Anda di halaman 1dari 21

RANCANGAN PENGAJARAN MINGGUAN

PENGGAL MINGGU TARIKH


01 02 06.01.2020~10.01.2020

MATA PELAJARAN TINGKATAN TAJUK


3K BAB 1: KEDATANGAN KUASA
3J BARAT
SEJARAH 3I 1.1- Kestabilan dan Kemakmuran Negara
Kita

2K BAB 1: Kerajaan Alam Melayu


2J 1.1- Konsep Alam Melayu

5I
5J
BAB 1: KEMUNCULAN DAN PERKEMBANGAN
NASIONALISME DI ASIA TENGGARA
1.1- Imperialisme Barat di Asia Tenggara
1.2- Perubahan Sistem Politik

AKTIVITI KOKURIKULUM

HARI MASA AKTIVITI/CATATAN


RABU 7.30 – 10.10 KADET POLIS DAN KELAB ROBOTIK
VICTORIA INSTITUTION
JALAN HANG TUAH,55200
KUALA LUMPUR
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 3

3K
KELAS/
SUBJEK SEJARAH / MASA 9.30AM - 10.10AM
TEMPAT
KELAS

-
MINGGU / TARIKH MINGGU 2 HARI ISNIN KEHADIRAN
/
17 Orang

TAJUK BAB 1 - KEDATANGAN KUASA BARAT

7.1. Kedatangan Kuasa Barat


STANDARD KANDUNGAN
-

7.1.1. Menerangkan kestabilan dan kemakmuran negara kita

-
STANDARD PEMBELAJARAN -

K
K7.1.5. Menjelaskan kepentingan memanfaatkan sumber kekayaan negara

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :


OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1. Menerangkan kestabilan dan kemakmuran Negara kita.
2.Melakar rajah Sistem Pemerintahan Negeri Sembilan, Sabah dan Sarawak.
1.Murid mendengar penerangan daripada guru tentang kestabilan berkaiatan dengan Sistem Pemerintahan
AKTIVITI PENGAJARAN & dan Struktur Sosial.
PEMBELAJARAN 2.Aktiviti murid melakar dan melukis rajah struktur Sistem Pemerintahan Beraja dan Pemerintahan Negeri
PEMUDAHCARAAN Sembilan
( PDPC ) 3.Murid membuat rumusan hasil pembelajaran di dalam kelas
4.Latihan kerja rumah- Lukis rajah sistem pemerintahan beraja dan Negeri Sembilan
1. Membuat Imaginasi
KEMAHIRAN PEMIKIRAN 2. -
SEJARAH ( KPS )
3. -

1.
Kontekstual/Contextual
1. Buku Teks 2.
BAHAN BANTU MENGAJAR STRATEGI PDPC
(BBM) 2. Modul -

3.
-

11.
1.
Bahasa/Language
Peta i-Think ( Peta Pemikiran )
2. 2.
ELEMEN MERENTASI
PEMBELAJARAN ABAD KE-21 - KURIKULUM (EMK) -
3.
3.
-
-

LATIHAN / KUANTITI KERJA 1. 1.


Latihan Struktur ABC Brainstorming
Latihan Struktur
ABC Brainstorming
2. PENILAIAN PENGAJARAN &
- PEMBELAJARAN
( PENTAKSIRAN FORMATIF ) 2.
3.
-
-

Refleksi PdPc hari ini:


1. 16 / 17 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran
dan diberikan latihan penggayaan/pengukuhan.
2. 01 / 17 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran
dan diberi latihan pemulihan.
3.
REFLEKSI
Para pelajar sangat aktif dan memberikan kerjasama yang baik dalam mematuhi arahan guru

4.
Tugasan yang diberikan kepada pelajar boleh membezakan tahap pencapaian pelajar.

5. Lain – lain :
_________________________________________________________________________________________
_________________________

VICTORIA INSTITUTION
JALAN HANG TUAH,55200
KUALA LUMPUR
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 3

3I
KELAS/
SUBJEK SEJARAH / MASA 11.20AM - 12.00PM
TEMPAT
KELAS

-
MINGGU / TARIKH MINGGU 2 HARI ISNIN KEHADIRAN
/
21 Orang

TAJUK BAB 1 - KEDATANGAN KUASA BARAT

7.1. Kedatangan Kuasa Barat


STANDARD KANDUNGAN
-

7.1.1. Menerangkan kestabilan dan kemakmuran negara kita

-
STANDARD PEMBELAJARAN -

K
K7.1.5. Menjelaskan kepentingan memanfaatkan sumber kekayaan negara

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :


OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1. Menerangkan kestabilan dan kemakmuran Negara kita.
2.Melakar rajah Sistem Pemerintahan Negeri Sembilan, Sabah dan Sarawak.
AKTIVITI PENGAJARAN & 1.Murid mendengar penerangan daripada guru tentang kestabilan berkaiatan dengan Sistem Pemerintahan
PEMBELAJARAN dan Struktur Sosial.
PEMUDAHCARAAN 2.Aktiviti murid melakar dan melukis rajah struktur Sistem Pemerintahan Beraja dan Pemerintahan Negeri
( PDPC ) Sembilan
3.Murid membuat rumusan hasil pembelajaran di dalam kelas
4.Latihan kerja rumah- Lukis rajah sistem pemerintahan beraja dan Negeri Sembilan
1. Membuat Imaginasi
KEMAHIRAN PEMIKIRAN 2. Memahami Kronologi
SEJARAH ( KPS )
3. -

