Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATEMATIK
TAHUN 3
MINGGU : 2

Tarikh / Hari 6.1.2020 ISNIN


Kelas 3 AB
Masa 4.50 - 5.50 petang.
Bidang Nombor dan Operasi
Tajuk Nombor hingga 10 000
Standard Kandungan 1.1 Nilai nombor.
1.1.1 Menamakan nombor hingga 10 000:
i) Membaca sebarang nombor yang diberi dalam perkataan.
ii) Menyebut sebarang nombor yang diberi dalam bentuk angka.
Standard Pembelajaran
iii) Memadan angka dengan namanya dalam perkataan.

Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-


1. Membaca sebarang nombor yang diberi dalam perkataan
2. Menyebut sebarang nombor yang diberi dalam bentuk angka.
Objektif Pembelajaran
3. Memadan angka dengan namanya dalam perkataan.

1. Set induksi.
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid menyebut nombor pada papan mata dan nombor peserta
sukan.
Aktiviti
4. Murid memadankan angka dengan perkataan menggunakan kad
angka dan perkataan.
5. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
6. Guru membimbing murid membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

Nilai Murni: Mendengar arahan guru, keyakinan


EMK
EMK: Keusahawanan

BBB Buku teks, buku aktiviti


Penilaian P&P Soalan (Lisan dan bertulis)

Refleksi / Catatan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK
TAHUN 3

Tarikh
Kelas
Masa
Bidang Nombor dan Operasi
Tajuk Nombor hingga 10 000
Standard Kandungan 1.2 Menulis nombor
(i) Menulis sebarang nombor hingga 10000 apabila diberi nombor itu dalam
Standard Pembelajaran perkataan
(ii) Menulis dalam perkataan sebarang nombor hingga 10000
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
1. Menulis sebarang nombor hingga 10000 apabila diberi nombor itu
Objektif Pembelajaran
dalam perkataan
2. Menulis dalam perkataan sebarang nombor hingga 10000
Tulis nombor (Buku teks – Muka surat 3)
1. Murid menulis nombor dalam angka dan perkataan dengan betul.
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
Aktiviti
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku aktiviti –
Muka surat 3)
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

Nilai Murni: Mendengar arahan guru, keyakinan


EMK
EMK: Keusahawanan

BBB Buku teks, buku aktiviti


Penilaian P&P Soalan (Lisan dan bertulis)
Pada akhir pengajaran;

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang
tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
Refleksi
PdP ditunda

kerana………………………………………….............................................................

………………………………………………………………………………………………………………….

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK
TAHUN 3

MINGGU : 2

Tarikh 8.1.2020 RABU


Kelas 3AF
Masa 5.00 – 6.00 PETANG
Bidang Nombor dan Operasi
Tajuk Nombor hingga 10000
Standard Kandungan 1.1 Nilai nombor
1.1.2 Menentukan nilai nombor hingga 10000
(i) Menunjukkan kuantiti bagi nombor yang diberi.
Standard Pembelajaran (ii) Memadankan kumpulan objek dengan nombor.
(iii) Membandingkan nilai dua nombor.
(iv) Menyusun kumpulan objek mengikut tertib menaik dan tertib menurun
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
1. Menyusun kumpulan objek, kad gambar dan kad angka mengikut
Objektif Pembelajaran tertib menaik dan tertib menurun.
2. Membandingkan dua nombor dan menyebut sebarang nombor yang
terletak di antaranya.
1. Set induksi.
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
Aktiviti 3. Aktiviti berpasangan.
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
5. Guru membimbing murid membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

Nilai Murni: Mendengar arahan guru, keyakinan


EMK
EMK: Keusahawanan

BBB Buku teks, buku aktiviti


Penilaian P&P Soalan (Lisan dan bertulis)

Refleksi / Catatan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK
TAHUN 3
MINGGU : 3

Tarikh 15.1.2020 RABU


Kelas 3AR
Masa 12.50 – 1.50 PETANG
NOMBOR DAN OPERASI
Bidang
NOMBOR BULAT HINGGA 10 000
Tajuk
Standard Kandungan 1.3 Rangkaian nombor.
1.3.1 Membilang satu-satu hingga sepuluh-sepuluh, seratus-seratus dan
seribu-
Standard Pembelajaran seribu secara tertib menaik dan menurun.
1.3.2 Melengkapkan sebarang rangkaian nombor secara tertib menaik dan
menurun.
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
1. Membilang satu-satu hingga sepuluh-sepuluh, seratus-seratus dan
seribu-seribu secara tertib menaik dan menurun.
Objektif Pembelajaran
2. Melengkapkan sebarang rangkaian nombor secara tertib menaik dan
menurun.

1. Set induksi.
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
Aktiviti 3. Aktiviti berpasangan.
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
5. Guru membimbing murid membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

Nilai Murni: Mendengar arahan guru, keyakinan


EMK
EMK: Keusahawanan

BBB Buku teks, buku aktiviti


Penilaian P&P Soalan (Lisan dan bertulis)

Refleksi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK
TAHUN 3

MINGGU : 3

Tarikh 17.1.2020 JUMAAT


Kelas 3AK
Masa 5.30 – 6.30 PETANG
Bidang Nombor dan Operasi
Tajuk Nombor hingga 10000
Standard Kandungan 1.4 Nilai tempat.
1.4.1 Menyatakan nilai tempat dan nilai digit bagi sebarang nombor.
Standard Pembelajaran 1.4.2 Mencerakin sebarang nombor mengikut nilai tempat dan nilai digit.

Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-


1. Menyatakan nilai tempat dan nilai digit bagi sebarang nombor.
Objektif Pembelajaran
2. Mencerakin sebarang nombor mengikut nilai tempat dan nilai digit.

1. Set induksi.
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
Aktiviti 3. Aktiviti berpasangan.
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
5. Guru membimbing murid membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

Nilai Murni: Mendengar arahan guru, keyakinan


EMK
EMK: Keusahawanan

BBB Buku teks, buku aktiviti


Penilaian P&P Soalan (Lisan dan bertulis)

Refleksi / Catatan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK
TAHUN 3

Minggu : 4

Tarikh 21.1.2020 SELASA


Kelas 3AF
Masa 4.50-5.20 PETANG
Bidang Nombor dan Operasi
Tajuk Nombor hingga 10000
Standard Kandungan 1.5 Menganggar
1.5.1 Memberi anggaran kuantiti yang munasabah dengan menggunakan
perkataan ‘lebih kurang’, ‘kurang daripada’ dan ‘lebih daripada’
Standard Pembelajaran
berdasarkan set rujukan

Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-


1. Memberi anggaran kuantiti yang munasabah dengan menggunakan
Objektif Pembelajaran
perkataan ‘lebih kurang’, ‘kurang daripada’ dan ‘lebih daripada’
berdasarkan set rujukan
1. Set induksi.
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
Aktiviti 3. Aktiviti berpasangan.
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
5. Guru membimbing murid membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

Nilai Murni: Mendengar arahan guru, keyakinan


EMK
EMK: Keusahawanan

BBB Buku teks, buku aktiviti


Penilaian P&P Soalan (Lisan dan bertulis)

Refleksi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK
TAHUN 3

MINGGU : 5

Tarikh 29.1.2020 RABU


Kelas 3AR
Masa 12.50- 1.50 PETANG
Bidang Nombor dan Operasi
Tajuk Nombor hingga 10000
Standard Kandungan 1.7 Pola nombor.
Standard Pembelajaran 1.7.1 Mengenal pasti pola bagi siri nombor yang diberi secara tertib
menaik dan menurun satu-satu hingga sepuluh- sepuluh ,
seratus -seratus dan seribu-seribu.
1.7.2 Melengkapkan pelbagai pola nombor yang diberi secara tertib
menaik dan menurun satu-satu hingga sepuluh-sepuluh,
seratus-seratus dan seribu-seribu.
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
Objektif Pembelajaran 1. Melengkapkan pelbagai pola nombor

1. Set induksi.
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
Aktiviti 3. Aktiviti berpasangan.
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
5. Guru membimbing murid membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

Nilai Murni: Mendengar arahan guru, keyakinan


EMK
EMK: Keusahawanan

BBB Buku teks, buku aktiviti


Penilaian P&P Soalan (Lisan dan bertulis)
Refleksi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK
TAHUN 3

Tarikh
Kelas
Masa
Bidang Nombor dan Operasi
Tajuk Nombor hingga 10000
Standard Kandungan 1.6 Membundarkan sebarang nombor
Standard Pembelajaran (i) Membundarkan sebarang nombor hingga 10 000 kepada puluh,
ratus dan ribu yang terdekat.
(ii) Mengenal pasti nombor yang mungkin diwakili oleh suatu nombor
hingga 10 000 yang telah dibundarka kepada puluh, ratus dan ribu
terdekat
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
1. Membundarkan sebarang nombor hingga 10 000 kepada puluh,
ratus dan ribu yang terdekat.
Objektif Pembelajaran
2. Mengenal pasti nombor yang mungkin diwakili oleh suatu nombor
hingga 10 000 yang telah dibundarka kepada puluh, ratus dan ribu
terdekat
Bundarkan nombor (Buku teks – Muka surat 17)
1. Murid membundarkan nombor kepada puluh, ratus dan ribu terdekat.
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
Aktiviti
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku aktiviti –
Muka surat 9)
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

Nilai Murni: Mendengar arahan guru, keyakinan


EMK
EMK: Keusahawanan

BBB Buku teks, buku aktiviti


Penilaian P&P Soalan (Lisan dan bertulis)
Pada akhir pengajaran;

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang
Refleksi tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.

PdP ditunda

kerana………………………………………….............................................................

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK
TAHUN 3

Tarikh
Kelas
Masa
Bidang Nombor dan Operasi
Tajuk Nombor hingga 10000
Standard Kandungan 1.7 Menganggar
(i) Memberi anggaran bilangan objek yang munasabah dengan:
Standard Pembelajaran (a) menyatakan kuantiti,
(b) menggunakan perkataan “lebih daripada” dan ‘kurang daripada”.
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
Objektif Pembelajaran
1. Memberi anggaran bilangan objek yang munasabah
Anggar bilangan objek (Buku teks – Muka surat 17)
1. Murid membundarkan nombor kepada puluh, ratus dan ribu terdekat.
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
Aktiviti
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku aktiviti –
Muka surat 10)
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

Nilai Murni: Mendengar arahan guru, keyakinan


EMK
EMK: Keusahawanan

BBB Buku teks, buku aktiviti


Penilaian P&P Soalan (Lisan dan bertulis)
Pada akhir pengajaran;

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang
Refleksi tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.

PdP ditunda

kerana………………………………………….............................................................
