Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5

Mata Pelajaran                                :  Bahasa Melayu


Tahun                                                :  5 Bijak  
Tarikh                                                : 24 Februari 2014
Masa                                                  : 1 jam (8.45 pagi hingga 9.45 pagi)
Bilangan Murid                               : 34 orang
Tema                                                 :  Kemasyarakatan
Tajuk                                                 :  Amalan Berbudi Hidup Harmoni

Hasil Pembelajaran/Kemahiran :

Fokus Utama
8.1 : Membina dan menulis perkataan,ayat tunggal dan ayat majmuk
: Menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat berdasarkan topik yang
diberikan.
:Mengemukakan data yang diperoleh tentang sesuatu perkara.

Fokus Sampingan
6.1 : Membaca dan merujuk pelbagai sumber untuk mendapatkan maklumat
bagi tajuk yang sedang dikaji termasuk maklumat daripada internet.
Aras 1 (i) : Merujuk kepada kamus untuk mencari makna, sebutan yang betul, ejaan, dan
penggunaan perkataan yang tepat.

Pengetahuan Sedia Ada


i) Murid-murid mengetahui tentang konsep berbudi bahasa.
ii) Murid-murid telah menguasai kemahiran membaca dan menulis peringkat awal.

Objektif Eksplisit
Pada akhir pelajaran 80% daripada 35 orang murid dapat :
i) Membaca dan merujuk kepada kamus untuk mencari makna tiga daripada lima
perkataan yang terdapat berdasarkan petikan.
ii) Menulis tiga daripada lima ayat tunggal berdasarkan perkataan dalam lembaran
yang diberikan oleh guru.

Sistem Bahasa
i) Tatabahasa : Kata sendi
ii) Kosa kata : sosial, kendi

Pengisian Kurikulum
i) Ilmu : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan, Pendidikan Moral
ii) Nilai murni : Kerjasama, Berbudi bahasa

Kemahiran Bernilai Tambah


i) Teori Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal, Intrapersonal, Verbal Linguistik.
ii) Kemahiran berfikir : Menjana idea, menghubungkait .
iii) Belajar Cara Belajar : Bacaan mekanis.
iv) Kemahiran Belajar : Kemahiran komunikasi, kemahiran membaca

Isi Pelajaran :
i) Membaca dan bertutur
ii) Menulis makna perkataan
iii) Menulis ayat penyata

Bahan Sumber Mengajar


i. Laptop dan LCD
ii. Klip video Berbudi Bahasa
iii. Petikan “Catatan Fahmi”
iv. Pen marker
v. Kad manila
vi. Kamus Dewan
vii. Lembaran kerja
Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran

Set induksi Klip video Budi - Murid memerhati klip video TKP
(5 minit) Bahasa - Interpersonal
yang ditayangkan oleh
- Verbal linguistik
Contoh Soalan : guru.
1. Apakah yang dapat - Murid menjawab soalan BSM
kamu perhatikan dalam - Klip video Budi
klip video tersebut? yang diajukan oleh guru Bahasa
mengenai klip video
2.Mengapakah kita Teknik:
perlu berbudi? tersebut.
- Soal jawab
- Guru mengaitkan jawapan
3.Bagaimanakah kita
berbudi kepada orang murid dengan tajuk FS:
lain? pelajaran pada hari ini 2.2 Aras 1(i)

Perkem Petikan “Catatan - Murid secara beramai-ramai Kemahiran


bangan Berfikir:
Fahmi” membaca teks catatan
Langkah 1 - Menjana idea
(20 minit) Sistem Bahasa tersebut. - Menghubungkait
Penerapan - Murid menulis semula kosa
Kemahiran Belajar:
Tatabahasa: kata baharu (yang dicetak
- Kemahiran
Kosa Kata bewarna) dalam teks tersebut Membaca
1. muzium di dalam buku tulis.
2. pelancong TKP:
- Murid memerhati guru
- Verbal linguistik
menunjukkan demonstrasi cara - Interpersonal
mencari makna kosa kata
BSM:
baharu dengan menggunakan
- Petikan ”Catatan
kamus dewan. Fahmi”
- Murid diminta untuk menulis - Kamus Dewan