1.
Kontekstual/Contextual
1. Buku Teks 2.
BAHAN BANTU MENGAJAR STRATEGI PDPC
(BBM) 2. Modul Inkuiri & Penemuan/ Inquiry Discovery

3.
-

11.
1.
Bahasa/Language
Peta i-Think ( Peta Pemikiran )
2. 2.
ELEMEN MERENTASI
PEMBELAJARAN ABAD KE-21 - KURIKULUM (EMK) Nilai Murni/Noble Values
3.
3.
-
-

1.
1.
Latihan Struktur
ABC Brainstorming
2. PENILAIAN PENGAJARAN &
LATIHAN / KUANTITI KERJA
- PEMBELAJARAN
2.
3. ( PENTAKSIRAN FORMATIF )
-
-

Refleksi PdPc hari ini:


1. 19 / 21 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran
dan diberikan latihan penggayaan/pengukuhan.
2. 02 / 21 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran
dan diberi latihan pemulihan.
3.
REFLEKSI
Pelajar dapat memindahkan maklumat dari bentuk esei kepada bentuk i-think dengan baik

4.
Aktiviti berpusatkan pelajar dijalankan ini amat memerlukan pemantauan dan ketetapan masa

5. Lain – lain :
_________________________________________________________________________________________
_______________________________

VICTORIA INSTITUTION
JALAN HANG TUAH,55200
KUALA LUMPUR

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 2


2K
KELAS/
SUBJEK SEJARAH / MASA 12.00PM - 12.40PM
TEMPAT
KELAS
-
MINGGU / TARIKH MINGGU 2 HARI ISNIN KEHADIRAN
/
16 Orang

TAJUK BAB 5 - KERAJAAN ALAM MELAYU

STANDARD KANDUNGAN 5.1 Kerajaan Alam Melayu

5.1.1 Menjelaskan konsep Alam Melayu.

-
STANDARD PEMBELAJARAN
K
K5.1.5 Menghuraikan kepentingan kedudukan strategik

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :


1. Menyenaraikan kerajaan-kerajaan Alam Melayu yang masyhur.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
2.Menjelaskan faktor-faktor kegemilangan kerajaan-kerajaan alam Melayu

1. Guru bertanyakan kepada murid-murid tentang topik pengajaran yang lepas.


2. Guru menyatakan dengan jelas kewujudan tujuh kerajaan Alam Melayu seperti berikut :
AKTIVITI PENGAJARAN &
I) Kerajaan Funan,Kerajaan Champa,Kerajaan Srivijaya,Kerajaan Angkor,Kerajaan Majapahit
PEMBELAJARAN
,Kerajaan Kedah Tua,Kerajaan Gangga Negara
PEMUDAHCARAAN
3. Guru menyatakan dengan jelas 3 faktor kegemilangan kerajaan –kerajaan Melayu.
( PDPC )
4. Murid membaca maklumat dlm buku teks dan menajawab soalan yang dikemukan oleh guru.
Guru meminta murid menghasilkan nota ringkas beserta i-think map berkenaan tajuk yang diajar.
1. Membuat Imaginasi
KEMAHIRAN PEMIKIRAN 2. Meneroka Bukti
SEJARAH ( KPS )
3. -

1.
Penilaian Kendiri/Seft Assesment

BAHAN BANTU MENGAJAR 1. Buku Teks STRATEGI PDPC 2.


(BBM) Kajian Masa Depan/ Future Study
2. Peta
3.
-

1.
1. Bahasa/Language
Peta i-Think ( Peta Pemikiran )
2.
2. ELEMEN MERENTASI
PEMBELAJARAN ABAD KE-21 KURIKULUM (EMK) Nilai Murni/Noble Values
-
3. 3.
- -

1.
Latihan Struktur PENILAIAN PENGAJARAN & 1.
PEMBELAJARAN ABC Brainstorming
2.
LATIHAN / KUANTITI KERJA ( PENTAKSIRAN FORMATIF )
Latihan Objektif 2.
3. -
-

REFLEKSI Refleksi PdPc hari ini:


1. 15 / 16 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan
diberikan latihan penggayaan/pengukuhan.
2. 01 / 16 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pemulihan.
3.
Guru menekankan kemahiran mencari maklumat daripada sumber yang sahih dan tepat kepada pelajar

4.
Guru dan pelajar bersama-sama membincangkan jawapan latihan tersebut.
_________________________________________________________________________________

VICTORIA INSTITUTION
JALAN HANG TUAH,55200
KUALA LUMPUR
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 5

5I
KELAS/
SUBJEK SEJARAH / MASA 7.30AM - 8.10AM
TEMPAT
KELAS

-
MINGGU / TARIKH MINGGU 2 HARI SELASA KEHADIRAN
/
25 Orang

TAJUK BAB 1 -KEMUNCULAN DAN PERKEMBANGAN NASIONALISME DI ASIA TENGGARA

1.1 Imperialisme Barat di Asia Tenggara


STANDARD KANDUNGAN

7.1.1. Menerangkan kestabilan dan kemakmuran negara kita

-
STANDARD PEMBELAJARAN -

K
K7.1.5. Menjelaskan kepentingan memanfaatkan sumber kekayaan negara

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :


OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1. Menyatakan takrif imperialisme
2. Menyenaraikan kuasa imperialisme Barat di Asia Tenggara

AKTIVITI PENGAJARAN & Perbincangan kumpulan:


PEMBELAJARAN Faktor yang membawa imperialisme Barat ke Asia Tenggara
PEMUDAHCARAAN Melabel peta:
( PDPC ) Lokasi penguasaan kuasa-kuasa imperialisme barat di Asia Tenggara.
1. Membuat Imaginasi
KEMAHIRAN PEMIKIRAN 2. -
SEJARAH ( KPS )
3. -

1.
Kontekstual/Contextual
1. Buku Teks 2.
BAHAN BANTU MENGAJAR STRATEGI PDPC
(BBM) 2. Modul Inkuiri & Penemuan/ Inquiry Discovery

3.
-

1. ELEMEN MERENTASI 1.
PEMBELAJARAN ABAD KE-21 Peta i-Think ( Peta Pemikiran ) KURIKULUM (EMK)
Bahasa/Language
Bahasa/Language
2.
2.
-
Nilai Murni/Noble Values
3.
- 3.
-

1.
1.
Latihan Struktur
ABC Brainstorming
2. PENILAIAN PENGAJARAN &
LATIHAN / KUANTITI KERJA
- PEMBELAJARAN
2.
3. ( PENTAKSIRAN FORMATIF )
-
-

Refleksi PdPc hari ini:


1. 24 / 25 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran
dan diberikan latihan penggayaan/pengukuhan.
2. 01 / 25 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran
dan diberi latihan pemulihan.
REFLEKSI 3.
Aktiviti berpusatkan pelajar dijalankan ini amat memerlukan pemantauan dan ketetapan masa

4.
Guru bertegas dalam kawalan masa agar semua aktiviti dapat digerakkan secara efisyen

5. Lain – lain :
_________________________________________________________________________________________

VICTORIA INSTITUTION
JALAN HANG TUAH,55200
KUALA LUMPUR

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 2


2I
KELAS/
SUBJEK SEJARAH / MASA 10.40AM - 11.20AM
TEMPAT
KELAS

-
MINGGU / TARIKH MINGGU 2 HARI SELASA KEHADIRAN
/
22 Orang

TAJUK BAB 5 - KERAJAAN ALAM MELAYU

STANDARD KANDUNGAN 5.1 Kerajaan Alam Melayu

5.1.1 Menjelaskan konsep Alam Melayu.

-
STANDARD PEMBELAJARAN
K
K5.1.5 Menghuraikan kepentingan kedudukan strategik

OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :
1. Menyenaraikan kerajaan-kerajaan Alam Melayu yang masyhur.
2.Menjelaskan faktor-faktor kegemilangan kerajaan-kerajaan alam Melayu

1. Guru bertanyakan kepada murid-murid tentang topik pengajaran yang lepas.


2. Guru menyatakan dengan jelas kewujudan tujuh kerajaan Alam Melayu seperti berikut :
AKTIVITI PENGAJARAN &
II) Kerajaan Funan,Kerajaan Champa,Kerajaan Srivijaya,Kerajaan Angkor,Kerajaan Majapahit
PEMBELAJARAN
,Kerajaan Kedah Tua,Kerajaan Gangga Negara
PEMUDAHCARAAN
3. Guru menyatakan dengan jelas 3 faktor kegemilangan kerajaan –kerajaan Melayu.
( PDPC )
4. Murid membaca maklumat dlm buku teks dan menajawab soalan yang dikemukan oleh guru.
5. Guru meminta murid menghasilkan nota ringkas beserta i-think map berkenaan tajuk yang diajar.
1. Membuat Imaginasi
KEMAHIRAN PEMIKIRAN 2. Memahami Kronologi
SEJARAH ( KPS )
3. -

1.
Penilaian Kendiri/Seft Assesment

BAHAN BANTU MENGAJAR 1. Buku Teks STRATEGI PDPC 2.


(BBM) Kajian Masa Depan/ Future Study
2. Peta
3.
-

1.
1.
Bahasa/Language
Peta i-Think ( Peta Pemikiran )
2. ELEMEN MERENTASI 2.
PEMBELAJARAN ABAD KE-21 KURIKULUM (EMK)
- Kelestarian Alam Sekitar/Environmental Sustainab
3.
3.
-
-

1.
Latihan Struktur PENILAIAN PENGAJARAN & 1.
PEMBELAJARAN ABC Brainstorming
2.
LATIHAN / KUANTITI KERJA ( PENTAKSIRAN FORMATIF )
- 2.
3. -
-

Refleksi PdPc hari ini:


1. 20 / 21 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan
diberikan latihan penggayaan/pengukuhan.
2. 01 / 21 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pemulihan.
REFLEKSI
3.
Pada akhir proses PdP soalan latihan diedarkan kepada setiap pelajar bagi menguji kefahaman mereka tentang topik yang di

4.
Guru menekankan kemahiran mencari maklumat daripada sumber yang sahih dan tepat kepada pelajar
______________________________________________________________________________________

