Anda di halaman 1dari 16

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA KELAS TAHUN 2


TARIKH/ HARI 28 FEBRUARI 2017 SELASA MASA 0700-0800 PAGI

TEMA SIHAT DAN CERDAS

TAJUK KANTIN SAYA BERSIH


STANDARD
1.3.2 Mendengar, memahami dan memberikan respons dengan betul secara lisan terhadap pelbagai soalan bercapah
PEMBELAJARAN
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

OBJEKTIF 1. Menjawab soalan yang ditanyakan oleh guru dengan secara lisan dengan penggunaan bahsa dan ayat yang betul.
PEMBELAJARAN
2. Murid dapat menjawab sekurang – kurangnya 3/5 soalan lembaran kerja dengan betul.

1. Murid dan guru bersoal jawab tentang kebersihan.


AKTIVITI
2. Murid dikhendaki menyampaikan sekurang – kurangnya satu idea mengenai kebersihan.
PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN 3. Murid menjawab soalan guru secara lisan (individu)
(PdP)
4. Murid menjawab soalan dalam kertas lembaran kerja yang diedarkan.

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


PELBAGAI  Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN  Kreativiti & Inovasi


 Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
MERENTASI  Pendidikan Alam Sekit
 Patriotisme  TMK  Nilai Murni
KURIKULUM (EMK)  ar

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
BERFIKIR
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

 Mesyuarat / Kursus
 Program Sekolah  Cuti Rehat / Cuti Sakit
REFLEKSI
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan
 Mengiringi Murid Keluar  Cuti Bencana / Cuti Khas
kerana ….
 Aktiviti Luar  Cuti Peristiwa / Cuti Umum

Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA KELAS TAHUN 1
TARIKH/ HARI 28 FEBRUARI 2017 SELASA MASA 1030-1130 PAGI

TEMA MASYARAKAT MUHIBBAH

TAJUK TOLONG MENOLONG

STANDARD 2.1.2 Membaca dengan sebutan yang betul, intonasi yang sesuai dan memahami;
PEMBELAJARAN ii) Frasa
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

OBJEKTIF 1. Membaca kad petikan yang ditunjukkan oleh guru dengan sebutan yang betul dan jelas.
PEMBELAJARAN
2. Murid dapat membaca petikan dengan lancar serta dengan intonasi yang betul.

AKTIVITI 1. Guru membaca petikan dengan jelas dan meminta murid mengajuk setiap suku perkataan yang guru baca dengan jelas.
PENGAJARAN & 2. Guru meminta murid membaca petikan secara berkumpulan.
PEMBELAJARAN
3. Guru meminta murid membaca petikan secara individu.
(PdP)

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


PELBAGAI  Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN  Kreativiti & Inovasi


 Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
MERENTASI  Pendidikan Alam Sekit
 Patriotisme  TMK  Nilai Murni
KURIKULUM (EMK)  ar

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
BERFIKIR
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

 Mesyuarat / Kursus
 Program Sekolah  Cuti Rehat / Cuti Sakit
REFLEKSI
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan
 Mengiringi Murid Keluar  Cuti Bencana / Cuti Khas
kerana ….
 Aktiviti Luar  Cuti Peristiwa / Cuti Umum

Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA KELAS TAHUN 2
TARIKH/ HARI 21 FEBRUARI 2017 SELASA MASA 0700-0800 PAGI

TEMA SIHAT DAN CERDAS


TAJUK MAKANAN BERSIH DAN BERKHASIAT

STANDARD 2.2.2 Membaca dan memahami frasa dalam ayat yang mengandungi perkataan dua atau tiga suku kata, diftong, vokal berganding,
PEMBELAJARAN digraph dan konsonan bergabung dengan sebutan yang betul.
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

OBJEKTIF 1. Membaca dan mengeja perkataan yang mengandungi diftong.


PEMBELAJARAN
2. Membaca petikan yang mengandungi diftong dengan sebutan yang betul dan lancar.

1. Guru meminta murid membaca petikan secara beramai-ramai.


AKTIVITI
2. Guru meminta murid mengenalpasti perkataan diftong.
PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN 3. Murid menyenaraikan perkataan tersebut.
(PdP)
4. Murid membaca petikan secara berkumpulan dan individu.

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


PELBAGAI  Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN  Kreativiti & Inovasi


 Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
MERENTASI  Pendidikan Alam Sekit
 Patriotisme  TMK  Nilai Murni
KURIKULUM (EMK)  ar

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
BERFIKIR
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

 Mesyuarat / Kursus
 Program Sekolah  Cuti Rehat / Cuti Sakit
REFLEKSI
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan
 Mengiringi Murid Keluar  Cuti Bencana / Cuti Khas
kerana ….
 Aktiviti Luar  Cuti Peristiwa / Cuti Umum

Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA KELAS TAHUN 1
TARIKH/ HARI 21 FEBRUARI 2017 SELASA MASA 1030-1130 PAGI

TEMA KELUARGA PENYANYANG

TAJUK RAKAN SEKELAS


STANDARD 4.2.2 Menyanyikan dengan sebutan dan intonasi yang betul
PEMBELAJARAN
i) Lagu Kanak - Kanak
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 1. Menyanyikan lagu dengan sebuatn dan intonasi yang betul
2. Memahami lagu dengan membuat pergerakan mengikut lirik lagu.

1. Guru memperdengarkan lagu kepada murid.


AKTIVITI
2. Guru membaca lirik lagu dan meminta murid mengajuk bacaan guru.
PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN 3. Guru meminta murid membaca lirik lagu.
(PdP) 4. Guru meminta murid menyanyikan lagu secara berkumpulan.
5. Murid menyanyikan lagu secara berpasangan sambil membuat pergerakkan.

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


PELBAGAI  Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN  Kreativiti & Inovasi


 Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
MERENTASI  Pendidikan Alam Sekit
 Patriotisme  TMK  Nilai Murni
KURIKULUM (EMK)  ar

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
BERFIKIR
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

 Mesyuarat / Kursus
 Program Sekolah  Cuti Rehat / Cuti Sakit
REFLEKSI
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan
 Mengiringi Murid Keluar  Cuti Bencana / Cuti Khas
kerana ….
 Aktiviti Luar  Cuti Peristiwa / Cuti Umum

Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA KELAS TAHUN 2
TARIKH/ HARI 20 FEBRUARI 2017 ISNIN MASA 0700-0830 PAGI

TEMA SIHAT DAN CERDAS

TAJUK KANTIN SAYA BERSIH

STANDARD 2.2.2 Membaca dan memahami frasa dalam ayat yang mengandungi perkataan dua atau tiga suku kata, diftong, vokal berganding,
PEMBELAJARAN digraph dan konsonan bergabung dengan sebutan yang betul.

OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :


PEMBELAJARAN
3. Membaca dan mengeja perkataan yang mengandungi vokal berganding.
4. Membaca petikan yang mengandungi vokal berganding dengan sebutan yang betul dan lancar.

1. Guru meminta murid membaca petikan secara beramai-ramai.


AKTIVITI
2. Guru meminta murid mengenalpasti perkataan mengandungi vokal berganding.
PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN 3. Murid menyenaraikan perkataan tersebut.
(PdP)
4. Murid membaca petikan secara berkumpulan dan individu.

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


PELBAGAI  Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN  Kreativiti & Inovasi


 Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
MERENTASI  Pendidikan Alam Sekit
 Patriotisme  TMK  Nilai Murni
KURIKULUM (EMK)  ar

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
BERFIKIR
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

 Mesyuarat / Kursus
 Program Sekolah  Cuti Rehat / Cuti Sakit
REFLEKSI
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan
 Mengiringi Murid Keluar  Cuti Bencana / Cuti Khas
kerana ….
 Aktiviti Luar  Cuti Peristiwa / Cuti Umum

Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA KELAS TAHUN 2
TARIKH/ HARI 22 FEBRUARI 2017 RABU MASA 0730-0830 PAGI

TEMA SIHAT DAN CERDAS

TAJUK MAKANAN BERSIH DAN BERKHASIAT

STANDARD 2.2.2 Membaca dan memahami frasa dalam ayat yang mengandungi perkataan dua atau tiga suku kata, diftong, vokal berganding,
PEMBELAJARAN digraph dan konsonan bergabung dengan sebutan yang betul.
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

OBJEKTIF 5. Membaca dan mengeja perkataan yang mengandungi digraph.


PEMBELAJARAN
6. Membaca petikan yang mengandungi digraph dengan sebutan yang betul dan lancar.
1. Guru meminta murid membaca petikan secara beramai-ramai.
AKTIVITI
2. Guru meminta murid mengenalpasti perkataan digraph.
PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN 3. Murid menyenaraikan perkataan tersebut.
(PdP)
4. Murid membaca petikan secara berkumpulan dan individu.