makna kosa kata tersebut di Nilai murni:


dalam buku tulis. - Berbudi Bahasa

Penilaian HP
FU 6.1 Aras 1 (i)
FS 2.2 Aras 1 (i)
Kemahiran Belajar:
Langkah 2 Bacaan Kosa kata
- Murid dibahagikan kepada - Kemahiran
(15 minit) Baharu dalam Petikan Komunikasi
tujuh kumpulan. Setiap
“Catatan Fahmi”
kumpulan dibekalkan kamus. Kemahiran
- Setiap kumpulan perlu Berfikir:
Perkataan: - Menjana Idea
berbincang tentang makna
- Menghubungkait
a) Monorel
perkataan yang bergaris dalam
b) Stesen
petikan. Murid perlu membaca TKP:
c) Sentral - Verbal linguistik
dan merujuk kepada kamus
- Interpersonal
d) Perpustakaan
untuk mencari makna -
e) Kesenian
perkataan tersebut. Hasil Ilmu:
f) Rujukan - Pendidikan Sivik
perbincangan dicatatkan.
g) Tugasan &
- Setiap hasil kerja dilekatkan Kewarganegaraa
pada papan tulis. Setiap n
- Pendidikan
kumpulan secara bergilir-gilir
Moral
untuk membentangkan hasil
kerja. Nilai:
- Guru membuat perbincangan - Kerjasama
dengan murid dan menilai hasil BSM:
kerja setiap kumpulan. - Kad Manila
- Pen Marker
- Kamus

Penilaian HP
FU 6.1 Aras 1(i)
FS 2.2 Aras 1(i)

Langkah 3 Bina ayat penyata TKP :


- Guru menyenaraikan 5
(15 minit) - Intrapersonal
dengan perkataan (kata sendi) daripada
menggunakan kata Ilmu:
petikan yang sama.
- Pendidikan Sivik
sendi - Guru menerangkan kata sendi &
Sistem Bahasa kepada murid. Kewarganegaraa
Penerapan - Murid secara beramai-ramai n
Tatabahasa: - Pendidikan
Kata Sendi membaca perkataan-pekataan Moral
di, ke, oleh, tentang, tersebut.
kepada Kemahiran Berfikir
- Menjana Idea
Kumpulan A dan B - Menghubungkait
Pengayaan
- Murid secara individu mencari
Kumpulan A dan B BSM
Cari makna perkataan makna perkataan-perkataan - Petikan Catatan
dan bina ayat penyata tersebut dengan merujuk Fahmi
- Lembaran kerja
kamus.
Pemulihan
Kumpulan C - Murid membina tiga atau Penilaian HP
Eja perkataan, cari FU 6.1 Aras 1(i)
empat ayat penyata
makna perkataan dan FS 8.1 Aras 1 (i)
berdasarkan perkataan yang
bina ayat penyata
dengan bimbingan disenaraikan oleh guru dalam
guru lembaran kerja.

Kumpulan C
- Murid mengeja perkataan,
mencari makna dan membina
ayat penyata daripada
perkataan tersebut dengan
bimbingan guru.
TKP:
Penutup Rumusan isi pelajaran - Guru menayangkan klip video - Verbal linguistik
(5 minit) lagu Budi Bahasa Budaya Kita. - Interpersonal
Soal jawab
- Murid disoal mengenaiklip Nilai murni:
Penerapan nilai-nilai
murni video dan dibimbing oleh guru - Kerjasama
- Berbudi bahasa
untuk merumuskan isi
pengajaran pada hari ini. BSM
- Guru menerapkannilai-nilai - Klip video Budi
murni dalam kalangan murid Bahasa Budaya
sepanjang aktiviti pengajaran Kita.
dan pembelajaran dilakukan.