VICTORIA INSTITUTION
JALAN HANG TUAH,55200
KUALA LUMPUR
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 3

3J
KELAS/
SUBJEK SEJARAH / MASA 1.20PM - 2.00PM
TEMPAT
KELAS
-
MINGGU / TARIKH MINGGU 2 HARI SELASA KEHADIRAN
/
17 Orang

TAJUK BAB 1 - KEDATANGAN KUASA BARAT

7.1. Kedatangan Kuasa Barat


STANDARD KANDUNGAN
-

7.1.1. Menerangkan kestabilan dan kemakmuran negara kita

-
STANDARD PEMBELAJARAN -

K
K7.1.5. Menjelaskan kepentingan memanfaatkan sumber kekayaan negara

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :


OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1. Menerangkan kestabilan dan kemakmuran Negara kita.
2. Melakar rajah Sistem Pemerintahan Negeri Sembilan, Sabah dan Sarawak.
1.Murid mendengar penerangan daripada guru tentang kestabilan berkaiatan dengan Sistem Pemerintahan
AKTIVITI PENGAJARAN & dan Struktur Sosial.
PEMBELAJARAN 2.Aktiviti murid melakar dan melukis rajah struktur Sistem Pemerintahan Beraja dan Pemerintahan Negeri
PEMUDAHCARAAN Sembilan
( PDPC ) 3.Murid membuat rumusan hasil pembelajaran di dalam kelas
4.Latihan kerja rumah- Lukis rajah sistem pemerintahan beraja dan Negeri Sembilan
1. Membuat Imaginasi
KEMAHIRAN PEMIKIRAN 2. Menilai
SEJARAH ( KPS )
3. -

1.
Kontekstual/Contextual
1. Buku Teks 2.
BAHAN BANTU MENGAJAR STRATEGI PDPC
(BBM) 2. Modul Penyelesaian Masalah

3.
-

11.
1.
Bahasa/Language
Peta i-Think ( Peta Pemikiran )
2. 2.
ELEMEN MERENTASI
PEMBELAJARAN ABAD KE-21 - KURIKULUM (EMK) Sains dan Teknologi/Science and Technology
3.
3.
-
-

1.
1.
Latihan Struktur
ABC Brainstorming
2. PENILAIAN PENGAJARAN &
LATIHAN / KUANTITI KERJA
- PEMBELAJARAN
2.
3. ( PENTAKSIRAN FORMATIF )
-
-

REFLEKSI Refleksi PdPc hari ini:


1. 16 / 17 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran
dan diberikan latihan penggayaan/pengukuhan.
2. 16 / 17 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran
dan diberi latihan pemulihan.
3.
Pada akhir proses PdP soalan latihan diedarkan kepada setiap pelajar bagi menguji kefahaman mereka tentang topik yang

4.
Tugasan yang diberikan kepada pelajar boleh membezakan tahap pencapaian pelajar.

5. Lain – lain :
_________________________________________________________________________________________
_______________________________

VICTORIA INSTITUTION
JALAN HANG TUAH,55200
KUALA LUMPUR
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 5

5J
KELAS/
SUBJEK SEJARAH / MASA 10.40AM - 11.20AM
TEMPAT
KELAS

-
MINGGU / TARIKH MINGGU 2 HARI RABU KEHADIRAN
/
25 Orang

TAJUK BAB 1 -KEMUNCULAN DAN PERKEMBANGAN NASIONALISME DI ASIA TENGGARA

1.1 Imperialisme Barat di Asia Tenggara


STANDARD KANDUNGAN

7.1.1. Menerangkan kestabilan dan kemakmuran negara kita

-
STANDARD PEMBELAJARAN -

K
K7.1.5. Menjelaskan kepentingan memanfaatkan sumber kekayaan negara

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :


OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1. Menyatakan takrif imperialisme
2. Menyenaraikan kuasa imperialisme Barat di Asia Tenggara

AKTIVITI PENGAJARAN & Perbincangan kumpulan:


PEMBELAJARAN Faktor yang membawa imperialisme Barat ke Asia Tenggara
PEMUDAHCARAAN Melabel peta:
( PDPC ) Lokasi penguasaan kuasa-kuasa imperialisme barat di Asia Tenggara.
1. Membuat Imaginasi
KEMAHIRAN PEMIKIRAN 2. -
SEJARAH ( KPS )
3. -

1. Buku Teks 1.
BAHAN BANTU MENGAJAR Kontekstual/Contextual
2. Modul STRATEGI PDPC
(BBM) 2.
Inkuiri & Penemuan/ Inquiry Discovery

3.
-
1.
1.
Bahasa/Language
Peta i-Think ( Peta Pemikiran )
2. 2.
ELEMEN MERENTASI
PEMBELAJARAN ABAD KE-21 - KURIKULUM (EMK) Nilai Murni/Noble Values
3.
3.
-
-

1.
1.
Latihan Struktur
ABC Brainstorming
2. PENILAIAN PENGAJARAN &
LATIHAN / KUANTITI KERJA
- PEMBELAJARAN
2.
3. ( PENTAKSIRAN FORMATIF )
-
-

Refleksi PdPc hari ini:


1. 21 / 22 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran
dan diberikan latihan penggayaan/pengukuhan.
2. 01 / 22 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran
dan diberi latihan pemulihan.
REFLEKSI 3.
Aktiviti berpusatkan pelajar dijalankan ini amat memerlukan pemantauan dan ketetapan masa

4.
Guru bertegas dalam kawalan masa agar semua aktiviti dapat digerakkan secara efisyen

5. Lain – lain :
_________________________________________________________________________________________

VICTORIA INSTITUTION
JALAN HANG TUAH,55200
KUALA LUMPUR
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 5

5J
KELAS/
SUBJEK SEJARAH / MASA 9.30AM - 10.10AM
TEMPAT
KELAS

-
MINGGU / TARIKH MINGGU 2 HARI KHAMIS KEHADIRAN
/
22 Orang

TAJUK BAB 1 -KEMUNCULAN DAN PERKEMBANGAN NASIONALISME DI ASIA TENGGARA

1.1 Imperialisme Barat di Asia Tenggara


STANDARD KANDUNGAN

STANDARD PEMBELAJARAN 7.1.1. Menerangkan kestabilan dan kemakmuran negara kita

K
K7.1.5. Menjelaskan kepentingan memanfaatkan sumber kekayaan negara

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :


OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1. Menyatakan takrif imperialisme
2. Menyenaraikan kuasa imperialisme Barat di Asia Tenggara

AKTIVITI PENGAJARAN & Perbincangan kumpulan:


PEMBELAJARAN Faktor yang membawa imperialisme Barat ke Asia Tenggara
PEMUDAHCARAAN Melabel peta:
( PDPC ) Lokasi penguasaan kuasa-kuasa imperialisme barat di Asia Tenggara.
1. Membuat Imaginasi
KEMAHIRAN PEMIKIRAN 2. -
SEJARAH ( KPS )
3. -

1.
Kontekstual/Contextual
1. Buku Teks 2.
BAHAN BANTU MENGAJAR STRATEGI PDPC
(BBM) 2. Modul Inkuiri & Penemuan/ Inquiry Discovery

3.
-

1.
1.
Bahasa/Language
Peta i-Think ( Peta Pemikiran )
2. 2.
ELEMEN MERENTASI
PEMBELAJARAN ABAD KE-21 - KURIKULUM (EMK) Nilai Murni/Noble Values
3.
3.
-
-

1.
1.
Latihan Struktur
ABC Brainstorming
2. PENILAIAN PENGAJARAN &
LATIHAN / KUANTITI KERJA
- PEMBELAJARAN
2.
3. ( PENTAKSIRAN FORMATIF )
-
-

Refleksi PdPc hari ini:


1. 21 / 22 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran
dan diberikan latihan penggayaan/pengukuhan.
2. 01 / 22 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran
dan diberi latihan pemulihan.
REFLEKSI 3.
Aktiviti berpusatkan pelajar dijalankan ini amat memerlukan pemantauan dan ketetapan masa

4.
Guru bertegas dalam kawalan masa agar semua aktiviti dapat digerakkan secara efisyen

5. Lain – lain :
_________________________________________________________________________________________
VICTORIA INSTITUTION
JALAN HANG TUAH,55200
KUALA LUMPUR
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 5

5I
KELAS/
SUBJEK SEJARAH / MASA 11.20AM - 12.00PM
TEMPAT
KELAS

-
MINGGU / TARIKH MINGGU 2 HARI KHAMIS KEHADIRAN
/
25 Orang

TAJUK BAB 1 -KEMUNCULAN DAN PERKEMBANGAN NASIONALISME DI ASIA TENGGARA

1.1 Imperialisme Barat di Asia Tenggara


STANDARD KANDUNGAN

7.1.1. Menerangkan kestabilan dan kemakmuran negara kita

-
STANDARD PEMBELAJARAN -

K
K7.1.5. Menjelaskan kepentingan memanfaatkan sumber kekayaan negara

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :


OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1. Menyatakan takrif imperialisme
2. Menyenaraikan kuasa imperialisme Barat di Asia Tenggara

AKTIVITI PENGAJARAN & Perbincangan kumpulan:


PEMBELAJARAN Faktor yang membawa imperialisme Barat ke Asia Tenggara
PEMUDAHCARAAN Melabel peta:
( PDPC ) Lokasi penguasaan kuasa-kuasa imperialisme barat di Asia Tenggara.
1. Membuat Imaginasi
KEMAHIRAN PEMIKIRAN 2. -
SEJARAH ( KPS )
3. -

1.
Kontekstual/Contextual
1. Buku Teks 2.
BAHAN BANTU MENGAJAR STRATEGI PDPC
(BBM) 2. Modul Inkuiri & Penemuan/ Inquiry Discovery

3.
-

1.
1.
Bahasa/Language
Peta i-Think ( Peta Pemikiran )
2. 2.
ELEMEN MERENTASI
PEMBELAJARAN ABAD KE-21 - KURIKULUM (EMK) Nilai Murni/Noble Values
3.
3.
-
-

LATIHAN / KUANTITI KERJA 1. 1.


