Anda di halaman 1dari 15

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia


2. Tahun : 2 SS2
3. Bilangan Murid : ___/ 34 orang
4. Tarikh : 3 Julai 2019
5. Hari : Rabu
6. Masa : 7.40 hingga 8.40 pagi
7. Tema : Alam Sekitar dan Teknologi Hijau
8. Tajuk : Kebersihan Alam Sekitar Tanggungjawab Bersama

9. Kemahiran Fokus : Aspek Tatabahasa

10. Standard Kandungan

5.2 Memahami dan menggunakan pembentukan kata mengikut konteks

11. Standard Pembelajaran

5.5.3 Memahami, mengenal pasti dan menggunakan kata ganda mengikut konteks

12. Objektif Pembelajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :-

i. Membezakan kata ganda penuh dengan kata ganda berentak.

ii. Mengisi tempat kosong dalam ayat menggunakan kata ganda penuh dengan kata
ganda berentak yang sesuai dan betul.

13. Sistem Bahasa


 Kosa kata: mandi-manda, membanggakan, pengunjung
 Morfologi: kata majmuk

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


 Ilmu: Pendidikan Moral
 Nilai Murni: Kerjasama, bertanggungjawab
 Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK
15. Elemen Keusahawanan:
EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: memerhati dengan bertujuan dan
menghasilkan banyak idea
EK 1: 1.14 Boleh membina jaringan sosial : Boleh berkomunikasi dengan baik

16. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


 Kemahiran Berfikir : menjana idea, menghubungkait, mengecam, merumus
 Kecerdasan Pelbagai : verbal linguistik, kinestetik, interpersonal dan
intrapersonal
 Belajar Cara Belajar : memproses maklumat, bacaan imbasan
 Pembelajaran Konstruktivisme
 Pembelajaran Koperatif

17. Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara Jumlah


1 Komputer riba 1
2 Sampul surat 5
3 Kad perkataan 5 set
Lembaran kerja:
Pengayaan 30
4
Pemulihan 4
5 Tin ajaib 1
6 Pembesar suara 1
7 Jadual 1

18. Pengetahuan Sedia Ada


1. Murid pernah mendengar dan belajar kata ganda pada pembelajaran yang lepas

Aktiviti Pengajaran dan


Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
Pengurusan  Kebersihan kelas  Murid memastikan Peralatan yang
bilik darjah  Persediaan murid kelas bersih dan sesuai
(2 minit) untuk belajar
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
mereka bersedia untuk
belajar
Tayangan video lagu  Murid ditayangkan KB
Set Induksi bertajuk : ”Jom Kitar video lagu ”Jom Kitar  Menghubungkait
(5 minit) Semula | Didi & Semula | Didi &
Friends” Friends”. BCB
 Murid menyanyikan  Memproses
Laman web :
lagu tersebut maklumat
https://www.youtube.c berdasarkan lirik lagu
om/watch?v=jhoGVZu yang diberikan sambil Teknik
eqXg&t=92s melakukan gaya  Nyanyian
tersendiri.  Penyataan
 Guru bersoal jawab
dengan murid tentang KP
lagu tersebut.  Interpersonal

Soalan guru :  Guru merumus  Verbal linguistik


jawapan murid dan
1. Cuba tengok
mengaitkan jawapan KKT
persekitaran kamu,
murid dengan tajuk Kemahiran berfikir
adakah ianya bersih
pelajaran. (Menjana idea)
atau tidak?