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


PELBAGAI  Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN  Kreativiti & Inovasi


 Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
MERENTASI  Pendidikan Alam Sekit
 Patriotisme  TMK  Nilai Murni
KURIKULUM (EMK)  ar

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
BERFIKIR
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

 Mesyuarat / Kursus
 Program Sekolah  Cuti Rehat / Cuti Sakit
REFLEKSI
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan
 Mengiringi Murid Keluar  Cuti Bencana / Cuti Khas
kerana ….
 Aktiviti Luar  Cuti Peristiwa / Cuti Umum

Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA KELAS TAHUN 2
TARIKH/ HARI 23 FEBRUARI 2017 KHAMIS MASA 0830-0930 PAGI

TEMA SIHAT DAN CERDAS

TAJUK BERSENAM MENYIHATKAN BADAN

STANDARD 2.2.2 Membaca dan memahami frasa dalam ayat yang mengandungi perkataan dua atau tiga suku kata, diftong, vokal berganding,
PEMBELAJARAN digraph dan konsonan bergabung dengan sebutan yang betul.
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

OBJEKTIF 7. Membaca dan mengeja perkataan yang mengandungi konsonan bergabung.


PEMBELAJARAN
8. Membaca petikan yang mengandungi konsonan bergabung dengan sebutan yang betul dan lancar.

AKTIVITI 1. Guru meminta murid membaca petikan secara beramai-ramai.


PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN 2. Guru meminta murid mengenalpasti perkataan digraph.
3. Murid menyenaraikan perkataan tersebut.
(PdP) 4. Murid membaca petikan secara berkumpulan dan individu.

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


PELBAGAI  Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN  Kreativiti & Inovasi


 Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
MERENTASI  Pendidikan Alam Sekit
 Patriotisme  TMK  Nilai Murni
KURIKULUM (EMK)  ar

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
BERFIKIR
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

 Mesyuarat / Kursus
 Program Sekolah  Cuti Rehat / Cuti Sakit
REFLEKSI
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan
 Mengiringi Murid Keluar  Cuti Bencana / Cuti Khas
kerana ….
 Aktiviti Luar  Cuti Peristiwa / Cuti Umum

Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA KELAS TAHUN 2
TARIKH/ HARI 24 FEBRUARI 2017 JUMAAT MASA 1000-1130 PAGI

TEMA SIHAT DAN CERDAS

TAJUK BERSENAM MENYIHATKAN BADAN

STANDARD 3.2.4 Menulis frasa yang mengandungi perkataan dua atau tiga suku kata, diftong, vokal berganding, digraph dan konsonan
PEMBELAJARAN bergabung dengan betul dan tulisan yang kemas.
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

OBJEKTIF 1. Membaca dan menulis frasa yang mengandungi dua atau tiga suku kata.
PEMBELAJARAN
2. Membaca petikan yang mengandungi dua atau tiga suku kata dengan sebutan yang betul dan lancar.

1. Guru meminta murid membaca petikan secara beramai-ramai.


AKTIVITI
2. Guru meminta murid mengenalpasti perkataan dua atau tiga suku kata.
PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN 3. Murid menyenaraikan perkataan tersebut.
(PdP)
4. Murid membaca petikan secara berkumpulan dan individu.
 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen
BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


PELBAGAI  Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN  Kreativiti & Inovasi


 Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
MERENTASI  Pendidikan Alam Sekit
 Patriotisme  TMK  Nilai Murni
KURIKULUM (EMK)  ar

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
BERFIKIR
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

 Mesyuarat / Kursus
 Program Sekolah  Cuti Rehat / Cuti Sakit
REFLEKSI
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan
 Mengiringi Murid Keluar  Cuti Bencana / Cuti Khas
kerana ….
 Aktiviti Luar  Cuti Peristiwa / Cuti Umum

Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA KELAS TAHUN 1
TARIKH/ HARI 20 FEBRUARI 2017 ISNIN MASA 0700-0830 PAGI

TEMA KELUARGA PENYAYANG

TAJUK RAKAN SEKELAS

STANDARD 2.1.2 Membaca dengan sebutan yang betul, intonasi yang sesuai dan memahami ;
PEMBELAJARAN i)Perkataan dua suku kata dan tiga suku kata
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 1. Membaca perkataan dua suku kata dengan sebutan yang betul
2. Dapat menulis sekurang – kurangnya 15/18 perkataan dua suku kata yang disebut oleh guru.