Latihan Struktur PENILAIAN PENGAJARAN & ABC Brainstorming
PEMBELAJARAN
2.
( PENTAKSIRAN FORMATIF )
- 2.
-
3.
-
-

Refleksi PdPc hari ini:


1. 24 / 25 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran
dan diberikan latihan penggayaan/pengukuhan.
2. 01 / 25 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran
dan diberi latihan pemulihan.
REFLEKSI 3.
Aktiviti berpusatkan pelajar dijalankan ini amat memerlukan pemantauan dan ketetapan masa

4.
Guru bertegas dalam kawalan masa agar semua aktiviti dapat digerakkan secara efisyen

5. Lain – lain :
_________________________________________________________________________________________

VICTORIA INSTITUTION
JALAN HANG TUAH,55200
KUALA LUMPUR
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 3

3I
KELAS/
SUBJEK SEJARAH / MASA 12.00PM - 12.40PM
TEMPAT
KELAS

-
MINGGU / TARIKH MINGGU 2 HARI KHAMIS KEHADIRAN
/
-

TAJUK BAB 1 - KEDATANGAN KUASA BARAT

7.1. Kedatangan Kuasa Barat


STANDARD KANDUNGAN
-

7.1.1. Menerangkan kestabilan dan kemakmuran negara kita

7.1.2. Menghuraikan faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita


STANDARD PEMBELAJARAN -

K
K7.1.6. Menghuraikan kepentingan bekerjasama dalam menjamin kemakmuran negara

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :


1. Menjelaskan faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita pada abad ke-16 hingga abad ke-20.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 2. Menyatakan kepentingan bekerjasama dalam menjamin kemakmuran negara.
3. Menerangkan kepentingan berwaspada terhadap unsur luar yang boleh menggugat kedaulatan
negara.
1.Murid mendengar penerangan daripada guru tentang kestabilan berkaiatan dengan Sistem Pemerintahan
AKTIVITI PENGAJARAN & dan Struktur Sosial.
PEMBELAJARAN 2.Aktiviti murid melakar dan melukis rajah struktur Sistem Pemerintahan Beraja dan Pemerintahan Negeri
PEMUDAHCARAAN Sembilan
( PDPC ) 3.Murid membuat rumusan hasil pembelajaran di dalam kelas
4.Latihan kerja rumah- Lukis rajah sistem pemerintahan beraja dan Negeri Sembilan
KEMAHIRAN PEMIKIRAN 1. Membuat Imaginasi
2. -
SEJARAH ( KPS )
3. -

1.
Kontekstual/Contextual
1. Buku Teks 2.
BAHAN BANTU MENGAJAR STRATEGI PDPC
(BBM) 2. Modul Penyelesaian Masalah

3.
-

11.
1.
Bahasa/Language
Peta i-Think ( Peta Pemikiran )
2. 2.
ELEMEN MERENTASI
PEMBELAJARAN ABAD KE-21 - KURIKULUM (EMK) Kelestarian Alam Sekitar/Environmental Sustainab
3.
3.
-
-

1.
1.
Latihan Struktur
ABC Brainstorming
2. PENILAIAN PENGAJARAN &
LATIHAN / KUANTITI KERJA
Latihan Esei PEMBELAJARAN
2.
3. ( PENTAKSIRAN FORMATIF )
-
-

Refleksi PdPc hari ini:


1. - / - orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran
dan diberikan latihan penggayaan/pengukuhan.
2. - / - orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran
dan diberi latihan pemulihan.
3.
REFLEKSI -

4.
-

5. Lain – lain :
_________________________________________________________________________________________
_______________________________
_________________________________________________________________________________________
_______________________________

VICTORIA INSTITUTION
JALAN HANG TUAH,55200
KUALA LUMPUR
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 3

3J
KELAS/
SUBJEK SEJARAH / MASA 1.20PM - 2.00PM
TEMPAT
KELAS

-
MINGGU / TARIKH MINGGU 2 HARI KHAMIS KEHADIRAN
/
17 Orang

TAJUK BAB 1 - KEDATANGAN KUASA BARAT


7.1. Kedatangan Kuasa Barat
STANDARD KANDUNGAN
-

7.1.1. Menerangkan kestabilan dan kemakmuran negara kita

7.1.2. Menghuraikan faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita


STANDARD PEMBELAJARAN -

K
K7.1.6. Menghuraikan kepentingan bekerjasama dalam menjamin kemakmuran negara

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :


4. Menjelaskan faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita pada abad ke-16 hingga abad ke-20.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 5. Menyatakan kepentingan bekerjasama dalam menjamin kemakmuran negara.
6. Menerangkan kepentingan berwaspada terhadap unsur luar yang boleh menggugat kedaulatan
negara.
1.Murid mendengar penerangan daripada guru tentang kestabilan berkaiatan dengan Sistem Pemerintahan
AKTIVITI PENGAJARAN & dan Struktur Sosial.
PEMBELAJARAN 2.Aktiviti murid melakar dan melukis rajah struktur Sistem Pemerintahan Beraja dan Pemerintahan Negeri
PEMUDAHCARAAN Sembilan
( PDPC ) 3.Murid membuat rumusan hasil pembelajaran di dalam kelas
4.Latihan kerja rumah- Lukis rajah sistem pemerintahan beraja dan Negeri Sembilan
1. Membuat Imaginasi
KEMAHIRAN PEMIKIRAN 2. Membuat Rasionalisasi
SEJARAH ( KPS )
3. -

1.
Kontekstual/Contextual
1. Buku Teks 2.
BAHAN BANTU MENGAJAR STRATEGI PDPC
(BBM) 2. Modul Penyelesaian Masalah

3.
-

1.
1.
Bahasa/Language
Peta i-Think ( Peta Pemikiran )
2. 2.
ELEMEN MERENTASI
PEMBELAJARAN ABAD KE-21 - KURIKULUM (EMK) Kelestarian Alam Sekitar/Environmental Sustainab
3.
3.
-
-

