Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (SLOT PENGAJARAN)

Kelas : Prasekolah SK Sri Taman


Tarikh : 1 Oktober 2014
Masa : 9.00-9.30 pagi (30 minit)
Bilangan Pelajar : 25 orang pelajar
Modul : Bertema
Tema/Tajuk : Alam Fizikal/ Cuaca
Tunjang Utama : Sains dan Teknologi- Awal Sains dan Matematik
Standard Kandungan : ST 5.1 Meneroka fenemona alam yang biasa dijumpai
Standard Pembelajaran : ST 3.11.2 Membaca buku cerita yang menarik dan sesuai daripada
pelbagai tema
ST 5.1.2 Memerhati dan menceritakan bentuk dan warna awan pada
cuaca yang berbeza
Kesepaduan tunjang : PSE 3.2.2 Bertolak ansur dan bekerjasama semasa menjalankan aktiviti

Objektif pengajaran : Pada akhir pelajaran murid dapat :


1. Menyatakan jenis-jenis cuaca
2. Mengenal pasti ciri-ciri cuaca yang dipelajari
3. Menyatakan aktiviti yang sesuai dilakukan mengikut cuaca

Kemahiran Berfikir (KB) : Menjana idea, membanding beza dan menghubung kait.
Penerapan Nilai : Mematuhi arahan, Kerjasama,
Bahan Bantu Mengajar : Video, gambar, powerpoint, diorama, puzel
Fokus MI/KP : Sains dan teknologi, Kemahiran Bahasa
Kosa Kata : Hujan, Panas, Berangin, Redup

LANGKAH/MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN CATATAN/ABM


DAN PEMBELAJARAN

Set Induksi Melihat dan meramal 1. Murid akan


cuaca pada masa berkumpul di
(3 minit) tersebut. ruangan belajar dan KBKK : Menjana
menghadap guru. idea,
mengklasifikasikan
dan
Contoh soalan. menghubungkait.
2. Murid dan guru
1. Apakah jenis bersoal jawab
cuaca di luar tentang cuaca pada
sekarang? masa tersebut. Nilai : bekerjasama
Mengapa
menyatakan
demikian. MI/KP :
3. Guru menjana idea
sedia ada pelajar Kemahiran bahasa,
dengan kritis.
pengetahuan sedia
ada murid tentang
cuaca.

1. Murid mempelajari
pelbagai jenis
Langkah 1 Mengenali jenis-jenis cuaca berdasarkan BBM :video,
cuaca. video dan powerpoint
(8 minit)
powerpoint yang
ditunjukkan.
contoh soalan: 2. Murid menyatakan KBKK : Menjana
aktiviti yang sesuai idea dan
1. Mengapa sesuai dilakukan semasa menghubung kait.
untuk menjemur cuaca tersebut
pakaian semasa berdasarkan
hari panas? powerpoint dan MI/KP : Sains dan
video. teknologi
3. Guru bersoal jawab
dengan pelajar.
Nilai : mengikut
arahan.

1. Murid akan
Langkah 2 Guru akan membacakan mendengar cerita
buku cerita berkaitan yang guru
(7 minit) cuaca. BBM : diorama
sampaikan
menggunakan Nilai : sayangi alam
diorama. sekitar
Guru akan bersoal jawab 2. Murid akan bersoal
dengan murid. jawab dengan guru
Langkah 3 Aktiviti Memadan dan 1. Murid dibahagikan BBM : puzel,
puzel mengikut cuaca kepada empat gambar cuaca
(10 minit) kumpulan
2. Murid diminta
meneka jenis cuaca
berdasarkan ciri-ciri
yang guru nyatakan
3. Guru memberikan
keratan puzel
kepada pelajar
berdasarkan cuaca
yang diteka.
4. Murid perlu
menyusun gambar
sehingga
memperoleh
gambar cuaca yang
tepat..
Penutup 1. Guru membuat Nilai : kasih sayang
rumusan dan
(2 minit) Guru meminta murid bertanya soalan
menceritakan tentang mengenai cuaca-
cuaca-cuaca yang telah KBKK : menjana
cuaca yang idea,banding beza
dipelajari. dipelajarinya, ciri-
cirinya, serta aktiviti
yang sesuai
dilaksanakan
semasa cuaca
tersebut.