1. Guru membaca suku kata dan meminta murid mengajuk.


AKTIVITI
2. Guru meminta murid membaca suku kata yng ditunjukkan oleh guru.
PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN 3. Guru membahagikan murid kepada kumpulan.
(PdP) 4. Guru meminta murid membaca suku kata dalam kumpulan.
5. Murid menulis suku kata yng disebutkan oleh guru di dalam buku secara individu.

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________
KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis
PELBAGAI  Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN  Kreativiti & Inovasi


 Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
MERENTASI  Pendidikan Alam Sekit
 Patriotisme  TMK  Nilai Murni
KURIKULUM (EMK)  ar

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
BERFIKIR
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

 Mesyuarat / Kursus
 Program Sekolah  Cuti Rehat / Cuti Sakit
REFLEKSI
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan
 Mengiringi Murid Keluar  Cuti Bencana / Cuti Khas
kerana ….
 Aktiviti Luar  Cuti Peristiwa / Cuti Umum

Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA KELAS TAHUN 1
TARIKH/ HARI 22 FEBRUARI 2017 RABU MASA 1030-1200 TGH HARI

TEMA KELUARGA PENYAYANG

TAJUK RAKAN SEKELAS

STANDARD 2.1.2 Membaca dengan sebutan yang betul, intonasi yang sesuai dan memahami ;
PEMBELAJARAN i)Perkataan dua suku kata dan tiga suku kata
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 3. Membaca perkataan tiga suku kata dengan sebutan yang betul
4. Dapat menulis sekurang – kurangnya 15/18 perkataan dua suku kata yang disebut oleh guru.

6. Guru membaca suku kata dan meminta murid mengajuk.


AKTIVITI
7. Guru meminta murid membaca suku kata yng ditunjukkan oleh guru.
PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN 8. Guru membahagikan murid kepada kumpulan.
(PdP) 9. Guru meminta murid membaca suku kata dalam kumpulan.
10. Murid menulis suku kata yng disebutkan oleh guru di dalam buku secara individu.

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


PELBAGAI  Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang
ELEMEN  Kreativiti & Inovasi
 Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
MERENTASI  Pendidikan Alam Sekit
 Patriotisme  TMK  Nilai Murni
KURIKULUM (EMK)  ar

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
BERFIKIR
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

 Mesyuarat / Kursus
 Program Sekolah  Cuti Rehat / Cuti Sakit
REFLEKSI
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan
 Mengiringi Murid Keluar  Cuti Bencana / Cuti Khas
kerana ….
 Aktiviti Luar  Cuti Peristiwa / Cuti Umum

Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA KELAS TAHUN 1
TARIKH/ HARI 23 FEBRUARI 2017 KHAMIS MASA 1000-1100 PAGI

TEMA KELUARGA PENYAYANG

TAJUK RAKAN SEKELAS

STANDARD 1.1.2 Mendengar, memahami dan memberikan respon terhadap;


PEMBELAJARAN i) soalan
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

OBJEKTIF
1. Menjawab sekurang – kurangnya 2 soalan yang ditanyakan oleh guru dengan ayat dan intonasi yang betul dan sesuai
PEMBELAJARAN
secara lisan.
2. Dapat menjawab sekurang – kurangnya 2/3 soalan pada lembaran kerja yang diberikan dengan betul.

1. Guru membaca cerita pedoman pendek kepada murid.


AKTIVITI
2. Guru dan murid bersoal jawab tentang cerita yang dibaca tadi.
PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN 3. Guru bertanya soalan kepada stiap murid secara individu.
(PdP) 4. Guru mengagihkan kertas soalan kepada murid.
5. Murid menulis jawapan dalam buku.