2. Mengapakah kita Nilai murni


perlu menjaga  Hormat
kebersihan alam?  Keberanian

Jangkaan jawapan:
BBM
1. ya/ tidak  video lagu

2. supaya sihat (Mana- bertajuk: ”Jom

mana jawapan yang Kitar Semula | Didi

munasabah) & Friends”


 lirik lagu
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
Langkah 1 membezakan kata  murid diterangkan Nilai Murni
(17 minit) ganda penuh dengan mengenai kata ganda  Bekerjasama
kata ganda berentak. penuh dan kata ganda  Rasional.
berentak.
Kad perkataan:
 murid dibahagikan EMK
Ikan-ikan
kepada beberapa kreativiti dan inovasi
Lalu lalang kumpulan
 Setiap kumpulan akan KKT
Mandi-manda diberikan sampul yang  Kemahiran berfikir
mengandungi kad (Menjana idea)
Pengunjung- perkataan.  Kemahiran belajar
pengunjung
 Secara berkumpulan, cara belajar
Jadual: murid perlu  penyelesaian

Kata Kata mengkategorikan kad masalah.

ganda ganda perkataan tersebut

penuh berentak sama ada kata ganda Pembelajaran


penuh atau kata ganda koperatif
berentak dan
melekatkan perkataan BBM
tersebut pada jadual  token
yang diberikan.  Jadual
 Kumpulan murid dipilih  Kad perkataan
secara rawak untuk
membentangkan hasil Elemen
tugasan mereka. keusahawan:
 Guru sebagai EK 1: 1.4
pembimbing bagi
membetulkan kesalahan Penilaian Objektif
murid. (i)
 Setiap jawapan yang
betul akan diberikan
markah.
 Kumpulan yang
memperoleh markah
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
tertinggi akan
memperoleh token.

Langkah 2 Aktiviti mengisi  Murid akan duduk di BBB


(16 minit) tempat kosong dalam kumpulan yang -tin ajaib
dengan kata ganda sama. -kad soalan
yang sesuai  Setiap kumpulan perlu -dadu
menghantar satu wakil -papan putih mini
dadu:
bagi melambung
dadu. TEKNIK
 Jika murid - Latih tubi
memperoleh 4, 5, 6,
murid dibenarkan KP
untuk mencabut -Intrapersonal
Kad soalan:
soalan yang akan
dicabut daripada ‘tin NILAI
ajaib’. - Kerjasama
 Murid tersebut perlu
membaca soalan Objektif (ii)
tersebut dengan kuat
dan jelas.
 Ahli kumpulannya
yang lain perlu
mendengar soalan
tersebut dengan teliti
untuk meneka
jawapan dan menulis
jawapan tersebut di
atas papan putih mini.
 Jika ahli kumpulan
dapat menjawab
dengan betul, markah
akan diberikan.
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
 Giliran yang
seterusnya perlu
dijawab oleh wakil
kumpulan yang
berbeza.
 Kumpulan yang
memperoleh markah
tertinggi dianggap
sebagai pemenang
dan memperoleh
token.
Langkah 3 Aktiviti 3  Murid diberikan BBB
(15 minit) menggariskan kata lembaran kerja 1 -teks
ganda yang terdapat yang mengandungi -lampiran kerja
di dalam ayat. beberapa ayat.
 Murid perlu TEKNIK
Lembaran kerja 1:
menggariskan kata - Latih tubi
ganda yang terdapat
dalam ayat tersebut. KP
-Intrapersonal

NILAI
- Kerjasama

Penggayaan Penggayaan:
 Murid diberikan
Menggariskan kata
lembaran kerja 2
ganda penuh dan
yang
membulatkan kata
mengandunngi teks
ganda berentak yang
pendek.
terdapat di dalam teks
 Murid perlu
Lembaran kerja 2: menggariskan kata
ganda penuh dan
membulatkan kata
ganda berentak
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
yang terdapat
dalam teks tersebut.

Pemulihan:
 Murid diberikan
Pemulihan lembaran kerja 3
yang mengandungi
Menggariskan kata
perkataan
ganda penuh dan kata
 Murid perlu
ganda berentak yang
membulatkan kata
terdapat dalam ayat
ganda yang terdapat
Lembaran kerja 3: di dalam lembaran
kerja tersebut.