1.
1.
Latihan Struktur
ABC Brainstorming
2. PENILAIAN PENGAJARAN &
LATIHAN / KUANTITI KERJA
Latihan Esei PEMBELAJARAN
2.
3. ( PENTAKSIRAN FORMATIF )
-
-

REFLEKSI Refleksi PdPc hari ini:


1. 16 / 17 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran
dan diberikan latihan penggayaan/pengukuhan.
2. 15 / 17 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran
dan diberi latihan pemulihan.
3.
Pada akhir proses PdP soalan latihan diedarkan kepada setiap pelajar bagi menguji kefahaman mereka tentang topik yang

4.
Pelajar dapat memindahkan maklumat dari bentuk esei kepada bentuk i-think dengan baik
Pelajar dapat memindahkan maklumat dari bentuk esei kepada bentuk i-think dengan baik

5. Lain – lain :
________________________________________________________________________________________

VICTORIA INSTITUTION
JALAN HANG TUAH,55200
KUALA LUMPUR

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 2


2I
KELAS/
SUBJEK SEJARAH / MASA 8.35AM-9.10AM
TEMPAT
KELAS

-
MINGGU / TARIKH MINGGU 2 HARI JUMAAT KEHADIRAN
/
22 Orang

TAJUK BAB 5 - KERAJAAN ALAM MELAYU

STANDARD KANDUNGAN 5.1 Kerajaan Alam Melayu

5.1.1 Menjelaskan konsep Alam Melayu.

-
STANDARD PEMBELAJARAN
K
K5.1.5 Menghuraikan kepentingan kedudukan strategik

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :


OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1. Menyenaraikan kerajaan-kerajaan Alam Melayu yang masyhur.
2.Menjelaskan faktor-faktor kegemilangan kerajaan-kerajaan alam Melayu
1. Guru bertanyakan kepada murid-murid tentang topik pengajaran yang lepas.
2. Guru menyatakan dengan jelas kewujudan tujuh kerajaan Alam Melayu seperti berikut :Kerajaan
AKTIVITI PENGAJARAN & Funan,Kerajaan Champa,Kerajaan Srivijaya,Kerajaan Angkor,Kerajaan Majapahit ,Kerajaan Kedah
PEMBELAJARAN Tua,Kerajaan Gangga Negara
PEMUDAHCARAAN
3. Guru menyatakan dengan jelas 3 faktor kegemilangan kerajaan –kerajaan Melayu.
( PDPC )
4. Murid membaca maklumat dlm buku teks dan menajawab soalan yang dikemukan oleh guru.
5. Guru meminta murid menghasilkan nota ringkas beserta i-think map berkenaan tajuk yang diajar.
1. Membuat Imaginasi
KEMAHIRAN PEMIKIRAN 2. -
SEJARAH ( KPS )
3. -

1.
Penilaian Kendiri/Seft Assesment

BAHAN BANTU MENGAJAR 1. Buku Teks STRATEGI PDPC 2.


(BBM) Belajar Cara Belajar / Learning to Learn
2. Peta
3.
-

1.
1.
Bahasa/Language
Peta i-Think ( Peta Pemikiran )
2. ELEMEN MERENTASI 2.
PEMBELAJARAN ABAD KE-21 KURIKULUM (EMK)
- Sains dan Teknologi/Science and Technology
3.
3.
-
-
1.
Latihan Struktur PENILAIAN PENGAJARAN & 1.
PEMBELAJARAN ABC Brainstorming
2.
LATIHAN / KUANTITI KERJA ( PENTAKSIRAN FORMATIF )
- 2.
3. -
-

Refleksi PdPc hari ini:


1. 20 / 22 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan
diberikan latihan penggayaan/pengukuhan.
2. 02 / 22 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pemulihan.
REFLEKSI
3.
Aktiviti berlangsung dengan sangat baik dan mewujudkan keceriaan di dalam kelas hasil respons pelajar yang proaktif

4.
Walau bagaimanapun guru boleh menambah soalan-soalan yang lebih mencabar pada PdP akan datang untuk mendorong p
________________________________________________________________________________________

VICTORIA INSTITUTION
JALAN HANG TUAH,55200
KUALA LUMPUR

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 2


2K
KELAS/
SUBJEK SEJARAH / MASA 10.20AM-10.45AM
TEMPAT
KELAS

-
MINGGU / TARIKH MINGGU 2 HARI JUMAAT KEHADIRAN
/
17 Orang

TAJUK BAB 5 - KERAJAAN ALAM MELAYU

STANDARD KANDUNGAN 5.1 Kerajaan Alam Melayu

5.1.1 Menjelaskan konsep Alam Melayu.

5.1.2 Menerangkan kewujudan kerajaan Alam Melayu.


STANDARD PEMBELAJARAN
K
K5.1.6 Menerangkan kepentingan kebijaksanaan pemimpin untuk kemajuan negara.