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


PELBAGAI  Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang
ELEMEN  Kreativiti & Inovasi
 Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
MERENTASI  Pendidikan Alam Sekit
 Patriotisme  TMK  Nilai Murni
KURIKULUM (EMK)  ar

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
BERFIKIR
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

 Mesyuarat / Kursus
 Program Sekolah  Cuti Rehat / Cuti Sakit
REFLEKSI
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan
 Mengiringi Murid Keluar  Cuti Bencana / Cuti Khas
kerana ….
 Aktiviti Luar  Cuti Peristiwa / Cuti Umum

Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA KELAS TAHUN 1
TARIKH/ HARI 24 FEBRUARI 2017 JUMAAT MASA 0800-0930 PAGI

TEMA KELUARGA PENYAYANG

TAJUK RAKAN SEKELAS

STANDARD 3.2.1 Membina dan menulis


PEMBELAJARAN i)perkataan
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
OBJEKTIF 1. Menulis sekurang – kurang 8/10 perkataan yang disebutkan oleh guru dengan betul.
PEMBELAJARAN
2. Membaca dan mengeja sekurang – kurangnya 5/10 perkataan yang ditunjukkan oleh guru dengan betul.
1. Guru menunjukkan kad imbasan perkataan dan membaca satu persatu.
AKTIVITI
PENGAJARAN & 2. Murid mengajuk bacaan dan ejaan guru.
PEMBELAJARAN 3. Guru meminta murid membaca dan mengeja perkataan yang ditunjukkan oleh guru.
(PdP) 4. Guru membacakan perkataan dan murid murid menulis perkataan tersebut secara individu.

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


PELBAGAI  Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN  Kreativiti & Inovasi


 Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
MERENTASI  Pendidikan Alam Sekit
 Patriotisme  TMK  Nilai Murni
KURIKULUM (EMK)  ar

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
BERFIKIR
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai
PENILAIAN
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

 Mesyuarat / Kursus
 Program Sekolah  Cuti Rehat / Cuti Sakit
REFLEKSI
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan
 Mengiringi Murid Keluar  Cuti Bencana / Cuti Khas
kerana ….
 Aktiviti Luar  Cuti Peristiwa / Cuti Umum

Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA KELAS TAHUN 2
TARIKH/ HARI 06 MAC 2017 ISNIN MASA 0710-0840 PAGI

TEMA SEMANGAT PERPADUAN

TAJUK SEMANGAT KERJASAMA


STANDARD
3.3.4 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan bahan grafik dengan betul.
PEMBELAJARAN
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

OBJEKTIF 1. Membina ayat secara lisan berdasarkan perbuatan yang dilakukan oleh rakan – rakan di dalam kelas.
PEMBELAJARAN
2. Membina sekurang – kurangnya 5/6 ayat berdasarkan bahan grafik yang diberikan secara bertulis.

1. Murid membina ayat secara lisan berdasarkan perbuatan yang dilakukan oleh rakan mereka.

AKTIVITI 2. Guru dan murid berbincang tentang bahan grafik yang diedarkan oleh guru.
PENGAJARAN & 3. Murid membina ayat secara lisan berdasarkan bahan grafik (individu)
PEMBELAJARAN
(PdP) 4. Murid membina ayat di dalam buku berpandukan kertas lembaran kerja yang diedarkan.

5. Guru menyemak hasil kerja murid.

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


PELBAGAI  Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN  Kreativiti & Inovasi


 Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
MERENTASI  Pendidikan Alam Sekit
 Patriotisme  TMK  Nilai Murni
KURIKULUM (EMK)  ar

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
BERFIKIR
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai
PENILAIAN
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

 Mesyuarat / Kursus
 Program Sekolah  Cuti Rehat / Cuti Sakit
REFLEKSI
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan
 Mengiringi Murid Keluar  Cuti Bencana / Cuti Khas
kerana ….
 Aktiviti Luar  Cuti Peristiwa / Cuti Umum

Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA KELAS TAHUN 1
TARIKH/ HARI 06 MAC 2017 ISNIN MASA 1110-1210 TGH HARI

TEMA MASYARAKAT MUHIBBAH

TAJUK TOLONG MENOLONG

STANDARD 2.1.2 Membaca dengan sebutan yang betul, intonasi yang sesuai dan memahami;
PEMBELAJARAN i)frasa
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

OBJEKTIF 1. Membaca kad frasa yang ditunjukkan oleh guru dengan ejaan suku kata yang betul.
PEMBELAJARAN
2. Menyebut fasa yang ditunjukkan oleh guru dengan sebutan yang jelas serta intonasi yang betul.

