Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESENIAN

Tarikh : 3 September 2019 (Selasa)


Masa : 8.10 pagi – 9.10 pagi (60 minit)
Tahun : 3 Perdana
Bilangan Murid : 29 orang
Kehadiran : ___ / 29 orang
Bidang : Kraf Tradisional
Tajuk : Anyaman (Selempang)
Standard Kandungan : 3.1 Penghasilan karya kreatif
4.1 Penghayatan Karya Seni
Standard Pembelajaran : 3.1.5 Menghasilkan kraf kreatif dalam Bidang Mengenal Kraf Tradisional berdasarkan:
(i) penentuan tema dan tajuk.
(ii) penjanaan idea.
(iii) pelaksanaan proses.
(iv) kemasan akhir.

4.1.2 Membuat ulasan karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual,teknik dan
proses serta menghubungkait seni dengan diri sendiri,alam sekitar dan disipin ilmu yang lain.

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran, murid berupaya untuk :


(a) menghasilkan selempang yang bermotifkan anyaman.
(b) memperagakan selempang dengan baik semasa aktiviti fashion show.

DISEDIAKAN OLEH : ELVIANA NATASHA ANAK ATONG


Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengetahui teknik anyaman motif kelarai mata bilis.
Bahan Bantu Belajar : Contoh karya selempang bermotifkan anyaman, produk anyaman (beg tangan, bakul), slaid
powerpoint, gunting, gam, pita pelekat, dawai kraf, hiasan tambahan yang lain, LCD projector.
Nilai dan Sikap : Bertolak ansur, bekerjasama, keyakinan, keberanian
Strategi : Berpusatkan guru, berpusatkan murid, berpusatkan bahan
KBAT : Memahami, mengaplikasi
Elemen Merentas Kurikulum : Nilai murni, kreativiti dan inovasi, teknologi maklumat dan komunikasi (TMK)

Fasa dan Masa Isi Kandungan dan Cadangan Aktiviti Cadangan Komunikasi Catatan
Persediaan Tayangan Video i) Murid-murid diminta untuk fokus Strategi
(Set Induksi) 1. Murid menonton video pendek menonton video kerana cikgu akan  Berpusatkan murid
(5 minit) tentang karya anyaman di Malaysia. bertanyakan beberapa soalan
(Pautan video : berdasarkan video yang BBB
https://www.youtube.com/watch? ditayangkan.  Video
v=6xqmFPJy_Ls&t=76s)  LCD projector
ii) Apakah karya yang ditayangkan
2. Murid diminta untuk menyebutkan pada video tadi? EMK
produk yang terdapat pada video.  TMK – video
iii) Apakah produk yang dihasilkan
3. Murid diperkenalkan dengan tajuk melalui anyaman? KBAT
pada hari ini.
 Memahami
iv) Hari ini kita akan sambung
projek anyaman iaitu menghasilkan
selempang bermotifkan anyaman.

DISEDIAKAN OLEH : ELVIANA NATASHA ANAK ATONG


Imaginasi 1. Murid ditunjukkan dengan beberapa i) Murid-murid diminta untuk BBB
(10 minit) contoh produk kraf anyaman. melihat dengan teliti cara-cara  Slaid Powerpoint
(Rujuk slaid pada Lampiran 1) untuk menghasilkan anyaman.  Contoh produk anyaman
 Selempang anyaman
2. Murid diperkenalkan dengan bahan ii) Cikgu akan tunjukkan cara satu  Anyaman yang dah dibuat
dan alatan untuk menghasilkan persatu cara menghasilkan pada minggu lepas
selempang bermotifkan anyaman. anyaman.  Kad manila
 Pita pelekat
3. Murid ditunjukkan dengan
 Dawai kraf
demonstrasi untuk menghasilkan
 Bahan hiasan tambahan
selempang bermotifkan anyaman.
(loceng, bunga kecil, bulu

Perkembangan Penghasilkan Karya Selempang i) Sila duduk dalam kumpulan ayam)

(20 minit) Berkumpulan masing-masing.


