Anda di halaman 1dari 3

Rancangan Pengajaran Harian

Bahasa Malaysia

Tarikh/Hari : 8 Ogos 2016 / Isnin

Kelas : 4 Muslim

Bilangan Murid : 37 Orang

Masa : 12:00 – 1:00

Tema : Kenali Warisan Bangsa

Tajuk : Penglipur Lara Awang Batil

Standard Kandungan : 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.

Standard Pembelajaran : 5.1.5 Memahami dan menggunakan kata adjektif dan kata penguat dengan betul mengikut konteks.

Objektif : Murid dapat membina ayat menggunakan kata adjektif dan kata penguat dengan betul mengikut konteks.

Pengisian Kurikulum : Ilmu – Sejarah penglipur lara

Nilai – Bersyukur, Kasih Sayang, Bertanggungjawab, Keberanian

KB – Menjana Idea

KP – Intrapersonal & Interpersonal

Kemahiran – Menulis

Patriotisme – Cinta akan warisan bangsa

Sistem Bahasa : Tatabahasa - Morfologi

Bahan Bantu Belajar : Teks ‘ Penglipur Lara Awang Batil ‘


Langkah Isi Pelajaran Langkah / Aktiviti Catatan
Set Induksi ( 5 Minit ) Teknik Lakonan : Gaya seorang Teknik : Lakonan Ilmu – Sejarah Penglipur Lara
penglipur lara bercerita.
1. Guru menggayakan watak Patriotisme – Cinta akan warisan
seorang penglipur lara sedang bangsa
bercerita di hadapan kelas.

2. Guru menyampaikan sebahagian


daripada hikayat raja muda.

3. Guru bersoal jawab dengan murid


mengenai watak yang dilakonkan.

4. Guru mengaitkan dengan isi


pelajaran hari ini.
Langkah 1 ( 25 Minit ) Menyenaraikan kata adjektif dan 1. Guru menyuruh murid membaca
kata penguat yang ada dalam teks teks ‘Penglipur Lara Awang Batil’ KP – Interpersonal
‘Penglipur Lara Awang Batil’. secara senyap.
Nilai – Keberanian
2. Guru memilih beberapa orang
murid untuk membaca setiap Kemahiran – Menulis
rangkap teks tersebut secara kuat di
hadapan kelas.

3. Guru menyuruh murid di dalam


kelas untuk menyenaraikan kata
adjektif dan kata penguat yang dapat
mereka kesan di dalam teks.

4. Guru menyuruh beberapa orang


pelajar untuk menulis kata adjektif
dan kata penguat yang mereka
dapat di papan putih.
Langkah 2 ( 15 Minit ) Membina ayat menggunakan kata 1. Guru menyuruh pelajar untuk KB – Jana Idea
adjektif dan kata penguat secara membentuk kumpulan kecil
berkumpulan. . KP - Intrapersonal
2. Murid dikehendaki membina 5
ayat daripada kata adjektif yang
mereka perolehi secara
berkumpulan.

Langkah 3 ( 10 Minit ) Membaca ayat yang telah dibina 1. Guru memilih wakil daripada Nilai – Keberanian
dalam kumpulan. setiap kumpulan untuk membaca
ayat yang telah dibina di hadapan
kelas.

2. Guru menyuruh memuji


keberanian yang ditunjukkan oleh
setiap wakil kumpulan.

Penutup ( 5 Minit ) Pengayaan dan Pemulihan 1. Murid menulis kata adjektif dan Kemahiran – Menulis
kata penguat yang mereka perolehi
di dalam buku tulis.

2. Murid menyalin semula ayat yang


telah dibina di dalam kumpulan ke
dalam buku tulis,

3. Guru merumuskan isi pelajaran


pada hari tersebut.