1. Murid mengeja frasa yang ditunjukkan oleh guru mengikut suku kata.

2. Guru meminta murid seorang demi seorang untuk mengeja frasa yang ditunjukkan.
AKTIVITI
3. Murid secara berkumpulan membaca kad frasa dengan sebutan yang tepat serta intonasi yang betul.
PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN 4. Murid sekali lagi secara individu bermain permaian pandang dan sebut dibawah bimbingan guru.
(PdP)
5. Penilaian secara pemerhatian dilakukan oleh gruru.

6. Murid menulis frasa yang sudah dipelajari di dalam buku.

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


PELBAGAI  Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN  Kreativiti & Inovasi


 Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
MERENTASI  Pendidikan Alam Sekit
 Patriotisme  TMK  Nilai Murni
KURIKULUM (EMK)  ar

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
BERFIKIR
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai
PENILAIAN
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

 Mesyuarat / Kursus
 Program Sekolah  Cuti Rehat / Cuti Sakit
REFLEKSI
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan
 Mengiringi Murid Keluar  Cuti Bencana / Cuti Khas
kerana ….
 Aktiviti Luar  Cuti Peristiwa / Cuti Umum

Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA KELAS TAHUN 2
TARIKH/ HARI 07 MAC 2017 SELASA MASA 0710-0840 PAGI

TEMA SEMANGAT PERPADUAN

TAJUK SEMANGAT KERJASAMA


STANDARD
3.3.4 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan bahan grafik dengan betul.
PEMBELAJARAN
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

OBJEKTIF 1. Membina ayat secara lisan berdasarkan grafik yang diberikan oleh guru dengan bahasa dan ayat yang betul.
PEMBELAJARAN
2. Membina sekurang – kurangnya 5/6 ayat berdasarkan bahan grafik yang diberikan secara bertulis.

1. Murid membina ayat secara lisan berdasarkan bahan grafik yang diedarkan.

AKTIVITI 2. Guru dan murid berbincang tentang bahan grafik yang diedarkan oleh guru.
PENGAJARAN & 3. Murid membina ayat secara lisan berdasarkan bahan grafik (individu)
PEMBELAJARAN
(PdP) 4. Murid membina ayat di dalam buku berpandukan kertas lembaran kerja yang diedarkan.

5. Guru menyemak hasil kerja murid.

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


PELBAGAI  Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN  Kreativiti & Inovasi


 Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
MERENTASI  Pendidikan Alam Sekit
 Patriotisme  TMK  Nilai Murni
KURIKULUM (EMK)  ar

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
BERFIKIR
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

REFLEKSI
 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

 Mesyuarat / Kursus
 Program Sekolah  Cuti Rehat / Cuti Sakit
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan
 Mengiringi Murid Keluar  Cuti Bencana / Cuti Khas
kerana ….
 Aktiviti Luar  Cuti Peristiwa / Cuti Umum

Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA KELAS TAHUN 1
TARIKH/ HARI 07 MAC 2017 SELASA MASA 1040-1140 PAGI

TEMA MASYARAKAT MUHIBBAH

TAJUK BUKU SEGALANYA

STANDARD 3.2.1 Membina dan menulis


PEMBELAJARAN iii)ayat
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
OBJEKTIF
1. Membina sekurangnya kurangnya 1 ayat secara lisan berdasarkan keadaan sekeliling.
PEMBELAJARAN
2. Membina sekurang – kurangnya 3/5 ayat dengan betul berdasarkan situasi/keadaan di dalam kelas.

1. Murid membina ayat secara lisan berdasarkan perbuatan rakan dan keadaan sekeliling.
AKTIVITI
PENGAJARAN & 2. Murid berbincang bersama rakan – rakan berkaitan situasi/keadaan di dalam kelas.
PEMBELAJARAN
3. Murid membina ayat bersama rakan – rakan dan membentangkannnya secara lisan di hadapan kelas.
(PdP)
4. Murid menulis ayat tersebut di dalam buku.

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


PELBAGAI  Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN  Kreativiti & Inovasi


 Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
MERENTASI  Pendidikan Alam Sekit
 Patriotisme  TMK  Nilai Murni
KURIKULUM (EMK)  ar

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
BERFIKIR
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

REFLEKSI
 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan  Mesyuarat / Kursus  Cuti Rehat / Cuti Sakit
kerana ….
 Program Sekolah  Cuti Bencana / Cuti Khas
 Mengiringi Murid Keluar  Cuti Peristiwa / Cuti Umum
 Aktiviti Luar
Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________