1. Murid diminta untuk duduk dalam Nilai dan sikap

kumpulan masing-masing. ii) Cikgu nak anda semua hasilkan  Bertolak ansur
satu selempang bagi setiap  Bekerjasama
2. Dalam kumpulan, murid-murid kumpulan.
diminta untuk menghasilkan Strategi
selempang bermotifkan anyaman iii) Cikgu akan agihkan bahan-  Berpusatkan murid
seperti yang telah ditunjukkan oleh bahan dan alatan mengikut  Berpusatkan guru
guru. kumpulan. Diminta ketua kumpulan  Berpusatkan bahan
untuk mengambil bahan-bahan

DISEDIAKAN OLEH : ELVIANA NATASHA ANAK ATONG


3. Murid diagihkan dengan bahan- daripada cikgu di hadapan ini.
bahan dan alatan untuk KBAT
menghasilkan selempang iv) Anda diberikan masa selama 20  Memahami
bermotifkan anyaman. minit untuk menghasilkan  Mengaplikasi
selempang.
4. Murid diberikan masa selama 20 EMK
minit untuk menghasilkan karya.  Nilai murni
 TMK – Slaid Powerpoint,
Tindakan Apresiasi Karya : Fashion Show i) Cikgu nak anda lantik wakil
 Kreativiti dan inovasi
(20 minit) 1. Murid-murid diminta memilih kumpulan untuk memperagakan
seorang wakil kumpulan untuk selempang pada runway.
Kemahiran Insaniah
menjadi model memperagakan
 Kemahiran kerja berpasukan
selempang yang telah siap. ii) Sila peragakan selempang anda
secara bergilir-gilir.
2. Wakil kumpulan akan bergilir-gilir
memperagakan selempang pada iii) Cikgu akan berikan hadiah
runway yang telah disediakan. kepada setiap kumpulan.

3. Murid diberikan hadiah mengikut


kategori berikut :
i. Dua hadiah selempang
paling kreatif.
ii. Dua hadiah anyaman paling
kemas.

DISEDIAKAN OLEH : ELVIANA NATASHA ANAK ATONG


iii. Kumpulan terbaik.

Penutup 1. Beberapa orang murid dipilih i) Diminta (nama murid) yang Nilai dan sikap
(5 minit) menggunakan aplikasi random terpapar di skrin untuk tampil ke  Keyakinan
name picker untuk sesi rumusan. hadapan untuk merumuskan sesi  Keberanian
PdPc pada hari ini.
Strategi
 Berpusatkan murid

EMK
random name picker
 TMK – random name picker

Pentaksiran a) Karya selempang bermotifkan anyaman secara berkumpulan.


b) Apresiasi karya secara fashion show.

Refleksi :

Berdasarkan hasi pembelajaran yang telah ditetapkan, murid-murid dapat mencapai hasil pembelajaran yang telah ditetapkan.
Kekuatan yang dapat dikenalpasti semasa PdPc ialah murid-murid dapat menunjukkan kerjasama yang baik sepanjang aktiviti berkumpulan
dijalankan. Murid-murid juga mengutamakan kebersihan ruang kerja sepanjang proses penghasilan karya dijalankan. Manakala, kelemahan
yang dapat dikenalpasti ialah murid-murid tidak terbiasa dengan aktiviti fashion show. Hal ini kerana, murid-murid belum pernah melaksanakan
aktiviti tersebut semasa PdPc sebelum ini. Cadangan penambahbaikan yang boleh dilakukan ialah bimbingan boleh diberikan kepada murid

DISEDIAKAN OLEH : ELVIANA NATASHA ANAK ATONG


sebelum aktiviti dilaksanakan. Contohnya, tayangan video fashion show kanak-kanak boleh ditayangkan kepada murid-murid. Dengan ini,
murid-murid akan mendapat gambaran awal tentang pelaksanaan aktiviti tersebut. Justeru, murid-murid akan mendapat pengetahuan baru
serta pengalaman tentang aktiviti untuk membuat apresiasi seni.

Gambar semasa fashion show

LAMPIRAN 1

DISEDIAKAN OLEH : ELVIANA NATASHA ANAK ATONG


LAMPIRAN 1

DISEDIAKAN OLEH : ELVIANA NATASHA ANAK ATONG


LAMPIRAN 1

DISEDIAKAN OLEH : ELVIANA NATASHA ANAK ATONG


DISEDIAKAN OLEH : ELVIANA NATASHA ANAK ATONG