Penutup Kognitif  murid bersoal KB


(5 minit) Rumusan isi pelajaran jawab dengan -Merumus
Bersoal jawab: guru berkaitan isi
Contoh soalan: pembelajaran KP
1. apakah yang kamu pada hari ini. -Verbal-linguistik
faham tentang kata  Guru merumus -Intrapersonal
ganda? jawapan murid
2. Apakah contoh kata Ilmu
majmuk? Pendidikan Moral
jangkaan jawapan:
1. perkataan yang Nilai
diulang atau  Kerajinan
digandakan secara  keberanian
penuh, separa,
berentak dan Teknik
berimbuhan  bersoal jawab
2. –beberung
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
-lalu-lalang KP
-bersama-sama  Interpersonal
(Mana-mana jawapan  Verbal linguistik
yang munasabah)  Kinestetik

Sosial  Guru
-Pujian atas usaha memberikan
dan kerjasama. pujian atas sikap
murid yang
memberi
kerjasama dalam
aktiviti
pengajaran.

Refleksi:

Secara keseluruhannya, proses pengajaran dan pembelajaran berjalan dengan lancar selama
60 minit. Seramai 32/34 telah mencapai objektif yang telah ditetapkan, manakala seramai 2/34
orang murid masih tidak menguasai pembelajaran. Suara saya kuat dan jelas mudah difahami
oleh murid. Kawalan kelas juga teratur dan terkawal. Murid dapat mengikut pembelajaran
dengan baik. Murid berani dan seronok untuk menjalanlan aktiviti semasa proses pengajaran
dan pembelajaran berlangsung. Hal ini kerana bahan bantu belajar yang saya gunakan seperti
dadu dan tin ajaib dapat menarik minat murid terhadap pembelajaran. Pada pemerhatian
saya, murid dapat bekerjasama dengan baik dalam melaksanakan tugas yang diberikan
secara berkumpulan. Semua murid menunjukkan minat dan kesungguhan semasa aktiviti
dijalankan. Malah, suasana yang tenang dan selesa mendorang murid belajar dengan baik
dan bersemangat semasa proses pengajaran dan pembelajaran berlangsung.

Namun, terdapat kelemahan dalam pengurusan masa semasa pengajaran


dilaksanakan. Langah penutup tidak dapat diijalankan dengan sempurna kerana masa tidak
mencukupi. Hal ini kerana langkah 2 mengambil masa yang lama kerana murid sukar untuk
memahami soalan yang dibacakan oleh wakil kumpulan mereka.

Oleh itu, saya perlu memberikan latihan pemulihan di dalam kelas dan bimbingan khas
dalam proses PdP yang akan datang kepada murid yang tidak dapat mencapai objekif supaya
dapat mengukuhkan lagi pemahaman murid. Seterusnya, saya juga akan menguruskan masa
dengan lebih baik pada sesi pengajaran dan pembelajaran akan datang supaya segala aktivti
yang dirancang dapat dijalankan dengan sempurna seperti yang telah dirancang.
LAMPIRAN 1

Tayangan video lagu bertajuk : ”Jom Kitar Semula | Didi & Friends”

Laman web :

https://www.youtube.com/watch?v=jhoGVZueqXg&t=92s
LAMPIRAN 2

Kad perkataan:

Ikan-ikan Lalu-lalang
Mandi-manda Pengunjung-pengunjung

Jadual:

Kata ganda penuh Kata ganda berentak


LAMPIRAN 3

Aktiviti mengisi tempat kosong dengan kata ganda yang sesuai

dadu:

Kad soalan:
LAMPIRAN 4

Aktiviti 3 menggariskan kata ganda yang terdapat di dalam ayat.

Lembaran kerja 1:

PENGGAYAAN

Menggariskan kata ganda penuh dan membulatkan kata ganda berentak yang terdapat di
dalam teks

Lembaran kerja 2:
Pemulihan

Menggariskan kata ganda penuh dan kata ganda berentak yang terdapat dalam ayat

Lembaran kerja 3:
