cat
tempera dan bahan lain yang sesuai
2.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam
penghasilan karya
2.2.2.1 Teknik - cetakan blok

1.3 Ekspresi Kreatif


Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni
visual, media serta proses dan teknik dalam penghasilan corak teknik
cetakan secara kreatif.
2.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif.
2.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya corak
teknik cetakan.
2.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan
karya corak teknik cetakan.
Objektif Pada akhir pembelajaran murid dapat:

(a) Menguasai kemahiran menggunakan teknik cetakan dengan


menekankan bahasa seni visual.
(b) Menghasilkan corak terancang dengan mengaplikasikan media
serta proses dan teknik secara kreatif.
(c) Mengamalkan nilai-nilai murni seperti bekerjasama, ketekunan,
kekemasan, kebersihan dan mengutamakan keselamatan.
Aktiviti
1. Guru menunjukkan contoh hasil karya menggunakan blok
cetakan kepada murid.
2. Guru menerangkan kaedah untuk menghasilkannya.
3. Murid menghasilkan hasil karya cetakan dengan bimbingan
guru.
4. Guru menilai hasil karya murid dengan teliti.
EMK Nilai Murni: Kreatif, Inovasi, Keusahawanan, Kesyukuran
KPPSV: Kreatif, Inovatif, Penguasaan asas seni visual dalam teknik
mozek
Bahan/Alat Bentuk beg kertas, gunting, gam, kertas kotak, warna air, berus, hasil
Bantu Mengajar karya contoh
(BBM/ABM)
Penilaian P&P Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat lukisan
berdasarkan empat Standard Kandungan.
Refleksi ___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ___ orang murid
yang tidak menguasai akan diberi bimbingan.
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
AKTIVITI EMK CATATAN
Set Induksi (5 minit) BBM
Nilai Murni -Karya contoh
1. Guru menunjukkan contoh hasil karya beg -kecintaan  
kertas yang telah siap dihasilkan.  
KB
2. Guru memperkenalkan tentang teknik -Menjana Idea
cetakan yang digunakan untuk menghasilkan -menghubung kait
beg kertas yang ditunjukkan.

Aktiviti 1 (15 minit) Nilai BBM


- menghargai -Karya-karya
1. Guru menyoal murid-murid tentang teknik contoh
cetakan berdasarkan pengetahuan sedia ada KB -Bentuk beg
murid. (Mencungkil pengetahuan sedia ada - menjana idea kertas
murid) -menghubung kait -gunting
-gam
Contoh soalan: -warna air
-kertas kotak
(a) Bagaimanakah karya cetakan ini
-berus
dihasilkan?
(b) Apakah teknik yang digunakan bagi
menghasilkan hasil karya ini?
2. Guru menerangkan tentang definisi cetakan
(Salah satu karya menggunakan blok yang
akan dicetak secara berulang-ulang.)
3. Guru menunjukkan contoh gambar hasil
cetakan corak terancang bagi meransang
kreativiti murid.
4. Guru menunjukkan pelbagai contoh gambar
corak pada beg kertas.
5. Seterusnya, guru menunjukkan
demonstrasi/tunjuk cara membuat karya
cetakan sebagai corak pada beg kertas.
Aktiviti 2 (35 minit) Nilai BBM
-berhati-hati -Bentuk beg
1. Guru mengagihkan bahan-bahan yang   kertas
disediakan kepada setiap murid.   -gunting
2. Guru mengarahkan semua murid melakarkan KB -gam
motif pada kertas kotak yang diberikan. - menjana idea -warna air
3. Seterusnya, mereka dikehendaki untuk - menyusun -berus
menggunting lakaran motif tersebut dan -kertas kotak
mengoyakkan lapisan pertama kertas kotak
tersebut sehingga menimbulkan corak
bergelugur yang terdapat pada lapisan kedua
kertas kotak tersebut.
4. Semua murid dikehendaki untuk
menyapukan warna pada blok cetakan
(kertas kotak yang sudah siap digunting
mengikut motif yang dikehendaki dan
dibuang lapisan pertama) dengan berhati-
hati agar warna air yang digunakan tidak
terkena pada pakaian mereka.
5. Blok cetakan yang sudah disapukan dengan
warna perlu dicetak pada permukaan kertas
yang sudah mempunyai bentuk beg kertas.
Murid-murid perlu menyusun kedudukan
corak blok cetakan dengan kreatif.
6. Murid perlu mengulangi langkah tersebut
sehingga keseluruhan permukaan bentuk
beg kertas dipenuhi dengan corak blok
cetakan tersebut.
7. Murid menggunting hasil corak cetakan
mengikut bentuk beg kertas dan melekatkan
bahagian yang perlu dilekatkan agar
menghasilkan sebuah beg kertas.

Penutup (5 minit) KB  
-analisis
1. Guru membuat kesimpulan sesi pengajaran
dan pembelajaran yang berlangsung.