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :


OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1.Menjelaskan konsep Alam Melayu dari aspek Geografi, Bahasa dan Budaya.
2. Merasionalkan kepentingan menghargai kegemilangan kerajaan Alam Melayu dengan pembentukan jari diri
1. Guru bertanyakan kepada murid-murid tentang topik pengajaran yang lepas.
2. Guru menyatakan dengan jelas kewujudan tujuh kerajaan Alam Melayu seperti berikut :Kerajaan
AKTIVITI PENGAJARAN & Funan,Kerajaan Champa,Kerajaan Srivijaya,Kerajaan Angkor,Kerajaan Majapahit ,Kerajaan Kedah
PEMBELAJARAN Tua,Kerajaan Gangga Negara
PEMUDAHCARAAN
3. Guru menyatakan dengan jelas 3 faktor kegemilangan kerajaan –kerajaan Melayu.
( PDPC )
4. Murid membaca maklumat dlm buku teks dan menajawab soalan yang dikemukan oleh guru.
5. Guru meminta murid menghasilkan nota ringkas beserta i-think map berkenaan tajuk yang diajar.
1. Membuat Imaginasi
KEMAHIRAN PEMIKIRAN 2. -
SEJARAH ( KPS )
3. -

1.
Penilaian Kendiri/Seft Assesment

BAHAN BANTU MENGAJAR 1. Buku Teks STRATEGI PDPC 2.


(BBM) Pembelajaran Koperatif
2. Peta
3.
-

1.
1. Bahasa/Language
Peta i-Think ( Peta Pemikiran )
2.
2. ELEMEN MERENTASI
PEMBELAJARAN ABAD KE-21 KURIKULUM (EMK) Nilai Murni/Noble Values
-
3. 3.
- -

1.
Latihan Struktur PENILAIAN PENGAJARAN & 1.
PEMBELAJARAN ABC Brainstorming
2.
LATIHAN / KUANTITI KERJA ( PENTAKSIRAN FORMATIF )
- 2.
3. -
-

Refleksi PdPc hari ini:


1. 16 / 17 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan
diberikan latihan penggayaan/pengukuhan.
2. 16 / 17 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pemulihan.
REFLEKSI
3.
Pada akhir proses PdP soalan latihan diedarkan kepada setiap pelajar bagi menguji kefahaman mereka tentang topik yang di

4.
Pelajar membuat pembetulan dan penambahbaikan kepada jawapan yang kurang tepat
_______________________________________________________________________________________

VICTORIA INSTITUTION
JALAN HANG TUAH,55200
KUALA LUMPUR
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 3

3K
KELAS/
SUBJEK SEJARAH / MASA 11.55AM-12.30PM
TEMPAT
KELAS

-
MINGGU / TARIKH MINGGU 2 HARI JUMAAT KEHADIRAN
/
17 Orang
TAJUK BAB 1 - KEDATANGAN KUASA BARAT

7.1. Kedatangan Kuasa Barat


STANDARD KANDUNGAN
-

7.1.1. Menerangkan kestabilan dan kemakmuran negara kita

7.1.2. Menghuraikan faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita


STANDARD PEMBELAJARAN -

K
K7.1.6. Menghuraikan kepentingan bekerjasama dalam menjamin kemakmuran negara

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :


OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1. Menjelaskan faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita pada abad ke-16 hingga abad ke-20.
2. Menyatakan kepentingan bekerjasama dalam menjamin kemakmuran negara.
3. Menerangkan kepentingan berwaspada terhadap unsur luar yang boleh menggugat kedaulatan negara.
1.Murid mendengar penerangan daripada guru tentang kestabilan berkaiatan dengan Sistem Pemerintahan
AKTIVITI PENGAJARAN & dan Struktur Sosial.
PEMBELAJARAN 2.Aktiviti murid melakar dan melukis rajah struktur Sistem Pemerintahan Beraja dan Pemerintahan Negeri
PEMUDAHCARAAN Sembilan
( PDPC ) 3.Murid membuat rumusan hasil pembelajaran di dalam kelas
4.Latihan kerja rumah- Lukis rajah sistem pemerintahan beraja dan Negeri Sembilan
1. Membuat Imaginasi
KEMAHIRAN PEMIKIRAN 2. Membuat Rasionalisasi
SEJARAH ( KPS )
3. -

1.
Kontekstual/Contextual
1. Buku Teks 2.
BAHAN BANTU MENGAJAR STRATEGI PDPC
(BBM) 2. Modul Penyelesaian Masalah

3.
-

11.
1.
Bahasa/Language
Peta i-Think ( Peta Pemikiran )
2. 2.
ELEMEN MERENTASI
PEMBELAJARAN ABAD KE-21 - KURIKULUM (EMK) Kelestarian Alam Sekitar/Environmental Sustainab
3.
3.
-
-

1.
1.
Latihan Struktur
ABC Brainstorming
2. PENILAIAN PENGAJARAN &
LATIHAN / KUANTITI KERJA
Latihan Esei PEMBELAJARAN
2.
3. ( PENTAKSIRAN FORMATIF )
-
-

REFLEKSI Refleksi PdPc hari ini:


1. 16 / 17 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran
dan diberikan latihan penggayaan/pengukuhan.
2. 01 / 17 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran
dan diberi latihan pemulihan.
3.
Pelajar dapat memindahkan maklumat dari bentuk esei kepada bentuk i-think dengan baik

4.
Pelajar juga perlu meningkatkan kemahiran komunikasi serta pengurusan masa yang baik
Pelajar juga perlu meningkatkan kemahiran komunikasi serta pengurusan masa yang baik

5. Lain – lain :
_________________________________________________________________________________________
_______________________________
