Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

Tarikh /Hari : 5.9.2018 (Rabu)


Tahun : 4 Al-Biruni
Bil Murid : 26 orang
Masa : 9.45-10.45
Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tema : Potret Malaysia
Tajuk : Negaraku gemilang

STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN


4.3 Mengujarkan bahasa yang indah dan 4.3.1 Mengujarkan dialog dengan sebutan
menggunakan bahasa badan dengan kreatif dan intonasi yang betul dan jelas, dan
melalui lakonan secara didik hibur. bahasa badan yang sesuai melalui lakonan
secara didik hibur.

Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

1. Mengujarkan dialog dengan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
2. Menggunakan bahasa badan yang sesuai melalui lakonan.

Pengisian Kurikulum/ Elemen Merentas Kurikulum

 Nilai murni : Bekerjasama, berusaha, bangga akan negara


 Kreativiti : Berlakon
 Kemahiran : Kemahiran seni bahasa

Strategi

 Kemahiran berfikir : menghubung kait, menaakul, menjana idea


 Teori kecerdasan pelbagai : Verbal linguistik, kinestatik

Bahan Bantu Belajar

Jenis Bilangan
1 Lembaran kerja 26
2 Laptop 1
3 Pembesar suara 1
4 Sampul surat 6

Pengetahuan Sedia Ada : Lakonan secara spontan


Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran

Set induksi Tayangan video “Upin 1. Guru menayangkan BBB:


(5 minit) dan Ipin” video “Upin Dan Ipin”. -laptop
https://www.youtube.co -pembesar suara
https://www.youtube.co m/watch?v=VP1ssG0uH
m/watch?v=VP1ssG0uH5 5M Teknik:
M 2. Guru bersoal jawab -Soal jawab
dengan murid berkaitan
video tersebut. TKP:
3. Guru mengaitkan -Verbal
jawapan murid dengan –Kinestatik
tajuk pembelajaran.

Nilai:
-bangga akan
negara

Latihan lakonan 1. Murid dibahagikan BBB:


kepada enam kumpulan -buku teks
Langkah 1 kecil. -sampul surat
(20 minit) 2. Setiap kumpulan
diberikan satu sampul KB :
surat yang berisi Menghubung kait
arahan. Menjana idea
3. Setiap kumpulan Menaakul
dikehendaki
melakonkan situasi
yang diberikan.
4. Setiap kumpulan diberi
masa 15 minit untuk
membuat persediaan
lakonan.
5. Guru membimbing
murid dalam membuat
persediaan.

Langkah 2 Lakonan 1. Setiap kumpulan TKP:


( 30 minit ) mempersembahkan -Verbal
lakonan. –Kinestatik
2. Setiap kumpulan
diberi masa selama
5 minit untuk
persembahan.

Rumusan isi pelajaran


1) Murid menyatakan nilai KB :
Kognitif : murni yang dipelajari. merumus
Penutup Soal Jawab 2) Guru mengagihkan
(5 minit) lembaran kerja. BBM
Sosial : 3) Guru merumuskan isi Lembaran kerja
Pujian pelajaran.
